2012 NBNO Results - Championship

Updated: June 16, 2012, 10:03 PM ET

COMPLETE NBNO CHAMPIONSHIP RESULTS


SATURDAY RESULTS - scroll down for Thursday and Friday results.

Licensed to HY-TEK MEET MANAGER Demo   HY-TEK's Meet Manager 6/16/2012 09:18 PM
            New Balance Outdoor Nationals - 6/14/2012 to 6/16/2012             
                 North Carolina A+T University, Greensboro, NC                 
                                    Results                                    
 
Girls 200 Meter Dash Championship
========================================================================
    National:   22.11  5/3/2003    Allyson Felix, LA Baptist,Sepulveda,CA      
        Meet:   22.94  6/20/2009   Chalonda Goodman, Newnan, GA                
    Freshman:   23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
   Sophomore:   22.76  6/15/1991   Marion Jones, Rio Mesa, Oxnard, CA          
      Junior:   22.58  6/28/1992   Marion Jones, Thousand Oaks, CA             
      Senior:   22.11  5/3/2003    Allyson Felix, LA Baptist,Sepulveda,CA      
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1  1365 Kadecia Baird       13 New York, NY             23.26Q  3.5  3 
  2    68 Ky Westbrook        14 Chandler, AZ             24.10Q  1.4  2 
  3  2583 Diamond Spaulding   15 plantation, FL           24.27Q  1.1  1 
  4   485 Megan Osborne       13 Chillicothe, OH          23.95q  3.5  3 
  5   386 Alexis Murphy       12 Raleigh, NC              24.10q  3.5  3 
  6  2236 Jada Martin         13 Atlanta, GA              24.25q  1.4  2 
  7  1450 Javianne Oliver     13 Monroe, GA               24.36q  3.5  3 
  8  3116 Jasmine Dawson      13 Clayton, NC              24.37q  3.5  3 
  9  2598 Shekara Martin      13 Atlanta, GA              24.39   1.4  2 
 10  2957 Sabria Hadley       13 Lake Wales, FL           24.67   1.1  1 
 11   670 Aalayah Faulcon     12 Durham, NC               24.69   3.5  3 
 12  1521 Tanaya Yarde        12 Mount Vernon, NY         24.72   1.1  1 
 13   380 Markia Franklin     12 Raleigh, NC              24.82   1.4  2 
 14   666 Courtney Crawford   14 Stoneville, NC           24.89   1.1  1 
 15   665 Marissa Bellamy     12 Youngsville, NC          24.96   1.4  2 
 16   714 Zakiya Bateman      14 Lynchburg, VA            25.18   3.5  3 
 17  2563 Christine Scott     12 Denver, CO               25.38   3.5  3 
 --  2959 Deanna Hill         14 Orlando, FL                 DQ   1.1  1  Lane Violation
 
Girls 200 Meter Dash Championship
=====================================================================
    National:   22.11  5/3/2003    Allyson Felix, LA Baptist,Sepulveda,CA      
        Meet:   22.94  6/20/2009   Chalonda Goodman, Newnan, GA                
    Freshman:   23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
   Sophomore:   22.76  6/15/1991   Marion Jones, Rio Mesa, Oxnard, CA          
      Junior:   22.58  6/28/1992   Marion Jones, Thousand Oaks, CA             
      Senior:   22.11  5/3/2003    Allyson Felix, LA Baptist,Sepulveda,CA      
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1    68 Ky Westbrook        14 Chandler, AZ             23.92   2.2 
  2  2583 Diamond Spaulding   15 plantation, FL           24.04   2.2 
  3  1450 Javianne Oliver     13 Monroe, GA               24.10   2.2 
  4   386 Alexis Murphy       12 Raleigh, NC              24.21   2.2 
  5   485 Megan Osborne       13 Chillicothe, OH          24.23   2.2 
  6  2236 Jada Martin         13 Atlanta, GA              24.34   2.2 
  7  3116 Jasmine Dawson      13 Clayton, NC              24.97   2.2 
 
Girls 400 Meter Run Championship
===================================================================
 Sections 1 and 2 at 4:10pm; Section 3 at 7:10pm
    National:   50.69  6/22/2002   Sanya Richards, Aquinas, Ft Laudrdl,FL      
        Meet:   52.04  6/17/2006   Jessica Beard, Euclid, OH                   
    Freshman:   52.15  8/2/2009    Robin Reynolds, Jackson, Miami, FL          
   Sophomore:   51.70  1980        Denean Howard, Kennedy Granada Hills CA     
      Junior:   50.74  6/3/2000    Monique Henderson, Morse, San Diego, CA     
      Senior:   50.69  6/22/2002   Sanya Richards, Aquinas, Ft Laudrdl, FL     
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1  1365 Kadecia Baird       13 New York, NY             52.14   3 
  2  2768 Kyle Plante         12 Albany, NY               53.32   3 
  3   514 Olivia Baker        14 Maplewood, NJ            54.83   3 
  4  1118 Ariah Graham        12 Raleigh, NC              55.04   3 
  5  2269 Kendall Ellis       14 Fort Lauderdale, FL      55.15   3 
  6   670 Aalayah Faulcon     12 Durham, NC               55.39   2 
  7  1348 Marcquita Stalbert  14 New Orleans, LA          55.45   3 
  8  1567 Karrington Winters  15 Blacklick, OH            55.50   3 
  9   665 Marissa Bellamy     12 Youngsville, NC          55.52   1 
 10   688 Jaimee Dorsey       12 East Greenwich, RI       55.60   2 
 11  2139 Felecia Majors      13 Lorton, VA               55.82   2 
 12  2798 Madeline Kopp       13 Spencerport, NY          56.06   1 
 13  2684 Whitney Adams       13 St. Charles, MO          56.12   2 
 14  1116 Takeyra Jenkins-Do  14 Taylors, SC              56.20   1 
 15  2960 Deja Parrish        14 Fort Lauderdale, FL      56.36   3 
 16  2041 Myra Wanamaker      12 Wilmington, DE           57.73   2 
 17   680 Megan Irvine        15 Loveland, CO             58.83   1 
 
Girls 800 Meter Run Championship
================================================================
 Section 1 and 2 at 3:45pm; Section 3 at 7:00pm
 #1523 Kimberly Ficenic is defending champion
    National:   2:00.07  7/24/1982   Kim Gallagher, Upper Dublin, Ft. WashPA   
        Meet:   2:02.76  6/16/2007   Chanelle Price, Easton, PA                
    Freshman:   2:02.40  7/30/1974   Robin Campbell, Eastern, Washington, DC   
   Sophomore:   2:02.29  7/6/1974    Mary Decker, Orange, CA                   
      Junior:   2:01.82  6/21/1981   Kim Gallagher, Upper Dublin, FtWash. PA   
      Senior:   2:00.07  7/24/1982   Kim Gallagher, Upper Dublin, Ft.Wash PA   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  3311 Raevyn Rogers       14 Houston, TX            2:05.50  
  2  3303 Sydnee Over         13 Windsor, CT            2:08.66  
  3  2825 Emma Keenan         13 Doylestown, PA         2:09.18  
  4  2677 Sara Barron         12 Oakland, MI            2:09.25  
  5   577 Megan Moye          12 Moseley, VA            2:09.27  
  6  2961 Daesha Rogers       16 Fort Lauderdale, FL    2:09.89  
  7   635 Shea Martinez       13 Layton, UT             2:10.79  
  8   494 Madeleine Berkson   14 Providence, RI         2:10.82  
  9  3354 Molly Keating       12 Providence, RI         2:11.21  
 10  1315 Stefanie Kurgatt    13 Tallahassee, FL        2:11.59  
 11   810 Erin Jaskot         14 Blauvelt, NY           2:12.66  
 12  1523 Kimberley Ficenec   12 Stafford, VA           2:12.69  
 13   121 Ellison Grove       14 Catharpin, VA          2:12.88  
 14  1528 Michaela Wilkins    12 Ellicott City, MD      2:13.22  
 15   132 Erica Johnson       13 Riverside, RI          2:14.49  
 16    24 Reagan Anderson     13 Wilmington, DE         2:14.91  
 17  1998 Macey Schweikert    14 Burke, VA              2:15.01  
 18  2351 Alison Work         12 Sylvania, OH           2:15.43  
 19   186 Molly McCabe        14 Brookline, NH          2:15.61  
 20   184 Sarah Burke         13 Tyngsboro, MA          2:15.78  
 21  1715 Ce'Aira Brown       12 philadelphia, PA       2:16.34  
 22  2720 Shelby Howell       12 Wilmington, NC         2:16.44  
 23  2815 Madison Connelly    13 Rocky River, OH        2:16.69  
 24  3039 Laura Williamson    12 Princeton, MA          2:17.24  
 25  2623 Colleen Weatherfor  13 Greencastle, IN        2:17.30  
 26  2000 Lindsey Bellaran    12 Holmdel, NJ            2:19.82  
 
