Print and Go Back ESPN.com: Boston High School [Print without images]

Wednesday, December 19, 2012
BasketBull Hoops Fest tips off Thursday

By Brendan Hall

The 2012 BasketBull Hoops Fest tips off Thursday at noon with two days of prep school basketball, followed by an additional two days of Catholic school matchups.

All games will be played at Holyoke Community College. For more information on the tournament, CLICK HERE.

BasketBull Director Colin Tabb passes along the full schedule, as well as players to watch over the four-day event:

Thursday, Dec. 20
Noon - Cheshire Academy (Conn.) vs. Worcester Academy
1:45 p.m. - Williston-Northampton vs. Masters School (Conn.)
3:30 p.m. - Jean de Brebeuf (Canada) vs. Wilbraham & Monson
5:15 p.m. - Suffield Academy (Conn.) vs. Northfield-Mt. Hermon
7 p.m. - ALMA Academy (Canada) vs. Cheshire ACademy (Conn.)

Friday, Dec. 21
Noon - St. Thomas More (Conn.) vs. Wilbraham & Monson
1:45 p.m. - Jean de Brebeuf (Canada) vs. Williston-Northampton
3:30 p.m. - Masters School (Conn.) vs. Cheshire Academy (Conn.)
5:15 p.m. - Northfield-Mt. Hermon vs. ALMA Academy (Canada)
7 p.m. - East Longmeadow vs. West Springfield

Saturday, Dec. 22
2 p.m. - Holy Cross (N.Y.) vs. St. Joseph Central
3:45 p.m. - Bishop Hendricken (R.I.) vs. St. Theresa's (Canada)
5:30 p.m. - Holy Name vs. Springfield Cathedral
7:15 p.m. - Bishop Kearney (N.Y.) vs. St. Peter's Prep (N.J.)

Sunday, Dec. 23
Noon - Jean de Brebeuf (Canada) vs. Holy Cross (N.Y.)
1:45 p.m. - St. Theresa's (Canada) vs. Springfield Cathedral
3:30 p.m. - St. Raphael (R.I.) vs. Catholic Memorial

PLAYERS TO WATCH

Rene Castro – Worcester Academy - 2013 – Butler
Peter Miller – Northfield Mt Hermon - 2013 – Princeton
Anthony Dallier – Northfield Mt. Hermon - 2013 – Yale
Zena Edosomwan – Northfield Mt. Hermon – 2013 - Harvard
Denzel Gregg – St. Thomas More – 2013 – Fordham
Dylan Haines – St. Thomas More – 2013 – undecided
Marquis Moore – St. Thomas Moore – 2013 – undecided
Chinonso Obokoh – Bishop Kearney – 2013 - Syracuse
Trevis Wyche – Saint Peter’s Prep – 2013 – St. Peter’s
Charles Correa – St. Raphael’s – 2013 – undecided
Tarik Smith – Cheshire Academy – 2013 – undecided
Eric Suder – Cheshire Academy – 2013 – undecided
Tank Roberson – St. Joseph Central – 2013 – undecided
Kamali Bey – Wilbraham and Monson – 2013 – undecided
Thomas Rivard – Worcester Academy – James Madison
Skylar White – Northfield Mt Hermon – 2013 – undecided
Donte Gittens – Masters School – 2013 – undecided
Austin Carter – Masters School – 2013 – undecided
Kendall Jackson – Suffield Academy – 2013 – undecided
Max Risch – Williston – 2013 – undecided
Goodluck Okonoboh – Wilbraham and Monson – 2014 – Undecided
Kerem Kanter – Wilbraham and Monson – 2014 – undecided
Matt Cimino – Worcester Academy – 2014 - undecided
Cane Broome – St. Thomas More – 2014 – undecided
Sem Kroon – Northfield Mt. Hermon – 2014 – undecided
Gerard Adams – Catholic Memorial – 2014 – undecided
Godspower Ogide – Bishop Kearney – 2014 – undecided
Thomas Bryant – Bishop Kearney – 2015 – undecided
Josh Sharma – Northfield Mt. Hermon – 2015 – undecided
DJ Baptiste – Wilbraham and Monson – 2015 – undecided
Luis Montero – Wilbraham and Monson – 2015 - undecided
David Watkins – Catholic Memorial – 2015 – undecided
Darrick Boyd – Springfield Cathedral – 2015
Mustapha Heron – Wilbraham and Monson – 2016
Tyonne Malone – Williston - 2016