<
>

2015 EuroBasket schedule/results

1m - NBA
Jean Catuffe/Getty Images

The FIBA EuroBasket championship runs from Sept. 5-20, with the top two finishers earning berths in the 2016 Rio Summer Olympics. Group play (Sept. 5-10) will be hosted in Berlin; Zagreb, Croatia; Riga, Latvia; and Montpellier, France. The knockout rounds will be held in Lille, France.

All games will be broadcast on ESPN3. All times ET.

Standings

First round (group play)

Sat., Sept. 5
Czech Republic vs. Estonia, 8:30 a.m.
Poland vs. Bosnia-Herzegovina, 9 a.m.
Germany vs. Iceland, 9 a.m.
Georgia vs. Netherlands, 9 a.m.
Israel vs. Russia, 11:30 a.m.
Belgium vs. Latvia, 11:30 a.m.
Spain vs. Serbia, noon
Macedonia vs. Greece, noon
Lithuania vs. Ukraine, 2:30 p.m.
France vs. Finland, 3 p.m.
Italy vs. Turkey, 3 p.m.
Croatia vs. Slovenia, 3 p.m.

Sun., Sept. 6
Estonia vs. Belgium, 8:30 a.m.
Netherlands vs. Macedonia, 9 a.m.
Serbia vs. Germany, 9 a.m.
Russia vs. Poland, 9 a.m.
Latvia vs. Lithuania, 11:30 a.m.
Finland vs. Israel, 11:30 a.m.
Iceland vs. Italy, noon
Slovenia vs. Georgia, noon
Ukraine vs. Czech Republic, 2:30 p.m.
Bosnia-Herzegovina vs. France, 3 p.m.
Turkey vs. Spain, 3 p.m.
Greece vs. Croatia, 3 p.m.

Mon., Sept. 7
Lithuania vs. Belgium, 8:30 a.m.
Finland vs. Russia, 9 a.m.
Israel vs. Bosnia-Herzegovina, 11:30 a.m.
Czech Republic vs. Latvia, 11:30 a.m.
Ukraine vs. Estonia, 2:30 p.m.
France vs. Poland, 3 p.m.

Tues., Sept. 8
Serbia vs. Iceland, 8:30 a.m.
Slovenia vs. Netherlands, 9 a.m.
Germany vs. Turkey, 11:45 a.m.
Georgia vs. Greece, noon
Spain vs. Italy, 3 p.m.
Croatia vs. Macedonia, 3 p.m.

Wed., Sept. 9
Belgium vs. Czech Republic, 8:30 a.m.
Turkey vs. Serbia, 8:30 a.m.
Greece vs. Slovenia, 9 a.m.
Bosnia-Herzegovina vs. Finland, 9 a.m.
Latvia vs. Ukraine, 11:30 a.m.
Poland vs. Israel, 11:30 a.m.
Italy vs. Germany, 11:45 a.m.
Macedonia vs. Georgia, noon
Estonia vs. Lithuania, 2:30 p.m.
Netherlands vs. Croatia, 3 p.m.
Iceland vs. Spain, 3 p.m.
Russia vs. France, 3 p.m.

Thurs., Sept. 10
Ukraine vs. Belgium, 8:30 a.m.
Serbia vs. Italy, 8:30 a.m.
Finland vs. Poland, 9 a.m.
Slovenia vs. Macedonia, 9 a.m.
Bosnia-Herzegovina vs. Russia, 11:30 a.m.
Latvia vs. Estonia, 11:30 a.m.
Germany vs. Spain, 11:45 a.m.
Georgia vs. Croatia, noon
Czech Republic vs. Lithuania, 2:30 p.m.
Turkey vs. Iceland, 3 p.m.
Israel vs. France, 3 p.m.
Greece vs. Netherlands, 3 p.m.

Round of 16

Sat., Sept. 12
Game 1, teams TBD; 6 a.m.
Game 2, teams TBD; 8:30 a.m.
Game 3, teams TBD; 12:30 p.m.
Game 4, teams TBD; 3 p.m.

Sun., Sept. 13
Game 5, teams TBD; 6 a.m.
Game 6, teams TBD; 8:30 a.m.
Game 7, teams TBD; 12:30 p.m.
Game 8, teams TBD; 3 p.m.

Quarterfinals

Tues., Sept. 15
Game 1, teams TBD; 12:30 p.m.
Game 2, teams TBD; 3 p.m.

Wed., Sept. 16
Game 3, teams TBD; 12:30 p.m.
Game 4, teams TBD; 3 p.m.

Semifinals

Thurs., Sept. 17
Consolation game 1, teams TBD; 12:30 p.m.
Game 1, teams TBD; 3 p.m.

Fri., Sept. 18
Consolation game 2, teams TBD; 12:30 p.m.
Game 2, teams TBD; 3 p.m.

Finals

Sun., Sept. 20
Third-place game, 8 a.m.
Championship game, 1 p.m.