Girls 1 Mile Run Championship
================================================================
 Section 1 at 4:45pm; Section 2 at 7:20pm
 #3343 Wesley Frazier is defending champion
    National:   4:35.24  5/16/1982   Polly Plummer, University, Irvine, CA     
        Meet:   4:36.95  6/16/2005   Sarah Bowman, Fauquier, Warrenton,VA      
    Freshman:   4:42.0h  1973        Mary Decker, Portola Jr, Orange, CA       
   Sophomore:   4:39.28  4/26/2012   Mary Cain, Bronxville, NY                 
      Junior:   4:39.25  6/17/2006   Danielle Tauro, Sn Ocean, NJ              
      Senior:   4:35.24  5/16/1982   Polly Plummer, University, Irvine, CA     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  2780 Kelsey Margey       12 Huntington, NY         4:45.84  
  2  3343 Wesley Frazier      13 Raleigh, NC            4:48.28  
  3  2853 Kennedy Weisner     14 Saint Marys, PA        4:51.60  
  4   679 Karina Ernst        12 Loveland, CO           4:52.84  
  5   698 Natalie Shields     12 Salt Lake City, UT     4:52.97  
  6  2894 Sophie Chase        13 Burke, VA              4:53.10  
  7  2920 Maggie Drazba       13 St. Marys, WV          4:53.67  
  8  1648 Sarah Gillespie     13 Manchester, CT         4:54.79  
  9  2554 Ellie Gonzalez      14 Baltimore, MD          5:00.83  
 10  2714 Samantha George     12 Raleigh, NC            5:01.25  
 11  2624 Bethany Neeley      13 Greentown, IN          5:02.35  
 12  2805 Sydney Leiher       13 Beavercreek, OH        5:03.10  
 13    74 Delphi Cleaveland   13 Poughkeepsie, NY       5:03.24  
 14  3330 Sarah Fakler        13 Phoenix, AZ            5:03.55  
 15  2173 Claudia DiSomma     13 Sparta, NJ             5:04.98  
 16   494 Madeleine Berkson   14 Providence, RI         5:05.97  
 17  1670 Autumn Greba        12 North Huntingdon, P    5:13.93  
 18    35 Julie Williams      13 Wilmington, DE         5:20.03  
 
Girls 400 Meter Hurdles Championship
===================================================================
 Sections 1 and 2 at 2:35pm; Section 3 at 6:40pm
    National:   55.20  5/26/1984   Leslie Maxie, Millbrae, CA                  
        Meet:   56.83  6/18/2005   Krystal Cantey, Winslow, Atco, NJ           
    Freshman:   58.63  8/4/2010    Kendell Williams, Kell, Marietta, GA        
   Sophomore:   55.96  7/15/2005   Ebony Collins, Wilson, Long Beach, CA       
      Junior:   55.20  5/26/1984   Leslie Maxie, Mills, Millbrae, CA           
      Senior:   55.76  2001        Lashinda Demus, Wilson, Long Beach, CA      
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   127 Jessica Gelibert    12 Bay Shore, NY            59.54   3 
  2    56 Kiah Seymour        12 Washington, DC           59.99   3 
  3  2644 Jen Esposito        12 Mansfield, MA          1:00.35   2 
  4  2300 Jacqueline (Jackie  13 Houston, TX            1:00.37   1 
  5  1422 Racquel Moses       12 Windsor Mill, MD       1:00.84   2 
  6   340 Helena Leyrer       12 Dorothy, NJ            1:01.23   3 
  7  1089 Tametris Morrison   13 raleigh, NC            1:01.81   2 
  8  2890 Lauren Bedrich      13 Rogers, TX             1:01.92   1 
  9  1247 Evann Thompson      12 Medford, NJ            1:01.99   2 
 10   743 Nichole Candelaria  12 Newark, NJ             1:02.17   3 
 11     2 Heather Smith       13 Chesapeake, VA         1:02.22   1 
 12  2178 Jennifer Silvestri  12 Sparta, NJ             1:02.29   3 
 13  3239 Alexandra Cimino    13 Westwood, NJ           1:02.63   3 
 14  2956 Khadeeja Dooling    13 Fort Lauderdale, FL    1:02.89   3 
 15  2004 Meghan McMullin     12 Holmdel, NJ            1:03.02   1 
 16   533 Brittany Padmore    12 Maplewood, NJ          1:03.70   2 
 17  2814 Taylor McDonald     13 Northfield, OH         1:03.91   2 
 18   436 Janieyah Collins    12 Monroe, NC             1:04.16   1 
 19  3276 Christina Zelenoy   13 Monroe, NY             1:04.24   1 
 
Girls 2000 Meter Steeplechase Championship
================================================================
    National:   6:29.20  7/10/2011   Maddie Meyers, Northwest, Seattle, WA     
        Meet:   6:34.69  6/18/2011   Mary Kate Anselmini, Wrd Melville,Setauket
    Freshman:   6:48.64  6/18/2005   Hannah Davidson, Saratoga, NY             
   Sophomore:   6:37.27  7/10/2011   Amy-Eloise Neale, GlacierPeak,Snohomish,WA
      Junior:   6:29.20  7/10/2011   Maddie Meyers, Northwest, Seattle, WA     
      Senior:   6:30.73  5/5/2012    Brianna Nerud, N Shore,Glen Head,NY       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1151 Keelin Hollowood    12 Saratoga Springs, N    6:50.46  
  2  1799 Leila Mantilla      12 Penfield, NY           6:54.08  
  3  1399 Amber Goodspeed     12 Middletown, NY         6:59.81  
  4  2805 Sydney Leiher       13 Beavercreek, OH        7:06.32  
  5  2338 Christina Melian    12 Staten Island, NY      7:06.60  
  6  1620 Alexis Hatcher      12 Stony Point, NY        7:07.72  
  7  2336 Kate Zendell        15 Suffern, NY            7:08.41  
  8  2797 Karli O'Neill       13 Spencerport, NY        7:12.90  
  9  2742 Christin Bettis     12 Hammonton, NJ          7:13.65  
 10  3255 Brittany Gappa      13 Bellingham, WA         7:15.14  
 11  1948 Felicia Sciortino   13 Niskayuna, NY          7:19.50  
 12   176 Courtney Tedeschi   13 Westerlo, NY           7:22.27  
 13  1132 Ashlin Conroy       12 Muttonton, NY          7:23.07  
 14  1659 Annmarie Tuxbury    12 New Hartford, CT       7:26.35  
 15   977 Christine Eisenber  13 Hauppauge, NY          7:26.61  
 16  2821 Amy Darlington      12 Bethlehem, PA          7:27.91  
 17   851 Jennifer Gerland    15 Garden City, NY        7:28.87  
 18  1588 Kalleigh Forrester  14 New Windsor, NY        7:32.39  
 19  3264 Abigail Pohl        13 Weston, MA             7:34.50  
 20  2629 Maddox Patterson    15 Lexington, KY          7:38.32  
 21  2288 Sarah Sisk          12 Bayonne, NJ            7:57.67  
 
