2014 World Cup Qualifying Glance

Updated: August 19, 2013, 11:34 PM ET
Associated Press

All Times EDT

Home countries listed first

NORTH AND CENTRAL AMERICA AND THE CARIBBEAN

FINAL ROUND

Top three qualify

Fourth-place team advances to playoff vs. Oceania winner

GP W D L GF GA Pts

United States 6 4 1 1 7 3 13

Costa Rica 6 3 2 1 7 3 11

Mexico 6 1 5 0 3 2 8

Honduras 6 2 1 3 6 7 7

Panama 6 1 3 1 5 7 6

Jamaica 6 0 2 4 2 8 2

Friday, Sept. 6

At San Jose, Costa Rica

Costa Rica vs. United States, 8:06 p.m.

At Mexico City

Mexico vs. Honduras, 9:30 p.m.

At Panama City

Panama vs. Jamaica, 10 p.m.

Tuesday, Sept. 10

At Kingston, Jamaica

Jamaica vs. Costa Rica, 8 p.m.

At Columbus, Ohio

United States vs. Mexico, 8:11 p.m.

At Tegucigalpa, Honduras

Honduras vs. Panama, 9 p.m.

EUROPE

Winners qualify

Top eight second-place teams advance to European playoffs

GROUP A

GP W D L GF GA Pts

Belgium 7 6 1 0 13 2 19

Croatia 7 5 1 1 10 4 16

Serbia 7 2 1 4 9 9 7

Wales 6 2 0 4 6 14 6

Scotland 7 1 2 4 4 9 5

Macedonia 6 1 1 4 3 7 4

Friday, Sept. 6

At Skopje, Macedonia

Macedonia vs. Wales, 2 p.m.

At Belgrade, Serbia

Serbia vs. Croatia, 2:45 p.m.

At Glasgow, Scotland

Scotland vs. Belgium, 3 p.m.

Tuesday, Sept. 10

Macedonia vs. Scotland, 2:30 p.m.

At Cardiff, Wales

Wales vs. Serbia, 2:45 p.m.

GROUP B

GP W D L GF GA Pts

Italy 6 4 2 0 12 4 14

Bulgaria 6 2 4 0 11 4 10

Czech Republic 6 2 3 1 6 4 9

Armenia 6 2 0 4 6 8 6

Denmark 6 1 3 2 6 9 6

Malta 6 1 0 5 2 14 3

Friday, Sept. 6

At Prague

Czech Republic vs. Armenia, Noon

At Ta'Qali, Malta

Malta vs. Denmark, 2 p.m.

At Palermo, Sicily

Italy vs. Bulgaria, 2:45 p.m.

Tuesday, Sept. 10

At Yerevan, Armenia

Armenia vs. Denmark, Noon

At Ta'Qali, Malta

Malta vs. Bulgaria, 2 p.m.

At Turin, Italy

Italy vs. Czech Republic, 2:45 p.m.

GROUP C

GP W D L GF GA Pts

Germany 6 5 1 0 22 7 16

Austria 6 3 2 1 15 5 11

Sweden 6 3 2 1 11 7 11

Ireland 6 3 2 1 12 10 11

Kazakhstan 6 0 1 5 2 15 1

Faeroe Islands 6 0 0 6 2 20 0

Friday, Sept. 6

At Astana, Kazakhstan

Kazakhstan vs. Faeroe Islands, 11 a.m.

At Munich

Germany vs. Austria, 2:45 p.m.

At Dublin

Ireland vs. Sweden, 2:45 p.m.

Tuesday, Sept. 10

At Astana, Kazakhstan

Kazakhstan vs. Sweden, Noon

At Vienna

Austria vs. Ireland, 2:45 p.m.

At Torshavn, Faeroe Islands

Faeroe Islands vs. Germany, 2:45 p.m.

GROUP D

GP W D L GF GA Pts

Netherlands 6 6 0 0 20 2 18

Hungary 6 3 2 1 13 8 11

Romania 6 3 1 2 10 10 10

Turkey 6 2 1 3 7 7 7

Estonia 6 2 0 4 3 9 6

Andorra 6 0 0 6 0 17 0

Friday, Sept. 6

At Bucharest, Romania

Romania vs. Hungary, 2 p.m.

