<
>

CIF first-round football playoff schedule

11/18/2011

Here is this latest CIF football playoff schedule for the first-round games being played in the Southern and City sections with updated sites and times:

CIF FOOTBALL PLAYOFFS

FIRST ROUND

FRIDAY

SOUTHERN SECTION

All games at 7:30 p.m. unless indicated

PAC-5 DIVISION (I)

St. John Bosco at Alemany

Edison vs. Tesoro at Orange Coast College, 7 p.m.

Loyola vs. Huntington Beach at Los Angeles Valley College, 7 p.m.

Long Beach Cabrillo at Mission Viejo

Long Beach Poly vs. Newport Harbor at Long Beach Veterans Stadium, 7 p.m.

Lakewood at San Clemente

Santa Margarita vs. Bishop Amat at Saddleback College, 7 p.m.

Servite vs. Long Beach Wilson at Cerritos College

INLAND DIVISION (II)

Redlands at Corona Centennial

Los Osos at Chaparral

Corona Santiago at Charter Oak, 7 p.m.

J.W. North vs. Yucaipa at Riverside CC

Rancho Cucamonga vs. Chino Hills at Los Osos HS, 7 p.m.

Redlands East Valley vs. Norco at Redlands HS, 7 p.m.

Murrieta Valley at Upland

Damien at Vista Murrieta, 7 p.m.

NORTHERN DIVISION (III)

Palmdale at Canyon Country Canyon

Saugus at Highland, 7 p.m.

Mira Costa at Oaks Christian, 7 p.m.

Palos Verdes vs. Hart at Mira Costa HS, 7 p.m.

Thousand Oaks at Quartz Hill, 7 p.m.

St. Bonaventure at Redondo

Moorpark at Valencia, 7 p.m.

Eastside at Westlake, 7 p.m.

WESTERN DIVISION (IV)

Dos Pueblos at Arroyo Grande, 7 p.m.

San Luis Obispo at Camarillo, 7 p.m.

Inglewood at Chaminade

St. Francis at Paramount

Downey at Righetti, 7 p.m.

Santa Monica vs. Channel Islands at Santa Monica College

Culver City at Serra

Dominguez at Ventura, 7 p.m.

CENTRAL DIVISION (V)

Moreno Valley at Cajon, 7 p.m.

Palm Desert at Carter, 7 p.m.

Arlington at Chino, 7 p.m.

Valley View at Colony, 7 p.m.

San Gorgonio at La Quinta, 7 p.m.

La Sierra vs. Chaffey at Norte Vista HS, 7 p.m.

Rialto at Palm Springs

Don Lugo at Rancho Verde, 7 p.m.

SOUTHWEST DIVISION (VI)

Tustin at Aliso Niguel, 7 p.m.

Capistrano Valley at Brea Olinda

Foothill at Buena Park, 7 p.m.

Cypress vs. Laguna Hills at Western HS, 7 p.m.

El Toro vs. Esperanza at Trabuco Hills HS, 7 p.m.

Kennedy at La Habra, 7 p.m.

Villa Park vs. Sonora at El Modena HS, 7 p.m.

Troy at Yorba Linda, 7 p.m.

SOUTHEAST DIVISION (VII)

Bonita at Arcadia, 7 p.m.

Burbank Burroughs vs. Los Altos at Glendale HS

Pasadena at California, 7 p.m.

Diamond Ranch vs. Bellflower at Ganesha HS

Crescenta Valley at La Mirada, 7 p.m.

Mayfair vs. La Serna at Bellflower HS, 7 p.m.

Santa Fe vs. Muir at Pioneer HS, 7 p.m.

Norwalk at West Covina, 7 p.m.

EASTERN DIVISION (VIII)

Ridgecrest Burroughs at Apple Valley, 7 p.m.

Norte Vista at Citrus Hill

West Valley at Elsinore, 7 p.m.

Sultana at Heritage, 7 p.m.

San Jacinto at Kaiser, 7 p.m.

Granite Hills at Serrano, 7 p.m.

Silverado vs. Oak Hills at Victor Valley HS, 7 p.m.

Summit vs. Paloma Valley, 7 p.m.

SOUTHERN DIVISION (IX)

Anaheim vs. Laguna Beach at Anaheim Glover Stadium, 7 p.m.

Beckman vs. Godinez at Tustin HS, 7 p.m.

Corona del Mar vs. Westminster at Newport Harbor HS

Magnolia at Estancia, 7 p.m.

Los Amigos vs. Costa Mesa at Garden Grove HS, 7 p.m.

Santa Ana Valley at Ocean View, 7 p.m.

Rancho Alamitos vs. Woodbridge at Bolsa Grande HS, 7 p.m.

Garden Grove at Segerstrom, 7 p.m.

NORTHWEST DIVISION (X)

Compton Centennial at Bishop Montgomery, 7 p.m.

Lompoc Cabrillo vs. Oak Park at Lompoc HS, 7 p.m.

Templeton at Carpinteria

Cantwell-Sacred Heart at El Segundo, 7 p.m.

Bosco Tech at Nordhoff

South Torrance at St. Bernard

Torrance vs. Santa Ynez at Torrance Zamperini Stadium, 7 p.m.

Verbum Dei at Lompoc, Saturday, 7 p.m.

MID-VALLEY DIVISION (XI)

Sierra Vista at Arroyo, 7 p.m.

Azusa vs. Cerritos Valley Christian at Citrus College, 7 p.m.

Covina vs. South El Monte at Covina District Stadium, 7 p.m.

Alhambra at La Puente

Pomona at Monrovia, 7 p.m.

Maranatha at San Gabriel, 7 p.m.

Whittier Christian vs. El Monte at Whittier College

San Dimas vs. San Marino, Thursday at Citrus College, 7 p.m.

EAST VALLEY DIVISION (XII)

Big Bear vs. Rim of the World at Lucerne Valley HS

Bishop Diego vs. Brentwood at Santa Barbara City College

Aquinas at Citrus Valley

Brethren Christian at Ontario Christian

Paraclete vs. Grace Brethren at Antelope Valley College

Sierra Canyon vs. Desert Hot Springs at El Camino Real HS

Linfield Christian at St. Margaret's, 7 p.m.

Twentynine Palms vs. Rubidoux at Twentynine Palms JHS

NORTHEAST DIVISION (XIII)

Viewpoint at Bishop, 6:30 p.m.

St. Genevieve at Boron, 7 p.m.

St. Monica at California City, 7 p.m.

Lancaster Desert Christian at California Military Institute

Chadwick at Mojave, 7 p.m.

Hamilton at Rio Hondo Prep

Saddleback Valley Christian vs. Kern Valley at JSerra HS, 7 p.m.

Santa Clarita Christian at Salesian

CITY SECTION

All games at 7 p.m. unless indicated

DIVISION I

Arleta at Birmingham

Garfield at Carson

El Camino Real at Crenshaw

Fairfax vs. Dorsey at Rancho Cienega Park

Reseda at Narbonne

Gardena at San Pedro

Taft at Venice

Westchester at West Adams

DIVISION II

Eagle Rock at Canoga Park

University at Granada Hills

Bell at Jefferson, 2:15 p.m.

Manual Arts at Lincoln

Santee at Marshall, 2:15 p.m.

Grant at South East

Belmont at Van Nuys

Fremont at Verdugo Hills