Print and Go Back ESPN.com: Soccer [Print without images]

Tuesday, August 20, 2013
European Champions League Glance

Associated Press

Home teams listed first

All Times EDT

QUALIFYING

FIRST ROUND

First Leg

Tuesday, July 2

Lusitanos (Andorra) 2, EB/Streymur (Faeroe Islands) 2

Shirak (Armenia) 3, Tre Penne Galazzano (San Marino) 0

Second Leg

Tuesday, July 9

EB/Streymur 5, Lusitanos 1, EB/Streymur advanced on 7-3 aggregate

Tre Penne 1, Shirak 0, Shirak advanced on 3-1 aggregate

SECOND ROUND

First Leg

Tuesday, July 16

BATE Borisov (Belarus) 0, Shakhter Karagandy (Kazakhstan) 1

Birkirkara (Malta) 0, Maribor (Slovenia) 0

Dinamo Tbilisi (Georgia) 6, EB/Streymur (Faeroe Islands) 1

Ekranas (Lithuania) 0, FH Hafnarfjordur (Iceland) 1

Fola Esch (Luxembourg) 0, Dinamo Zagreb (Croatia) 5

Sheriff Tiraspol (Moldova) 1, Sutjeska Niksic (Montenegro) 1

Steaua Bucharest (Romania) 3, Vardar (Macedonia) 0

Viktoria Plzen (Czech Republic) 4, Zeljeznicar (Bosnia-Herzegovina) 3

Wednesday, July 17

Cliftonville (Northern Ireland) 0, Glasgow Celtic (Scotland) 3

Elfsborg (Sweden) 7, Daugava Daugavpils (Latvia) 1

Gyor (Hungary) 0, Maccabi Tel Aviv (Israel) 2

HJK Helsinki (Finland) 0, Nomme Kalju (Estonia) 0

Neftchi Baku (Azerbaijan) 0, Skenderbeu Korce (Albania) 0

Shirak (Armenia) 1, Partizan (Serbia) 1

Sligo Rovers (Ireland) 0, Molde (Norway) 1

Slovan Bratislava (Slovakia) 2, Ludogorets (Bulgaria) 1

The New Saints (Wales) 1, Legia Warsaw (Poland) 3

Second Leg

Tuesday, July 23

Daugava Daugavpils 0, Elfsborg 4, Elfsborg advanced on 11-1 aggregate

Dinamo Zagreb 1, Fola Esch 0, Dinamo Zagreb advanced on 6-0 aggregate

EB/Streymur 1, Dinamo Tbilisi 3, Dinamo Tbilisi advanced on 9-2 aggregate

FH Hafnarfjordur 2, Ekranas 1, FH Hafnarfjordur advanced on 3-1 aggregate

Glasgow Celtic 2, Cliftonville 0, Glasgow Celtic advanced on 5-0 aggregate

Maccabi Tel Aviv 2, Gyor 1, Maccabi Tel Aviv advanced on 4-1 aggregate

Molde 2, Sligo Rovers 0, Molde advanced on 3-0 aggregate

Nomme Kalju 2, HJK Helsinki 1, Nomme Kalju advanced on 2-1 aggregate

Shakhter Karagandy 1, BATE Borisov 0, Shakhter Karagandy advanced on 2-0 aggregate

Skenderbeu Korce 1, Neftchi Baku 0, OT, Skenderbeu Korce advanced on 1-0 aggregate

Sutjeska Niksic 0, Sheriff Tiraspol 5, Sheriff Tiraspol advanced on 6-1 aggregate

Vardar 1, Steaua Bucharest 2, Steaua Bucharest advanced on 5-1 aggregate

Zeljeznicar 1, Viktoria Plzen 2, Viktoria Plzen advanced on 6-4 aggregate

Wednesday, July 24

Legia Warsaw 1, The New Saints 0, Legia Warsaw advanced on 4-1 aggregate

Ludogorets 3, Slovan Bratislava 0, Ludogorets advanced on 4-2 aggregate

Maribor 2, Birkirkara 0, Maribor advanced on 2-0 aggregate

Partizan Belgrade 1, Shirak 1; 1-1 aggregate; Partizan Belgrade advanced on 1-0 away goals

