<
>

CIF soccer playoff scores

Here are wild-card and first-round scores from the California Interscholastic Federation soccer playoffs this week in Southern California:

  • BOYS

CIF LOS ANGELES CITY SECTION

LARGE SCHOOLS

First round (Wednesday)

Bell 5, Santee Educational Center (Los Angeles) 0

Canoga Park 2, Locke (Watts) 2, OT (Canoga Park advances on penalties)

Taft (Woodland Hills) 1, Marshall (Los Feliz) 0

Palisades (Pacific Palisades) 3, Torres (East Los Angeles) 0

Fremont (South Los Angeles) 1, Venice 0

Sylmar 4, Wilson (El Sereno) 1

Van Nuys 3, Central (Los Angeles) 0

Belmont (Los Angeles) advances on penalties over South East (South Gate) on penalties, no score reported

San Fernando 4, San Pedro 0

Huntington Park 3, Manual Arts (Los Angeles) 0

Jefferson (Los Angeles) 2, West Adams Prep 2, OT (Jefferson advances on penalties)

Birmingham (Van Nuys) 3, Gardena 1

Narbonne (Gardena) 1, Arleta 0

Maywood Academy 1, North Hollywood 0

Banning (Wilmington) 2, Robert F. Kennedy (Los Angeles) 1

El Camino Real (Woodland Hills) 5, Hamilton (West Los Angeles) 0

CIF SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Wild card (Tuesday)

Mira Costa (Manhattan Beach) 1, Alta Loma 0

Fountain Valley 3, Santa Margarita Catholic (Rancho Santa Margarita) 3, OT (Fountain Valley advances on penalties, 4-3)

Wilson (Long Beach) 2, Edison (Huntington Beach) 0

Chaminade (West Hills) 3, Newbury Park 1

First round (Thursday)

Servite (Anaheim) 1, Mira Costa (Manhattan Beach) 1, OT (Servite advances on penalties, 5-3)

Bell Gardens 1, Cabrillo (Long Beach) 1, OT (Bell Gardens advances on penalties, 10-9)

Thousand Oaks 2, Harvard-Westlake (Studio City) 0

Marina (Huntington Beach) 3, El Toro (Lake Forest) 1

Ventura 4, Agoura (Agoura Hills) 2

St. Francis (La Cañada Flintridge) 4, Upland 3

Long Beach Poly 1, Leuzinger (Lawndale) 0

San Clemente 2, Fountain Valley 1

Palos Verdes (Palos Verdes Estates) 3, Wilson (Long Beach) 0

St. John Bosco (Bellflower) 1, Los Osos (Rancho Cucamonga) 0

Royal (Simi Valley) 1, Santa Barbara 0, OT

Loyola (Los Angeles) 2, Schurr (Montebello) 0

Aliso Niguel (Aliso Viejo) 1, West Torrance 0

Los Alamitos 0, San Marcos (Santa Barbara) 0, OT (Los Alamitos advances on penalties, 4-3)

Montebello 4, JSerra (San Juan Capistrano) 1

Millikan (Long Beach) 1, Chaminade (West Hills) 0

DIVISION 2

Wild card (Tuesday)

Tustin 3, Palm Springs 2

Moreno Valley 2, Villa Park 1, OT

Sonora (La Habra) 3, Brea Olinda 1

Mission Viejo 2, Murrieta Valley 1

Pacifica (Garden Grove) 2, Chino Hills 0

Ocean View (Huntington Beach) 3, Centennial (Corona) 1

La Quinta 1, Fullerton 0

First round (Thursday)

Claremont 2, Tustin 1

Sunny Hills (Fullerton) 0, El Modena (Orange) 0, OT (Sunny Hills advances on penalties, 3-1)

M.L. King (Riverside) 1, Chaparral (Temecula) 0

La Sierra (Riverside) 1, Trabuco Hills (Mission Viejo) 0

Kennedy (La Palma) 3, Moreno Valley 1

Indio 3, South Hills (Covina) 1

Capistrano Valley (Mission Viejo) 3, Corona 1

Sana Ana 3, Sonora (La Habra) 1

Riverside Poly 1, Mission Viejo 0

Coachella Valley (Thermal) 1, Loara (Anaheim) 0

Foothill (Tustin) 1, Murrieta Valley 0

Pacifica (Garden Grove) 4, La Habra 1

Valencia (Placentia) 1, Dana Hills (Dana Point) 0

Ocean View (Huntington Beach) 2, Great Oak (Temecula) 0

Damien (La Verne) 2, Esperanza (Anaheim) 0

Valley View (Moreno Valley) 1, La Quinta 1 (Valley View advances on penalties, 4-2)