 
Girls Long Jump Championship
===============================================================================
 8 advance to the final
    National:      22-03  6/21/1976   Kathy McMillan, Hoke Cty,Raeford, NC     
        Meet:   20-07.25  6/14/2003   Tianna Madison, Elyria, OH               
    Freshman:   20-07.25  1979        Tomi Rucker, Paul JHS, Washington DC     
   Sophomore:   21-01.50  2000        Ychlindria Spears, Luling, TX            
      Junior:   21-07.75  1980        Carol Lewis, Willingboro, NJ             
      Senior:      22-03  6/21/1976   Kathy McMillan, Hoke Cty, Raeford, NC    
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1  3051 Carla Forbes        13 Hyde Park, MA            6.02m   2.0  19-09.00 
     5.87m(1.2) 5.53m(3.0) 5.94m(2.6) 5.91m(2.6) 6.02m(2.0) 5.96m(0.4)
  2   421 Marshay Ryan        13 Chambersburg, PA         5.93m   2.7  19-05.50 
     5.55m(2.5) 5.93m(2.7) 5.77m(2.2) 5.66m(1.3) FOUL(1.0) 5.52m(1.7)
  3  1500 Keturah Orji        14 Budd Lake, NJ            5.90m   1.2  19-04.25 
     5.79m(1.6) 5.86m(0.7) 5.69m(1.4) 5.90m(1.2) 5.82m(0.8) 5.85m(1.3)
  4  2876 Kari Heck           12 Sioux Falls, SD          5.87m   0.8  19-03.25 
     5.78m(0.2) 5.65m(-0.1) FOUL(1.4) FOUL(2.2) 5.83m(1.9) 5.87m(0.8)
  5   565 Brittany Bryant     12 New Windsor, NY          5.80m   0.3  19-00.50 
     5.80m(0.3) 5.75m(+0.0) 5.71m(2.5) 5.78m(1.8) 5.69m(1.5) 5.63m(1.8)
  6  2933 Morgan McLaughlin   12 Dunellen, NJ             5.78m   2.5  18-11.75 
     5.25m(0.1) 5.13m(2.1) 5.46m(1.8) FOUL(1.6) 5.78m(2.5) 5.03m(0.9)
  7  3308 Janae Wilson        12 Windsor, CT              5.69m   0.8  18-08.00 
     5.66m(1.3) 5.29m(1.7) 5.66m(3.1) 5.46m(1.3) 5.69m(0.8) 5.65m(2.2)
  8   582 De'Nisha Smith      13 Richmond, VA             5.65m   1.9  18-06.50 
     5.43m(3.3) 5.42m(1.5) 5.65m(1.9) 5.37m(2.6) 5.30m(1.8) 5.42m(1.9)
  9   766 Aaron Howell        13 Farmington Hills, M      5.61m   2.2  18-05.00 
     5.61m(2.2) 5.60m(2.5) 5.24m(3.4)         
 10  2653 Carrie Abraham      13 Winchester, MA           5.53m   2.4  18-01.75 
     5.31m(1.1) FOUL(1.6) 5.53m(2.4)         
 11  1283 Javanique Burruss   13 Louisa, VA               5.49m   0.5  18-00.25 
     5.10m(2.6) 5.37m(2.7) 5.49m(0.5)         
 12  2904 Morgan Harris       13 Midlothian, VA           5.45m   2.8  17-10.75 
     5.32m(2.4) 5.26m(0.3) 5.45m(2.8)         
 13  1662 Kededra Middleton   12 Miramar, FL              5.45m   2.9  17-10.75 
     5.29m(0.1) 5.45m(2.9) PASS              
 14  1062 Kaitlyn Lopez       12 Hamburg, NY              5.44m   0.7  17-10.25 
     5.19m(0.9) 5.44m(0.7) FOUL(3.6)         
 15  2169 Shemiah Brooks      12 Greensboro, NC           5.40m   1.3  17-08.75 
     FOUL(1.0) 5.32m(1.8) 5.40m(1.3)         
 16   534 Kayla Richardson    14 South Orange, NJ         5.39m   2.9  17-08.25 
     5.39m(2.9) 5.27m(2.1) 5.32m(2.0)         
 17  2189 Aubreya Smith       14 Spartanburg, SC          5.39m   0.9  17-08.25 
     5.39m(0.9) 5.13m(1.1) 5.16m(1.6)         
 18  2807 Chantel Richardson  13 Chesterland, OH          5.38m   1.4  17-08.00 
     5.38m(1.4) FOUL(2.6) FOUL(3.8)         
 19  1007 Jenira Shufford     12 Newport News, VA         5.26m   2.8  17-03.25 
     FOUL(1.5) 4.46m(2.2) 5.26m(2.8)         
 20  3227 Dejah Hayes         13 Greensboro, NC           5.25m   3.3  17-02.75 
     5.16m(4.2) 5.25m(3.3) PASS              
 21  2609 Monti Willis        12 Marietta, GA             5.19m   1.4  17-00.50 
     5.11m(1.3) 5.17m(2.2) 5.19m(1.4)         
 22   961 Dana Ohlson         12 Manahawkin, NJ           5.03m   0.5  16-06.00 
     5.03m(0.5) FOUL(1.3) FOUL(1.2)         
 23  2614 Nadia Lee           13 Tucker, GA               5.00m   1.3  16-05.00 
     4.77m(1.3) 4.88m(1.9) 5.00m(1.3)         
 24  2662 Casey Dowling       12 North Potomac, MD        4.85m   1.7  15-11.00 
     4.82m(3.1) 4.80m(0.4) 4.85m(1.7)         
 --   666 Courtney Crawford   14 Stoneville, NC            FOUL                 
     FOUL(1.9) FOUL(2.4) FOUL(1.6)         
 
