Print and Go Back ESPN.com: Soccer [Print without images]

Tuesday, November 26, 2013
European Champions League Glance

Associated Press

All Times EST

Home teams listed first

FIRST ROUND

Top two teams in each group advance

Group A

GP W D L GF GA Pts

Manchester United 4 2 2 0 6 3 8

Bayer Leverkusen 4 2 1 1 8 5 7

S. Donetsk 4 1 2 1 3 5 5

Real Sociedad 4 0 1 3 1 5 1

Tuesday, Sept. 17

Manchester United (England) 4, Bayer Leverkusen (Germany) 2

Real Sociedad (Spain) 0, Shaktar Donetsk (Ukraine) 2

Wednesday, Oct. 2

Bayer Leverkusen 2, Real Sociedad 1

Shaktar Donetsk 1, Manchester United 1

Wednesday, Oct. 23

Bayer Leverkusen 4, Shaktar Donetsk 0

Manchester United 1, Real Sociedad 0

Tuesday, Nov. 5

Real Sociedad 0, Manchester United 0

Shaktar Donestk 0, Bayer Leverkusen 0

Wednesday, Nov. 27

Bayer Leverkusen vs. Manchester United, 2:45 p.m.

Shaktar Donetsk vs. Real Sociedad, 2:45 p.m.

Tuesday, Dec. 10

Manchester United vs. Shaktar Donetsk, 2:45 p.m.

Real Sociedad vs. Bayer Leverkusen, 2:45 p.m.

Group B

GP W D L GF GA Pts

Real Madrid 4 3 1 0 14 4 10

Galatasaray 4 1 1 2 6 10 4

FC Copenhagen 4 1 1 2 3 8 4

Juventus 4 0 3 1 6 7 3

Tuesday, Sept. 17

Copenhagen (Denmark) 1, Juventus (Italy) 1

Galatasaray (Turkey) 1, Real Madrid (Spain) 6

Wednesday, Oct. 2

Juventus 2, Galatasaray 2

Real Madrid 4, Copenhagen 0

Wednesday, Oct. 23

Galatasaray 3, Copenhagen 1

Real Madrid 2, Juventus 1

Tuesday, Nov. 5

Copenhagen 1, Galatasaray 0

Juventus 2, Real Madrid 2

Wednesday, Nov. 27

Juventus vs. Copenhagen, 2:45 p.m.

Real Madrid vs. Galatasaray, 2:45 p.m.

Tuesday, Dec. 10

Copenhagen vs. Real Madrid, 2:45 p.m.

Galatasaray vs. Juventus, 2:45 p.m.

Group C

GP W D L GF GA Pts

Paris SG 4 3 1 0 13 2 10

Olympiakos 4 2 1 1 6 5 7

Benfica 4 1 1 2 3 5 4

Anderlecht 4 0 1 3 1 11 1

Tuesday, Sept. 17

Benfica (Portugal) 2, Anderlecht (Belgium) 0

Olympiakos (Greece) 1, Paris Saint-Germain (France) 4

Wednesday, Oct. 2

Anderlecht 0, Olympiakos 3

Paris Saint-Germain 3, Benfica 0

Wednesday, Oct. 23

Anderlecht 0, Paris Saint-Germain 5

Benfica 1, Olympiacos 1

Tuesday, Nov. 5

Olympiakos 1, Benfica 0

Paris Saint-Germain 1, Anderlecht 1

Wednesday, Nov. 27

Anderlecht vs. Benfica, 2:45 p.m.

Paris Saint-Germain vs. Olympiakos, 2:45 p.m.

Tuesday, Dec. 10

Benfica vs. Paris Saint-Germain, 2:45 p.m.

Olympiakos vs. Anderlecht, 2:45 p.m.

Group D

GP W D L GF GA Pts

x-Bayern Munich 4 4 0 0 12 1 12

x-Manchester City 4 3 0 1 11 6 9

CSKA Moscow 4 1 0 3 6 12 3

Viktoria Plzen 4 0 0 4 2 12 0

x-advanced to second round

Tuesday, Sept. 17

Bayern Munich (Germany) 3, CSKA Moscow (Russia) 0

Viktoria Plzen (Czech Republic) 0, Manchester City (England) 3

Wednesday, Oct. 2

CSKA Moscow 3, Viktoria Plzen 2

Manchester City 1, Bayern Munich 3

Wednesday, Oct. 23

Bayern Munich 5, Viktoria Plzen 0

CSKA Moscow 1, Manchester City 2

Tuesday, Nov. 5

Manchester City 5, CSKA Moscow 2

Viktoria Plzen 0, Bayern Munich 1

Wednesday, Nov. 27

CSKA Moscow vs. Bayern Munich, Noon

Manchester City vs. Viktoria Plzen, 2:45 p.m.

