Mobile Challenge of Champions: Meet Director's Entry Notes

April, 6, 2012
4/06/12
2:34
AM ET
MOBILE CHALLENGE HOME

Meet Director Steve Schoenwald's Invitational Entry Notes


Girls 4x800
Mtn. Brook –Mtn.Brook,AL. - #1 Time in AL. 2011 / Defending Ch.
McGill Toolen Catholic – Mobile,AL.- 6A Indoor State Champions
Pine Forest – Pensacola,FL. – 3A State Champions
Lakeside – Evans,GA.-#1 Time in GA 2011
UMS – Wright – Mobile,AL.-4A State Champions
DuPont Manual – Louisville,KY.-6th 3A State
Hoover – Hoover,AL. - #6 Time in AL. 2011
St.Paul’s Episcopal – Mobile,AL.- 5A Indoor State Champions
St.Joseph Academy – Baton Rouge,LA. - #1 time in LA. 2011
Hewitt Trussville – Trussville,AL.-4th 6A Indoor State

Boys 4x800
Houston – Germantown,TN – Defending Champions - 2nd 3A State
St.Pauls Catholic – Covington,LA. – Div 1 Indoor State Champs
Smiths Station – Smiths,AL.- #1 Time in AL. 2011
Mtn.Brook-Mtn.Brook,AL.- 6A Indoor State Champions
Walker – Jasper,AL-5A State Champion
Catholic – Baton Rouge ,LA.- Meet Record Holders/#1 Time in LA. 2011
McGill Toolen Catholic – Mobile,AL - #6 Time in AL. 2011
Hoover – Hoover,AL.- #8 Time in AL. 2011
Hewitt Trussville – Trussville,AL – 3rd Indoor 6A State
West Florida – Pensacola,FL. -- #1 Time in Pensacola Area

Girls 4x100
Auburn – Auburn,AL –
McDonogh35 – New Orleans,LA – 4A State Champions 4x200R
Murphy – Mobile,AL - #2 Time in AL. 2011
Baton Rouge – Baton Rouge,LA.- 5A 4x200 State Champs /Defending Champs
Hoover – Hoover #1 Time in AL. 2011
Scotlandville – Baton Rouge,LA.
Opelika – Opelika,AL. -#1 time in AL 2012

Boys 4x100
Catholic – Baton Rouge,LA. – Div 1 Ind 4x200 State Champs
Haughton – Haughton,LA. # 3Time in State 2012
Auburn – Auburn,AL.- #2 Time in AL. 2011
McEachern- Powder Springs,GA.- 2nd 5A State
Smiths Station – Smiths,AL -#1 Time in AL. 2011
Newburgh Free Academy –Newburgh,N.Y.
Shades Valley – Birmingham,AL- 2nd 6A State

Girls Mile
Karisa Nelson – T.R.Miller – Brewton,AL.-3A State Champion
Kaitlin Snapp –Danville – Danville,KY. – 8 Time KY. State Champion
Cassady Hale–DuPont Manual–Louisville,KY.- KY.Gatorade X-C of Yr. 3A St.XC Ch
Sage Blackwell – McGill Toolen Catholic – Mobile,AL- 2nd 6A State
Rachael Reddy – Mtn.Brook – Mtn.Brook,AL.- 3rd 6A State
Ann Sisson – Mtn.Brook – Mtn.Brook,AL.-4th 6A State
Rachael Wooten – Franklin – Franklin,TN.- 3rd 3A X-C State
Maddie Wetterhall – Chamblee-Chamblee,GA.
Morgan Ilse – Marist-Atlanta,GA – 4A All State X-C
Nicole Durham- Fontainebleau-Mandeville,LA.- 5A state X-C Champ
Angelica Dickson – Mandeville – Mandeville,LA.- 2nd 5A State X-C
Christina Rucinski- Dupont Manual – Louisville,KY.
Sam Pavolich –Sam Houston – Lake Charles,LA.-Open Winner 2011/Div 1 Ind State 3200m Champ

