<
>

PREPS: SoCal Regional scores, schedule

3/5/2012

CIF SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL CHAMPIONSHIPS

First round

Monday's results

Boys

Division III


Cate (Carpinteria) 8, Fulton College Prep (Van Nuys) 1

Crossroads (Santa Monica) 2, Francis Parker (San Diego) 2, OT (Crossroads advances on penalties, 4-3)

Paraclete (Lancaster) 5, Pacific Ridge (Carlsbad) 0

McFarland 5, University Prep (Victorville) 0

Girls

Division III


Oaks Christian (Westlake Village) 7, Strathmore (Porterville) 0

Sierra Canyon (Chatsworth) 4, Horizon Christian Academy (San Diego) 3, OT

Liberty (Madera Ranchos) 1, Viewpoint (Calabasas) 0

Marymount (Bel-Air) 5, Los Angeles Center for Enriched Studies 0

Tuesday's games

Boys

Division I


La Costa Canyon (Carlsbad, 13-5-2) at Millikan (Long Beach, 26-2-4), 4 p.m.

Crescenta Valley (La Crescenta, 20-0-7) at Buchanan (Clovis, 19-5-1), 4 p.m.

Paramount (22-4-3) at Fremont (Los Angeles, 19-4-4), 4 p.m.

Valley View (Moreno Valley) at Torrey Pines (San Diego, 15-7-3), 5 p.m.

Division II

Oak Hills (23-2-4) at Lindsay (21-1-3), 4 p.m.

Mt. Whitney (Visalia, 19-5-3) at Sun Valley (18-0-3), 4 p.m.

Desert Mirage (Thermal, 23-1-2) at St. Augustine (San Diego, 16-5-5), 4 p.m.

Lakeside (Lake Elsinore, 19-7-3) vs. Santa Ana Valley (17-8-2) at Santa Ana Stadium, 5:30 p.m.

Girls

Division I


Downey (18-7-4) at Carlsbad (18-4-1), 5 p.m.

La Costa Canyon (Carlsbad, 20-3-2) at Los Osos (Rancho Cucamonga, 23-0-3), 4 p.m.

Buchanan (Clovis, 20-2-1) at El Camino Real (Woodland Hills, 22-2-2), 4 p.m.

Claremont (27-1-4) at Aliso Niguel (19-1-5), 4 p.m.

Division II

Arleta (14-4-4) vs. Santa Margarita Catholic (Rancho Santa Margarita, 16-5-3) at Santa Ana Stadium, 3 p.m.

St. Lucy's Priory (Glendora, 18-9-2) at Clovis North (Fresno, 23-3-1), 4 p.m.

Coronado (13-6-6) at Bishop Amat (La Puente, 22-4-4), 4 p.m.

Citrus Valley (Redlands, 23-2-1) at Cathedral Catholic (San Diego, 17-6-5), 4 p.m.

Semifinals

Wednesday's games

Boys


Division III

Crossroads (Santa Monica, 16-7-3) at Cate (Carpinteria, 20-1-1), 4 p.m.

Paraclete (Lancaster, 16-11-3) at McFarland (23-5-2), 4 p.m.

Girls

Division III

Sierra Canyon (Chatsworth, 17-4-2) at Oaks Christian (Westlake Village, 21-5-1), 4 p.m.

Liberty (Madera Ranchos, 27-3-1) at Marymount (Bel-Air, 20-4-4), 4 p.m.