Print and Go Back ESPN.com: Soccer [Print without images]

Monday, July 15, 2013
European Champions League Glance

Associated Press

Home teams listed first

All Times EDT

QUALIFYING

FIRST ROUND

First Leg

Tuesday, July 2

Lusitanos (Andorra) 2, EB/Streymur (Faeroe Islands) 2

Shirak (Armenia) 3, Tre Penne Galazzano (San Marino) 0

Second Leg

Tuesday, July 9

EB/Streymur (Faeroe Islands) 5, FC Lusitanos (Andorra) 1, EB/Streymur advanced 7-3 on aggregate

Tre Penne (San Marino) 1, Shirak (Armenia) 0, Shirak advanced on 3-1 aggregate

SECOND ROUND

First Leg

Tuesday, July 16

Viktoria Plzen (Czech Republic) vs. Zeljeznicar (Bosnia-Herzegovina), 11:30 a.m.

BATE Borisov (Belarus) vs. Shakhter Karagandy (Kazakhstan), noon

Dinamo Tbilisi (Georgia) vs. EB/Streymur (Faeroe Islands), noon

Ekranas (Lithuania) vs. FH Hafnarfjordur (Iceland), 1 p.m.

Sheriff Tiraspol (Moldova) vs. Sutjeska Niksic (Montenegro), 1 p.m.

Birkirkara (Malta) vs. Maribor (Slovenia), 1:30 p.m.

Fola Esch (Luxembourg) vs. Dinamo Zagreb (Croatia), 1:30 p.m.

Steaua Bucharest (Romania) vs. Vardar (Macedonia), 1:45 p.m.

Wednesday, July 17

Shirak (Armenia) vs. Partizan Belgrade (Serbia), 9 a.m.

HJK Helsinki (Finland) vs. Nomme Kalju (Estonia), 11:30 a.m.

Neftchi Baku (Azerbaijkan) vs. Skenderbeu Korce (Albania), noon

Elfsborg (Sweden) vs. Daugava Daugavpils (Latvia), 1 p.m.

Sligo Rovers (Ireland) vs. Molde (Norway), 1 p.m.

Slovan Bratislava (Slovakia) vs. Ludogorets Razgrad (Bulgaria), 2:15 p.m.

The New Saints (Wales) vs. Legia Warsaw (Poland), 2:15 p.m.

Gyor (Hungary) vs. Maccabi Tel Aviv (Israel), 2:30 p.m.

Cliftonville (Northern Ireland) vs. Glasgow Celtic (Scotland), 2:45 p.m.

Second Leg

Tuesday, July 23

Shakhter Karagandy (Kazakhstan) vs. BATE Borisov (Belarus), 9:30 a.m.

Nomme Kalju (Estonia) vs. HJK Helsinki (Finland), 11:30 a.m.

Sutjeska Niksic (Montenegro) vs. Sheriff Tiraspol (Moldova), 11:30 a.m.

Daugava Daugavpils (Latvia) vs. Elfsborg (Sweden), noon

Molde (Norway) vs. Sligo Rovers (Ireland), 1 p.m.

EB/Streymur (Faeroe Islands) vs. Dinamo Tbilisi (Georgia), 2 p.m.

Skenderbeu Korce (Albania) vs. Neftchi Baku (Azerbaijkan), 2 p.m.

Maccabi Tel Aviv (Israel) vs. Gyor (Hungary), 2:30 p.m.

Dinamo Zagreb (Croatia) vs. Fola Esch (Luxembourg), 2:45 p.m.

Glasgow Celtic (Scotland) vs. Cliftonville (Northern Ireland), 2:45 p.m.

Vardar (Macedonia) vs. Steaua Bucharest (Romania), 2:45 p.m.

Zeljeznicar (Bosnia-Herzegovina) vs. Viktoria Plzen (Czech Republic), 3 p.m.

FH Hafnarfjordur (Iceland) vs. Ekranas (Lithuania), 3:15 p.m.

Wednesday, July 24

Ludogorets Razgrad (Bulgaria) vs. Slovan Bratislava (Slovakia), 1:30 p.m.

Maribor (Slovenia) vs. Birkirkara (Malta), 2 p.m.

Legia Warsaw (Poland) vs. The New Saints (Wales), 2:45 p.m.

Partizan Belgrade (Serbia) vs. Shirak (Armenia), 2:45 p.m.