Boys Mile
Scott Brewster – St.Pauls Catholic – Covington,LA.- 2nd 5A State
Adam Jones – Columbus – Columbus,GA. – 5th 3A State
Zachary Albright – St.Pauls Catholic – Covington,LA.- 5A All State X-C
Ronald Boyett – Houston – Germantown,TN - 5th 3A State
Nathan Thomas – Brentwood – Brentwood,TN.
Daniel Navaro – Marist – Atlanta,GA. –
Matthew Rice – Runnels – Baton Rouge,LA.- 2nd 2A State 3200
Dan Drew – St.Paul’s Episcopal – Mobile,AL.- 3rd 5A State
James Brown – Bell County – Pineville,KY.- 2A Indoor State Champion
Nicolas Horten – Niceville – Nicville,FL.
Jack Monaghan – Mtn.Brook –Mtn.Brook,AL – 6A All State X-C
Brady Warren – Walker – Walker,LA.
Josiah Jenkins – Athens Christian - Athens,GA.- 2nd World Youth Trials Steeplechase
Tommy Brocato – St.Thomas Aquinas – Hammond,LA.-2nd Div.1 Indoor State
Jack Miller – Mtn.Brook – Mtn.Brook,AL. – 5th 6A Ind. State
Will Short – DuPont Manual-Louisville,KY.- 2nd 3A Indoor State

Girls 400
Nique Griffin – Hamilton Christian – Lake Charles,LA. – 2nd Div 2 Indoor State
Chelsea Caldwell – MLK – Lithonia,GA. – 2nd USATF Youth Championships
Cierra Dunston – McEachern- Powder Springs,GA. – Made 5A finals in 2011
Jasmine Ducre – Picayune – Picayune,MS. – 5A State Champion
Marquita Stalbert-McDongh 35 – New Orleans,LA.-2nd 4A State
Kourtney Keller – Hillgrove – Powder Springs,GA. –
Katie Brooks Boone – Westminster@Oak Mtn. – Birmingham,AL.-1A-4A Ind St.Champ

Boys 400
Nigel Cribbs – Hoover-Hoover,AL.- 3rd 6A State
Alexander Reese – Lassiter- Marietta,GA.- 5A State Champion
Cyril Grayson – Arch Bishop Rummel – Metairie,LA. – 2nd 5A State
Kavarha Holmes – Beaux Bridge ,LA-4A StateChamp/Defending Champion
Michael Newton – Sprayberry – Sprayberry,GA – 4A State Champion
Quincy Smith – Smiths Station – Smiths,AL- 6A State Champion
Jakaryus Redwine – Oak Mtn. – Birmingham,AL – 2nd 6A State

Girls 100
Anissa Lewis – Opelik – Opelika –AL. -6A State Champion
Takara Beverly – Scottlandville – Baton Rouge,LA. - #4 Time in LA 2012
Fredricka Jordan – Anniston – Anniston,AL. – 4A State Champion
Mikiah Brisco – Baton Rouge – Baton Rouge,LA.- Defending Champ
Aleia Hobbs – McMain – New Orleans,LA. – 3A State Champion
Joy Maneice-Marbury – Hoover – Hoover,AL- 4th 6A State
Quanesha Burks – Hartselle-Hartselle,AL.- 5A State Champion
Janisha Davis – Smiths Station – Smiths,AL – 3rd Indoor 60m 6A State

Boys 100
David Johnson-Shades Valley – Birmingham,AL- 3rd 6A State
Amba Etta – Tawo – McEachern – Powder Springs,GA. –Competed 5A State
Micah Larkins – Haughton – Haughton,LA. -6th 5A State
Jeryl Brazil – Loranger – Loranger,LA.- Indoor All Am
Devante Washington – Lafayette – Lafayette,LA – 5th 400 State
Ty Shilling – Haughton – Haughton,LA.
Tracy McKinney – Smiths Station – Smiths, AL. – 6A Indoor 60m State Champ
Jaalen Jones – Thompson – Alabaster,AL. #1 Time in State 200 2012

Girls 100h
Alberta Lucas – Escambia – Pensacola,FL. #1 Time in Pensacola Area 2012
Chalandra Gooden-Hoover – Hoover,AL.-6A State Champion
Johna Whitaker – Pine Forest – Pensacola,FL.- Defending Champion
Kendall Williams – Kell – Marietta,GA. – All American
Javanique Buress – Louisa County – Mineral,VA. – VA. Indoor 55h Record Holder
Lacy Dent – St.Paul’s Episcopal – Mobile,AL.- 5A State Champ
Raven Stewart – Guntersville – Guntersville,AL – 4A State Champion
Elizabeth Coleman – Mtn.Brook – Mtn.Brook,AL.- 3rd 6A State