DIVISION 3

Wild card (Tuesday)

Adolfo Camarillo 3, University (Irvine) 0

Lancaster 0, Magnolia (Anaheim) 0, OT (Lancaster advances on penalties, 3-2)

Lompoc 4, Littlerock 1

Dominguez (Compton) 2, Valencia 1

Century (Santa Ana) 1, Chino 0

First round (Thursday)

Warren (Downey) 3, Adolfo Camarillo 2

Garey (Pomona) 2, Katella (Anaheim) 1

Nipomo 2, Saugus 0

Palmdale 1, Eisenhower (Rialto) 0

Channel Islands (Oxnard) 3, Lancaster 0

Norte Vista (Riverside) 4, Hart (Newhall) 0

Corona del Mar (Newport Beach) 4, Don Lugo (Chino) 0

Fontana 3, Lompoc 0

Knight (Palmdale) 1, Dominguez (Compton) 1, OT (Knight advances on penalties, 3-0)

Santa Ynez 4, Woodbridge (Irvine) 1

Pacifica (Oxnard) 4, Ontario 3

Santa Ana Valley 4, Summit (Fontana) 1

Oxnard 2, Redlands East Valley 1, OT

Century (Santa Ana) 1, Bloomington 0, OT

West Ranch (Stevenson Ranch) 2, Cabrillo (Lompoc) 1, OT

Paramount 3, Eastside (Lancaster) 1

DIVISION 4

Wild card (Tuesday)

Duarte 1, Bishop Montgomery (Torrance) 0

Glenn (Norwalk) 2, Burbank 1, OT

Bonita (La Verne) 5, Lawndale 1

Godinez (Santa Ana) 2, Pioneer (Whittier) 1, OT

Laguna Beach 2, El Segundo 1

Norwalk 2, Apple Valley 1

Ganesha (Pomona) 5, St. Anthony (Long Beach) 0

Pasadena 2, Los Altos (Hacienda Heights) 1

First round (Thursday)

El Rancho (Pico Rivera) 1, Duarte 0

Diamond Ranch (Pomona) 2, St. Genevieve (Pacoima) 1

South Torrance 6, Hawthorne 0

Saddleback (Santa Ana) 2, Glenn (Norwalk) 2, OT (Saddleback advances on penalties, 5-4)

Santa Monica 4, Bonita (La Verne) 0

Burroughs (Burbank) 2, Mayfair (Lakewood) 1

La Puente 3, Serrano (Phelan) 1

Cathedral (Los Angeles) 1, Godinez (Santa Ana) 0

Crescenta Valley (La Crescenta) 3, Laguna Beach 2, OT

Diamond Bar 2, Whittier 1

Sierra Vista (Baldwin Park) 2, Beverly Hills 1, OT

Salesian (Los Angeles) 1, Norwalk 0

Oak Hills 3, Ganesha (Panama) 2, OT

North Torrance 2, La Salle (Pasadena) 1

Estancia (Costa Mesa) 2, La Serna (Whittier) 1

Artesia (Lakewood) 3, Pasadena 2

DIVISION 5

Wild card (Tuesday)

Bolsa Grande (Garden Grove) 3, Environmental Charter (Lawndale) 1

Arroyo Grande 1, Arroyo (El Monte) 0

Elsinore (Lake Elsinore) 2, Arroyo Valley (San Bernardino) 2, OT (Elsinore advances on penalties, 3-1)

Santa Paula 1, Nogales (La Puente) 0

Wilson (Hacienda Heights) 0, Malibu 0, OT (Wilson advances on penalties, 4-2)

South Pasadena 1, Garden Grove 0

San Gorgonio (San Bernardino) 6, Whittier Christian (La Habra) 0

First round (Thursday)

Cajon (San Bernardino) 4, Bolsa Grande (Garden Grove) 0

Monrovia 1, Baldwin Park 0

Perris 3, Victor Valley (Victorville) 2

Carpinteria 2, Arroyo Grande 1

San Luis Obispo 3, Elsinore (Lake Elsinore) 2

Granite Hills (Apple Valley) 2, Firebaugh (Lynwood) 1, OT

Los Amigos (Fountain Valley) 2, Valley Christian (Cerritos) 0

Santa Paula 2, South El Monte 2

Lakeside (Lake Elsinore) 3, Carter (Rialto) 2

Paso Robles 2, Maranatha (Pasadena) 2, OT (Paso Robles advances on penalties, 3-2)

