Maryland state playoff football brackets

Updated: November 29, 2008, 11:20 AM ET
ESPNRISE.com

Here is a look at the 2008 Maryland football playoffs:

Maryland Class 4A
Region Semifinals
Region Finals
State Semifinals
State Final
Champion
(1W) Sherwood (10-0)
(4W) Northwest (6-4)
1W Sherwood
2W Quince Orchard
Sherwood
Wise
Sherwood
Linganore

(2W) Quince Orchard (9-1)
(3W) Wootton (7-3)
(1N) Linganore (10-0)
(4N) Westminster (6-4)
1N Linganore
2N Perry Hall
(2N) Perry Hall (8-2)
(3N) Thomas Johnson (6-4)
(1S) Eleanor Roosevelt (10-0)
(4S) Wise (7-3)
4S Wise
<>
Linganore
Arundel
(2S) C.H. Flowers (9-1)
(3S) Suitland (8-2)
(1E) Old Mill (9-1)
(4E) Severna Park (7-3)
4E Severna Park
2E Arundel
(2E) Arundel (9-1)
(3E) North County (8-2)

Maryland Class 3A
Region Semifinals
Region Finals
State Semifinals
State Final
Champion
(1W) Seneca Valley (10-0)
(4W) Damascus (7-3)
1W Seneca Valley
2W Urbana
Seneca Valley
Westlake
Westlake
Wilde Lake

(2W) Urbana (7-3)
(3W) Tuscarora (8-2)
(1N) Hereford (8-2)
(4N) Mergenthaler Vo-Tech (6-4)
1N Hereford
2N Milford Mill
(2N) Milford Mill (8-2)
(3N) Franklin (7-3)
(1S) Huntingtown (9-1)
(4S) Lackey (7-3)
4S Lackey
3S Westlake
Wilde Lake
Hereford
(2S) Friendly (8-2)
(3S) Westlake (8-2)
(1E) Wilde Lake (9-1)
(4E) Howard (7-3)
1E Wilde Lake
2E Fallston
(2E) Fallston (7-3)
(3E) Stephen Decatur (7-3)

Maryland Class 2A
Region Semifinals
Region Finals
State Semifinals
State Final
Champion
(1W) Century (10-0)
(4W) Liberty (7-3)
1W Century
3W Middletown
River Hill
Century
River Hill
Eastern Tech

(2W) Clarksburg (10-0)
(3W) Middletown (7-3)
(1N) Eastern Tech (10-0)
(4N) Polytechnic (6-4)
1N Eastern Tech
3N Edmondson
(2N) Northwestern-Balt. (9-1)
(3N) Edmondson (7-3)
(1S) River Hill (10-0)
(4S) Gwynn Park (8-2)
1S River Hill
3S Douglass-PG
Eastern Tech
Queen Anne's
(2S) North Point (8-2)
(3S) Douglass-PG (8-2)
(1E) Queen Anne's (10-0)
(4E) Elkton (6-4)
1E Queen Anne's
3E Kent Island
(2E) Parkside (8-2)
(3E) Kent Island (7-3)

Maryland Class 1A
Region Semifinals
Region Finals
State Semifinals
State Final
Champion
(1W) Fort Hill (8-1)
(4W) Boonsboro (9-1)
1W Fort Hill
3W Allegany
Dunbar
Catoctin
Dunbar
Fort Hill

(2W) Smithsburg (10-0)
(3W) Allegany (8-2)
(1N) Chesapeake-BC (7-3)
(4N) Catoctin (6-4)
4N Catoctin
2N Pikesville
(2N) Pikesville (6-4)
(3N) New Town (5-5)
(1S) Dunbar (9-1)
(4S) Forestville (5-5)
1S Dunbar
3S WEB DuBois
Fort Hill
Joppatowne
(2S) Reginald Lewis (7-3)
(3S) WEB DuBois (7-3)
(1E) Havre de Grace (10-0)
(4E) Bohemia Manor (6-4)
1E Havre de Grace
2E Joppatowne
(2E) Joppatowne (7-3)
(3E) Cambridge-South Dorchester (7-3)