<
>

Football: Week 9 CIF-SS top 10 polls

2011 CIF SOUTHERN SECTION-FORD 11-MAN FOOTBALL POLLS – WEEK 9

(Divisions listed in alphabetical order)

CENTRAL DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Rancho Verde (Inland Valley) 9-0 Won Canyon Springs 42-0

2. Palm Springs (Desert Valley) 9-0 Won La Quinta/La Quinta 35-6

3. Carter (San Andreas) 9-0 Won San Bernardino 55-0

4. La Sierra (Inland Valley) 8-1 Won Moreno Valley 26-14

5. Colony (Mt. Baldy) 8-1 Bye Bye Bye

6. Chino (Mt. Baldy) 7-2 Won Montclair 52-0

7. Cajon (San Andreas) 8-1 Won Arroyo Grande 35-6

9. La Quinta/La Quinta (Desert Valley) 5-4 Lost Palm Springs 6-35

9. Valley View (Inland Valley) 7-3 Won Ramona 48-20

10. Rialto (San Andreas) 6-3 Lost San Gorgonio 10-41

Other Palm Desert (Desert Valley) 5-3 Won Indio 31-10

Other Arlington (Inland Valley) 5-4 Won Vista del Lago 63-14

Other San Gorgonio (San Andreas) 4-5 Won Rialto 41-10

EASTERN DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Summit (Sunkist) 8-1 Won Jurupa Valley 56-7

2. Citrus Hill (Mountain Pass) 9-0 Won West Valley 69-28

3. Heritage (Sunbelt) 8-1 Won Elsinore 24-8

4. Kaiser (Sunkist) 7-2 Won Norte Vista 42-3

5. Serrano (Mojave River) 7-2 Won Barstow 61-0

6. Oak Hills (Mojave River) 8-1 Won Hesperia 42-20

7. Elsinore (Sunbelt) 7-2 Lost Heritage 8-24

8. Apple Valley (Mojave River) 6-2 Won Sultana 19-16

9. Sultana (Mojave River) 6-3 Lost Apple Valley 16-19

10. San Jacinto (Mountain Pass) 7-2 Won Hemet 41-20

Other West Valley (Mountain Pass) 5-4 Lost Citrus Hill 28-69

Other Silverado (Desert Sky) 4-5 Won Burroughs/R. 23-7

EAST VALLEY DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Sierra Canyon (Alpha) 9-0 Won Paraclete 36-26

2. Paraclete (Alpha) 7-2 Lost Sierra Canyon 26-36

3. Twentynine Palms (De Anza) 8-1 Won Yucca Valley 26-7

4. St. Margaret’s (Academy) 7-2 Won Sage Hill 38-3

5. Bishop Diego (Frontier) 8-1 Won Villanova Prep 54-3

6. Ontario Christian (Ambassador) 6-2-1 Won Western Christian 58-7

7. Aquinas (Ambassador) 7-2 Won Linfield Christian 30-0

8. Citrus Valley (Mountain Valley) 8-1 Won Jurupa Hills 37-13

9. Campbell Hall (Alpha) 7-3 Won Kilpatrick 63-12

10. Rubidoux (Mountain Valley) 7-2 Won Notre Dame/R. 24-3

Other Malibu (Frontier) 5-4 Lost Grace Brethren 15-23

Other Yucca Valley (De Anza) 5-4 Lost Twentynine Palms 7-26

Other Grace Brethren (Frontier) 5-4 Won Malibu 23-15

INLAND DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Centennial/Corona (Big VIII) 8-1 Won Roosevelt 45-24

2. Vista Murrieta (Southwestern) 4-5 Won Murrieta Valley 23-14

3. Upland (Baseline) 9-0 Won Los Osos 49-21

4. Redlands East Valley (Citrus Belt) 9-0 Won Fontana 49-0

5. Rancho Cucamonga (Baseline) 8-1 Won Glendora 34-13

6. Charter Oak (Sierra) 8-1 Won Damien 41-28

7. J.W. North (Big VIII) 8-1 Won M.L. King, Jr. 35-14

8. Yucaipa (Citrus Belt) 9-0 Won A.B. Miller 21-15

9. Chino Hills (Sierra) 6-3 Won South Hills 36-13

10. Chaparral (Southwestern) 5-4 Won Great Oak 17-0

Other Murrieta Valley (Southwestern) 7-2 Lost Vista Murrieta 14-23

Other Norco (Big VIII) 6-3 Won Corona 35-19

Other Santiago/Corona (Big VIII) 6-3 Won Poly/Riverside 43-7

Other Damien (Sierra) 6-3 Lost Charter Oak 28-41

MID-VALLEY DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Covina (Valle Vista) 8-1 Bye Bye Bye

