PREPS: CIF finals schedule

March, 1, 2012
3/01/12
8:21
PM PT
CIF LOS ANGELES CITY SECTION
Friday at Contreras Learning Center (Los Angeles)
Boys Large Schools, third place:
Bell (22-4-2) vs. Narbonne (Gardena, 16-7-4), 4:30 p.m.
Girls Invitational: Arleta (13-4-4) vs. Manual Arts (Los Angeles, 9-3-4), 7 p.m.

Saturday at Contreras Learning Center (Los Angeles)
Girls Small Schools:
Port of L.A. (San Pedro, 17-0-0) vs. Los Angeles Center for Enriched Studies (13-5-1), 10 a.m.
Boys Small Schools: East Valley (North Hollywood, 16-5-5) vs. Sun Valley (17-0-3), 12:30 p.m.
Girls Divisional: Palisades (Pacific Palisades, 17-4-0) vs. El Camino Real (Woodland Hills, 21-2-2), 3 p.m.
Boys Large Schools: Fremont (Los Angeles, 18-4-4) vs. San Fernando (21-2-3), 5:30 p.m.

CIF SOUTHERN SECTION
Boys
Friday at Warren High School (Downey)
Division 4:
El Rancho (Pico Rivera, 26-0-0) vs. Crescenta Valley (La Crescenta, 19-0-7), 5 p.m.
Division 2: Capistrano Valley (Mission Viejo, 11-12-4) vs. Valley View (Moreno Valley, 19-2-6), 7:30 p.m.

Saturday at Warren High School (Downey)
Division 5:
Cajon (San Bernardino, 23-4-5) vs. Lakeside (Lake Elsinore, 18-7-3), 9:30 a.m.
Division 6: Crossroads (Santa Monica, 16-6-2) vs. Desert Mirage (Thermal, 22-1-2), noon
Division 7: Cate (Carpinteria, 18-1-1) vs. University Prep (Victorville, 22-3-0), 2:30 p.m.
Division 3: Channel Islands (Oxnard, 19-2-4) vs. Paramount (21-4-3), 5 p.m.
Division 1: Ventura (23-0-7) vs. Millikan (Long Beach, 25-2-4), 7:30 p.m.

Girls
Friday at Mission Viejo High School
Division 6:
Hemet (22-2-2) vs. St. Margaret's (San Juan Capistrano, 17-4-5), 5 p.m.
Division 1: Aliso Niguel (Aliso Viejo, 18-1-5) vs. San Clemente (18-2-7), 7:30 p.m.

Saturday at Mission Viejo High School
Division 5:
La Serna (Whittier, 18-5-5) vs. Downey (17-7-4), 9:30 p.m.
Division 7: Citrus Valley (Redlands, 22-2-1) vs. Sierra Canyon (Chatsworth, 16-3-2), noon
Division 4: Oaks Christian (Westlake Village, 20-5-1) vs. Marymount (Bel-Air, 19-3-4), 2:30 p.m.
Division 3: Bishop Amat (La Puente, 22-4-4) vs. Claremont (26-1-4), 5 p.m.
Division 2: Sunny Hills (Fullerton, 30-1-0) vs. Los Osos (Rancho Cucamonga, 22-0-3), 7:30 p.m.

CIF SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL CHAMPIONSHIPS
March 6-10, finals at Warren High School (Downey)


CIF SAN DIEGO SECTION
Finals
Saturday at Mater Dei Catholic High School (Chula Vista)
Girls Division III:
Cathedral Catholic (San Diego, 16-6-5) vs. Del Norte (San Diego, 23-3-0), 8:30 a.m.
Boys Division III: Cathedral Catholic (San Diego, 18-5-3) vs. St. Augustine (San Diego, 16-5-4), 10:45 a.m.
Girls Division V: Horizon Christian Academy (San Diego, 19-4-3) vs. Christian (El Cajon, 14-9-2), 1 p.m.
Boys Division V: Pacific Ridge (Carlsbad, 16-0-3) vs. Borrego Springs (17-2-4), 3:15 p.m.
Girls Division I: San Pasqual (Escondido, 12-5-5) vs. Carlsbad (17-4-1), 5:30 p.m.
Boys Division I: San Pasqual (Escondido, 20-1-1) vs. Torrey Pines (San Diego, 15-7-2), 7:45 p.m.

Saturday at Serra High School (San Diego)
Girls Division IV:
Coronado (13-5-6) vs. Francis Parker (San Diego, 16-6-3), 11 a.m.
Boys Division IV: Coronado (20-2-1) vs. Francis Parker (San Diego, 17-1-4), 1:30 p.m.
Girls Division II: Westview (San Diego, 24-1-2) vs. La Costa Canyon (Carlsbad, 19-3-2), 4 p.m.
Boys Division II: Hilltop (Chula Vista, 20-2-3) vs. La Costa Canyon (Carlsbad, 12-5-2), 6:30 p.m.

CIF CENTRAL SECTION
Boys champions
Division I:
Buchanan (Clovis, 19-5-1)
Division II: Clovis North (Fresno, 14-14-1)
Division III: Mt. Whitney (Visalia, 19-5-3)
Division IV: Lindsay (21-1-3)
Division V: Woodlake (17-8-1)
Division VI: McFarland (22-5-2)

Girls champions
Division I:
Buchanan (Clovis, 20-2-1)
Division II: Clovis North (Fresno, 23-3-1)
Division III: Highland (Bakersfield, 19-8-1)
Division IV: Liberty (Madera Ranchos, 26-3-1)
Division V: Strathmore (Porterville, 22-2-1)
Division VI: Orange Cove (23-4-1)

SPONSORED HEADLINES

Comments

You must be signed in to post a comment

Already have an account?