Girls Shot Put Championship
==========================================================================
 8 advance to the final
    National:   54-10.75  5/10/2003   Michelle Carter, Red Oak, TX             
        Meet:   54-05.25  6/14/2003   Michelle Carter, Red Oak, TX             
    Freshman:      49-04  5/30/2004   Jenny Svoboda, Howells, NE               
   Sophomore:   52-04.25  5/29/1981   Natalie Kaaiawahia, Fullerton, CA        
      Junior:   53-03.75  5/11/2002   Michelle Carter, Red Oak, TX             
      Senior:   54-10.75  5/10/2003   Michelle Carter, Red Oak, TX             
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1  2486 Jess Woodard        13 Marlton, NJ             13.83m   45-04.50 
      12.78m  13.75m  13.83m  13.26m  12.97m  13.63m
  2   974 Kristen Sansbury    13 Hartsville, SC          13.45m   44-01.50 
      12.69m  12.54m  13.45m  12.55m  13.26m  11.85m
  3  1587 Briyah Brown        13 New Rochelle, NY        13.12m   43-00.50 
      12.14m  13.12m  12.13m  12.01m  12.43m  13.11m
  4  3397 Lloydricia Cameron  14 Miami, FL               12.91m   42-04.25 
      12.25m  12.81m  12.31m  12.91m  12.78m  12.51m
  5  1216 Demara Compton      14 Indianapolis, IN        12.87m   42-02.75 
      12.31m  12.66m  12.49m  FOUL  12.87m  12.28m
  6  1225 Dawnielle Passmore  12 indianapolis, IN        12.77m   41-10.75 
      12.30m  12.77m  FOUL  12.46m  FOUL  12.55m
  7  2810 Alyssa Gary         12 Findlay, OH             12.62m   41-05.00 
      11.70m  12.62m  12.61m  12.05m  12.15m  12.40m
  8  2646 Elizabeth Bray      12 Mattapan, MA            12.52m   41-01.00 
      11.30m  12.52m  11.78m  12.06m  11.68m  10.87m
  9  1100 Carrie Wasdyke      13 Osak Ridge, NJ          12.51m   41-00.50 
      FOUL  12.51m  12.51m         
 10  2717 Brianna Tate        12 Summerfield, NC         12.50m   41-00.25 
      11.02m  11.91m  12.50m         
 11  2813 Becca Leppelmeier   13 McComb, OH              12.18m   39-11.50 
      11.05m  12.18m  11.94m         
 12   120 Galissia Cause      14 Gainesville, VA         12.07m   39-07.25 
      10.72m  12.07m  11.73m         
 
Girls Hammer Throw Championship
==========================================================================
 8 advance to the final
    National:   214-04  6/15/2010   Shelby Ashe, St. Pius X, Atlanta, GA       
        Meet:   202-04  6/18/2011   Shelby Ashe, St. Pius X, Atlanta, GA       
    Freshman:   173-04  5/5/2007    Casey Kraychir, Twentynine Palms, CA       
   Sophomore:   177-04  5/18/2008   Casey Kraychir, Twentynine Palms, CA       
      Junior:   214-04  6/15/2010   Shelby Ashe, St. Pius X, Atlanta, GA       
      Senior:   211-01  5/15/2011   Shelby Ashe, St. Pius X, Atlanta, GA       
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1  2447 Avana Story         12 throw deep, GA          50.38m     165-03 
      47.57m  FOUL  FOUL  49.00m  50.38m  49.49m
  2  2443 Monica Phillips     12 throw deep, GA          50.16m     164-07 
      44.44m  48.00m  49.89m  50.16m  49.62m  49.43m
  3  2434 Sabrina Gaitan      15 throw deep, GA          49.14m     161-03 
      44.84m  FOUL  47.23m  FOUL  44.81m  49.14m
  4  1810 Maggie Dufault      12 Warwick, RI             46.95m     154-00 
      45.51m  46.55m  FOUL  45.68m  46.95m  40.37m
  5  2432 Casidy Callahan     13 throw deep, GA          46.05m     151-01 
      46.05m  FOUL  41.95m  44.13m  FOUL  FOUL
  6  2908 Ashlen Veatch       12 Roanoke, VA             46.02m     151-00 
      46.02m  45.21m  FOUL  FOUL  FOUL  42.65m
  7  2435 Josie Hardin        13 throw deep, GA          45.95m     150-09 
      45.27m  45.95m  43.41m  45.79m  44.60m  FOUL
  8  1560 Leia Mistowski      14 Narragansett, RI        45.54m     149-05 
      45.54m  41.40m  40.21m  45.03m  44.25m  40.79m
  9   496 Ann Dagrin          12 providence, RI          45.25m     148-05 
      45.25m  FOUL  FOUL         
 10  2448 Kelli Thomas        14 throw deep, GA          44.70m     146-08 
      44.70m  FOUL  FOUL           
 11  2430 Kamryn Brinson      16 throw deep, GA          43.56m     142-11 
      FOUL  43.56m  FOUL         
 12  1900 Rebecca Cousens     12 Portsmouth, RI          43.43m     142-06 
      41.80m  FOUL  43.43m         
 13   495 Marthaline Cooper   13 providence, RI          42.05m     137-11 
      42.05m  FOUL  36.54m         
 14  2145 Brianna O'Grady     13 Wakefield, RI           40.50m     132-10 
      FOUL  36.15m  40.50m         
 15  3396 Destinee Barrette   13 Warwick, RI             39.11m     128-04 
      FOUL  39.11m  38.78m           
 16  1105 Hannah Makowske     12 Redding, CT             39.09m     128-03 
      39.09m  39.01m  39.02m         
 17  2560 Brielle Rowe        12 Los Altos, CA           38.50m     126-04 
      35.03m  FOUL  38.50m         
 18  2846 Jennifer Slagus     13 Moscow, PA              38.25m     125-06 
      37.16m  FOUL  38.25m         
 19  2813 Becca Leppelmeier   13 McComb, OH              37.98m     124-07 
      37.98m  FOUL  FOUL         
 20  2878 Amber Sudzius       12 Brentwood, TN           37.46m     122-11 
      37.46m  FOUL  FOUL         
 21   736 Kori Reiser         12 Wayne, OH               35.35m     116-00 
      35.34m  35.35m  34.60m         
 22  2810 Alyssa Gary         12 Findlay, OH             34.67m     113-09 
      32.26m  33.86m  34.67m         
 23  3324 Megan Pendleton     13 Lindsey, OH             34.27m     112-05 
      FOUL  34.27m  34.03m         
 24  2861 Gabriella Smith     13 Narragansett, RI        33.81m     110-11 
      33.81m  FOUL  FOUL         
 25  1519 Taniya Mitchell     14 Mt. Vernon, NY          24.15m      79-03 
      FOUL  24.15m  18.88m         
 --  2446 Maddie Sears        12 throw deep, GA            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 --  2452 Nyla Woods          14 throw deep, GA            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
 
