Print and Go Back ESPN.com: Baseball [Print without images]

Wednesday, May 16, 2012
Updated: June 19, 9:41 AM ET
State and section baseball champs

By ESPNHS.com

With the 2012 high school baseball season in the books, here's a state-by-state look at the state and section champs from 46 states and Washington, D.C. The Montana, South Dakota and Wyoming state associations don't sanction high school baseball, while Iowa's state championships are in late July.

ALABAMA

Class 6A
Oxford 12, Fairhope 7

Class 5A
Spanish Fort 6, Southside-Gadsden 1

Class 4A
Guntersville 8, Beauregard 6

Class 3A
Trinity 12, Piedmont 0

Class 2A
Mars Hill Bible 7, Leroy 1

Class 1A
Shoals Christian 12, St. Luke's 2

ALASKA

Juneau-Douglas 12, Ketchikan 6

ARIZONA

Division I
Chaparral 5, Brophy Prep 3

Division II
Sunnyslope 6, Liberty 5

Division III
River Valley 8, Estrella Foothills 7

Division IV
St. David 14, Yuma Catholic 4

CALIFORNIA

Central Section Division I
Bullard 6, Clovis 2

Central Section Division II
Edison 6, Mt. Whitney 2

Central Section Division III
Garces 4, Fresno 3

Central Section Division IV
Kerman 2, Bakersfield Christian 0

Central Section Division V
Corcoran 6, Caruthers 5

Central Section Division VI
Mendota 11, Sierra-Pacific 5

Central Coast Section Division I
Valley Christian 3, San Benito 1

Central Coast Section Division II
St. Ignatius 5, Aptos 3

Central Section Division III
Pacific Grove 10, Menlo School 6

Los Angeles City Section Division I
El Camino Real 5, Chatsworth 4

Los Angeles City Section Division II
North Hollywood 10, South Gate 5

Los Angeles City Section Division III
Community Harvest 8, Animo Venice 7

North Coast Section Division I
De La Salle 3, California 2

North Coast Section Division II
Campolindo 6, Dougherty 3

North Coast Section Division III
Acalanes 4, Tamalpais 0

North Coast Section Division IV
Marin Catholic 8, St. Mary's 1

North Coast Section Division V
Head-Royce 3, Valley Christian-Dublin 2

North Coast Section Division VI
Point Arena 5, Ferndale 3

Northern Section Division I
Foothill 6, Pleasant Valley 5

Northern Section Division II
Sutter 5, Yreka 0

Northern Section Division III
Durham 12, Willows 7

Northern Section Division IV
Hamilton 1, Etna 0

Northern Section Division V
Fall River 6, Maxwell 5

Northern Section Division VI
American Christian Academy 7, Princeton 4

Sac-Joaquin Section Division I
St. Mary's 8, Franklin 2

Sac-Joaquin Section Division II
Woodcreek 9, Granite Bay 2

Sac-Joaquin Section Division III
Rodriguez 3, El Camino 0

Sac-Joaquin Section Division IV
Oakdale 12, Sonora 2

Sac-Joaquin Section Division V
Escalon 2, Hilmar 1

Sac-Joaquin Section Division VI
Mariposa 4, Bradshaw Christian 3

Sac-Joaquin Section Division VII
Valley Christian 6, Millennium 0

San Diego Section Division I
Vista 1, Rancho Buena Vista 0

San Diego Section Division II
La Costa Canyon 7, Rancho Bernardo 6

San Diego Section Division III
Cathedral Catholic 3, El Capitan 1

San Diego Section Division IV
Santa Fe Christian 4, Madison 3

San Diego Section Division V
Calvary Christian 8, Rock Academy 4

San Francisco Section AAA
Washington 10, Balboa 0

Southern Section Division I
Newbury Park 2, Corona 1

Southern Section Division II
Pacifica 3, Aliso Niguel 2

Southern Section Division III
Bonita 5, Alhambra 1

Southern Section Division IV
Palm Desert 4, Temple City 0

Southern Section Division V
Woodcrest Christian 6, Paraclete 1

Southern Section Division VI
Desert Christian 4, Capistrano Valley Christian 2

Southern Section Division VII
Firebaugh 5, Hillcrest Christian 4

COLORADO

Class 5A
Cherry Creek 6, Legend 0

Class 4A
Broomfield 12, Air Academy 4

Class 3A
Eaton 6, Brush 4

Class 2A
Resurrection Christian 8, Byers 3

Class 1A
Stratton 3, Baca County 2

CONNECTICUT

Class LL
Shelton 7, South Windsor 2

Class L
Fitch 6, New Canaan 4

Class M
Plainville 3, Haddam-Killingworth 1

Class S
Cromwell 12, Derby 4

DELAWARE

St. Mark's 4, Milford 3

DISTRICT OF COLUMBIA

Wilson 12, Bell 2

FLORIDA

Class 8A
Spruce Creek 7, Columbus 1

Class 7A
Venice 4, Brandon 2

Class 6A
Archbishop McCarthy 4, Pace 3

Class 5A
Plantation American Heritage 9, Ponte Vedra 0

Class 4A
Pensacola Catholic 7, Bishop Verot 2

Class 3A
Providence 2, American Heritage Delray 0

Class 2A
Trinity Christian 3, All Saints' Academy 1

Class 1A
Union County 6, Holmes County 3

GEORGIA

Class AAAAA
Parkview 6, Brookwood 3

Class AAAA
Loganville 14, Greenbrier 4

Class AAA
Columbus 11, Ringgold 1

Class AA
Appling County 6, Pierce County 4

Class A
Providence Christian 11, Charlton County 1

HAWAII

Division I
Waiakea 5, Baldwin 2

Division II
Waipahu 1, Waimea 0

IDAHO

Class 5A
Rocky Mountain 3, Eagle 1

Class 4A
Pocatello 5, Bishop Kelly 2

Class 3A
Fruitland 10, Kimberly 0

Class 2A
Malad 5, New Plymouth 4

Class 1A
Potlatch 8, Genesee 3

ILLINOIS

Class 4A
Oak Park-River Forest 4, Lyons 3

Class 3A
Marian 10, LaSalle-Peru 2

Class 2A
University 5, Alleman 4

Class 1A
St. Anthony 6, Tuscola 1

INDIANA

Class 4A
Lake Central 1, Roncalli 0

Class 3A
Western 8, Brebeuf Jesuit 1

Class 2A
Northfield 3, Evansville Mater Dei 2

Class A
Lafayette Central Catholic 12, Shakamak 2

KANSAS

Class 6A
Blue Valley North 1, Blue Valley West 0

Class 5A
Bishop Carroll 4, Blue Valley 3

Class 4A
Lenexa-St. James 17, Concordia 0

Class 3A
Frontenac 12, Wellsville 2

Class 2A-1A
Medicine Lodge 11, Sedan 2

KENTUCKY

KHSAA State Baseball Tournament championship
Woodford County 4, Henderson County 0