At Kayseri, Turkey

Turkey vs. Andorra, 2 p.m.

At Tallin, Estonia

Estonia vs. Netherlands, 2:30 p.m.

Tuesday, Sept. 10

At Bucharest, Romania

Romania vs. Turkey, 2 p.m.

At Budapest, Hungary

Hungary vs. Estonia, 2:30 p.m.

At Andorra La Vella, Andorra

Andorra vs. Netherlands, 2:30 p.m.

GROUP E

GP W D L GF GA Pts

Switzerland 6 4 2 0 8 1 14

Albania 6 3 1 2 7 6 10

Iceland 6 3 0 3 8 9 9

Norway 6 2 2 2 7 7 8

Slovenia 6 2 0 4 8 10 6

Cyprus 6 1 1 4 4 9 4

Friday, Sept. 6

At Oslo

Norway vs. Cyprus, 1 p.m.

At Ljubliana, Slovenia

Slovenia vs. Albania, 2:30 p.m.

At Bern, Switzerland

Switzerland vs. Iceland, 2:30 p.m.

Tuesday, Sept. 10

At Oslo

Norway vs. Switzerland, 1 p.m.

At Nicosia, Cyprus

Cyprus vs. Slovenia, 3:30 p.m.

At Reykjavik, Iceland

Iceland vs. Albania, 3:30 p.m.

GROUP F

GP W D L GF GA Pts

Portugal 7 4 2 1 12 6 14

Russia 6 4 0 2 8 2 12

Israel 6 3 2 1 15 8 11

Northern Ireland 6 1 3 2 4 7 6

Azerbaijan 7 0 4 3 3 9 4

Luxembourg 6 0 3 3 3 12 3

Wednesday, Aug. 14

At Belfast, Northern Ireland

Northern Ireland 1, Russia 0

Friday, Sept. 6

At Kazan, Russia

Russia vs. Luxembourg, 11 a.m.

At Belfast, Northern Ireland

Northern Ireland vs. Portugal, 2:45 p.m.

Saturday, Sept. 7

At Ramat Gan, Israel

Israel vs. Azerbaijan, 2 p.m.

Tuesday, Sept. 10

At St. Petersburg, Russia

Russia vs. Israel, 11 a.m.

At Luxembourg

Luxembourg vs. Northern Ireland, 2:15 p.m.

GROUP G

GP W D L GF GA Pts

Bosnia-Herz. 6 5 1 0 23 3 16

Greece 6 4 1 1 7 4 13

Slovakia 6 2 3 1 7 5 9

Lithuania 6 1 2 3 5 10 5

Latvia 6 1 1 4 6 14 4

Liechtenstein 6 0 2 4 5 17 2

Friday, Sept. 6

At Riga, Latvia

Latvia vs. Lithuania, 2:10 p.m.

At Zenica, Bosnia-Herzegovina

Bosnia-Herzegovina vs. Slovakia, 2:15 p.m.

At Vaduz, Liechtenstein

Liechtenstein vs. Greece, 2:45 p.m.

Tuesday, Sept. 10

At Marijampole, Lithuania

Lithuania vs. Liechtenstein, 11:30 a.m.

At Zilina, Slovakia

Slovakia vs. Bosnia-Herzegovina, 2:15 p.m.

At Piraeus, Greece

Greece vs. Latvia, 2:45 p.m.

GROUP H

GP W D L GF GA Pts

Montenegro 7 4 2 1 14 7 14

England 6 3 3 0 21 3 12

Ukraine 6 3 2 1 10 4 11

Poland 6 2 3 1 12 7 9

Moldova 7 1 2 4 4 11 5

San Marino 6 0 0 6 0 29 0

Friday, Sept. 6

At Lviv, Ukraine

Ukraine vs. San Marino, 2 p.m.

At Warsaw, Poland

Poland vs. Montenegro, 2:45 p.m.

At London

England vs. Moldova, 3 p.m.

Tuesday, Sept. 10

At Serravalle, San Marino

San Marino vs. Poland, 2:45 p.m.

At Kiev, Ukraine

Ukraine vs. England, 2:45 p.m.