THIRD ROUND

First Leg

Tuesday, July 30

Austria Vienna (Austria) 1, FH Hafnarfjaroar (Iceland) 0

Basel (Switzerland) 1, Maccabi Tel-Aviv (Israel) 0

Dinamo Tbilisi (Georgia) 0, Steaua Bucharest (Romania) 2

Dinamo Zagreb (Croatia) 1, Sheriff Tiraspol (Moldova) 0

Lyon (France) 1, Grasshoppers (Switzerland) 0

Nomme Kalju (Estonia) 0, Viktoria Plzen (Czech Republic) 4

Nordsjaelland (Denmark) 0, Zenit St. Petersburg (Russia) 1

PAOK (Greece) 0, Metalist Kharkiv (Ukraine) 2

PSV Eindhoven (Netherlands) 2, Zulte Waregem (Belgium) 0

Shakhter Karagandy (Kazakhstan) 3, Skenderbeu Korce (Albania) 0

Wednesday, July 31

APOEL (Cyprus) 1, Maribor (Slovenia) 1

Glasgow Celtic (Scotland) 1, Elfsborg (Sweden) 0

Molde (Norway) 1, Legia Warsaw (Poland) 1

Ludogorets Razgrad (Bulgaria) 2, Partizan Belgrade (Serbia) 1>

Salzburg (Austria) 1, Fenerbahce (Turkey) 1

Second Leg

Tuesday, Aug. 6

Fenerbahce 3, Salzburg 1, Fenerbahce advanced on 4-2 aggregate

Grasshoppers 0, Lyon 1, Lyon advanced on 2-0 aggregate

Maccabi Tel-Aviv 3, Basel 3, Basel advanced on 4-3 aggregate

Maribor 0, Apoel Nicosia 0; 1-1 aggregate; Maribor advanced on 1-0 away goals

Partizan Belgrade 0, Ludogorets Razgrad 1, Ludogorets advanced on 3-1 aggregate

Skenderbeu Korce 3, Shakhter Karagandy 2, Shakhter Karagandy advanced on 5-3 aggregate

Steaua Bucharest 1, Dinamo Tbilisi 1, Steaua Bucharest advanced on 3-1 aggregate

Wednesday, Aug. 7

Elfsborg 0, Glasgow Celtic 0, Celtic advanced on 1-0 aggregate

FH Hafnarfjaroar 0, Austria Vienna 0, Austria Wien advanced on 1-0 aggregate

Legia Warsaw 0, Molde 0; 1-1 aggregate; Legia Warsaw advanced on 1-0 away goals

Metalist Kharkiv 1, PAOK Thessaloniki 1, Metalist Kharkiv advanced on 3-1 aggregate

Sheriff Tiraspol 0, Dinamo Zagreb 3, Dinamo Zagreb advanced on 4-0 aggregate

Viktoria Plzen 6, Nomme Kalju 2, Viktoria Plzen advanced on 10-2 aggregate

Zenit St. Petersburg 5, Nordsjaelland 0, Zenit St. Petersburg advanced on 6-0 aggregate

Zulte Waregem 0, PSV Eindhoven 3, PSV Eindhoven advanced on 5-0 aggregate

Metalist Kharkiv expelled on Aug. 15 for match fixing in 2008 league game

PLAYOFF ROUND

First Leg

Tuesday, Aug. 20

Shakhter Karagandy (Kazakhstan) 2, Glasgow Celtic (Scotland) 0

Lyon (France) 0, Real Sociedad (Spain) 2

PSV Eindhoven (Netherlands) 1, AC Milan (Italy) 1

Pacos de Ferreira (Portugal) 1, Zenit St. Petersburg (Russia) 4

Viktoria Plzen (Czech Republic) 3, Maribor (Slovenia) 1

Wednesday, Aug. 21

Dinamo Zagreb (Croatia) vs. Austria Vienna (Austria), 2:45 p.m.

Fenerbahce (Turkey) vs. Arsenal (England), 2:45 p.m.

Ludogorets Razgrad (Bulgaria) vs. Basel (Switzerland), 2:45 p.m.

Schalke (Germany) vs. PAOK (Greece), 2:45 p.m.

Steaua Bucharest (Romania) vs. Legia Warsaw (Poland), 2:45 p.m.

Second Leg

Tuesday, Aug. 27

Arsenal (England) vs. Fenerbahce (Turkey), 2:45 p.m.

Austria Vienna vs. Dinamo Zagreb (Croatia), 2:45 p.m.

Basel (Switzerland) vs. Ludogorets Razgrad (Bulgaria), 2:45 p.m.

Legia Warsaw (Poland) vs. Steaua Bucharest (Romania), 2:45 p.m.

PAOK (Greece) vs. Schalke (Germany), 2:45 p.m.

Wednesday, Aug. 28

Zenit St. Petersburg (Russia) vs. Pacos de Ferreira (Portugal), noon

Glasgow Celtic (Scotland) vs. Shakhter Karagandy (Kazakhstan), 2:45 p.m.

Maribor (Slovenia) vs. Viktoria Plzen (Czech Republic), 2:45 p.m.

AC Milan (Italy) vs. PSV Eindhoven (Netherlands), 2:45 p.m.

Real Sociedad (Spain) vs. Lyon (France), 2:45 p.m.