 
Girls 4x1 Mile Relay Championship
================================================================
 Section 1 at 8:00am; Section 2 at 8:45am
    National:   19:56.80  6/4/2006    Suffern, Suffern, NY                     
        Meet:   19:58.07  6/17/2006   Roxbury, Succasunna, NJ                  
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Adrenaline Tc-De                                   20:02.90  
     1) 24 Reagan Anderson 13           2) 32 Haley Pierce 12             
     3) 35 Julie Williams 13            4) 33 Rebecca Salter 13           
  2 Kinetic Rc-Ny                                      20:22.12  
     1) 1150 Taylor Driscoll 13         2) 1151 Keelin Hollowood 12       
     3) 1152 Margaret MacDonald 12      4) 1153 Olivia Morrow 16          
  3 Spirit of Pre-MI                                   20:24.48  
     1) 2215 Amy Creutz 12              2) 2217 Lauren Green 15           
     3) 2220 Abby Rentschler 15         4) 2221 Elianna Shwayder 14       
  4 Bernards Tc-Nj                                     21:02.79  
     1) 174 Laura Quintana 13           2) 173 Kate Gunson 13             
     3) 175 Zoe Wojtech 13              4) 172 Dana Giordano 12           
  5 Cornwall Tc-Ny                                     21:16.54  
     1) 564 Beatrice Boylan 15          2) 568 Michelle Lujan 13          
     3) 566 Dara Cuffe 15               4) 570 Ashley Wallace 15          
  6 Lincoln Sudbury Tc-Ma                              21:17.25  
     1) 1262 Marika Crowe 12            2) 1260 Brianna Bisson 14         
     3) 1261 Sydney Clary 15            4) 1263 Katie LaScaleia 13        
  7 Wild Kitten Ac-Ma                                  21:22.17  
     1) 3267 Charlotte Walmsley 12      2) 3264 Abigail Pohl 13           
     3) 3268 Edom Wessenyeleh 13        4) 3258 Olivia Brackett 12        
  8 Hamilton Tc-Ma                                     21:28.28  
     1) 957 Emily Weigand 15            2) 954 Emily Horgan 14            
     3) 956 Emily Senning 12            4) 955 Kerry Phelan 12            
  9 Nanuet Tc-Ny                                       21:36.33  
     1) 1538 Lauren Fernandez 14        2) 1540 MaryKate O'Meara 14       
     3) 1539 Brooke Madry 15            4) 1537 Deanna Felicissimo 12     
 10 Cicero North Syracuse Tc-                          21:37.11  
     1) 490 Maria LaMontagne 14         2) 491 Katie Laris 12             
     3) 493 Nicole Watterud 13          4) 489 Jacqlynn Halstead 14       
 11 Bronxville Tc-Ny                                   21:42.11  
     1) 305 Courtney Campbell 14        2) 307 Emilie Hoffer 14           
     3) 306 Delia Hayes 15              4) 310 Meredith Rizzo 13          
 12 Spirit of Pre-MI  'B'                              21:48.48  
     1) 2216 Alyssa Cummings 13         2) 2218 Kelly Hall 13             
     3) 2222 Gillian Walter 16          4) 2219 Gloria Park 14            
 13 Shamrocks Rc-Ma                                    21:53.60  
     1) 2046 Elizabeth Hannon 15        2) 2047 Brynna Harum 14           
     3) 2048 Abbie McNulty 14           4) 2049 Kathleen Powell 12        
 14 Immaculate Tc-Ct                                   21:59.17  
     1) 1069 Maggie Christe 13          2) 1072 Jess Wojnicki 14          
     3) 1071 Carly Schuyler 14          4) 1070 Alexandra Kaeslin 12      
 15 Red Gremlin Ac-Ny                                  22:00.93  
     1) 1944 Emily DeWald 14            2) 1945 Maggie Hensel 12          
     3) 1946 Kaleigh Higgins 12         4) 1948 Felicia Sciortino 13      
 16 Morgantown Tc-Wv                                   22:15.66  
     1) 1459 Allison Lynch 14           2) 1460 Sydney Pineault 14        
     3) 1457 Victoria Cooke 15          4) 1458 Brynn Harshbarger 13      
 17 Shenendehowa Tc-Ny                                 22:20.53  
     1) 2066 Gina Stalica 12            2) 2059 Caroline Hampton 13       
     3) 2067 Carley Whitford 12         4) 2060 Erin Hulbert 15           
 18 Germantown Friends Tc-Pa                           22:21.79  
     1) 874 Carey Celata 12             2) 875 Tess Doggett 12            
     3) 879 eliza lukens-day 13         4) 878 kristen kelly 12           
 
Girls 4x100 Meter Relay Championship
================================================================
    National:   44.50  4/23/2004   Poly, Long Beach, CA                        
        Meet:   45.36  6/20/2009   Eleanor Roosevelt, Greenbelt, MD            
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Mount Vernon Tc-Ny                                    46.87  
  2 Withrow Tc-Oh                                         47.18  
  3 Southeast Raleigh Tc-Nc                               47.70  
  4 West Mecklenburg Tc-Nc                                48.17  
  5 Great Oak Tc-Ca                                       48.18  
  6 Louisa County Tc-Va                                   49.08  
  7 Essex County Vo Tech Tc-N                             49.37  
  8 Bloomfield Tc-Ct                                      49.61  
 
Girls 4x400 Meter Relay Championship
===================================================================
 Sections 1, 2 and 3 at 5:25pm; Section 4 at 8:10pm
    National:   3:35.49  6/5/2004    Poly, Long Beach, CA                      
        Meet:   3:37.02  6/21/2008   Eleanor Roosevelt, Greenbelt, MD          
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 United Speed Alliance                               3:45.13   4 
     1) 2953 Rachelle Alexander 13      2) 2956 Khadeeja Dooling 13       
     3) 2954 A'Sja Baker 16             4) 2960 Deja Parrish 14           
  2 Junior Striders T+F Club-                           3:46.28   4 
     1) 1118 Ariah Graham 12            2) 1119 DeJah Jones 14            
     3) 1120 Tyra Lea 13                4) 1122 Tiana Patillo 13          
  3 Garden City Tc-Ny                                   3:47.02   4 
     1) 855 Alexis Yeboah-Kodie 12      2) 853 Taylor Hennig 12           
     3) 850 Emma Gallagher 15           4) 854 Laura Jaeger 14            
  4 Lawrence Central Tc-In                              3:49.87   4 
     1) 1218 Naiomi Dulaney 13          2) 1223 Montayla Holder 12        
     3) 1224 Jasmin McCray 12           4) 1229 Brandi Thomas 13          
  5 Columbia Tc-Nj                                      3:50.38   4 
     1) 526 Maya Hinton 14              2) 533 Brittany Padmore 12        
     3) 534 Kayla Richardson 14         4) 514 Olivia Baker 14            
  6 Battlefield Tc-Va                                   3:51.37   4 
     1) 124 Jessica Rolle 13            2) 123 Virginia Hill 12           
     3) 121 Ellison Grove 14            4) 122 Jasmine Hill 14            
  7 All Star Tc-Oh                                      3:51.44   3 
     1) 37 Imani Davis 15               2) 39 Julia Mendiola 14           
     3) 38 Chelsea Laury 13             4) 40 Tessa Weigand 12            
  8 Cosby Tc-Va                                         3:51.86   3 
     1) 582 De'Nisha Smith 13           2) 571 Gina D'Orazio 13           
     3) 578 Molly Novak 14              4) 576 Alexandria Moseley 14      
  9 Buena Tc-Nj                                         3:52.96   2 
     1) 344 Casey Sturts 13             2) 342 Emely Ramirez 13           
     3) 341 Andrea Olsen 13             4) 340 Helena Leyrer 12           
 10 Lenape Tc-Nj                                        3:53.05   3 
     1) 1245 Carly Pettipaw 15          2) 1241 Ana de las Heras 13       
     3) 1240 Ally Cox 14                4) 1247 Evann Thompson 12         
 11 Great Oak Tc-Ca                                     3:54.35   4 
     1) 915 Ronke Odubela 12            2) 913 Jade Miller 13             
     3) 905 Martiesha Caines 13         4) 919 Khala Taylor 12            
 12 Brecksville Tc-Oh                                   3:54.36   4 
     1) 286 Rachel Kotchman 15          2) 288 Ellen Prendergast 12       
     3) 284 Megan Beaver 12             4) 291 Veronica Thompson 12       
 13 Westwood Tc-Nj                                      3:54.77   2 
     1) 3247 Gabriela Sloezen 12        2) 3238 Dana Bianchi 12           
     3) 3242 Corinne Myers 14           4) 3239 Alexandra Cimino 13       
 14 Uniondale Tc-Ny                                     3:54.89   2 
     1) 2952 Brittney Webley 12         2) 2950 Adrianna Powell 12        
     3) 2949 crystal green 15           4) 2947 timaya forehand 13        
 15 Norwich Free Academy Tc-C                           3:55.32   1 
     1) 1668 Mialynne Park 14           2) 1669 Dyshelle Pemberton 13     
     3) 1667 Camille McKenzie 14        4) 1666 Brianna Lenehan 13        
 16 Tennesee Elite Tc-Tn                                3:55.85   1 
     1) 3349 Bianca Hatfield 13         2) 2388 Shantyra Delaney 13       
     3) 2386 Maya Barroso 14            4) 3350 Tamara Hundley 13         
 17 Shore AC                                            3:56.00   1 
     1) 2078 Ishamira Swain 12          2) 2069 Ann-Marie Buckley 12      
     3) 2068 Destiny Boyton 14          4) 2072 Phyllis Gordon 15         
 18 Bentonville Tc-Ar                                   3:57.60   2 
     1) 160 Morgan Spychalski 13        2) 156 Jody Knight 14             
     3) 161 Kelsey Wheelhouse 12        4) 158 Madison Morton 12          
 19 Parkland Tc-Nc                                      3:57.78   1 
     1) 1735 Myshale Spigner 14         2) 1732 Erin Morrison 15          
     3) 1736 Ebony Williams 15          4) 1729 Somora Edwards 13         
 20 Millville Tc-Nj                                     3:58.77   1 
     1) 1439 My'Angel Davis 13          2) 1441 Brianna Springsteadah 12  
     3) 1442 Valerie Thaler 14          4) 1443 Victoria Thaler 14        
 21 Lexington Tc-Ma                                     3:59.02   1 
     1) 1253 Robin Gross 13             2) 1255 Lucy Lang 15              
     3) 1256 Olivia Manickas-Hill 15    4) 1254 Camila Isern 13           
 22 Pope John Xxiii Tc-Nj                               4:00.58   3 
     1) 1871 Jordan O'Brien 14          2) 1854 Megan Gallagher 12        
     3) 1877 Vicky Sheridan 14          4) 1861 Erin Jankowski 12         
 23 Winter Park Area Runners-                           4:04.92   2 
     1) 3314 Gracen Jacks 14            2) 3317 Lindsay Washington 13     
     3) 3316 Charlotte Stephens 14      4) 3315 Kristin Kelly 12          
 