GROUP I

GP W D L GF GA Pts

Spain 5 3 2 0 8 2 11

France 5 3 1 1 8 4 10

Finland 5 1 3 1 4 4 6

Georgia 5 1 1 3 3 7 4

Belarus 6 1 1 4 4 10 4

Friday, Sept. 6

At Tblisi, Georgia

Georgia vs. France, 2:15 p.m.

At Helsinki

Finland vs. Spain, 2:30 p.m.

Tuesday, Sept. 10

At Tblisi, Georgia

Georgia vs. Finland, 1 p.m.

At Gomel, Belarus

Belarus vs. France, 3 p.m.

SOUTH AMERICA

Top four teams qualify

Fifth place advances to playoff

vs. Asia fifth place

GP W D L GF GA Pts

Argentina 13 7 5 1 25 9 26

Colombia 12 7 2 3 21 7 23

Ecuador 12 6 3 3 17 12 21

Chile 13 7 0 6 21 22 21

Uruguay 12 4 4 4 18 21 16

Venezuela 13 4 4 5 10 14 16

Peru 12 4 2 6 12 17 14

Bolivia 13 2 4 7 15 24 10

Paraguay 12 2 2 8 9 23 8

Friday, Sept. 6

At Barranquila, Colombia

Colombia vs. Ecuador, 4:30 p.m.

At Asuncion, Paraguay

Paraguay vs. Bolivia, 6:30 p.m.

At Santiago, Chile

Chile vs. Venezuela, 8:30 p.m.

At Lima, Peru

Peru vs. Uruguay, 10:30 p.m.

Tuesday, Sept. 10

At La Paz, Bolivia

Bolivia vs. Ecuador, 4 p.m.

At Montevideo, Uruguay

Uruguay vs. Colombia, 5 p.m.

At Puerto La Cruz, Venezuela

Venezuela vs. Peru, 8 p.m.

At Asuncion, Paraguay

Paraguay vs. Argentina, 9:40 p.m.

ASIA

FINAL ROUND

Top two teams in each group qualify

Third-place teams in each group advance to playoff

GROUP A

GP W D L GF GA Pts

q-Iran 8 5 1 2 8 2 16

q-South Korea 8 4 2 2 13 7 14

p-Uzbekistan 8 4 2 2 11 6 14

Qatar 8 2 1 5 5 13 7

Lebanon 8 1 2 5 3 12 5

q-qualified; p-advanced to playoff

GROUP B

GP W D L GF GA Pts

q-Japan 8 5 2 1 16 5 17

q-Australia 8 3 4 1 12 7 13

p-Jordan 8 3 1 4 7 16 10

Oman 8 2 3 3 7 10 9

Iraq 8 1 2 5 4 8 5

q-qualified; p-advanced to playoff

PLAYOFF

Winner advances to playoff vs. South America fifth place

Jordan vs. Uzbekistan

Friday, Sept. 6

At Amman, Jordan

Jordan vs. Uzbekistan, Noon

Tuesday, Sept. 10

At Tashkent, Uzbekistan

Uzbekistan vs. Jordan, 10 a.m.

AFRICA

SECOND ROUND

Winners advance

GROUP A

GP W D L GF GA Pts

Ethiopia 5 3 1 1 6 5 10

South Africa 5 2 3 0 8 4 8

Botswana 5 2 1 2 7 6 7

Central Afr. Rep. 5 1 0 4 4 10 3

Saturday, Sept. 7

At Brazzaville, Central African Republic

Central African Republic vs. Ethiopia, 9:30 a.m.

At Durban, South Africa

South Africa vs. Botswana, 9:30 a.m.

GROUP B

GP W D L GF GA Pts

Tunisia 5 3 2 0 10 6 11

Cape Verde Islands 5 3 0 2 9 4 9

Sierra Leone 5 1 2 2 7 8 5

Equatorial Guinea 5 0 2 3 4 12 2

Saturday, Sept. 7

At Freetown, Sierra Leone

Sierra Leone vs. Equatorial Guinea, 12:30 p.m.

At Rades, Tunisia

Tunisia vs. Cape Verde Islands, 2:45 p.m.