Boys 110h
Scottie Hearn – Meridian – Meridian,MS.- #1 Time in MS. 2011
Ken Ward – Catholic – Baton Rouge,LA.- 3rd 5A State
Devon Williams – Kell _ Marietta,GA.- 2nd 4A State
Morgan Cormier–Brother Martin–New Orleans.LA –Div1 Ind St Champ 55h
Marlon Humphrey – Hoover – Hoover,AL.- 6A Indoor 60mh Champion
Kalan Reed – Briarwood Christian – Birmingham,AL – 2nd 5A State
Steven Beasley – Sidney Lanier – Montgomery,AL - #1 Time in AL 2012

Girls 800
Destiny Jenkins – Athens Christian – Athens,GA.-1A State Champion
Kathryn Lazarchick – UMS – Wright – Mobile,AL. -4A State Champ
Veronica Lyles – Hewitt Trussville – Trussville,AL. – 3rd 6A Indoor State
Camille Barnett – Newman – New Orleans,LA.-#3 Time in LA. 2011
Sara Sanford – Hoover – Hoover,AL- 5th 6A Indoor State
Kendall Reed- Mtn.Brook – Mtn.Brook,AL.- #4 Returner in 2012
Anna Braswell – St.Paul’s Episcopal – Mobile,AL. – 5A State Champion
Lane Porter – Metairie Park Country Day-Metairie,LA.-Div2 Ind St Champ /#1 time
Kaylei Esfeller – Lafayette – Lafayette,LA – Div 1 Indoor State Champion
Taylor Gerard – Montgomery Academy – Montgomery,AL.- 2nd 1A – 4A Ind. State
Leanne Zimmer – Lambert – Suwanne,GA. – Forstyhe County Champion
Kaitlyn Tunks – Westlake – Westlake,LA - 2nd Div1 Indoor State

Boys 800
Cameron Thorton -Whitfield Academy -Mableton,GA.-Member Defending Champ
Tretez Kinnaird – Butler – Louisville,KY. –Member US World Youth Team
Carson Chambliss- Hewitt Trussville – Trussville,AL -2nd Indoor 6A State
Donnie Lee-Tuscaloosa County – Northport,AL.- 6A State Champion
Andrew Harris – Walker – Jasper,AL.- 5A State Champion
Blair Henderson – St.Louis Catholic – Lake Charles,LA. - #1 Time Indoors LA.
Payton Ballard – Mtn.Brook – Mtn.Brook,AL. – 6A Indoor State Champion
Cyril Grayson – Rummel – Metairie,LA.- 5A State Champion
Hunter Hawkins – Walker – Jasper,AL. – Open Division Winner 2011
Adrian Malik Epps – North Atlanta – Atlanta,GA – 2nd 3A State
KP Weeks – Smith Station – Smiths,AL. – Member of 2nd place 6A 4x8 team
Buddy Soto – Baker – Mobile,AL. – 6A All State X-C
Wes Morris – Daviess County – Owensboro.KY. – 7th 3A State
Ben Ross – Catholic – Catholic – Competed 5A State Finals

Girls 200
Aleia Hobbs – McMain – New Orleans,LA – 2nd 3A State
Vanessa Williams –H.L.Bourgeois – Gray,LA. – 3rd 5A State
Cierra Dunston – McEachern – Powder Springs ,GA.
Stalbert- McDonogh35 – New Orleans,LA.-2nd 4A State- 24.33
Mikiah Brisco-Baton Rouge –Baton Rouge,LA.- 5A State Champion
Fredricka Jordan – Anniston – Anniston,AL. – 4A State Champion
Joy Maneice – Marbury-Hoover – Hoover,AL-6A State Champion

