Heart of America will test ranked teams

April, 11, 2012
4/11/12
9:54
AM ET

With a pair of POWERADE FAB 50 Top 10 teams in the mix, this year's Heart of America Classic in Kansas City, Mo., could play a role in crowning a spring national champion.

EVENT DETAILS: The third annual Heart of America Classic in the Kansas City, Mo., area, features 20 teams from five states competing for two bracket titles and a round-round group title. This year’s event will take place April12-14 at the high school fields of Lee’s Summit, Lee’s Summit North and Lee’s Summit West in Lee’s Summit, Mo.

WHY IT’S IMPORTANT: The Bracket A and Bracket B winners could play themselves into the FAB 50 national title chase. Ten of the participating teams have appeared in the POWERADE FAB 50 this season and two -- No. 4 St. Teresa’s (Kansas City, Mo.) and No. 8 Jenks (Okla.) are ranked among the top 10. No other spring tournament has representation from so many states, leaving this event as pivotal in sizing up how the top teams stack up from Missouri to Colorado. Once these results are coupled with other interstate play of tournament programs, it helps create a clear picture of the truly elite high school programs for the 2012 season.

TEAMS TO WATCH
POWERADE FAB 50 No. 4 St. Teresa’s (Kansas City, Mo.)
POWERADE FAB 50 No. 8 Jenks (Okla.)
POWERADE FAB 50 No. 11 Cherry Creek (Englewood, Colo.)
POWERADE FAB 50 No. 20 Bishop Kelley (Tulsa, Okla.)
POWERADE FAB 50 No. 38 Union (Tulsa, Okla.)
ESPNHS Kansas No. 2 St. Thomas Aquinas (Overland Park, Kan.)
ESPNHS Oklahoma No. 5 Norman North (Norman, Okla.)

PLAYERS TO WATCH
Name, School, Year, College Commitment/Signing
Liz Keester
Mike KeesterLiz Keester, a youth national team member, commited to Texas A&M.
Emma Blackwell, Jenks (Okla.), Sr., Florida Gulf Coast
Brooke Burris, Lee’s Summit North (Lee’s Summit, Mo.), Jr., Nebraska
Kristen Cardano, Jenks (Okla.), Jr., Florida
Darienne Chapman, Bishop Kelley (Tulsa, Okla.), Jr., Tulsa
Kaily Cox, Jenks (Okla.), Sr., De Paul
Courtney Dickerson, Ray-Pec (Peculiar, Mo.), Sr., Kansas
Taylor Estrada, Bentonville (Ark.), Jr., Kansas
Roman Edwards, Deer Creek (Edmond, Okla.), Sr., Tulsa
Sara Feder, Cherry Creek (Englewood, Colo.), Sr., UC-Santa Barbara
Maddie Friedman, Ursuline Academy (St. Louis), Sr., Mississippi
Heidi Greeson, Jenks (Okla.), Sr., Oklahoma State
Jaycie Johnson, Lee’s Summit West (Lee’s Summit, Mo.), Jr., Nebraska
Elizabeth Keester, Jenks (Okla.), Jr., Texas A&M
Delaney Kiely, Liberty (Mo.), Sr., Oklahoma State
Kaela Little, Bishop Kelley (Tulsa, Okla.), Jr., Notre Dame
Claire Maris, Union (Tulsa, Okla.), Jr., Tulsa
Holyn Marshall, Bentonville (Ark.), Sr., Evansville
Elizabeth Raben, Cherry Creek (Englewood, Colo.), Jr., Duke
Alexa Sidorakis, Jenks (Okla.), Sr., Tulsa
Madi Smith, Deer Creek (Edmond, Okla.), Sr., Oklahoma
Katie Sprouse, Bishop Kelley (Tulsa, Okla.), Jr., Clemson
Allie Stephenson, Lee’s Summit North (Lee’s Summit, Mo.), Sr., Oklahoma State
Kenzie Sublett, Norman North (Norman, Okla.), Sr., Oklahoma

PAST CHAMPIONS
2011 – Liberty (Mo.), Jenks (Okla.)
2010 – Incarnate Word Academy (St. Louis)

SCHEDULE
Bracket A
Thursday: Deer Creek (Okla.) vs. Lee’s Summit North (Mo.); St. Thomas Aquinas (Kan.) vs. Ft. Zumwalt West (Mo.); St. Teresa’s (Mo.) vs. Grandview (Colo.); Edmond North (Okla.) vs. Ray-Pec (Mo.).
Friday: Consolation: Deer Creek-Lee’s Summit North loser vs. St. Thomas Aquinas-Ft. Zumwalt West loser; St. Teresa’s-Grandview loser vs. Edmond North-Ray-Pec loser; Semifinals: Deer Creek-Lee’s Summit North winner vs. St. Thomas Aquinas-Ft. Zumwalt West winner; St. Teresa’s-Grandview winner vs. Edmond North-Ray-Pec winner.
Saturday: Championship match at 3 p.m. at Lee’s Summit North

Bracket B
Friday:
Jenks (Okla.) vs. Ursuline Academy (St. Louis); Liberty (Mo.) vs. Cherry Creek (Colo.); Norman North (Okla.) vs. Lee’s Summit West (Mo.); Bishop Kelley (Okla.) vs. Bentonville (Ark.).
Saturday: Consolation and semifinals in the morning; Championship match at 7 p.m. at Lee’s Summit West.

Round Robin Group
Thursday:
Lee’s Summit (Mo.) vs. Union (Okla.).
Friday: Union (Okla.) vs. Fayetteville (Ark.); St. James (Kan.) vs. Lee’s Summit; St. James vs. Union.
Saturday: Fayetteville vs. Lee’s Summit; Fayetteville vs. St. James.

SPONSORED HEADLINES

Comments

You must be signed in to post a comment

Already have an account?