<
>

BasketBull Hoops Fest tips off Thursday

12/19/2012

The 2012 BasketBull Hoops Fest tips off Thursday at noon with two days of prep school basketball, followed by an additional two days of Catholic school matchups.

All games will be played at Holyoke Community College. For more information on the tournament, CLICK HERE.

BasketBull Director Colin Tabb passes along the full schedule, as well as players to watch over the four-day event:

Thursday, Dec. 20

Noon - Cheshire Academy (Conn.) vs. Worcester Academy

1:45 p.m. - Williston-Northampton vs. Masters School (Conn.)

3:30 p.m. - Jean de Brebeuf (Canada) vs. Wilbraham & Monson

5:15 p.m. - Suffield Academy (Conn.) vs. Northfield-Mt. Hermon

7 p.m. - ALMA Academy (Canada) vs. Cheshire ACademy (Conn.)

Friday, Dec. 21

Noon - St. Thomas More (Conn.) vs. Wilbraham & Monson

1:45 p.m. - Jean de Brebeuf (Canada) vs. Williston-Northampton

3:30 p.m. - Masters School (Conn.) vs. Cheshire Academy (Conn.)

5:15 p.m. - Northfield-Mt. Hermon vs. ALMA Academy (Canada)

7 p.m. - East Longmeadow vs. West Springfield

Saturday, Dec. 22

2 p.m. - Holy Cross (N.Y.) vs. St. Joseph Central

3:45 p.m. - Bishop Hendricken (R.I.) vs. St. Theresa's (Canada)

5:30 p.m. - Holy Name vs. Springfield Cathedral

7:15 p.m. - Bishop Kearney (N.Y.) vs. St. Peter's Prep (N.J.)

Sunday, Dec. 23

Noon - Jean de Brebeuf (Canada) vs. Holy Cross (N.Y.)

1:45 p.m. - St. Theresa's (Canada) vs. Springfield Cathedral

3:30 p.m. - St. Raphael (R.I.) vs. Catholic Memorial

PLAYERS TO WATCH

Rene Castro – Worcester Academy - 2013 – Butler

Peter Miller – Northfield Mt Hermon - 2013 – Princeton

Anthony Dallier – Northfield Mt. Hermon - 2013 – Yale

Zena Edosomwan – Northfield Mt. Hermon – 2013 - Harvard

Denzel Gregg – St. Thomas More – 2013 – Fordham

Dylan Haines – St. Thomas More – 2013 – undecided

Marquis Moore – St. Thomas Moore – 2013 – undecided

Chinonso Obokoh – Bishop Kearney – 2013 - Syracuse

Trevis Wyche – Saint Peter’s Prep – 2013 – St. Peter’s

Charles Correa – St. Raphael’s – 2013 – undecided

Tarik Smith – Cheshire Academy – 2013 – undecided

Eric Suder – Cheshire Academy – 2013 – undecided

Tank Roberson – St. Joseph Central – 2013 – undecided

Kamali Bey – Wilbraham and Monson – 2013 – undecided

Thomas Rivard – Worcester Academy – James Madison

Skylar White – Northfield Mt Hermon – 2013 – undecided

Donte Gittens – Masters School – 2013 – undecided

Austin Carter – Masters School – 2013 – undecided

Kendall Jackson – Suffield Academy – 2013 – undecided

Max Risch – Williston – 2013 – undecided

Goodluck Okonoboh – Wilbraham and Monson – 2014 – Undecided

Kerem Kanter – Wilbraham and Monson – 2014 – undecided

Matt Cimino – Worcester Academy – 2014 - undecided

Cane Broome – St. Thomas More – 2014 – undecided

Sem Kroon – Northfield Mt. Hermon – 2014 – undecided

Gerard Adams – Catholic Memorial – 2014 – undecided

Godspower Ogide – Bishop Kearney – 2014 – undecided

Thomas Bryant – Bishop Kearney – 2015 – undecided

Josh Sharma – Northfield Mt. Hermon – 2015 – undecided

DJ Baptiste – Wilbraham and Monson – 2015 – undecided

Luis Montero – Wilbraham and Monson – 2015 - undecided

David Watkins – Catholic Memorial – 2015 – undecided

Darrick Boyd – Springfield Cathedral – 2015

Mustapha Heron – Wilbraham and Monson – 2016

Tyonne Malone – Williston - 2016