Mountain View (El Monte) 4, Santiago (Garden Grove) 3, OT

La Cañada (La Cañada Flintridge) 3, Wilson (Hacienda Heights) 0

South Pasadena 3, Animo Leadership (Inglewood) 2

Colton 4, Pomona 1

Pioneer Valley (Santa Maria) 3, Oaks Christian (Westlake Village) 2, OT

Silverado (Victorville) 2, San Gorgonio (San Bernardino) 0

DIVISION 6

Wild card (Tuesday)

Flintridge Prep (La Cañada Flintridge) 3, Yucca Valley 2

Crossroads (Santa Monica) 8, Yeshiva University (West Los Angeles) 0

Citrus Valley (Redlands) 4, Arrowhead Christian Academy (Redlands) 1

Saddleback Valley Christian (San Juan Capistrano) 1, Linfield Christian (Temecula) 1, OT (Saddleback Valley Christian advances on penalties, 3-1)

Tahquitz (Hemet) 5, Frazier Mountain (Lebec) 0

Grace Brethren (Simi Valley) 5, California City 1

Viewpoint (Calabasas) 4, Oxford Academy (Cypress) 1

Marshall Fundamental (Pasadena) 5, Woodcrest Christian (Riverside) 0

San Jacinto 4, Notre Dame (Riverside) 0

Webb School (Claremont) 6, Fairmont Prepatory Academy (Anaheim) 0

First round (Thursday)

Ontario Christian 2, Flintridge Prep (La Cañada Flintridge) 1

Crossroads (Santa Monica) 5, Tarbut V'Torah (Irvine) 0

Rosamond 5, Citrus Valley (Redlands) 0

Beaumont 4, Sage Hill (Newport Beach) 0

Jurupa Hills 6, Saddleback Valley Christian (San Juan Capistrano) 0

Brentwood 1, Pasadena Poly 0

Desert Hot Springs 2, Villanova Preparatory School (Ojai) 1

Citrus Hill (Perris) 7, Grace Brethren (Simi Valley) 1

Rubidoux (Riverside) 3, Calvary Murrieta 2

Chadwick (Rancho Palos Verdes) 3, Avalon 2

Windward (West Los Angeles) 5, Viewpoint (Calabasas) 2

Marshall Fundamental (Pasadena) 2, St. Margaret's (San Juan Capistrano) 1

San Jacinto 2, Nordhoff (Ojai) 1, OT

Bishop 3, New Community Jewish (West Hills) 0

Desert Mirage (Thermal) 6, Webb School (Claremont) 0

DIVISION 7

First round (Thursday)

Cate (Carpinteria) 9, Newbury Park Adventist 0

Coast Union (Cambria) 5, Vistamar (El Segundo) 0

California Military Institute (Perris) 2, Mojave 1

Don Bosco Tech (Rosemead) 7, Riverside Preparatory School 0

Paraclete (Lancaster) 3, New Roads School (Santa Monica) 0

Concordia School (Sylmar) 3, Maywood-Palm Valley School (Palm Springs) 2

Santa Clarita Christian 8, La Sierra Academy (Riverside) 0

Academy of Academic Excellence (Apple Valley) 3, Mammoth (Mammoth Lakes) 1

University Preparatory School (Victorville) 2, Public Safety Academy (San Bernardino) 1

Pacific Lutheran (Torrance) 0, Bloomington Christian 0, OT (Pacific Lutheran advances on penalties, 3-1)

Serra (Gardena) 3, Vasquez (Acton) 1

Thacher School (Ojai) 1, California Academy of Mathematics and Science (Carson) 0

Mary Star of the Sea (San Pedro) 3, Milken Community (Sepulveda Pass) 2

West Shores (Salton City) 4, Trinity Classical Academy (Valencia) 0

Lennox Math, Science and Technology Academy (Inglewood) 3, Hamilton (Anza) 0

Kilpatrick (Malibu) 5, Grove School (Redlands) 2

  • GIRLS

CIF LOS ANGELES CITY SECTION

DIVISIONAL

First round (Thursday)

El Camino Real (Woodland Hills) 7, Bell 0

Taft (Woodland Hills) 1, Monroe (North Hills) 0

Chatsworth 2, Verdugo Hills 1

Granada Hills 9, John F. Kennedy (Granada Hills) 0

San Pedro 2, Hamilton (West Los Angeles) 0

Cleveland (Reseda) 1, Bravo Medical Magnet (Los Angeles) 0

Birmingham (Van Nuys) 3, Sylmar 2

Palisades (Pacific Palisades) 1, Banning (Wilmington) 0

INVITATIONAL

First round (Thursday)

