Commentary

Final Regional Rankings

Updated: December 28, 2009, 3:06 PM ET
By Mark Tennis and Doug Huff | ESPNRISE.com

The following are the regional rankings following Week 16 of the high school football season, games played through Saturday, Dec. 19.

East Region Top 20

(Connecticut, Delaware, District of Columbia, Maine, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, New York, Pennsylvania, Rhode Island, Vermont, Virginia, West Virginia)

1. Don Bosco Prep (Ramsey, N.J.) 12-0 (1)
2. Phoebus (Hampton, Va.) 15-0 (2)
3. Linganore (Frederick, Md.) 14-0 (3)
4. La Salle College (Wyndmoor, Pa.) 14-1 (5)
5. Good Counsel (Olney, Md.) 11-1 (4)
6. DeMatha (Hyattsville, Md.) 11-1 (6)
7. Xaverian (Westwood, Mass.) 13-0 (7)
8. North Tonawanda (North Tonawanda, N.Y.) 13-0 (8)
9. Thomas Dale (Chester, Va.) 12-2 (10)
10. Oscar Smith (Chesapeake, Va.) 13-1 (11)
11. Easton (Easton, Pa.) 13-2 (12)
12. Sweet Home (Amherst, N.Y.) 13-0 (14)
13. State College (State College, Pa.) 12-3 (9)
14. Ridley (Folsom, Pa.) 13-2 (13)
15. Cumberland Valley (Mechanicsburg, Pa.) 12-3 (15)
16. Bishop McDevitt (Harrisburg, Pa.) 12-1 (16)
17. North Penn (Lansdale, Pa.) 13-1 (17)
18. Bishop Guertin (Nashua, N.H.) 12-0 (18)
19. Broad Run (Ashburn, Va.) 14-0 (19)
20. South Charleston (South Charleston, W.Va.) 13-1 (20)

Dropped Out: None.

East Region Honorable Mention: Amherst County (Amherst, Va.) 13-1, Arundel (Gambrills, Md.) 11-1, Avon Grove (West Grove, Pa.) 11-2, Barrington (Barrington, R.I.) 11-2, Battlefield (Haymarket, Va.) 12-1, Bergen Catholic (Oradell, N.J.) 8-3, Bridgeport (Bridgeport, W.Va.) 12-1, Brockton (Brockton, Mass.) 9-2, Brooke (Wellsburg, W.Va.) 13-1, Burnt Hills (Ballston Spa, N.Y.) 12-1, Cardinal O'Hara (Springfield, Pa.) 8-3, Cheshire (Cheshire, Conn.) 11-1, Cherokee (Marlton, N.J.) 11-1, Delsea (Franklinville, N.J.) 11-1, Downingtown East (Exton, Pa.) 10-2, Downingtown West (Downingtown, Pa.) 10-2, Egg Harbor (Egg Harbor, N.J.) 11-1, Essex (Essex, Vt.) 11-0, Gateway (Monroeville, Pa.) 12-1, Gloucester (Gloucester, Mass.) 13-0, Lake Braddock (Burke, Va.) 12-3, Manheim Central (Manheim, Pa.) 15-1, Meadowbrook (Meadowbrook, Va.) 9-1, Monroe-Woodbury (Central Valley, N.Y.) 10-1, Natick (Natick, Mass.) 12-1, New Rochelle (New Rochelle, N.Y.) 11-1, Notre Dame (West Haven, Conn.) 11-1, Old Mill (Millersville, Md.) 12-2, Reading (Reading, Mass.) 13-0, St. Anthony's (Melville, N.Y.) 10-1, St. Joseph Regional (Montvale, N.J.) 9-3, St. Joseph's Prep (Philadelphia, Pa.) 9-3, St. Peter's Prep (Jersey City, N.J.) 9-3, Salesianum (Wilmington, Del.) 10-2, Selinsgrove (Selinsgrove, Pa.) 16-0, Staples (Westport, Conn.) 12-1, Wachusett Regional (Holden, Mass.) 13-0, Williamstown (Williamstown, N.J.) 10-1, Wilson (West Lawn, Pa.) 11-2, Windham (Windham, Maine) 11-1, Woodland Hills (Pittsburgh, Pa.) 12-2, Woodside (Newport News, Va.) 11-2.
*Season is complete

Southeast Region Top 20

(Alabama, Florida, Georgia, Louisiana, Mississippi, North Carolina, South Carolina, Tennessee)