Boys 200
Jakaryus Redwine – Oak Mtn.-Birmingham,AL. – 4th 6A State
Kyonz Smith – Haughton – Haughton,LA- 3rd 4A State
Jeryl Brazil – Loranger-Loranger,LA-3A State Champion-
Amba Etta Tawo – McEachern – Powder Springs - #1 Time in GA, 2012
Alexander Reese – Lassiter – Marietta,GA.- 5A State Champion -
Michael Newton – Sprayberry – Sprayberry,GA. – 4th 4A State
Cameron Luper – Auburn-Auburn,AL.- 3rd 6A State

Girls 300h
Alberta Lucas – Escambia – Pensacola ,FL. -#1 Time in Pensacola Area 2012
Akino Harvey – Lafayette – Lafayette,LA.- 3rd 5A State
Kourtney Keller – Hillgrove – Powder Springs,GA.- 4th 5A State
Johna Whitaker – Pine Forest – Pensacola,FL. 2nd 3A State Champion
Chalandra Gooden – Hoover – Hoover,AL- 6A State Champion
Elizabeth Coleman – Mtn.Brook –Mtn.Brook,AL.- 3rd 6A State
Lacy Dent – St.Paul’s Episcopal – Mobile,AL- 5A State Champion

Boys 300h
Jarvis Sumler – Pensacola – Pensacola,FL - #1 Ranked in Pensacola Area 2012
Craig Rock – St.Thomas Aquinas – Hammond,LA. -#1 time in LA- 2012
Morgan Cormier –Brother Martin – New Orleans,LA.- Competed 5A State Finals
Scottie Hearn – Meridian – Meridian,MS. – 6A State Champion
Marlon Humphry- Hoover –Hoover,AL.-3rd 6A State
Devon Williams – Kell – Marietta,GA.- 3rd 4A State
Shuan Lowe – Walker-Walker,LA.- 2nd 5A State

Girls 2 Mile
Carmen Carlos-McGill Toolen Catholic –Mobile,AL-6A State Ch/ Defending Ch
Claire Kennedy – UMS-Wright-Mobile,AL- 4A State Champion
Gaberielle Jennings – 1st Baptist – Slidell,LA.-Class C State Champion
Marcie Merriman – Lassiter- Marietta,GA.- 2nd 5A State
Sarah Bowels-Lakeside-Evans ,GA.- 3rd 4A State 1600
Rachel Roberts – John Carroll Catholic – Birmingham,AL – 5A State Champion
Kristen Hale – Dupont Manual – Louisville,KY.- 3rd 3A State
Katie Lever –John Hardin – Elizabethtown,KY.-3A All State X-C
Alex Cameron – Dunwoody-Dunwoody,GA- 4A All State X-C
Analise Patrick –American Christian –Tuscaloosa,AL-1A/2A StateX-C Ch
Emily Bedell – Mtn.Brook – Mtn.Brook,AL.- 6A All State X-C
Ellie Carter – UMS – Wright – Mobile,AL. – 3rd 1A -4A Indoor State
Mary Laville – St.Joseph Academy – Baton Rouge,LA.- 5A State Champions
Kassidy Noto – St.Joseph –Baton Rouge,LA.-3rd Div. 1 Indoor State
Mary Catherine Ellard – Mtn. Brook – Mtn. Brook,AL – 6A All State X-C
Ashley Erwin – Mandeville – Mandeville,LA. – 2nd Div 1 Indoor State

