U.S. roster set for rowing worlds

August, 5, 2011
8/05/11
2:22
PM ET
The U.S. national team roster for the World Rowing Championships was announced Friday.

The 90-person roster is made up of 58 past senior national team members, 15 Olympians and two Paralympians.

The world championships are the first opportunity for nations to qualify crews for the 2012 Olympic Games, but specific athletes won't be selected until next spring.

The U.S. has 26 crews competing at the tournament in Bled, Slovenia, scheduled for Aug. 28-Sept. 4.

At the 2010 world championships, the U.S. won four medals, including gold in the women's eight, silver in the lightweight women's quad and bronze in both the women's pair and women's four.

World Rowing Championships roster

Men's Single Sculls (M1x)
Ken Jurkowski (New Fairfield, Conn.)

Women's Single Sculls (W1x)
Genevra Stone (Newton, Mass.)

Lightweight Men's Single Sculls (LM1x)
Andrew Campbell (New Canaan, Conn.)

Lightweight Women's Single Sculls (LW1x)
Ursula Grobler (Pretoria, South Africa)

Men's Double Sculls (M2x)
Peter Graves (Cincinnati)
Thomas Graves (Cincinnati)

Women's Double Sculls (W2x)
Kate Bertko (Oakland, Calif.)
Sarah Trowbridge (Guilford, Conn.)

Lightweight Men's Double Sculls (LM2x)
Brian de Regt (Rowayton, Conn.)
Jon Winter (New Haven, Conn.)

Lightweight Women's Double Sculls (LW2x)
Julie Nichols (Livermore, Calif.)
Kristin Hedstrom (Concord, Mass.)

Men's Quadruple Sculls (M4x)
Glenn Ochal (Philadelphia)
Will Miller (Duxbury, Mass.)
Sam Stitt (McLean, Va.)
Warren Anderson (Paso Robles, Calif.)

Women's Quadruple Sculls (W4x)
Natalie Dell (Somerville, Mass.)
Stesha Carle (Long Beach, Calif.)
Megan Kalmoe (St. Croix Falls, Wis.)
Adrienne Martelli (University Place, Wash.)

Lightweight Men's Quadruple Sculls (LM4x)
Chris Lamber (Fort Lauderdale, Fla.)
Todd Mickelson (West Simsbury, Conn.)
Shane Madden (Ambler, Pa.)
Sam Cunningham (Pittsburgh)

Lightweight Women's Quadruple Sculls (LW4x)
Nicole Dinion (Falls Church, Va.)
Hillary Saeger (Dedham, Mass.)
Lindsey Hochman (Seattle)
Katherine Robinson (Everett, Wash.)

Men's Pair (M2-)
Tom Peszek (Farmington Hills, Mich.)
Justin Stangel (Madison, Wis.)

Women's Pair (W2-)
Kady Glessner (Seattle)
Caryn Davies (Ithaca, N.Y.)

Men's Pair with Coxswain (M2+)
Anthony Altimari (Huntingdon, N.Y.)
Blaise Didier (San Francisco)
Derek Johnson (New Haven, Conn.)

Lightweight Men's Pair (LM2-)
Kyle Lafferty (Hockessin, Del.)
Phillip Oertle (Zurich, Switzerland)

Men's Four (M4-)
Charlie Cole (New Canaan, Conn.)
Scott Gault (Piedmont, Calif.)
Brett Newlin (Riverton, Wyo.)
Giuseppe Lanzone (Annandale, Va.)

Women's Four (W4-)
Sarah Hendershot (West Simsbury, Conn.)
Emily Regan (Buffalo, N.Y.)
Kara Kohler (Clayton, Calif.)
Sara Zelenka (Itasca, Ill.)

Lightweight Men's Four (LM4-)
Robin Prendes (Miami)
Will Daly (Vail, Colo.)
Ryan Fox (Edgerton, Wis.)
Anthony Fahden (Lafayette, Calif.)

Men's Eight (M8+)
Ned DelGuercio (Media, Pa.)
Nareg Guregian (North Hills, Calif.)
Josh Inman (Hillsboro, Ore.)
Steven Coppola (Buffalo, N.Y.)
Dan Walsh (Norwalk, Conn.)
Henrik Rummel (Pittsford, N.Y.)
Alex Osborne (Sherman Oaks, Calif.)
Grant James (DeKalb, Ill.)
Ross James (DeKalb, Ill.)

Women's Eight (W8+)
Mary Whipple (Sacramento, Calif.)
Taylor Ritzel (Larkspur, Colo.)
Caroline Lind (Greensboro, N.C.)
Meghan Musnicki (Ithaca. N.Y.)
Susan Francia (Abington, Pa.)
Esther Lofgren (Newport Beach, Calif.)
Eleanor Logan (Boothbay Harbor, Maine)
Jamie Redman (Spokane, Wash.)
Amanda Polk (Pittsburgh)

Lightweight Men's Eight (LM8+)
John Carlson (Belmont, Mass.)
Jimmy Sopko (Mathews, Va.)
Kenny McMahon (Ladysmith, Wis.)
Christian Klein (Herndon, Va.)
William Newell (Weston, Mass.)
Nicholas LaCava (Weston, Conn.)
Edward King (Ironton, Mo.)
Matt Kochem (Burnt Hills, N.Y.)
Austin Meyer (Cohoes, N.Y.)

Adaptive Men's Single Sculls (ASM1x)
Ron Harvey (Downingtown, Pa.)

Adaptive Women's Single Sculls (ASW1x)
Tricia Downing (Denver)

Adaptive Mixed Trunk and Arms Double Sculls (TA2x)
Anthony Davis (La Center, Wash.)
Jacqui Kapinowski (Point Pleasant, N.J.)

Adaptive Four with Coxswain (LTA4+)
Alex Stein (Stamford, Conn.)
Eric McDaniel (Weeki Wachee, Fla.)
Emma Preuschl (Indianapolis)
Eleni Englert (Oceanside, Calif.)
Andrew Johnson (Greenwich, Conn.)
Tags:

Rowing, Rowing

SPONSORED HEADLINES

Comments

You must be signed in to post a comment

Already have an account?