LOUISIANA

Class 5A
Barbe 3, Archbishop Rummel 2

Class 4A
Teurlings Catholic 11, Holy Cross 1

Class 3A
North DeSoto 7, Iowa 5

Class 2A
Calvary Baptist 3, Riverside 1

Class 1A
Ouachita Christian 10, Central Catholic 0

Class B
Hornbeck 7, Forest 6

Class C
Family Christian 7, Claiborne Christian 1

MAINE

Class A
Messalonskee 6, Scarborough 3

Class B
Falmouth 2, Foxcroft 0

Class C
Dirigo 6, Calais 1

Class D
Bangor Christian 7, Buckfield 3

MARYLAND

Class 4A
Northwest 7, Arundel 6

Class 3A
Bennett 4, North Harford 2

Class 2A
Williamsport 2, Patuxent 1

Class 1A
Mountain Ridge 2, St. Michael's 1

MASSACHUSETTS

Division 1
Xaverian 7, Algonquin 1

Division 2
North Reading 8. Mount Everett 4

Division 3
South Hadley 5, Plymouth North 0

MICHIGAN

Division 1
Hudsonville 9, De La Salle 6

Division 2
Grand Rapids Christian 6, Bay City John Glenn 1

Division 3
Bishop Foley 8, Lansing Catholic 2

Division 4
Decatur 4, University Liggett 1

MINNESOTA

Class AAA
Eastview 1, Bemidji 0

Class AA
Holy Family Catholic 5, Saint Cloud Cathedral 0

Class A
Saint Agnes 6, La qui Parle Valley 0

MISSISSIPPI

Class 6A
Oak Grove 5, Madison Central 1

Class 5A
Pascagoula 9, Hernando 6

Class 4A
Purvis 3, Lewisburg 2

Class 3A
Southeast Lauderdale 6, Kossuth 3

Class 2A
Bruce 7, Taylorsville 3

Class 1A
Nanih Waiya 9, St. Joseph 8

MISSOURI

Class 4
Rockwood Summit 4, Parkway North 3

Class 3
Westminster Christian 10, Lutheran South 4

Class 2
South Callaway 4, Valle Catholic 3

Class 1
Santa Fe 12, Norwood 3

NEBRASKA

Class A
Creighton Prep 12, Lincoln Northeast 2

Class B
Lincoln Pius X 2, Norris 1

NEVADA

Class 4A
Bishop Gorman 11, Coronado 1

Class 3A
Truckee 2, Elko 1

Class 2A
Yerington 6, Pershing County 4

Class 1A
Pahranagat Valley 10, Virginia City 0

NEW HAMPSHIRE

Division I
Concord 5, Merrimack 4

Division II
St. Thomas Aquinas 4, Lebanon 3

Division III
Hopkinton 4, Campbell 0

Division IV
Sunapee 13, Newmarket 1

NEW JERSEY

Group 1
Audubon 6, Pompton Lakes 1

Group 2
Mahwah 11, Buena 4

Group 3
Cranford 4, Freehold Borough 1

Group 4
Manalapan 2, Hillsborough 0

Non-Public A
Gloucester Catholic 4, Don Bosco Prep 1

Non-Public B
Marist 11, Newark Academy 10

NEW YORK

Class AA
Kingston 9, Victor 8

Class A
Cornwall 9, Grand Island 7

Class B
Oneonta 2, Briarcliff 0

Class C
Lansing 5, Haldane 3

Class D
Coleman Catholic 2, Oriskany 0

NORTH CAROLINA

Class 4A
Middle Creek 10, Hough 4

Class 3A
Weddington 4, Pikeville Aycock 2

Class 2A
Whiteville 3, Randleman 1

Class 1A
South Stanly 6, Voyager Academy 1

NORTH DAKOTA

Class A
West Fargo 2, Shanley 0

Class B
Beulah 5, Grafton 3

OHIO

Division I
