First APU side reaches quarters


Azusa Pacific beat Hastings in an NAIA Championships opener Monday. The Cougars hope to knock off the Nebraska school again Wednesday.

APU's second-seeded women advanced to the quarterfinals with a 2-0 victory in the driving rain in Decatur, Ala. The Cougars' men will take on Hastings in a quarterfinal with a victory in a second-round game Tuesday in Orange Beach, Ala.

The women (15-2-2), who beat Ottawa, Kan., in the tournament opener nine days earlier in Azusa, will face the winner of Tuesday's second-round game between Mobile, Ala. (18-3-1) and Graceland, Iowa (10-6-4) in a quarterfinal Wednesday.

Lynsey Browne (Alta Loma/St. Lucy's Priory and UC Riverside) converted a penalty kick after Brittany Flanagan drew a foul in the 42nd minute, and Natalie Sun finished in the 64th after Allie Stone touched on a cross from Natalie Nick (Cypress/Calvary Chapel HS).

Azusa Pacific's men (13-3-3) take on Science & Arts of Oklahoma (17-4-0) in their second-round game. Hastings' top-ranked men (22-1-0) beat Illinois' St. Xavier, 1-0, in their opener Monday.




Azusa Pacific 2 (Browne pen. 42, Sun 64), Hastings, Neb. 0

Home teams listed first


  • MEN

Division I

Quarterfinals (Saturday)

St. Mary's (11-6-5) at North Carolina (19-2-2)

UCLA (17-4-1) at Louisville (14-6-2)

Charlotte (16-4-2) at Connecticut (19-3-2)

South Florida (13-3-4) at Creighton (20-2-0)

Division II

Semifinals (Thursday at Pensacola, Fla.)

Franklin Pierce (21-0-1) vs. Lynn (14-4-2)

Millersville (14-6-2) vs. Fort Lewis (22-1-0)

Division III

Semifinals (Friday at San Antonio)

Montclair State (19-3-3) vs. Ohio Wesleyan (12-4-4)

Calvin (18-5-2) vs. Oneonta State (18-2-2)


Division I

Semifinals (Friday at Kennesaw, Ga.)

Stanford (23-0-1) vs. Florida State (18-6-1)

Wake Forest (18-3-4) vs. Duke (21-3-1)

Division II

Semifinals (Thursday at Pensacola, Fla.)

Grand Valley State (20-0-3) vs. Chico State (13-6-5)

St. Rose (22-1-1) vs. Armstrong Atlantic (18-2-3)

Division III

Semifinals (Friday at San Antonio)

Wheaton, Ill. (22-1-2) vs. Ithaca (15-3-3)

Messiah (20-0-1) vs. William Smith (20-0-1)


  • MEN

Second round (Monday at Orange Beach, Ala.)

Hastings, Neb. 1, St. Xavier, Ill. 0

William Carey, Miss. 3, Mobile, Ala. 0

Baker, Kan. 1, Huston-Tillotson, Texas 0, OT

Lindsey Wilson, Ky., 2, Hannibal-La Grange, Mo. 0

Second round (Tuesday)

Science & Arts of Oklahoma (14-8-0) vs. Asusa Pacific (13-3-3)

Rio Grande (18-2-0) vs. Belhaven (16-4-0)

Great Falls (16-4-0) vs. Grand View (17-2-2)

Bethel, Tenn. (14-2-2) vs. Southern Poly (16-2-2)

Third round (Wednesday)

Hastings (22-1-0) vs. Science & Arts of Oklahoma/Asusa Pacific

William Carey (15-3-3) vs. Rio Grande/Belhaven

Baker (19-1-1) vs. Great Falls/Grand View

Lindsey Wilson (20-0-0) vs. Bethel, Tenn./Southern Poly


Second round (Monday at Decatur, Ala.)

Lindsey Wilson, Ky. 2, Oklahoma City 1

Baker, Kan. 1, Martin Methodist, Tenn. 0

Lee, Tenn. 6, Houghton, N.Y. 0

Azusa Pacific 2, Hastings, Neb. 0

Second round (Tuesday at Decatur, Ala.)

Spring Arbor (19-2-1) vs. Concordia, Ore. (16-4-1)

Westmont (13-6-0) vs. Point Loma Nazarene (19-1-2)

Olivet Nazarene (17-2-2) vs. Embry-Riddle, Fla. (17-2-1)

Mobile (18-3-1) vs. Graceland (10-6-4)

Third round (Wednesday)

Lindsey Wilson (18-0-2) vs. Spring Arbor/Concordia, Ore.

Baker (15-3-1) vs. Westmont/Point Loma Nazarene

Lee (20-2-0) vs. Olivet Nazarene/Embry-Riddle, Fla.

Azusa Pacific (14-2-2) vs. Mobile/Graceland


  • MEN

First round (Wednesday at Kissimmee, Fla.)

Cal Baptist (15-5-0) vs. Southwestern Assemblies of God (10-7-4)

Cedarville (13-6-1) vs. Oakland City (11-5-1)

Judson (13-8-1) vs. Grace (10-7-4)

Palm Beach Atlantic (12-7-0) vs. Geneva (14-5-3)


First round (Wednesday at Kissimmee, Fla.)

Cal Baptist (15-2-1) vs. Colorado Christian (5-15-1)

Mount Vernon Nazarene (10-8-2) vs. Oklahoma Wesleyan (13-6-1)

Trinity International (8-9-3) vs. Truett McConnell (8-10-1)

Grace (12-7-2) vs. Asbury (13-8-1)