1. Plant (Tampa, Fla.) 13-1 (6)
2. Butler (Matthews, N.C.) 15-0 (1)
3. West Monroe (West Monroe, La.) 15-0 (2)
4. Memphis University School (Memphis, Tenn.) 13-0 (3)
5. Dorman (Roebuck, S.C.) 14-1 (5)
6. Hoover (Hoover, Ala.) 14-1 (7)
7. South Panola (Batesville, Miss.) 14-1 (8)
8. Cocoa (Cocoa, Fla.) 14-0 (9)
9. Dwyer (Palm Beach Gardens, Fla.) 14-1 (13)
10. Lakeland (Lakeland, Fla.) 13-1 (14)
11. Camden County (Kingsland, Ga.) 13-2 (11)
12. Manatee (Bradenton, Fla.) 13-2 (4)
13. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale, Fla.) 13-1 (10)
14. Byrnes (Duncan, S.C.) 13-2 (12)
15. Miramar (Miramar, Fla.) 14-1 (19)
16. Bolles (Jacksonvile, Fla.) 12-1 (NR)
17. Alcoa (Alcoa, Tenn.) 15-0 (17)
18. Neville (Monroe, La.) 13-1 (18)
19. Pensacola (Pensacola, Fla.) 14-1 (NR)
20. Independence (Charlotte, N.C.) 13-2 (20)

Dropped Out: Previous No. 15 De Land (De Land, Fla.); No. 16 Niceville (Niceville, Fla.).

Southeast Region Honorable Mention: Auburn (Auburn, Ala.) 13-1; Berkeley (Moncks Corner, S.C.) 14-1; Britt (Fayetteville, N.C.) 14-2; Cherokee County (Centre, Ala.) 16-0; De Land (De Land, Fla.) 13-2; Evangel Christian (Shreveport, La.) 14-1; Glades Central (Belle Glade, Fla.) 13-2; Grayson (Logansville, Ga.) 12-1; John Curtis (River Ridge, La.) 13-1; Lowndes (Valdosta, Ga.) 10-2; Madison Central (Madison, Miss.) 13-1; Miami Central (Miami, Fla.) 12-2; Newnan (Newnan, Ga.) 13-1; Niceville (Niceville, Fla.) 13-1; Prattville (Prattville, Ala.) 12-3; Sandy Creek (Tyrone, Ga.) 14-1; West Rowan (Mt. Ulla, N.C.) 16-0; West Point (West Point, Miss.) 14-1; White Station (Memphis, Tenn.) 13-2.
*Season complete.

Midwest Region Top 20

(Illinois, Indiana, Iowa, Kentucky, Michigan, Minnesota, North Dakota, Ohio, South Dakota, Wisconsin)

1. Maine South (Park Ridge, Ill.) 14-0 (1)
2. Highlands (Fort Thomas, Ky.) 15-0 (2)
3. Davidson (Hilliard, Ohio) 13-1 (3)
4. Glenville (Cleveland, Ohio) 13-2 (4)
5. Detroit Catholic Central (Novi, Mich.) 14-0 (5)
6. Cardinal Mooney (Youngstown, Ohio) 15-0 (6)
7. Reitz (Evansville, Ind.) 15-0 (7)
8. St. Ignatius (Cleveland, Ohio) 11-1 (8)
9. Marquette (Milwaukee, Wis.) 14-0 (9)
10. Wheaton-Warrenville South (Wheaton, Ill.) 13-1 (10)
11. Iowa City (Iowa City, Iowa) 14-0 (11)
12. St. Xavier (Louisville, Ky.) 14-1 (12)
13. Cretin-Derham Hall (St. Paul, Minn.) 12-1 (13)
14. Stevenson (Sterling Heights, Mich.) 13-1 (14)
15. East Grand Rapids (Grand Rapids, Mich..) 14-0 (15)
16. Glenbard West (Glen Ellyn, Ill.) 13-1 (16)
17. Eden Prairie (Eden Prairie, Minn.) 12-1 (17)
18. St. Xavier (Cincinnati, Ohio) 9-3 (18)
19. Cathedral (Indianapolis, Ind.) 13-1 (19)
20. Warren Central (Indianapolis, Ind.) 13-2 (20)

Dropped Out: None.

Midwest Region Honorable Mention: Bismarck (Bismarck, N.D.) 12-0; Carmel (Carmel, Ind.) 13-2; Boyle County (Danville, Ky.) 15-0; Clarkston (Clarkston, Mich.) 12-1; Cary-Grove (Cary, Ill.) 14-0; Elder (Cincinnati, Ohio) 10-3; Harlan (Harlan, Iowa) 14-0; Kettering Alter (Kettering, Iowa) 15-0; Loyola Academy (Chicago, Ill.) 11-2; Menomonee Falls, Wis.) 12-2; Solon (Solon, Ohio) 12-1; Washington (Sioux Falls, S.D.) 13-0; Winton Woods (Cincinnati, Ohio) 13-2.
*Season complete.