Tuesday, Dec. 10

Bayern Munich vs. Manchester City, 2:45 p.m.

Viktoria Plzen vs. CSKA Moscow, 2:45 p.m.

Group E

GP W D L GF GA Pts

x-Chelsea 5 3 0 2 11 3 9

FC Basel 5 2 2 1 5 4 8

Schalke 5 2 1 2 4 6 7

Steaua Bucharest 5 0 3 2 2 9 3

x-advanced to second round

Wednesday, Sept. 18

Chelsea (England) 1, Basel (Switzerland) 2

Schalke (Germany) 3, Steaua Bucharest (Romania) 0

Tuesday, Oct. 1

Basel 0, Schalke 1

Steaua Bucharest 0, Chelsea 4

Tuesday, Oct. 22

Schalke 0, Chelsea 3

Steaua Bucharest 1, Basel 1

Wednesday, Nov. 6

Chelsea 3, Schalke 0

Basel 1, Steaua Bucharest 1

Tuesday, Nov. 26

Basel 1, Chelsea 0

Steaua Bucharest 0, Schalke 0

Wednesday, Dec. 11

Chelsea vs. Steaua Bucharest, 2:45 p.m.

Schalke vs. Basel, 2:45 p.m.

Group F

GP W D L GF GA Pts

Arsenal 5 4 0 1 8 3 12

Borussia Dortmund 5 3 0 2 9 5 9

Napoli 5 3 0 2 8 9 9

Marseille 5 0 0 5 4 12 0

Wednesday, Sept. 18

Marseille (France) 1, Arsenal (England) 2

Napoli (Italy) 2, Borussia Dortmund (Germany) 1

Tuesday, Oct. 1

Arsenal 2, Napoli 0

Borussia Dortmund 3, Marseille 0

Tuesday, Oct. 22

Arsenal 1, Borussia Dortmund 2

Marseille 1, Napoli 2

Wednesday, Nov. 6

Borussia Dortmund 0, Arsenal 1

Napoli 3, Marseille 2

Tuesday, Nov. 26

Arsenal 2, Marseille 0

Borussia Dortmund 3, Napoli 1

Wednesday, Dec. 11

Marseille vs. Dortmund, 2:45 p.m.

Napoli vs. Arsenal, 2:45 p.m.

Group G

GP W D L GF GA Pts

x-Atletico Madrid 5 4 1 0 13 3 13

Zenit St. Petersburg 5 1 3 1 4 5 6

FC Porto 5 1 2 2 4 5 5

Austria Vienna 5 0 2 3 1 9 2

x-advanced to second round

Wednesday, Sept. 18

Atletico Madrid (Spain) 3, Zenit St. Petersburg (Russia) 1

Austria Vienna 0, Porto (Portugal) 1

Tuesday, Oct. 1

Porto 1, Atletico Madrid 2

Zenit St. Petersburg 0, Austria Vienna 0

Tuesday, Oct. 22

Austria Vienna 0, Atletico Madrid 3

Porto 0, Zenit St. Petersburg 1

Wednesday, Nov. 6

Zenit St. Petersburg 1, Porto 1

Atletico Madrid 4, Austria Vienna 0

Tuesday, Nov. 26

Zenit St. Petersburg 1, Atletico Madrid 1

Porto 1, Austria Vienna 1

Wednesday, Dec. 11

Atletico Madrid vs. Porto, 2:45 p.m.

Austria Vienna vs. Zenit St. Petersburg, 2:45 p.m.

Group H

GP W D L GF GA Pts

x-Barcelona 5 3 1 1 10 4 10

AC Milan 5 2 2 1 8 5 8

Ajax 5 2 1 2 5 8 7

Celtic 5 1 0 4 2 8 3

x-advanced to second round

Wednesday, Sept. 18

AC Milan (Italy) 2, Glasgow Celtic (Scotland) 0

Barcelona (Spain) 4, Ajax (Netherlands) 0

Tuesday, Oct. 1

Ajax 1, AC Milan 1

Glasgow Celtic 0, Barcelona 1

Tuesday, Oct. 22

AC Milan 1, Barcelona 1

Celtic 2, Ajax 1

Wednesday, Nov. 6

Ajax 1, Celtic 0

Barcelona 3, AC Milan 1

Tuesday, Nov. 26

Ajax (Netherlands) 2, Barcelona (Spain) 1

Celtic (Scotland) 0, AC Milan (Italy) 3

Wednesday, Dec. 11

Barcelona vs. Glasgow Celtic, 2:45 p.m.

AC Milan vs. Ajax, 2:45 p.m.