<
>

CIF-SS championships girls' track and field results

5/22/2011

SOUTHERN SECTION GIRLS’ TRACK AND FIELD FINALS

TEAM SCORES

Div. 1: Long Beach Poly, 148; Roosevelt, 33; Los Osos, 33; Rancho Verde, 25; Great Oak, 20.

Div. 2: Mater Dei, 64; Saugus, 51; Colony 41; Cajon 39.5; Canyon Country Canyon, 31.

Div. 3: Harvard-Westlake, 66; San Luis Obispo, 52; Bishop Amat, 37; Palos Verdes, 36; San Marcos, 33.

Div. 4: Serra, 104; Oaks Christian, 84; St. Mary’s, 65; La Reina, 36; Louisville, 30.

100 METERS

Div. 1: Marshall (Rancho Verde), 11.77; Lyday (Long Beach Poly), 11.80; Greene (Roosevelt), 11.90.

Div 2: Buchanan (Ayala), 11.74; Trevisan (Mater Dei), 11.91; Brown (Claremont), 11.98.

Div. 3: Price (Bishop Amat), 11.81; Browne (San Marino), 11.95; Lewis (Oak Park), 12.08.

Div. 4: Williams (Louisville), 11.78; Courtnall (Oaks Christian), 11.90; Peterson (St. Mary’s), 12.03.

200 METERS

Div. 1: Ndipagbor (Long Beach Poly), 23.62; Washington (Long Beach Poly), 24.01; Estell (Rancho Verde), 24.09.

Div. 2: Trevisan (Mater Dei), 24.33; Thompson (Newbury Park), 24.37; Dunmore (Colony), 24.74.

Div. 3: Price (Bishop Amat), 24.31; Browne (San Marino), 24.49; Scott (Woodbridge), 24.64.

Div. 4: Courtnall (Oaks Christian), 24.07; Williams (Louisville), 24.17; Peterson (St. Mary’s), 24.49.

400 METERS

Div. 1: Ndipagbor (Long Beach Poly), 53.86; Walker (Long Beach Poly), 54.95; Jones (Etiwanda), 54.98.

Div. 2: Thompson (Newbury Park), 56.01; Vincej (Saugus), 56.60; Dunmore (Colony), 57.41.

Div. 3: Scott (Woodbridge), 54.97; Hansson (Harvard-Westlake), 56.18; Hackney (Golden Valley), 57.24.

Div. 4: Ezumah (Serra), 55.68; Alakija (Oaks Christian), 56.89; Agudo (Serra), 57.36.

800 METERS

Div. 1: Gammage (Long Beach Poly), 2:11.29; Stevenson (Long Beach Poly), 2:11.73; Edwards (El Toro), 2:11.87.

Div. 2: Gray (Beverly Hills), 2:13.51; Thompson (Newbury Park), 2:14.05; Rambo (Mater Dei), 2:14.50.

Div. 3: Weissenbach (Harvard-Westlake), 2:08.61; Capellino (Palos Verdes), 2:14.35; Hoppe (Corona del Mar), 2:14.84.

Div. 4: Camacho (Templeton), 2:11.53; Delaney (JSerra), 2:14.00; Brajkovich (La Reina), 2:18.83.

1,600 METERS

Div. 1: Reddish (Vista Murrieta), 4:51.18; 2. Huebner (La Quinta), 4:55.12; Martinez (Fountain Valley), 4:56.54.

Div. 2: Bulder (Saugus), 4:53.51; Mull (Redondo Union), 4:55.34; Ulizio (Redondo Union), 4:57.18.

Div. 3: Chapus (Harvard-Westlake), 4:49.15; Capellino (Palos Verdes), 4:51.10; Weissenbach (Harvard-Westlake), 4:54.66.

Div. 4: Delaney (JSerra), 4:46.82; Camacho (Templeton), 4:51.15; Buchbinder (Chadwick), 4:55.85.

3,200 METERS

Div. 1: Baxter (Simi Valley), 10:16.99; Alvarez (Dana Hills), 10:38.98; Peterson (Riverside King), 10:49.88.

Div. 2: Mahoney (Saugus), 10:38.03; Foland (Mira Costa), 10:41.26; Bulder (Saugus), 10:46.56.

Div. 3: Chapus (Harvard-Westlake), 10:35.62; Mehra (Palos Verdes), 10:40.93; Marquardt (Orange Lutheran), 11:05.90.

Div. 4: Buchbinder (Chadwick), 10:48.17; Garcia (Oaks Christian), 10:56.16; Paddon (St. Margaret’s), 11:01.85.

100 HURDLES

Div. 1: Cox (Long Beach Poly), 13.42; Munford (Rancho Cucamonga), 14.06; Hicks (Long Beach Poly), 14.57.

Div. 2: Buchanan (Ayala), 13.90; Stewart (Carter), 14.25; Thomas (Canyon Country Canyon), 14.73.

Div. 3: Salcido (San Dimas), 14.09; Torres (San Luis Obiso), 14.63; West (Northview), 15.27.

Div. 4: Crear (Maranatha), 14.71; Pierce (Serra), 14.92; Baucham (Serra), 15.23.

300 HURDLES

Div. 1: Cox (Long Beach Poly), 40.94; Munford (Rancho Cucamonga), 42.12; Onumonu (Los Osos), 42.17.

