<
>

MIAA Boys Basketball Tournament Seedings

MIAA Boys Basketball State Tournament seedings were unveiled this morning for the North, South and Central districts. Here are the seedings:

(NOTE: West seedings take place tomorrow morning, Feb. 22)

NORTH

Division 1

1. St. John's Prep (16-4) .800

2. Everett (16-4) .800

3. Andover (16-4) .800

4. Central Catholic (17-5) .773

5. Cambridge (15-5) .750

6. Lynn English (14-6) .700

7. East Boston (13-7) .650

8. Chelmsford (13-7) .650

9. Lowell (11-9) .550

10. Somerville (11-9) .550

11. Lexington (12-10) .545

12. Waltham (10-10) .500

13. Charlestown (10-10) .500

14. Billerica (10-10) .500

15. Malden (10-10) .500

Division 2

1. New Mission (18-2) .950

2. Danvers (17-3) .850

3. Salem (16-4) .800

4. Lynn Classical (13-4) .765

5. Woburn (15-5) .750

6. Belmont (15-6) .714

7. Beverly (15-7) .682

8. Tewksbury (13-7) .650

9. Arlington (14-8) .636

10. North Andover (12-8) .600

11. Latin Academy (12-8) .600

12. Melrose (12-8) .600

13. Gloucester (12-8) .600

14. Masconomet (12-8) .600

15. Marblehead (11-9) .550

16. Burlington (11-9) .550

17. Malden Catholic (10-10) .500

18. Chelsea (10-10) .500

19. Brighton (10-10) .500

Division 3

1. Greater Lawrence Tech (17-3) .850

2. Watertown (15-5) .750

3. Minuteman (15-7) .682

4. Arlington Catholic (12-8) .600

5. Lynnfield (11-9) .550

6. Pentucket (10-10) .500

7. Northeast Regional (10-10) .500

8. Stoneham (10-10) .500

9. North Reading (10-10) .500

10. Saugus (10-10 .500

11. Bedford (5-15) .250

12. Swampscott (4-13) .235

Division 4

1. St. Clement (19-1) .950

2. Hamilton-Wenham (17-2) .895

3. St. Mary's - Lynn (16-4) .800

4. Georgetown (15-5) .750

5. Manchester-Essex (14-5) .737

6. Maimonides (8-4) .667

7. Mystic Valley (13-7) .650

8. Lowell Catholic (13-7). 650

9. Notre Dame HS (8-6) .571

10. Bishop Fenwick (10-10) .500

11. Cristo Rey (10-10) .500

12. Snowden (7-11) .389

13. Winthrop (4-16) .200

***

SOUTH

Division 1

1. North Quincy (20-1) .952

2. Catholic Memorial (19-1) .950

3. Mansfield (20-2) .909

4. Needham (17-3) .850

5. Newton North (17-3) .850

6. Taunton (16-4) .800

7. Wellesley (15-5) .750

8. Quincy (14-6) .700

9. Barnstable (13-7) .650

10. BC High (13-7) .650

11. Brookline (13-8) .619

12. Braintree (12-8) .600

13. Durfee (12-8) .600

14. Attleboro (13-9) .591

15. Madison Park (10-8) .556

16. Marshfield (11-9) .550

17. Newton South (11-10) .524

18. West Roxbury (8-8) .500

19. Weymouth (10-10) .500

20. Bridgewater-Raynham (10-10) .500

Division 2

1. Bishop Feehan (19-1) .950

2. Whitman-Hanson (17-3) .850

3. Westwood (16-4) .800

4. Dorchester (15-4) .789

5. Scituate (15-5) .750

6. Dartmouth (14-6) .700

7. Randolph (13-6) .684

8. Canton (13-7) .650

9. Sandwich (13-7) .650

10. Sharon (14-8) .636

11. Walpole (13-8) .619

12. Milton (12-8) .600

13. Silver Lake (13-9) .591

14. Hingham (12-9) .571

15. Oliver Ames (10-10) .500

16. Foxborough (10-10) .500

Division 3

1. Old Rochester (16-4) .800

2. Cardinal Spellman (16-4) .800

3. Martha's Vineyard (16-4) .800

4. Westport (14-4) .778

5. Rockland (15-5) .750

6. Wareham (15-5) .750

7. Case (14-6) .700

8. Greater New Bedford (12-8) .600

9. Burke (10-8) .556

10. Dedham (11-11) .500

11. East Bridgewater (10-10) .500

12. Dennis-Yarmouth (8-8) .500

13. Norton (10-10) .500

14. Norwell (10-10) .500

15. Hanover (8-12) .400

Division 4

1. Bishop Connolly (17-0) 1.000

2. Cohasset (19-1) .950

3. South Shore Voc Tech (16-2) .889

4. South Shore Christian (16-4) .800

5. Pope John Paul II (14-4) .778

6. Bristol-Plymouth (15-5) .750

7. West Bridgewater (14-6) .700

8. Old Colony (13-7) .650

9. Nantucket (12-7) .632

10. Cape Cod Academy (9-7) .563

11. Upper Cape (10-9) .526

12. Hull (10-10) .500

13. Southeastern (10-10) .500

***

CENTRAL

Division 1

1. Fitchburg (17-2)

2. St. John's (16-4)

3. St. Peter-Marian (16-4)

4. Wachusett (15-5)

5. Franklin (16-6)

6. Burncoat (13-7)

7. Lincoln-Sudbury (13-6)

8. Acton-Boxboro (11-9)

9. South (11-9)

10. Doherty (10-10)

11. Westford (10-9)

Division 2

1. Concord-Carlisle (17-2)

2. Medfield (12-8)

3. Nashoba (12-8)

4. St. Bernard's (12-8)

5. Wayland (10-8)

6. Westboro (11-9)

7. Hopkinton (11-9)

8. Groton-Dunstable (8-11)

Division 3

1. Ashland (19-1)

2. Tyngsboro (18-2)

3. Clinton (17-3)

4. Northbridge (17-3)

5. Greater Lowell (15-5)

6. Littleton (14-6)

7. Bartlett (14-6)

8. Whitinsville Christian (13-7)

9. Auburn (13-7)

10. David Prouty (13-7)

11. Lunenburg (10-8)

12. Oakmont (11-9)

13. Grafton (9-10)

14. Oxford (8-11)

Division 4

1. Sutton (19-1)

2. Maynard (18-2)

3. Parker (17-3)

4. Blackstone Valley Tech (15-5)

5. AMSA (15-5)

6. Douglas (15-5)

7. Hopedale (14-6)

8. Assabet (14-6)

9. Abby Kelley (12-8)

10. Worcester Tech (12-8)

11. Ayer-Shirley (10-7)

12. Bethany Christian (11-9)

13. Main South (10-10)

14. Trivium (10-10)

15. St. Mary's (Worcester) (10-10)

16. Millis (4-16)