Boys 2 Mile
Paul Stuart – Brentwood – Brentwood,TN. – 2nd 3A State
Thomas Howell – Niceville – Nicville,FL. #1 Time Northwest FL.
Sid Vaughn –Lakeside –Evans,GA.- 4A All State X-C
Cole Stafford-Catholic – Baton Rouge,LA.- 5A State Champ
Mitch Landry – Haughton – Haughton,LA. – 2nd 5A State
Ian Carter – Hewitt Trussville – Trussville,AL. – 3rd 6A Indoor State
Trevor Grant – Lambert –Suwanee,GA. – 5th 4A State
Joseph St.Cyr –Catholic – Baton Rouge,LA – 3rd 5A State
Zach Capello – Ascencion Catholic – Donaldsonville ,LA.- 1A State X-C Champion
Cordaryl Whitehead – Opelika – Opelika,AL. 6A State Champion
Enrique Soto – Lakside – Silby,LA. – 2A State Champion
Chase Fowers – Lakeside –Evans,GA. -
Jack Grundy – duPont Manual – Louisville,KY.-
Robert Hope – UMS – Wright – Mobile,AL. – 4A All State
Reid McClenny – Smith Station – Smiths,AL. – 6A All State X-C
Neal Fitzpatrick – Jesuit – New Orleans,LA. – 5A All State X-C
Patrick Jaegar – Houston – Germantown,TN.
Kraemer Jackson – St.Paul Catholic – Covington,LA. – 5A All State X-C
Nick Halbach – Mtn.Brook – Mtn.Brook,AL. – 6A X-C All State
Harrison Edwards – Washington – Pensacola,FL. -
Andrew Fix – Mtn.Brook-Mtn.Brook,AL.-6A X-C All State
Corbett Ourso – St.Thomas Aquinas-Hammond,LA.- 2nd Div 2 State Indoor
Preston Jones – Columbus – Columbus,GA. – 3A All State X-C
Jordan Travis – Poplarville – Poplarville,MS. – Gatorade MS. X-C Athlete of Year
Ryan Archie – Baker-Mobile,AL -6A All State X-C

Girls 4x400
H.L. Bourgeois – Gray,LA. - #2 Time in LA. 2012
Baton Rouge – Baton Rouge,LA.-#3 Time in LA. 2011
Mtn.Brook – Mtn.Brook,AL.-#1 Time in AL.
Hoover – Hoover,AL. – Open Winner 2011
Pine Forest – Pensacola,FL. –Made 3A State Finals
Lafayette – Lafayette,LA – 2nd 5A State
St.Paul’s Episcopal – Mobile,AL. - #4 Time in AL. 2011

Boys 4x400
Hoover,AL- 6A Indoor State Champions
Newburgh Free Academy – Newburgh,N.Y. – 3rd New Balance Indoor Nat’l
Catholic – Baton Rouge,LA- #1 Time in LA 2011/Defending Ch
McEachern – Powder Springs,GA
Smiths Station – Smiths,AL.-#1 Time in State 2011
B.T.Washington – Pensacola,FL. #1 Time in Pensacola Area
Beaux Bridge – Breaux Bridge,LA. – 4A State Champions

Girls Long Jump
Miciah Brisco–Baton Rouge Baton Rouge,LA.-Div 1 Ind State Champ
Starr Taylor – Auburn – Auburn,AL
Marneska Boler – Auburn – Auburn,AL
Karla Jackson – Long Beach – Long Beach,MS.- 2nd 5A South State
Aleia Fortenberry – West Jefferson – Harvey,LA.-2nd Div 1 Indoor State
Nique Griffin – Hamilton Christian – Lake Charles,LA. – Div 2 Indoor State Champion
Abby Lazzard – Central Lafourche – Raceland,LA. – 4th 5A State
Raven Stewart – Guntersville – Guntersville,AL. – 4A State Champion
Jermica Edwards – Warren Easton – New Orleans,LA.- Div 1 Indoor HJ State Champion
Quanesha Burks – Hartselle – Hartselle,AL.- 5A State Champion
Lacy Dent – St.Paul’s Epsicopal – Mobile,AL.-2nd 5A State
D’Lacia McKinley – Scotlandville – Baton Rouge,LA. -5A State Champ
Javanique Buress – Louisa County – Mineral,VA. - #3 in U.S. Indoors
Kendall Williams – Kell – Marietta,GA.- #1 Jump in GA 2011

Boys Triple Jump
Markius Wright –Hoover –Hoover,AL.-Open Division Ch. 2011
Greg Coleman – McGill Toolen Catholic – Mobile,AL. - #1 Jump Mobile Area 2012
Nick Benton – Navarre – Navarre,FL. - #1 TJ in Pensacola Area
Jordan Jones – Hoover – Hoover,AL
Daijion Macklien – Auburn-Auburn,AL.- Made 6A Finals
Deonta Ward – H.L.Bourgeois – Gray,LA. – 5A District Champ
Nick Benton – Navarre – Navarre,FL - #1 Jump in Pensacola Area 2012
Quin Nalls– Auburn– Auburn,AL- Open Winner 2011
Jarell Aaron – Poplarville – Poplarville,MS – 2nd 4A State
Darrian Thomas – Breaux Bridge – Beaux Bridge,LA – Div 1 Indoor State Champion
Pydrae Carroll – Fairhope – Fairhope,AL- #2 Jump in AL. 2011
Adaus Barnes – Port Gibson – Port Gibson,MS – 4A State Champion
Daniel Hardge – Smith Station – Smiths,AL.

