ESPNHS fantasy draft results

May, 25, 2012
5/25/12
10:20
AM ET
The ESPNHS hoops staff, with an assist from recruiting gurus Dave Telep and Paul Biancardi and highly touted rising senior guards Tyler Ennis of St. Benedict’s (Newark, N.J.) and Nate Britt III of Gonzaga (Washington, D.C.), had some fun picking the ultimate high school basketball team. There was no time limit between picks (take that, David Stern) and the draft order was selected at random, with Nate Britt earning the No. 1 pick. Here are the results.

Round 1
  1. Team Britt: Andrew Wiggins, F, Huntington Prep, (Huntington, W.V.)
  2. Telep's Team Touchscreen: Jabari Parker, F , Simeon (Chicago)
  3. Auguste's Team Ball So Hard: Andrew Harrison, G, Travis (Houston)
  4. Grimala's Team Lottery: Jahlil Okafor, C, Whitney Young (Chicago)
  5. Ennis' Team Canada: Julius Randle, F , Prestonwood Christian Academy (Dallas)
  6. Coach B's Team: Kasey Hill, G, Montverde Academy (Montverde, Fla.)

Round 2
  1. Coach B's Team: Chris Walker, F, Holmes County (Bonifay, Fla.)
  2. Ennis' Team Canada: James Young, G , Troy (Troy, Mich.)
  3. Grimala's Team Lottery: Aaron Gordon, F, Archbishop Mitty (San Jose)
  4. Auguste's Team Ball So Hard: Brannen Greene G, Tift County (Tifton, Ga.)
  5. Telep's Team Touchscreen: Tyus Jones, G, Apple Valley (Minn.)
  6. Team Britt: Noah Vonleh, F, New Hampton School (Haverhill, Mass.)

Round 3
  1. Team Britt: Aaron Harrison, G, Travis (Houston)
  2. Telep's Team Touchscreen: Dakari Johnson, C , Montverde Academy (Montverde, Fla.)
  3. Auguste's Team Ball So Hard: Matt Jones, G, DeSoto (Texas)
  4. Grimala's Team Lottery: Jabari Bird, G, Salesian (Richmond, Calif.)
  5. Ennis' Team Canada: Tyler Ennis, G , St. Benedict's Prep (Newark, N.J.)
  6. Coach B's Team: Justin Jackson, F , Home-schooled (Houston)

Round 4
  1. Coach B's Team: Isaiah Hicks, F, Webb (Oxford, N.C.)
  2. Ennis' Team Canada: BeeJay Anya, C, DeMatha (Hyattsville, Md.)
  3. Grimala's Team Lottery: Trey Lyles, F, Arsenal Tech (Indianapolis)
  4. Auguste's Team Ball So Hard: Jimmie Taylor, F , Greensboro (Ala.)
  5. Telep's Team Touchscreen: Emmanuel Mudiay, G, Grace Prep (Arlington, Texas)
  6. Team Britt: Nate Britt, G, Gonzaga (Washington, D.C.)

Round 5
  1. Team Britt: Kennedy Meeks, C, West Charlotte (Charlotte, N.C.)
  2. Telep's Team Touchscreen: Bobby Portis, F, Hall (Little Rock, Ark.)
  3. Auguste's Team Ball So Hard: Trayvon Reed, C, Shiloh (Snellville, Ga.)
  4. Grimala's Team Lottery: Wayne Selden, G, Tilton (Tilton, N.H.)
  5. Ennis' Team Canada: Rondae Jefferson, F, Chester (Chester, Penn.)
  6. Coach B's Team: Moses Kingsley, C, New Albany (Miss.)

Round 6
  1. Coach B's Team: Keith Frazier, G, Kimball (Dallas)
  2. Ennis' Team Canada: Stanley Johnson, F, Mater Dei (Santa Ana, Calif.)
  3. Grimala's Team Lottery: Billy Garrett, Jr., G, Morgan Park (Chicago)
  4. Auguste's Team Ball So Hard: Troy Williams, F, Oak Hill Academy (Mouth of Wilson, Va.)
  5. Telep's Team Touchscreen: Nick Emery, G, Lone Peak (Highland, Utah)
  6. Team Britt: Allerik Freeman, G, Findlay Prep (Henderson, Nev.)

SPONSORED HEADLINES

Comments

You must be signed in to post a comment

Already have an account?