Arleta 2, Eagle Rock 1

Van Nuys advances on penalties over West Adams Prep, no score reported

Locke (Watts) 1, South Gate 0

Narbonne (Gardena) 1, Los Angeles 0

Belmont (Los Angeles) 4, Roybal Learning Center (Los Angeles) 0

Manual Arts (Los Angeles) 2, Marshall (Los Feliz) 0

South East (South Gate) 3, San Fernando 0

Fremont (South Los Angeles) 3, Maywood Academy 1

SMALL SCHOOLS

First round (Thursday)

Port of L.A. (San Pedro) 5, Orthopaedic (Los Angeles) 0

Camino Nuevo (Los Angeles) 1, Huntington Park College Ready 0

Amino Venice 3, Middle College (South Los Angeles) 2

Fulton College Prep (Van Nuys) 1, Animo Jackie Robinson (Los Angeles) 0

Los Angeles CES 3, Animo Oscar de la Hoya (East Los Angeles) 0

East Valley (North Hollywood) 2, Foshay Learning Center (Los Angeles) 1

Sherman Oaks CES 4, USC MaST (Los Angeles) 0

Northridge Academy 9, Animo South Los Angeles 0

CIF SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Wild card (Wednesday)

Huntington Beach 2, West Ranch (Stevenson Ranch) 1

Rosary (Fullerton) 2, A.B. Miller (Fontana) 0

DIVISION 2

Wild card (Wednesday)

Newbury Park 3, Vista Murrieta 0

Rancho Cucamonga 3, Burbank 0

Murrieta Valley 6, Eleanor Roosevelt (Corona) 1

Simi Valley 1, Sonora (La Habra) 0

Lakewood 5, Burroughs (Burbank) 0

Corona 1, West Torrance 1, OT (Corona advances on penalties, 2-1)

DIVISION 3

Wild card (Wednesday)

St. Joseph (Santa Maria) 5, Highland (Palmdale) 1

Mayfield Senior School (Pasadena) 2, Barstow 1, OT

Walnut 4, Cerritos 0

Bishop Montgomery (Torrance) 1, Atascadero 0

Pacifica (Garden Grove) 2, Artesia (Lakewood) 1

St. Lucy's Priory (Glendora) 1, Los Altos (Hacienda Heights) 0

DIVISION 4

Wild card (Wednesday)

Rancho Verde (Moreno Valley) 5, Norte Vista (Riverside) 1

Malibu 8, Ontario 0

Chino 2, Paraclete (Lancaster) 0

La Sierra (Riverside) 3, Estancia (Costa Mesa) 0

First round (Thursday)

Patriot (Jurupa Valley) 4, Culver City 3

DIVISION 5

Wild card (Wednesday)

Santa Fe (Santa Fe Springs) 1, Bishop Diego (Santa Barbara) 0

Arrowhead Christian Academy (Redlands) 3, San Bernardino 0

Warren (Downey) 2, Cathedral City 0

Palm Springs 3, San Gorgonio (San Bernardino) 0

Pacifica (Oxnard) 4, Templeton 0

Oxnard 7, Mammoth (Mammoth Lakes) 2

La Quinta 6, Carter (Rialto) 0

Santa Ana Valley 3, Linfield Christian (Temecula) 0

Nipomo 5, Fillmore 0

Temescal Canyon (Lake Elsinore) 4, Pioneer (Whittier) 0

DIVISION 7

Wild card (Wednesday)

South El Monte 4, Cantwell Sacred Heart (Montebello) 0

Alhambra 4, Hillcrest Christian (Granada Hills) 0

Jurupa Hills (Fontana) 5, Academy for Academic Excellence (Apple Valley) 3

St. Anthony (Long Beach) 1, New Community Jewish (West Hills) 1, OT (St. Anthony advances on penalties, 2-1)

Animo Leadership (Inglewood) 5, Shadow Hills (Indio) 0

St. Paul (Santa Fe Springs) 4, Hamilton (Anza) 0

Nuview Bridge Early College (Nuevo) advances on penalties, 3-0, over Cornelia Connelly (Anaheim), no score reported

Big Bear (Big Bear Lake) 5, Wildwood (West Los Angeles) 0

Rosemead 2, Kern Valley (Lake Isabella) 0

Bishop 2, Riverside Prep 0

Rolling Hills Preparatory (San Pedro) 1, Gabrielino (San Gabriel) 0

Tarbut V'Torah (Irvine) 5, Schurr (Montebello) 3

Yucca Valley 6, Oakwood (North Hollywood) 1