GROUP C

GP W D L GF GA Pts

x-Ivory Coast 5 4 1 0 14 4 13

Morocco 5 2 2 1 8 7 8

Tanzania 5 2 0 3 8 10 6

Gambia 5 0 1 4 2 11 1

x-advanced to final round

Saturday, Sept. 7

At Abidjan, Ivory Coast

Ivory Coast vs. Morocco, 1 p.m.

At Bakau, Gambia

Gambia vs. Tanzania, 1:30 p.m.

GROUP D

GP W D L GF GA Pts

Ghana 5 4 0 1 16 2 12

Zambia 5 3 2 0 10 2 11

Sudan 5 0 2 3 2 11 2

Lesotho 5 0 2 3 1 14 2

Friday, Sept. 6

At Kumasi, Ghana

Ghana vs. Zambia, Noon

Sunday, Sept. 8

At Omdurman, Sudan

Sudan vs. Lesotho, 1 p.m.

GROUP E

GP W D L GF GA Pts

Rep. of Congo 5 3 1 1 5 1 10

Burkina Faso 5 3 0 2 6 4 9

Gabon 5 2 1 2 5 5 7

Niger 5 1 0 4 4 10 3

Saturday, Sept. 7

At Ouagadougou, Burkina Faso

Burkina Faso vs. Gabon, 11:30 a.m.

At Niamey, Niger

Niger vs. Republic of Congo, 11:30 a.m.

GROUP F

GP W D L GF GA Pts

Nigeria 5 2 3 0 5 3 9

Malawi 5 1 4 0 4 3 7

Namibia 5 1 2 2 2 3 5

Kenya 5 0 3 2 3 5 3

Saturday, Sept. 7

At Nairobi, Kenya

Kenya vs. Namibia, 9 a.m.

At Calabar, Nigeria

Nigeria vs. Malawi, 2 p.m.

GROUP G

GP W D L GF GA Pts

x-Egypt 5 5 0 0 12 5 15

Guinea 5 3 1 1 11 4 10

Mozambique 5 0 2 3 1 9 2

Zimbabwe 5 0 1 4 3 9 1

x-advanced to final round

Saturday, Sept. 7

At Harare, Zimbabwe

Zimbabwe vs. Mozambique, 9 a.m.

Tuesday, Sept. 10

At Alexandria, Egypt

Egypt vs. Guinea, 1 p.m.

GROUP H

GP W D L GF GA Pts

x-Algeria 5 4 0 1 12 4 12

Mali 5 2 2 1 7 6 8

Benin 5 1 2 2 6 9 5

Rwanda 5 0 2 3 3 9 2

x-advanced to final round

Sunday, Sept. 8

At Porto Novo, Benin

Benin vs. Rwanda, 11 a.m.

Tuesday, Sept. 10

At Blida, Algeria

Algeria vs. Mali, 3:30 p.m.

GROUP I

GP W D L GF GA Pts

Cameroon 5 3 1 1 7 3 10

Libya 5 2 3 0 5 2 9

Congo 5 1 3 1 2 1 6

Togo 5 0 1 4 2 10 1

Sunday, Sept. 8

At Yaounde, Cameroon

Cameroon vs. Libya, 10:30 a.m.

At Lome, Togo

Togo vs. Congo, 11:30 a.m.

GROUP J

GP W D L GF GA Pts

Senegal 5 2 3 0 8 4 9

Uganda 5 2 2 1 5 5 8

Angola 5 0 4 1 4 5 4

Liberia 5 1 1 3 3 6 4

Saturday, Sept. 7

At Lubango, Angola

Angola vs. Liberia, 11 a.m.

At Marrakech, Morocco

Senegal vs. Uganda, 4 p.m.

OCEANIA

FINAL ROUND

GP W D L GF GA Pts

x-New Zealand 6 6 0 0 17 2 18

New Caledonia 6 4 0 2 17 6 12

Tahiti 6 1 0 5 2 12 3

Solomon Islands 6 1 0 5 5 21 3

x-advanced to playoff


Copyright 2013 by The Associated Press

This story is from ESPN.com's automated news wire. Wire index

SPONSORED HEADLINES

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.


MORE SPORTS HEADLINES

MOST SENT STORIES ON ESPN.COM