2. Arroyo (Mission Valley) 8-1 Won Gabrielino 49-3

3. La Puente (Montview) 9-0 Won Duarte 49-7

4. San Dimas (Valle Vista) 7-2 Won Northview 34-6

5. Monrovia (Rio Hondo) 6-3 Won Temple City 45-0

6. Whittier Christian (Olympic) 6-3 Won Valley Christian/C. 41-23

7. Pomona (Valle Vista) 6-3 Won Wilson/H.H. 35-21

8. El Monte (Mission Valley) 7-2 Won South El Monte 20-13

9. Azusa (Montview) 6-3 Won Gladstone 41-7

10. Alhambra (Almont) 7-2 Lost San Gabriel 14-69

Other Maranatha (Olympic) 7-2 Won Village Christian 34-17

Other San Gabriel (Almont) 5-4 Won Alhambra 69-14

Other Valley Christian/Cerritos (Olympic) 4-6 Lost Whittier Christian 23-41

NORTHEAST DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Bishop Union (High Desert) 8-1 Won Rosemond 49-0

2. Rio Hondo Prep (Prep) 8-1 Won Chadwick 43-26

3. Boron (Desert Mountain) 7-2 Won Silver Valley 56-0

4. Mojave (Desert Mountain) 9-0 Won Tranquillity (CS) 55-0

5. Salesian (Santa Fe) 7-2 Bye Bye Bye

6. St. Genevieve (Santa Fe) 7-2 Won St. Anthony 47-0

7. Desert Christian/Lancaster (Desert Mountain) 7-2 Won Mammoth 37-14

8. Chadwick (Prep) 5-4 Lost Rio Hondo Prep 26-43

9. Kern Valley (High Desert) 7-2 Won Desert 14-12

10. Mission College Prep (Freelance) 7-2 Won Santa Maria 21-7

Other Saddleback Valley Christian (San Joaquin) 8-1 Lost Tri-Cities Christian (SDS) 21-35

Other California Military Institute (Arrowhead) 7-2 Won Sherman Indian 44-0

Other Poly/Pasadena (Prep) 6-3 Won Flintridge Prep 20-0

Other Desert (High Desert) 5-4 Lost Kern Valley 12-14

Other CSDR (Arrowhead) 4-3 Won Ribet Academy 43-0

NORTHERN DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Westlake (Marmonte) 9-0 Won Agoura 45-9

2. Oaks Christian (Marmonte) 7-2 Won Moorpark 17-14

3. St. Bonaventure (Marmonte) 8-1 Won Calabasas 60-7

4. Canyon/Canyon Country (Foothill) 8-1 Won Hart 42-24

5. Hart (Foothill) 6-3 Lost Canyon/Canyon Country 24-42

6. Valencia/Valencia (Foothill) 5-4 Won Golden Valley 35-8

7. Quartz Hill (Golden) 7-2 Won Eastside 27-7

8. Palos Verdes (Bay) 7-2 Won Redondo Union 31-6

9. Highland (Golden) 7-1 Won Antelope Valley 53-6

10. Saugus (Foothill) 6-3 Won West Ranch 35-14

Other Simi Valley (Marmonte) 6-3 Won Thousand Oaks 33-9

Other Thousand Oaks (Marmonte) 5-4 Lost Simi Valley 9-33

Other Moorpark (Marmonte) 5-4 Lost Oaks Christian 14-17

Other Mira Costa (Bay) 4-5 Won Leuzinger 55-0

NORTHWEST DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Lompoc (Los Padres) 9-0 Won Nipomo 34-7

2. St. Bernard (Del Rey) 9-0 Won Mary Star of the Sea 44-6

3. Cabrillo/Lompoc (Los Padres) 8-1 Won Santa Ynez 12-0

4. Bishop Montgomery (Del Rey) 6-3 Won La Salle 35-20

5. Templeton (Los Padres) 5-3 Won Morro Bay 41-21

6. Santa Ynez (Los Padres) 5-4 Lost Cabrillo/Lompoc 0-12

7. Carpinteria (Tri-Valley) 7-2 Lost Nordhoff 24-34

8. Centennial/Compton (Pioneer) 6-3 Lost El Segundo 20-21

9. South Torrance (Pioneer) 5-4 Won North Torrance 34-19

10. Cantwell-Sacred Heart (Del Rey) 6-3 Won Verbum Dei 34-22

Other Don Bosco Tech (Del Rey) 6-3 Bye Bye Bye

Other El Segundo (Pioneer) 5-4 Won Centennial/Compton 21-20

Other Torrance (Pioneer) 5-4 Won Lawndale 56-47

Other Nordhoff (Tri-Valley) 5-4 Won Carpinteria 34-24

Other Oak Park (Tri-Valley) 3-6 Won Fillmore 21-14

PAC-5 DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Servite (Trinity) 8-1 Won Mater Dei 35-28

