<
>

L.A. North: Taft earns No. 3 seed in CIF State boys basketball playoffs

3/5/2012

The Woodland Hills Taft boys basketball, fresh off winning its second City Section Division 1 championship in a row, is the No. 3 seed in the CIF State Division I Southern California Regional tournament and will play Clovis West on Wednesday night.

Taft (29-3), the No. 5 team in the ESPN Los Angeles basketball rankings, beat Dorsey, 58-42, in the City Section title game at Cal State Dominguez Hills on Saturday.

Clovis West (22-6) is the Central Section Division 1 runner-up. The Golden Eagles lost to Bullard, 69-55, in the championship game.

The Crescenta Valley boys basketball team earned the No. 16 seed and will take on top-seeded Mater Dei in the first round of the Division I Southern California Regional.

Crescenta Valley (26-7) lost to Mission Viejo in the semifinals of the Southern Section Division 1A playoffs.

Mater Dei (29-2), the No. 1 team in the ESPN Los Angeles basketball rankings, won the Southern Section Division 1AA championship, 63-59, over Long Beach Poly.

The El Camino Real boys basketball team is the No. 8 seed in the Division II Southern California Regional and will play Colony from Ontario in the first round.

El Camino Real (18-7) won the City Section Division 2 championship, 62-53, over Garfield on Friday night. Colony (22-9) reached the semifinals of the Southern Section Division 2A playoffs and lost, 68-65, to Righetti.

La Costa Canyon (31-2) from the San Diego Section is the No. 1 seed in the Southern California Regional Division II playoffs.

Alemany (28-4) is the top seed in the Division III Southern California Regional and will play Independence from Bakersfield in the first round.

Here is a look at the teams from the L.A. North region in the CIF Southern California Regional playoffs:

CIF State Boys Southern California Regional Basketball Tournament

First round

Wednesday March 7

Division I

1. Mater Dei (29-2) vs. 16. Crescenta Valley (26-7) at 7:30 p.m.

3. Taft (29-3) vs. 14. Clovis West (22-6)

Division II

No. 1. La Costa Canyon from the San Diego Section (31-2)

8. El Camino Real (18-7) vs. 9. Colony (22-9)

13. Thousand Oaks (21-9) vs. 4. Elsinore (27-4)

10. Royal (24-7) vs. 7. San Joaquin Memorial (23-8) at 7:30 p.m.

Division III

1. Alemany (28-4) vs. 16. Independence (18-11) at 7:30 p.m.

5. Oak Park (24-8) vs. 12. Grant (27-6)

3. Calabasas (27-3) vs. 14. Frontier (18-10)

9. Arroyo Grande (23-9) vs. 8. Ridgeview (20-8)

Division IV

4. Crespi (23-7) vs. 13. Kingsburg (17-11)

10. Campbell Hall (13-17) vs. 7. Central Valley Christian (28-2) of Visalia at 7:30 p.m.

Division V

5. Village Christian (20-3) vs. San Diego Jewish Academy (14-11)

13. Providence (26-5) vs. 4. Mission Prep San Luis Obispo (23-6)

3. Renaissance Academy (24-6) vs. 14. Vincent Memorial (22-6)

Girls Southern California Regional

First round

Wednesday March 7

Division I

1. Mater Dei (30-3) vs. 16. Burbank (19-12)

13. El Camino Real (16-9) vs. 4. Santiago (30-1)

Division II

12. Monroe (22-10) vs. 5. Foothill (25-5)

4. Ventura (25-4) vs. Redwood of Visalia (23-6)

Division III

9. Oak Park (22-9) vs. No. 8 University (17-9)

4. Arroyo Grande (25-5) vs. 13. Ridgeview (24-7)

3. Alemany (29-3) vs. 14. Hanford West (22-9) at 6 p.m.

11. Rio Mesa of Oxnard (25-6) vs. 6. Independence (26-5) of Bakersfield

Division IV

9. Campbell Hall (21-6) vs. 8. Elizabeth Learning Center (18-8)

5. Bell-Jeff (23-8) vs. 12. LA Baptist (24-3)

Division V

No. 1 Mission Prep of San Luis Obispo (29-1)

8. Tri-City of Vista (22-6) vs. 9. Avalon (19-5)

5. Providence (25-5) vs. 12. Rock Academy (18-10)

11. Providence Hall of Santa Barbara (19-7) vs. 6. Central Valley Christian (18-9) at 6 p.m.

2. Villanova Prep of Ojai (23-7) vs. 15. Kings Christian of LeMoore (18-2)

14. AGBU of Canoga Park (13-8) vs. 3. Rolling Hills Prep (18-4) at Mary Star HS