Girls 800 Sprint Medley Championship
===================================================================
    National:   1:38.73  4/11/2003   Poly, Long Beach, CA                      
        Meet:   1:40.95  6/14/2003   William Penn, Philadelphia, PA            
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bay Shore Tc-Ny                                     1:44.39   2 
     1) 125 Brianah Allen 12            2) 128 Imani McGhee 14            
     3) 130 Anisa Toppin 14             4) 127 Jessica Gelibert 12        
  2 Withrow Tc-Oh                                       1:45.09   1 
     1) 3322 Ayanna Moseley 13          2) 3320 Katasha Griffiths 12      
     3) 3323 Jasmyne Robinson 12        4) 3321 Jade Loveless 12          
  3 Pope John Xxiii Tc-Nj                               1:45.19   2 
     1) 1874 Nicole Sarao 14            2) 1860 Alanna Hitscherich 14     
     3) 1867 Katie McIntyre 13          4) 1878 Devin Smith 12            
  4 Great Oak Tc-Ca                                     1:45.26   2 
     1) 914 Emica Norris 14             2) 918 Hailey Strode 14           
     3) 919 Khala Taylor 12             4) 913 Jade Miller 13             
  5 Essex County Vo Tech Tc-N                           1:45.52   2 
     1) 741 Iana Amsterdam 13           2) 740 Gifty Amankwah 12          
     3) 744 Natalia Hinton 13           4) 743 Nichole Candelaria 12      
  6 West Mecklenburg Tc-Nc                              1:46.79   2 
     1) 3121 Naya Tapper 12             2) 3124 Michaela Williams 12      
     3) 3120 Alvonna Blakney 12         4) 3122 Noel Tapper 13            
  7 Uniondale Tc-Ny                                     1:47.01   1 
     1) 2946 camille crayton 12         2) 2950 Adrianna Powell 12        
     3) 2952 Brittney Webley 12         4) 2947 timaya forehand 13        
  8 Bloomfield Tc-Ct                                    1:47.26   2 
     1) 225 Alleah Red 13               2) 226 Rayanna Relerford 12       
     3) 227 Vanessa Whittingham 14      4) 223 Adrian Jones 13            
  9 Tomahawk Tc-Nj                                      1:47.55   2 
     1) 2481 Alicia Green 12            2) 2485 Jess Strauss 15           
     3) 2483 Elizabeth Montague 14      4) 2480 Courtney Foster 13        
 10 Lawrence Central Tc-In                              1:48.48   1 
     1) 1221 Addison Hall 13            2) 1224 Jasmin McCray 12          
     3) 1218 Naiomi Dulaney 13          4) 1229 Brandi Thomas 13          
 11 Shore AC                                            1:49.39   1 
     1) 2073 Yazmin Hall 12             2) 2072 Phyllis Gordon 15         
     3) 2068 Destiny Boyton 14          4) 2081 Brietta Wilson 13         
 12 Marlboro Tc-Nj                                      1:51.75   1 
     1) 1327 Megan Berger 12            2) 1329 Kim McKinnon 13           
     3) 1328 Jessica McFadden 12        4) 1330 Ijeoma Unachukwu 12       
 13 Teaneck Tc-Nj                                       1:51.76   2 
     1) 2376 Anastasia Atkinson 13      2) 2379 Amanda Simms 14           
     3) 2380 Kahlia Taylor 12           4) 2377 Janay Ferrel 12           
 14 Warwick Valley Tc-Ny                                1:53.06   1 
     1) 3080 Natalia Balacco 14         2) 3079 Victoria Astorino 12      
     3) 3078 Jessica Armand 14          4) 3083 Amanie Milligan 15        
 15 Wilson Memorial TC                                  1:55.52   1 
     1) 3273 Oliva Gibson 15            2) 3272 Denise Encarnacion 14     
     3) 3275 Morgan Menzzasalma 15      4) 3274 Alanah Hurse 14           
 