Moeller 9, Westlake 6

Division II
St. Francis DeSales 3, Wapakoneta 2

Division III
Wheelersburg 1, Lima Central Catholic 0

Division IV
Minster 5, Cuyahoga Heights 5

OKLAHOMA

Class 6A
Edmond North 3, Broken Arrow 0

Class 5A
Carl Albert 6, Claremore 2

Class 4A
Hilldale 2, Berryhill 1

Class 3A
Verdigris 6, Metro Christian 5

Class 2A
Dale 11, Silo 0

Class A
Rattan 5, Amber-Pocasset 2

Class B
Red Oak 3, Asher 0

OREGON

Class 6A
Oregon City 7, Thurston 5

Class 5A
Wilson 7, Summit 6

Class 4A
Ontario 4, Hidden Valley 2

Class 3A
Cascade Christian 5, Santiam Christian 3

Class 2A/1A
Kennedy 10, Weston-McEwen 4

PENNSYLVANIA

Class AAAA
La Salle 3, Council Rock South 1

Class AAA
West York 9, Lampeter-Strasburg 6

Class AA
Riverside 5, Pine Grove 4

Class A
Bishop McCort 14, Montgomery 2

RHODE ISLAND

Division 1
Bishop Hendricken 5, South Kingstown 0

Division 2
Johnston 7, Prout 1

SOUTH CAROLINA

Class AAAA
Ashley Ridge 4, Byrnes 3

Class AAA
A.C. Flora 13, Fort Mill 6

Class AA
Gilbert 3, Hanahan 2

Class A
St. Joseph's 13, Lamar 2

TENNESSEE

Division I Class AAA
Arlington 9, Bearden 3

Division I Class AA
Goodpasture 10, Spring Hill 0

Division I Class A
Decatur County 8, Eagleville 1

Division II Class AA
Battle Ground Academy 5, Memphis University School 3

Division II Class A
USJ 7, Harding Academy 2

TEXAS

Class 5A
Cypress Ranch 4, A&M Consolidated 1

Class 4A
Rockwall-Heath 10, Cleburne 1

Class 3A
Texarkana Pleasant Grove 4, West 0

Class 2A
Jarrell 9, Bushland 2

Class 1A
Fayetteville 10, Stamford 0

UTAH

Class 5A
American Fork 5, Taylorsville 4

Class 4A
Skyline 8, Timpanogos 7

Class 3A
Snow Canyon 5, Juan Diego 1

Class 2A
Gunnison 6, Richfield 4

Class 1A
Panguitch 10, Wayne 1 (from fall season)

VERMONT

Division 1
Champlain Valley Union 5, BFA-St. Albans 0

Division 2
Vergennes 4, Missisquoi Valley 3

Division 3
Northfield 10, Blue Mountain 1

Division 4
Danville 12, Mt. St. Joseph 0

VIRGINIA

Group AAA
Lake Braddock 4, Floyd E. Kellam 0

Group AA
Powhatan 4, Brookville 1

Group A Division 2
William Monroe 5, Chilhowie 4

Group A Division 1
Galax 9, Holston 8

WASHINGTON

Class 4A
Kentwood 4, Puyallup 1

Class 3A
Kamiakin 3, Eastside Catholic 2

Class 2A
Archbishop Murphy 7, Lynden 6

Class 1A
Cashmere 4, Naches Valley 0

Class 2B
DeSales 9, Asotin 2

Class 1B
Colton 11, Almira Coulee Hartline 1

WEST VIRGINIA

Class AAA
Princeton 7, Nitro 4

Class AA
Wyoming East 1, Herbert Hoover 0

Class A
Madonna 5, East Hardy 4

WISCONSIN

Division 1
Sun Prairie 13, Bay Port 1

Division 2
Portage 8, Ellsworth 3

Division 3
Prescott 4, Parkview 3

Division 4
Coleman 20, Johnson Creek 11