Southwest Region Top 20

(Arkansas, Kansas, Missouri, Nebraska, New Mexico, Oklahoma, Texas)

1. Abilene (Abilene, Texas) 15-0 (1)
2. Lake Travis (Austin, Texas) 16-0 (4)
3. Union (Tulsa, Okla.) 13-1 (3)
4. Trinity (Euless, Texas) 14-2 (5)
5. Katy (Katy, Texas) 14-2 (2)
6. Cedar Hill (Cedar Hill, Texas) 12-1 (7)
7. Hutchinson (Hutchinson, Kan.) 13-0 (6)
8. Jenks (Jenks, Okla.) 13-1 (9)
9. Longview (Longview, Texas) 14-2 (8)
10. Millard South (Omaha, Neb.) 14-0 (11)
11. Hazelwood Central (Flourissant, Mo.) 13-1 (12)
12. Stony Point (Round Rock, Texas) 13-2 (14)
13. The Woodlands (The Woodlands, Texas) 11-1 (13)
14. Westlake (Austin, Texas) 13-3 (10)
15. Cinco Ranch (Katy, Texas) 13-2 (15)
16. Clark (San Antonio, Texas) 13-1 (16)
17. Shiloh Christian (Springdale, Ark.) 13-1 (17)
18. Blue Springs (Blue Springs, Mo.) 12-2 (18)
19. Skyline (Dallas, Texas) 12-1 (19)
20. Allen (Allen, Texas) 10-2 (20)

Dropped Out: None.

Southwest Region Honorable Mention: Brandeis (San Antonio, Texas) 12-2; Broken Arrow (Okla.) 10-3; Carl Albert (Midwest City, Okla.) 12-2; DeSoto (DeSoto, Texas) 9-3;; Guyer (Denton, Texas) 13-2; Klein (Klein, Texas) 11-4; La Cueva (Albuquerque, N.M.) 12-1; Millard West (Omaha, Neb.) 10-3; New Braunfels (New Braunfels, Texas) 11-4; North (Olathe, Kan.) 13-0; Southlake Carroll (Southlake, Texas) 11-2; Waxahachie (Waxahachie, Texas) 13-1.
*Season complete.

West Region Top 20

(Alaska, Arizona, California, Colorado, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, Wyoming)

1. Hamilton (Chandler, Ariz.) 14-0 (1)
2. De La Salle (Concord, Calif.) 13-2 (5)
3. Servite (Anaheim, Calif.) 14-1 (6)
4. Mullen (Denver, Colo.) 13-0 (4)
5. Oceanside (Oceanside, Calif.) 14-0 (3)
6. Crenshaw (Los Angeles, Calif.) 14-1 (2)
7. Serra (Gardena, Calif.) 15-0 (7)
8. Edison (Huntington Beach, Calif.) 13-1 (11)
9. Oaks Christian (Westlake Village, Calif.) 13-1 (8)
10. Skyline (Sammamish, Wash.) 12-2 (9)
11. Rocklin (Rocklin, Calif.) 14-1 (10)
12. Sheldon (Eugene, Ore.) 14-0 (12)
13. Westlake (Westlake Village, Calif.) 14-0 (13)
14. Bishop Gorman (Las Vegas, Nev.) 14-0 (14)
15. Chaparral (Scottsdale, Ariz.) 13-1 (15)
16. Marcos de Niza (Tempe, Ariz.) 12-1 (16)
17. Centennial (Peoria, Ariz.) 13-1 (17)
18. Bingham (South Jordan, Utah) 13-1 (18)
19. Grant (Sacramento, Calif.) 12-1 (19)
20. Bothell (Bothell, Wash.) 11-1 (20)

Dropped Out: None.

West Region Honorable Mention: Bartlett (Anchorage, Alaska) 9-2; Bellarmine Prep (San Jose, Calif.) 11-2-1; Bellevue (Bellevue, Wash.) 11-2; Bullard (Fresno, Calif.) 13-0; C.M. Russell (Great Falls, Mont.) 12-1; Canyon del Oro (Tucson, Ariz.) 14-0; Davis (Kaysville, Utah) 10-3; Eagle (Idaho) 11-1; Ferris (Spokane, Wash.) 10-4; Jesuit (Portland, Ore.) 12-2; Kamehameha (Honolulu, Hawaii) 12-1; Lakewood (Lakewood, Calif.) 11-2; Mission Viejo (Mission Viejo, Calif.) 12-1; Pomona (Arvada, Colo.) 12-2; Sheridan (Wyo.) 11-1. *Season complete.

ESPN RISE editors Sheldon Shealer, Brian Stumpf and Jon Mahoney contributed to these rankings.