Girls Distance Medley Championship
================================================================
 Section 1 at 9:30am; Section 2 at 7:45pm
    National:   11:22.23  6/18/2011   Harvard-Westlake, North Hollywood, CA    
                          Amy Weissenbach,KC Cord,Lauren Hansson,Cami Chapus
        Meet:   11:22.23  6/18/2011   Harvard-Westlake, North Hollywood, CA    
                          Amy Weissenbach,KC Cord,Lauren Hansson,Cami Chapus
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Ridgewood Tc-Nj                                    11:50.73  
     1) 1978 Caroline Davidson 12       2) 1981 Micaela McPadden 13       
     3) 1985 Hanako Shigenobu 12        4) 1982 Catherine Pagano 15       
  2 Lenape Tc-Nj                                       11:53.15  
     1) 1242 Camille Franklin 15        2) 1241 Ana de las Heras 13       
     3) 1243 Emily McGee 14             4) 1244 Natalia Ocasio 13         
  3 Shenendehowa Tc-Ny                                 11:58.59  
     1) 2063 Bailey Kowalczyk 13        2) 2062 Julianna Klein 14         
     3) 2061 Kristen Jordan 13          4) 2065 Lizzie Predmore 12        
  4 Zussen TC                                          11:58.84  
     1) 3342 Ryen Frazier 15            2) 3345 Julie Verdru 14           
     3) 3344 Carole Verdru 12           4) 3343 Wesley Frazier 13         
  5 Pearl River Tc-Ny                                  12:01.43  
     1) 1790 Molly Shine 12             2) 1789 Danielle Muchoe 14        
     3) 1786 Maria Kohlbrenner 12       4) 1784 Kelly Hayes 14            
  6 Hammer Track & Field-NJ                            12:04.68  
     1) 960 Rachel Heussner 12          2) 959 Mikaela Hammel 12          
     3) 958 Melana Hammel 14            4) 963 Jillian Smith 13           
  7 Plainsboro TC                                      12:18.54  
     1) 1826 Manolya Altan 14           2) 1830 Patrycja Dziekonska 14    
     3) 1831 Bryn Gorberg 13            4) 1828 Simone Counts 14          
  8 Warwick Valley Tc-Ny                               12:21.01  
     1) 3084 Megan Reilly 16            2) 3083 Amanie Milligan 15        
     3) 3081 Charlotte Brunjes 12       4) 3082 Katie FitzGerald 13       
  9 Peabody Veterans Tc-Ma                             12:21.56  
     1) 1774 Samantha Allen 14          2) 1775 Heather MacLean 13        
     3) 1776 Sarah May 12               4) 1777 Catarina Rocha 13         
 10 Ridgefield Tc-Ct                                   12:23.37  
     1) 1968 Laura Hergenrother 14      2) 1970 Molly Weeks 13            
     3) 1965 Hannah Fleming 15          4) 1967 Sarah Guillaume 13        
 11 Concord-Carlisle Tc-Ma                             12:35.10  
     1) 541 Kelseagh Budris 12          2) 542 Julia Gregory 14           
     3) 548 Nikita Rajgopal 13          4) 544 Caitlin Lawlor 14          
 12 Weymouth Youth Tc-Ma                               12:36.67  
     1) 3254 Julie Tevenan 12           2) 3249 Molly Barker 13           
     3) 3251 Allison Brady 12           4) 3252 Jen Kimball 13            
 13 Cherokee Road Runners-KY                           12:37.56  
     1) 449 Kristen Hale 13             2) 450 Mary King 14               
     3) 452 Christina Rucinski 14       4) 448 Cassidy Hale 13            
 14 Syosset Tc-Ny                                      12:42.59  
     1) 2356 Henna Rustami 13           2) 2354 Erika Moran 13            
     3) 2353 Jade Knaster 13            4) 2352 Lauren Gruber 16          
 15 Spruce Creek Tc-Fl                                 12:43.20  
     1) 2246 Tori Ehrhardt 12           2) 2249 Jade McCrary 12           
     3) 2245 Jenifer Burns 15           4) 2244 Jocelin Adona 12          
 16 Corning Tc-Ny                                      12:56.31  
     1) 556 Michelle Crook 14           2) 559 Liza Gerwig 12             
     3) 557 Laura DeMartino 12          4) 558 Morgan Gallagher 14        
 17 Chester Valley Rc-Pa                               13:02.93  
     1) 465 Sarah Kochinsky 13          2) 461 Carol Burgess 15           
     3) 464 Nicole Hajnik 13            4) 463 Elise Claffey 15           
 18 Bishop McGann-Mercy Tc-Ny                          13:37.32  
     1) 201 Emily Venesina 12           2) 199 Lauren Valle 12            
     3) 196 Delina Auciello 14          4) 198 Meg Tuthill 16             
 19 Winter Park Area Runners-                          13:54.05  
     1) 3315 Kristin Kelly 12           2) 3317 Lindsay Washington 13     
     3) 3314 Gracen Jacks 14            4) 3316 Charlotte Stephens 14     
 
Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle Championship
===================================================================
    National:   57.49  4/11/2003   North, Riverside, CA                        
        Meet:   59.28  6/18/2011   Bishop Kellenberg, Uniondale, NY            
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Long Beach Poly Tc-Ca                                 58.88   4 
     1) 1275 Traci Hicks 12             2) 1276 Tori Myers 12             
     3) 1277 Kymber Payne 14            4) 1278 Tierney Russell 14        
  2 Western Branch Tc-Va                                  59.64   4 
     1) 3219 Taranisha Taylor 12        2) 3194 Javette Lee 12            
     3) 3193 Shamia Lassiter 12         4) 3204 Milan Parks 15            
  3 Uniondale Tc-Ny                                       59.83   4 
     1) 2952 Brittney Webley 12         2) 2950 Adrianna Powell 12        
     3) 2948 Tawanda Francis 12         4) 2949 crystal green 15          
  4 Kellenberg Memorial Tc-Ny                             59.89   3 
     1) 1129 Odrine Belot 12            2) 1128 Melany Belot 14           
     3) 1134 Vanessa Lawrence-Fulton 14 4) 1131 Katherine Cavanaugh 12    
  5 Columbia Tc-Nj                                        59.91   3 
     1) 527 Whitney Jackson 12          2) 533 Brittany Padmore 12        
     3) 518 Simone Brownlee 13          4) 538 Kiana Winston 13           
  6 Buena Tc-Nj                                         1:00.14   3 
     1) 341 Andrea Olsen 13             2) 344 Casey Sturts 13            
     3) 342 Emely Ramirez 13            4) 340 Helena Leyrer 12           
  7 Essex County Vo Tech Tc-N                           1:00.69   4 
     1) 741 Iana Amsterdam 13           2) 740 Gifty Amankwah 12          
     3) 746 Natalie McAlister 12        4) 752 Brionna Singleton 14       
  8 New Bedford Tc-Ma                                   1:02.25   2 
     1) 1568 Jessica Barros 13          2) 1570 Olyvia Leahy 12           
     3) 1571 Kenzie Offley 12           4) 1569 Melissa Isidor 13         
  9 Stow-Munroe Falls Tc-Oh                             1:02.57   2 
     1) 2323 Cathy Suchy 13             2) 2321 Kelsey Fobean 14          
     3) 2322 Abbie Lawson 13            4) 2324 Melanie Winters 12        
 10 Cranford Tc-Nj                                      1:03.39   3 
     1) 597 Bryanna Grant 13            2) 600 Rebecca Shimonov 12        
     3) 598 Regine Hunter 13            4) 596 Gillian Burke 12           
 11 Walnut Hills Tc-Oh                                  1:04.59   2 
     1) 3042 Kelsey Cornett 13          2) 3044 Niamani Mayes 14          
     3) 3041 Kaia Amoah 13              4) 3045 Raven Young 13            
 12 Concord-Carlisle Tc-Ma                              1:05.39   1 
     1) 547 Margaret Perko 12           2) 540 Elena Arroyo 13            
     3) 546 Samantha Lozada 13          4) 543 Maila Kodas 13             
 13 Spruce Creek Tc-Fl                                  1:05.59   1 
     1) 2251 Megan Tse 13               2) 2248 Jessica Matthews 12       
     3) 2252 Jessica Walley 15          4) 2250 Tara Palin 13             
 14 Pope John Xxiii Tc-Nj                               1:05.66   1 
     1) 1857 Grace Grieco 13            2) 1870 Dina Naphor 14            
     3) 1882 Stephanie Wager 13         4) 1860 Alanna Hitscherich 14     
 15 Holmdel Tc-Nj                                       1:07.56   2 
     1) 1032 Keri Lee 12                2) 1030 Lauren Byrket 13          
     3) 1033 Kelly McKay 15             4) 1034 Erin Skamarak 14          
 