Girls Pole Vault
Mary Kathryn Chesebro – Mtn.Brook – Mtn.Brook,AL. – Open Division Winner 2011
Valeria Noguera – Lafayette – Lafayette,LA. – Competed Div 1 Indoor State
Brittany Washington – West Feliciana – St.Francisville,LA.- 2nd 3A State
Deborah Markel –Lafayette – Lafayette,LA. – Competed Div 1 indoor State
Charlee Beckett – Navarre – Navarre,FL. – #1 PV in Pensacola Area
Krystyn Leleux – Catholic – New Iberia,LA. - 2nd Ind State Div 2
Bailey Daigle – Assumption – Napoleonville,LA. – 2nd 5A District
Hailey Deichmann-Mt.Carmel – New Orleans,LA.- Competed 5A State Finals
Maggie Waites – St.Aloysius – Vicksburg,MS. -1A State Champion
Meg Simon – North Vermillion – Maurice,LA. – Div 2 Indoor State Champion
Elizabeth Coleman – Mtn.Brook-Mtn.Brook,AL. 6A State Ch.
Madison Heath – Fontainebleau – Mandeville,LA. – 2nd Div.1 Indoor State
Emily Tarlton – McGill Toolen Catholic – Mobile,AL.- 2nd 6A State
Sharon Orso – Mandeville-Mandeville.LA.- 2nd 5A State
Chanel Krause – St.Paul’s Episcopal – Mobile,AL.-5A State Champion
Megan Clark - Columbus -Columbus,GA

Boys High Jump
Matthew Trammell – Arch Bishop Rummell – Metairie,LA. – 4th Div 1 Indoor State
Jarell Aaron – Poplarville – Poplarville,MS. -2nd 4A State
Devin Jones – Hewitt Trussville – Trussville,AL. – 6A Indoor State Champion
Deonta Johnson – Hoover – Hoover,AL -2nd 6A Ind. State
Michael Flanning – Murphy – Mobile, AL.- 6A Section Champion
Nick Brown – East Ascencion – Gonzales,LA.- 3A State Champion
Quin Nalls – Auburn – Auburn,AL.- Winner Open Divison 2011
Malachai Dupree – John Curtis – John Curtis – River Ridge,LA. – Div2 Ind State Champ
Xavier McAllister – Newburgh Free Academy – Newburgh,N.Y.
Travin Dural – Breaux Bridge – Breaux Bridge,LA – 4A State Champion

Girls Shot Put
Sarah Petty – 1st Baptist Christian – Slidell.LA.- 3rd Class A State
Jamisha Frazier – Bonnabel – Kenner,LA. – 4th 5A State
Erin O’Neal – Lafayette – Lafayette,LA. – 2nd Div 1 Indoor State
Shakeela Webb – Auburn –Auburn,AL.- 6th 6A State
Bianca Brown – Pensacola – Pensacola,FL.-5th 3A State
Lamia Miller – Pine Forest-Pensacola,FL- Competed 3A State
Amber Fling – Niceville – Nicville,FL.

Boys Discus
Jared Holloway – St.Paul’s Episcopal – Mobile,AL. -#1 throw Mobile Area 2012
Warren Wells – Houston – Germantown,TN.
Jordan Chambers – Kell – Marietta,GA. – 5th 4A State
DeShuan Allen – Clinton – Clinton,MS – 6A State Champion
Tony Philpot – Opelika – Opelika,AL. – 3rd 6A state
Herbert Harris – Clinton – Clinton,MS. – 2nd 6A State
Brian Hill – Hutsville – Huntsville,AL.- 4th 6A State
Austin Droogsma – Gulf Breeze – Gulf Breeze,FL.- 6th 3A State
Grant Hill – Huntsville – Huntsville,AL.- 2nd 6A State
Hunter Harrison – Houston – Germantown,TN. – 3A State Champion