2. Mission Viejo (South Coast) 7-2 Won Tesoro 14-7

3. Poly/Long Beach (Moore) 8-1 Won Wilson/Long Beach 65-13

4. Santa Margarita (Trinity) 8-1 Won St. John Bosco 28-20

5. Alemany (Serra) 7-2 Won Loyola 28-14

6. San Clemente (South Coast) 8-1 Bye Bye Bye

7. Loyola (Serra) 7-2 Lost Alemany 14-28

8. Edison (Sunset) 7-2 Won Fountain Valley 14-10

9. St. John Bosco (Trinity) 6-3 Lost Santa Margarita 20-28

10. Lakewood (Moore) 7-3 Won Millikan 40-15

Other Huntington Beach (Sunset) 7-2 Won Los Alamitos 58-28

Other Crespi (Serra) 7-2 Bye Bye Bye

Other Notre Dame/Sherman Oaks (Serra) 6-3 Won Bishop Amat 17-12

Other Orange Lutheran (Trinity) 6-3 Lost JSerra 14-31

Other Tesoro (South Coast) 6-3 Lost Mission Viejo 7-14

SOUTHEAST DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. West Covina (Hacienda) 8-1 Won Rowland 40-7

2. Arcadia (Pacific) 7-2 Won Pasadena 48-21

3. Santa Fe (Del Rio) 5-4 Won Whittier 36-6

4. La Serna (Del Rio) 7-2 Won Pioneer 60-14

5. Diamond Ranch (Hacienda) 5-4 Won Walnut 29-14

6. Mayfair (Suburban) 5-4 Lost La Mirada 14-44

7, Bonita (Hacienda) 5-4 Won Diamond Bar 27-20 (OT)

8. Los Altos (Hacienda) 6-3 Bye Bye Bye

9. Bellflower (Suburban) 6-3 Bye Bye Bye

10. La Mirada (Suburban) 5-4 Won Mayfair 44-14

Other Crescenta Valley (Pacific) 6-3 Won Glendale 49-3

Other Muir (Pacific) 5-4 Lost Burbank 35-34

Other Pasadena (Pacific) 5-4 Lost Arcadia 21-48

Other California 6-3 Won El Rancho 24-20

SOUTHERN DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Corona del Mar (Pacific Coast) 8-1 Won University 49-21

2. Beckman (Pacific Coast) 7-2 Won Irvine 31-7

3. Segerstrom (Golden West) 7-2 Won Loara 35-13

4. Estancia (Orange Coast) 7-2 Won Calvary Chapel/Santa Ana 40-0

5. Rancho Alamitos (Garden Grove) 8-1 Won Santiago/Garden Grove 45-0

6. Costa Mesa (Orange Coast) 8-1 Won Laguna Beach 63-47

7. Los Amigos (Garden Grove) 8-1 Won La Quinta/Westminster 55-0

8. Laguna Beach (Orange Coast) 7-2 Lost Costa Mesa 63-47

9. Irvine (Pacific Coast) 4-5 Lost Beckman 7-31

10. Woodbridge (Pacific Coast) 4-5 Won Northwood 27-14

Other Santa Ana Valley (Orange) 6-3 Lost Anaheim 0-6

Other Anaheim (Orange) 5-4 Won Santa Ana Valley 6-0

Other University (Pacific Coast) 3-6 Lost Corona del Mar 21-49

SOUTHWEST DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Villa Park (Century) 9-0 Won Brea Olinda 34-0

2. La Habra (Freeway) 6-3 Won Sonora 30-13

3. El Toro (Sea View) 8-1 Bye Bye Bye

4. Tustin (Empire) 6-3 Bye Bye Bye

5. Foothill (Century) 6-3 Won El Dorado 40-26

6. Cypress (Empire) 7-2 Won Yorba Linda 14-10

7. Yorba Linda (Empire) 8-1 Lost Cypress 10-14

8. Laguna Hills (Sea View) 7-1 Lost Capistrano Valley 34-35 (OT)

9. Esperanza (Century) 6-3 Bye Bye Bye

10. Brea Olinda (Century) 7-2 Lost Villa Park 0-34

Other Troy 7-2 Won Sunny Hills 48-21

Other Buena Park 7-2 Won Fullerton 13-6

WESTERN DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Chaminade (Mission) 8-1 Won Cathedral 33-0

2. Arroyo Grande (PAC-7) 8-1 Bye Bye Bye

3. Serra (Mission) 7-2 Won Harvard-Westlake 70-21

4. Ventura (Channel) 10-0 Won San Marcos 41-0

5. Santa Monica (Ocean) 8-1 Won Culver City 17-14

6. St. Francis (Mission) 7-2 Won St. Paul 28-22

7. San Luis Obispo (PAC-7) 7-2 Won St. Joseph/Santa Maria 36-29

8. Dominguez (San Gabriel Valley) 6-3 Lost Downey 35-36

9. St. Paul (Mission) 6-3 Lost St. Francis 22-28

10. Culver City (Ocean) 6-3 Lost Santa Monica 14-17

Other Rio Mesa 7-2 Won Channel Islands 14-10

Other Atascadero 6-3 Won Pioneer Valley 14-0

Other Adolfo Camarillo 6-3 Won Oxnard 63-50

Other Righetti 5-3 Won Paso Robles 34-0

Other Harvard-Westlake 5-4 Lost Serra 21-70