High School: Saginaw Boswell

Area teams rule state 7-on-7 pool play

July, 9, 2010
7/09/10
11:20
PM CT
COLLEGE STATION -- Teams from the Dallas/Fort Worth area teams dominated pool play on opening day of Division I competition for Class 5A and 4A schools in the FOX Sports Southwest 7-on-7 State Championship presented by adidas and Academy Sports & Outdoors Friday at Texas A&M.

Area pool winners were West Mesquite, Coppell, DeSoto, Wylie, Hebron, Arlington Lamar, Mesquite, Plano, Plano West, Rockwall and Arlington Bowie.

The 11 winners will be joined in Saturday’s championship bracket by pool runner-ups Irving Nimitz and Saginaw Boswell in single-elimination play, which begins at 9 a.m. Including the 5 p.m. championship game at Kyle Field, eventual finalists are faced with playing five games on Saturday.

Southlake Carroll, Odessa Permian and defending Division I 7-on-7 state champion Round Rock Stony Point are among the big-name schools that have to settle for this year's consolation bracket, which begins at 8 p.m. and concludes with a 4 p.m. final at Kyle Field.

In Division II (Class 3A, 2A 1A) finals on Friday, Brownwood edged Cameron, 34-32, for the state title.

Celina, Division II champion in two of the last three state 7-on-7 state competitions, lost to Brownwood, 39-27, in the semifinal round.

Lucas Lovejoy fell to Cameron in the other Division II semifinal, 28-25.

7-on-7 tournament begins Thursday

July, 7, 2010
7/07/10
12:58
AM CT
Many of the state’s top high school football skill players will descend on College Station, Texas, for the Fox Sports Southwest 7-on-7 State Championship presented by adidas and Academy Sports & Outdoors.

The tournament consists of two 64-team divisions based on the school’s UIL classification.

Within each division, teams are divided into 16 pools of four. The top two finishers in each pool advance to championship single-elimination and the bottom two finishers are placed in consolation single-elimination.

Pool play in Division II (Class 3A, 2A, 1A) begins at 1 p.m. Thursday and culminates in the state title game at 5 p.m. Friday at Kyle Field.

Area teams that have qualified in Division II include defending champion Celina, Aubrey, Godley, Kaufman, Lovejoy, Melissa, Prosper, Sanger and Wills Point.

Division I (Class 5A, 4A) pool play begins at 1 p.m. Friday and concludes with the championship game at 5 p.m. Saturday at Kyle Field.

Local qualifiers include: Arlington Bowie, Arlington Lamar, Coppell, DeSoto, Grand Prairie, Hebron, Irving Nimitz, Lewisville, Mansfield Legacy, Mesquite, Plano, Plano West, Richland, Rockwall, Saginaw Boswell, Dallas Skyline, Southlake Carroll, West Mesquite and Wylie.

Lamar is the state's only DI team to qualify for all 13 state tournaments. Nimitz, Lewisville and Skyline will be playing in the state tournament for the first time.

Three 7-on-7 state champions have gone on to win UIL state titles the following fall: Celina, twice, in 2000 and 2007, and Tyler Lee in 2004.

Here’s a list of the tournament’s past DI champions:
2009: Round Rock Stony Point
2008: Richland
2007: Georgetown
2006: Colleyville Heritage
2005: Baytown Lee
2004: Tyler Lee
2003: Odessa Permian
2002: Katy Cinco Ranch
2001: Baytown Lee
2000: Celina
1999: North Mesquite
1998: Southlake Carroll

The DII champions:
2009: Celina
2008: Crane
2007: Celina

SPONSORED HEADLINES