Girls Javelin
Allison Bourdon – McGill Toolen Catholic – Mobile,AL. -#1 Throw in MobileArea 2012
Jessica Matthews – Hartselle – Hartselle,AL.
Chloe White – Hoover – Hoover,AL. – Competed 6A State
Sarah Petty –First Baptist – Slidell.LA.- Class C Region State
Mica Lowe – Walker – Walker,LA.- 3rd 5A District
Jamisha Frazier – Bonnabel – Kenner,LA.
Ashton Pennington – Hartselle – Hartselle,AL. -5A State Champ
Catherine Hodson – St.Joseph Academy – Baton Rouge,LA.

Boys Long Jump
Pydrae Carroll – Fairhope – Fairhope,AL. -2nd 6A Ind. State
Zayquan Rhoulac – Smiths Station – Smiths,AL-Competed 6A State
Devon Williams – Kell – Marietta,GA.
Ed Eagin - Holy Cross – New Orleans,LA.
Nathan Vardaman – Huntsville – Huntsville,AL. - 4th 6A State-23’1-1/2”
Donald Gage -Redemptrist-Baton Rouge,LA.-AAU Nat’l JR. Olympic Champ
Quin Nalls – Auburn – Auburn,AL
Travin Dural – Breaux Bridge – Breaux Bridge,LA. -2nd 4A State
Devon Scott – West Jefferson – Harvey,LA- Div 1 Indoor State Champion
Chad Cook – Long Beach -Long Beach,MS.- 5A State Champion
Lawrence Lee – West Florida – Pensacole,FL. - #1 Jump in Pensacola Area
Cameron Luper – Auburn – Auburn,AL. - 6A Indoor State Champion
AJ Ward – Clinton – Clinton,MS. - #1 Jump in U.S. 2012

Girls Triple Jump
Karla Jackson – Long Beach – Long Beach,MS. – 2nd 5A South State
Camille Franks – Auburn – Auburn,AL, - 5th 6A State
Jasmine Ducre – Picayune –Picayune,MS.- 5A State Champion
Breona Humphrey – Hoover – Hoover,AL- 5th 6A State
Ashley Williams – Auburn – Auburn,AL.-Competed 6A State
Pershawana Williams – Pensacola-Pensacola,FL.- 6A State Champion MS.
Jaykala Hand – Opelika – Opelika,AL – 3rd 6A State
Passion Gamble – McGill Toolen Catholic – Mobile,AL -2nd Indoor 6A State
Raven Stewart – Guntersville – Guntersville,AL – 4A State Champion
Quanesha Burks – Hartselle-Hartselle,AL- 2nd 5A State
Abby Lazzard – Central Lafourche – Raceland,LA. – Div 1 Indoor State Champion
Lacy Dent – St.Paul’s Episcopal – Mobile,AL.- 3rd 5A State

Boys Pole Vault
Sam Snell – Hoover – Hoover,AL -2nd 6A State-
Wes Toner – Hoover – Hoover,AL.-Competed 6A Indoor State
Randy Tumminello – Fontainebleau – Mandeville,LA.- 5th Div 1 Indoor State
Alex Pond –McGill Toolen Catholic– Mobile,AL.-Competed 6A State
Tony Miller – St.Thomas Aquinas – Hammond,LA. – 5th Div 2 Indoor State
Jacob Sheehen – Houston – Germantown,TN – 3A State Champion
Johnny Steigler – McGill Toolen Catholic – Mobile,AL-6A Indoor State Champion
Devin King - Jules Sumner – Kentwood,LA. – 2nd 3A State
Cameron Robicheaux – St.Pauls Catholic – Covington,LA. – 3rd DiV 1 Indoor State
Gavin Gauteau – Catholic – New Iberia,LA. – 4th Div 2 Indoor State
Caleb Bertrand – Elton- Elton,LA.- 2nd 1A State
Richard Conner Foxworth- St.Patrick–Biloxi,MS.- 3A State Champion
Austin Eckenroth – Flowery Branch – Flowery Branch,GA. – 4A State Champion

