Print and Go Back ESPN.com: NCAA Tourney 02 [Print without images]

Sunday, March 10, 2002
Updated: March 12, 11:15 AM ET
NCAA Tournament pairings


Printable bracket

East Region
First Round
Friday at Cameron Indoor Stadium
Durham, N.C.
(8) Texas Christian (17-13) vs. (9) Indiana (17-13), 6:06 p.m.
(1) Duke (27-3) vs. (16) Norfolk State (22-8), 30 minutes after first game

Friday at The Erwin Special Events Center
Austin, Texas

(5) Louisiana Tech (25-4) vs. (12) UC Santa Barbara (25-5), 6 p.m.
(4) Texas (20-9) vs. (13) Wisconsin-Green Bay (24-6), 30 minutes after first game

Friday at The Ferrell Center
Waco, Texas

(7) Drake (23-7) vs. (10) Syracuse (18-12), 7 p.m.
(2) Baylor (26-5) vs. (15) Bucknell (21-9), 30 minutes after first game

Saturday at Carolina Coliseum
Columbia, S.C.

(6) Cincinnati (26-4) vs. (11) St. Peter's (25-5), 6:30 p.m.
(3) South Carolina (22-6) vs. (14) Liberty (23-7), 30 minutes after first game

Second Round
Sunday at Cameron Indoor Stadium
Durham, N.C.

Texas Christian-Indiana winner vs. Duke-Norfolk State winner, 2:06 p.m.

Sunday at The Ferrell Center
Waco, Texas

Drake-Syracuse winner vs. Baylor-Bucknell winner, 7:36 p.m.

Sunday at The Erwin Special Events Center
Austin, Texas
Louisiana Tech-UC Santa Barbara winner vs. Texas-Wisconsin-Green Bay winner, 9:06 p.m.

Monday at Carolina Coliseum
Columbia, S.C.
Cincinnati-St. Peter's winner vs. South Carolina-Liberty winner, 7:36 p.m.

Mideast Region
First Round
Friday at Bramlage Coliseum
Manhattan, Kan.
(6)Arkansas (19-11) vs. (11) Clemson (17-11), 7 p.m.
(3) Kansas State (24-7) vs. (14) Kent State (20-10), 30 minutes after first game

Friday at The Bryce Jordan Center
State College, Pa.
(5) Florida International (26-5) vs. (12) Creighton (24-9), 4 p.m.
(4) Penn State (21-11) vs. (13) Chattanooga (23-7), 30 minutes after first game

Saturday at Gampel Pavilion
Storrs, Conn.
(8) Virginia (17-12) vs. (9) Iowa (17-10), 11:06 a.m.
(1) Connecticut (33-0) vs. (16) St. Francis, Pa. (18-11), 30 minutes after first game

Saturday at Mackey Arena
West Lafayette, Ind.
(7) Old Dominion (25-5) vs. (10) Georgia (19-10), 11:06 a.m.
(2) Purdue (23-5) vs. (15) Austin Peay (19-11), 30 minutes after first game

Second Round
Sunday at The Bryce Jordan Center
State College, Pa.
Florida International-Creighton winner vs. Penn State-Chattanooga winner, 6:36 p.m.

Sunday at Bramlage Coliseum
Manhattan, Kan.

Arkansas-Clemson winner vs. Kansas State-Kent State winner, 9:36 p.m.

Monday at Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

Old Dominion-Georgia winner vs. Purdue-Austin Peay winner, 7:06 p.m.

Monday at Gampel Pavilion
Storrs, Conn.

Virginia-Iowa winner vs. Connecticut-St. Francis, Pa. winner, 9:06 p.m.

Midwest Region
First Round
Friday at Thompson-Boling Arena
Knoxville, Tenn.
(7) Notre Dame (19-9) vs. (10) New Mexico (22-8), 6:06 p.m.
(2) Tennessee (25-4) vs. (15) Georgia State (21-9), 30 minutes after first game

Saturday at At Memorial Gymnasium
Nashville, Tenn.
(8) Wisconsin (19-11) vs. (9) Arizona State (24-8), 7:06 p.m.
(1) Vanderbilt (27-6) vs. (16) Oakland, Mich. (17-13), 30 minutes after first game

Saturday at Carmichael Auditorium
Chapel Hill, N.C.
(5) Minnesota (21-7) vs. (12) UNLV (23-7), 5 p.m.
(4) North Carolina (25-7) vs. (13) Harvard (21-5), 30 minutes after first game

Saturday at James H. Hilton Coliseum
Ames, Iowa
(6) Florida (18-10) vs. (11) Brigham Young (22-8), 7:06 p.m.
(3) Iowa State (23-8) vs. (14) Temple (20-10), 10:06 p.m.

Second Round
Sunday at Thompson-Boling Arena
Knoxville, Tenn.

Notre Dame-New Mexico winner vs. Tennessee-Georgia State winner, 7:06 p.m.

Monday at Carmichael Auditorim
Chapel Hill, N.C.

Minnesota-UNLV winner vs. North Carolina-Harvard winner, 6:36 p.m.

Monday at Memorial Gymnasium
Nashville, Tenn.
Wisconsin-Arizona State winner vs. Vanderbilt-Oakland, Mich. winner, 8:36 p.m.

Monday at James H. Hilton Coliseum
Ames, Iowa

Florida-Brigham Young winner vs. Iowa State-Temple winner, 10:36 p.m.

West Region
First Round
Friday at United Spirit Arena
Lubbock, Texas
(5) Boston College (23-7) vs. (12) Mississippi State (18-11), 8:06 p.m.
(4) Texas Tech (18-11) vs. (13) Stephen F. Austin (24-5), 30 minutes after first game

Friday at The Coors Events Center
Boulder, Colo.
(3) Colorado (21-9) vs. (14) Southern University (26-4), 8:45 p.m.
(6) LSU (17-11) vs. (11) Santa Clara (21-9), 11:36 p.m.

Saturday at Lloyd Noble Center
Norman, Okla.
(8) Pepperdine (23-7) vs. (9) Villanova (19-10), 7 p.m.
(1) Oklahoma (27-3) vs. (16) Hartford (16-14), TBA

Saturday at Maples Pavilion
Stanford, Calif.
(7) Colorado State (24-6) vs. (10) Tulane (23-10), 9:06 p.m.
(2) Stanford (30-2) vs. (15) Weber State (22-8), 12:06 a.m.

Second Round
Sunday at United Spirit Arena
Lubbock, Texas

Boston College-Mississippi State winner vs. Texas Tech-Stephen F. Austin winner, 8:36 p.m.

Sunday at The Coors Events Center
Boulder, Colo.

Colorado-Southern University winner vs. LSU-Santa Clara winner, 11:06 p.m.

Monday at Lloyd Noble Center
Norman, Okla.

Pepperdine-Villanova winner vs. Oklahoma-Hartford winner, 9:36 p.m.

Monday at Maples Pavilion
Stanford, Calif.

Colorado State-Tulane winner vs. Stanford-Weber State winner, 11:06 p.m.

Regionals
East Region
March 23 and 25 in Raleigh, N.C.

Midwest Region
March 23 and 25 in Ames, Iowa

Mideast Region
March 23 and 25 in Milwaukee, Wisc.

West Region
March 23 and 25 in Boise, Idaho

The Final Four
The Alamodome in San Antonio
Friday, March 29

Mideast champion vs. Midwest champion
East champion vs. West champion

National Championship
Sunday, March 31

Semifinal winners, 7:30 p.m.