Div. 2: Sanner (Cajon), 43.14; Harper (Vista del Lago), 44.82; Thomas (Canyon Country Canyon), 45.22.

Div. 3: Browne (San Marino), 43.56; Hodges (San Marcos), 43.58; Torres (San Luis Obispo), 44.54.

Div. 4: Baucham (Serra), 42.36; Woodruff (St. Mary’s), 42.37; Pierce (Serra), 45.17.

400 RELAY

Div. 1: Long Beach Poly, 45.50; 2. Roosevelt, 46.49; Los Osos, 46.74

Div. 2: Cajon, 47.58; Mater Dei, 48.09; Anaheim Canyon, 48.15.

Div. 3: Inglewood, 47.25; San Dimas, 48.03; Bishop Amat, 48.09.

Div. 4: Serra, 46.42; St. Mary’s, 46.80; Oaks Christian, 47.64.

1,600 RELAY

Div. 1: Long Beach Poly, 3:45.08; Great Oak, 3:50.23; Los Osos, 3:51.89.

Div. 2: Mater Dei, 3:50.22; Claremont, 3:52.85; Colony, 3:54.44.

Div. 3: Harvard-Westlake, 3:48.14; San Marcos, 3:49.51; Irvine, 3:53.37.

Div. 4: Serra, 3:45.40; St. Mary’s, 3:48.91; Oaks Christian, 3:49.80.

LONG JUMP

Div. 1: Moreland (Los Osos), 20- ½; Curenton (Silverado), 19-10 ¾; Armstrong (Roosevelt), 19-1 ¾.

Div. 2: Stewart (Carter); 18-3 ¼; Stone (Canyon Country Canyon), 17-10 ¼; Georgalis (Moorpark), 17-5.

Div. 3: Torres (San Luis Obispo), 19-11 ½; Price (Bishop Amat), 19-6 ¼; Salcido (San Dimas), 18-8.

Div. 4: Faulknor (Serra), 19-5 ¾; Winter (La Reina), 17-6; Anderson (Oaks Christian), 17-4 ¾.

TRIPLE JUMP

Div. 1: Cox (Long Beach Poly), 40-6; Anumba (Valencia), 40-1 ½; Cole (Corona Santiago), 38-11 ¼.

Div. 2: Dubois (Vista del Lago), 38-1; Stone (Canyon Country Canyon), 37-3 ½; Charles (Peninsula), 36-7 ½.

Div. 3: Torres (San Luis Obispo), 39-4; Mallett (West Torrance), 38-7 ¾; Michelman (Laguna Hills), 37-6.

Div. 4: Tolivar (St. Mary’s), 40-4 ¼; Anderson (Oaks Christian), 38-6 ½; Churchill (St. Margaret’s), 37-11.

HIGH JUMP

Div. 1: McCoy (Miller), 5-6; Dalton (Long Beach Poly), 5-4; Shank (Burbank Burroughs), 5-2.

Div. 2: Barnes (North Torrance), 5-6; Nizdil (Rio Mesa), 5-4; Birdsell (Beckman), 5-2.

Div. 3: McDaniel (San Marcos), 5-6; Borchmann (Granite Hills), 5-6; Gielbelhaus (Orange Lutheran), 5-6.

Div. 4: Boyer (Pasadena Poly), 5-8; Barber (Louisville), 5-6; Boom (Cerritos Valley Christian), 5-4.

SHOT PUT

Div. 1: Sapa (La Sierra), 45-4; Makanesi (Katella), 40-4 ¼; Braucher (West Ranch), 40- ½.

Div. 2: Watkins (Riverside North), 42-4 ¼; Morgan (Ventura), 41-8 ½; Scarvelis (Dos Pueblos), 39-11.

Div. 3: Wilson (Corona del Mar), 41-2 ¾; Rotter (Lakewood St. Joseph), 39-8; Johnson (Temescal Canyon), 38-11 ½.

Div. 4: Aikhionbare (La Salle), 41-1 ½; Jarrett (Santa Maria St. Joseph), 39-4 ½; Harrell (Serra), 37-11 ¾.

DISCUS

Div. 1: Fields (Lakewood), 140-4; Makanesi (Katella), 131-1; Alama (Ontario), 129-11.

Div. 2: Morgan (Ventura), 156-5; Watkins (Riverside North), 140-9; Ogundipe-Tillman (Peninsula), 130-5.

Div. 3: Hawes (Nipomo), 124-3; Peyton (Sherman Oaks Notre Dame), 122-7; Wilson (Corona del Mar), 121-1.

Div. 4: Panapa (St. Bonaventure), 136-2; Jarrett (Santa Maria St. Joseph), 128-5; Aikhionbare (La Salle), 127-2.

POLE VAULT

Div. 1: Bandy (Quartz Hill), 11-9; Culver (Los Alamitos), 11-3; Bernhard (West Covina), 11-3.

Div. 2: Rische (Foothill), 12-9 ¾; McRoberts (Mater Dei), 11-9; Roberts (Mater Dei), 11-9.

Div. 3: Clarke (San Luis Obispo), 11-9; Pearlman (Sherman Oaks Notre Dame), 11-9; Stark (Oak Park), 11-9.

Div. 4: Goodkin (Marlborough), 11-9; Sanchez (Oaks Christian), 11-3; Hodges (Brethren Christian), 10-9.