Girls High Jump
Mallory Mire – St,Joseph Academy – Baton Rouge,LA.-2nd 5A State
Alona Melendez – Bayside- Daphne,AL.- 3A State Champion
Julia Leonard – Mtn.Brook – Mtn.Brook,AL – 2nd 6A Indoor State
Abby Lazard - Central Lafouche – Raceland,LA – 3rd 5A State Meet
Pershawana Williams – Pensacola – Pensacola,FL.- 2nd 6A State MS.
Savannah Smith – Lambert – Suwanee,GA.- Forsyth County Champion
Alexia Fortenberry – West Jefferson – Harvey,LA. -
Bretta Hart – Poplarville – Poplarville,MS. – 4A State Champion
Mary Grace Gitz – St.Scholastica – Covington,LA.-3rd 5A State
Mattie Schmolke – Lakeshore – Mandeville,LA.- 3rd 4A State
Jermica Edwards – Warren Easton – New Orleans,LA.-Div Indoor State Champion
Shelly Spires – St.Paul’s Episcopal – Mobile,AL.- #4 Jump in AL. 2011
Chardonae Fuqua – Hoover- Hoover,AL – 6A State Champion
Kendall Williams – Kell – Marietta,GA. – 4A State Champion

Boys Shot Put
James Burgess – Vigor – Pritchard,AL. – 3rd 6A Indoor State
Harry Eldred – St.Paul’s Episcopal – Mobile,AL
Spencer Hezat – Hewitt – Trussville – Trussville,AL – 4th 6A Indoor State
Wade Wells – Houston – Germantown,TN.
Herbert Harris – Clinton – Clinton,MS. – 2nd 6A State
DeShuan Allen – Clinton – Clinton,MS. – 4th 6A State
Bryan Slater – St.Paul’s Episcopal –Mobile,AL- #4 Throw in AL. 2011
Hunter Harrison – Houston – Germantown,TN – Made 3A State Finals
Raphael Mozie – Catholic – Baton Rouge,LA.
Phillip Stephens – Newman – New Orleans,LA- Made 2A State Finals
Tony Philpot – Opelika – Opelika,AL. Made 6A State Finals
Garrett Broussard – Catholic – Baton Rouge,LA.
Eric Thomas – John Curtis – River Ridge,LA. -2nd Div 2 Ind State
Grant Hill – Huntsville- Huntsville,AL.- 3rd 6A State
Austin Droogsma–Gulf Breeze –Gulf Breeze,FL.–Longest Throw in P’cola 2011
Anthony Taylor – John Curtis – River Ridge,LA.- Div 2 Ind State Champion
Jordan Chambers – Kell – Marietta,GA.- 4A State Champion

Girls Discus
Moeshia Miles – Hoover – Hoover,AL. – Made 6A Finals
Rasika Cooper – Pine Forest – Pensacola,FL.
Sarah Petty – 1st Baptist – Slidell,LA. Class C State Champion
Sophie Bergman - Niceville – Niceville,FL.
Emory Builta – Bayside- Daphne,AL.- Open Winner 2011
Lamia Miller – Pensacola – Pensacola,FL -#1 Thrower in P’cola Area
Nannette Weitzman – St.Paul’s Episcopal – Mobile,AL. – 4th 6A 2010
Shakeela Webb –Auburn – Auburn,AL.- 2nd 6A State
Berta Amelinaite- Huntsville – Huntsville,AL – 6A State Champion

Boys Javelin
Charles Collins – McGill Toolen Catholic – Competed 6A State
Jordan Donald – Mtn.Brook – Mtn. Brook,AL. – Made 6A State finals
Nigel Cribss – Hoover – Hoover,AL.- Tied #4 Thrower in AL. 2012
Quamaine Kimble – Hoover – Hoover,AL. – Tied #4 Thrower in AL 2012
Matthew Venable – Catholic – Baton Rouge,LA.
James Olin – H.L.Bourgeois – Gray.LA.
Tyler Villavso – East Ascension – Gonzales,LA – Ranked in top 10 in State 2012.
Austin Bertrand – Elton – Elton,LA – 4th 1A State
Serdarryen Pullian – Dadeville – Dadeville,AL. – 4A State Champion
Ty Shilling – Haughton – Haughton,LA. – 6th 5A State

SPONSORED HEADLINES

Comments

You must be signed in to post a comment

Already have an account?