Girls High Jump Championship
==========================================================================
 Opening ht: 5-2.5.  Progression: 5-4.5, 5-6.5, 5-8.5, 5-10.5,
 6-0.25, 6-2.25
    National:      6-04  4/25/2009   Toni Young, Del City, OK                  
    National:      6-04  8/28/1993   Amy Acuff, Calallen,CorpusChristiTX       
        Meet:      6-02  6/1993      Amy Acuff, Calallen,CorpusChristiTX       
    Freshman:      6-00  1990        Amy Acuff, Calallen,CorpusChristiTX       
    Freshman:      6-00  5/2002      Inika Mc Pherson, Lincoln, Pt Arthur, TX  
    Freshman:      6-00  4/7/2004    Patience Coleman, Southern, Durham, NC    
   Sophomore:   6-02.50  1991        Amy Acuff, Calallen,CorpusChristiTX       
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1  3353 Dakota Dailey-Harr  12 Providence, RI           1.74m    5-08.50 
     1.59 1.64 1.69 1.74 1.79 
        O    O    O    O  XXX 
  2  2700 Alexis Perry        12 Durham, NC               1.74m    5-08.50 
     1.59 1.64 1.69 1.74 1.79 
        O    O    O   XO  XXX 
  3  2765 Megan Kirschling    12 West Deptford, NJ        1.74m    5-08.50 
     1.59 1.64 1.69 1.74 1.79 
        O    O    O  XXO  XXX 
  4  2842 Megan McCloskey     14 Lower Gwynedd, PA        1.69m    5-06.50 
     1.59 1.64 1.69 1.74 
        O    O    O  XXX 
  5  2835 Lauren Lubarski     12 Hermitage, PA            1.69m    5-06.50 
     1.59 1.64 1.69 1.74 
       XO    O   XO  XXX 
  5  2741 Noel Jancewicz      13 Hamilton Square, NJ      1.69m    5-06.50 
     1.59 1.64 1.69 1.74 
        O   XO   XO  XXX 
  7  1345 Brianna Hayes       14 Chesterfield, VA         1.69m    5-06.50 
     1.59 1.64 1.69 1.74 
        O    O  XXO  XXX 
  7   806 Cyre Virgo          15 Blandon, PA              1.69m    5-06.50 
     1.59 1.64 1.69 1.74 
        O    O  XXO  XXX 
  9   398 Hannah Stone        12 Thurmont, MD             1.69m    5-06.50 
     1.59 1.64 1.69 1.74 
        O   XO  XXO  XXX 
 10  3031 Amy Collins         13 Holden, MA               1.64m    5-04.50 
     1.59 1.64 1.69 
        O    O  XXX 
 10  2651 Emily Cahill        13 Uxbridge, MA             1.64m    5-04.50 
     1.59 1.64 1.69 
        O    O  XXX 
 10   837 Chenera Lacey       13 Virginia Beach, VA       1.64m    5-04.50 
     1.59 1.64 1.69 
        O    O  XXX 
 13  2873 Julisa Tindall      13 Rock Hill, SC            1.64m    5-04.50 
     1.59 1.64 1.69 
      XXO    O  XXX 
 14  2770 Emerald Vickers     12 Babylon, NY              1.59m    5-02.50 
     1.59 1.64 
        O  XXX 
 14  2771 Khiana Lowe         12 Baldwin, NY              1.59m    5-02.50 
     1.59 1.64 
        O  XXX 
 14   350 Emily Kimble        12 Swannanoa, NC            1.59m    5-02.50 
     1.59 1.64 
        O  XXX 
 17  2801 Keishorea Armstron  13 Valatie, NY              1.59m    5-02.50 
     1.59 1.64 
      XXO  XXX 
 
Girls Javelin Throw Championship
==========================================================================
 8 advance to the final
    National:   181-02  4/12/2012   Haley Crouser, Gresham, OR                 
        Meet:   168-04  6/14/1996   Emily Carlsten, Warwick, RI                
    Freshman:   167-11  4/12/2008   Hannah Carson, Rhodes, Mesa, AZ            
   Sophomore:   173-00  4/13/2011   Haley Crouser, Gresham, OR                 
      Junior:   181-02  4/12/2012   Haley Crouser, Gresham, OR                 
      Senior:   176-08  6/25/2011   Avione Allgood, Legacy,N Las Vegas,NY      
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1  2737 Shauntierah Dougla  12 Garfield, NJ            45.30m     148-07 
      45.30m  FOUL  41.69m  39.31m  43.54m  45.19m
  2  2753 Rebecca Skovira     12 Park Ridge, NJ          45.05m     147-10 
      37.74m  39.56m  44.79m  45.05m  41.79m  36.10m
  3  2835 Lauren Lubarski     12 Hermitage, PA           43.19m     141-08 
      41.60m  41.47m  FOUL  40.11m  41.29m  43.19m
  4  1723 Megan Glasmann      13 Park City, UT           42.00m     137-09 
      41.12m  FOUL  40.66m  37.59m  41.94m  42.00m
  5  2844 Sarah Firestone     13 Mercersburg, PA         41.37m     135-09 
      FOUL  FOUL  40.21m  40.13m  41.37m  FOUL
  6  1966 Ellie Gravitte      13 Ridgefield, CT          40.34m     132-04 
      36.54m  39.14m  39.81m  39.75m  40.34m  FOUL
  7  2758 Solveig Loeken      12 Randolph, NJ            38.76m     127-02 
      38.50m  38.75m  38.06m  35.27m  38.76m  38.30m
  8  2635 Sarah Petty         12 Slidell, LA             38.64m     126-09 
      FOUL  34.56m  38.64m  FOUL  35.54m  FOUL
  9  1586 Allyson LaPorte     12 New Milford, CT         37.73m     123-09 
      34.19m  37.73m  37.44m         
 10  1598 Elyse Rubchinuk     12 Newport, NH             37.03m     121-06 
      FOUL  34.60m  37.03m         
 11  2744 Jessica Helmstette  13 Hazlet, NJ              36.68m     120-04 
      36.68m  36.24m  36.32m         
 12  1783 Kristen Clark       14 Ruston, LA              36.22m     118-10 
      36.22m  FOUL  FOUL         
 13  2854 Kimberly Lightner   13 State College, PA       35.91m     117-10 
      33.45m  35.91m  32.97m         
 14   650 Kara Duffy          12 Dover, NH               35.58m     116-09 
      33.61m  34.62m  35.58m         
 15   168 Hope Yi             12 Allendale, NJ           34.67m     113-09 
      33.32m  34.67m  33.27m         
 16  1724 Chrissy Glasmann    15 Park City, UT           31.56m     103-06 
      30.96m  31.56m  27.84m         
 17  1104 Rikki Feerrar       12 Jersey Shore, PA        30.73m     100-10 
      FOUL  FOUL  30.73m         
 
 
Boys 200 Meter Dash Championship
========================================================================
    National:   20.13  5/11/1985   Roy Martin, Roosevelt, Dallas, TX           
        Meet:   20.62  6/18/2011   Sean Mc Lean, Word of God, Raleigh, NC      
    Freshman:   20.99  8/9/2002    J-Mee Samuels, MtTabor, Wins-Salem,NC       
   Sophomore:   20.78  2000        Brendan Christian, Reagan, Austin, TX       
      Junior:   20.28  1984        Roy Martin, Roosevelt, Dallas, TX           
      Senior:   20.13  5/11/1985   Roy Martin, Roosevelt,Dallas, TX            
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1  1940 David Winters       12 forestville, MD          21.07Q  0.7  2 
  2   902 Tevin Hester        12 Oxford, NC               21.28Q  1.6  1 
  3   177 Cameron Hudson      12 Charlotte, NC            21.39Q  0.4  3 
  4     1 Michael Cherry      13 Chesapeake, VA           21.61Q -2.2  4 
  5  2917 Dante' Price        13 Harpers Ferry, WV        21.25q  0.7  2 
  6   385 Harvey McSwain III  12 Raleigh, NC              21.34q  0.7  2  [21.333]
  7  3297 Daniel Jamieson     12 Windsor, CT              21.34q  1.6  1  [21.334]
  8    49 Alex Ellison        13 Annandale, VA            21.57q  0.7  2 
  9   348 Joe Carr            12 Burnt Hills, NY          21.62   0.4  3 
 10  2980 Jakaryus Redwine    12 Birmingham, AL           21.67  -2.2  4 
 11  2337 Davon Anderson      14 summerville, SC          21.75   1.6  1 
 12  1171 Da'Quan Smalls      12 knightdale, NC           21.80   1.6  1 
 14  2392 Jahmaal Daniel      14 Fayetteville, NC         21.80   0.4  3 
 14  3001 Jeremy Harden       13 Evans, GA                21.82  -2.2  4 
 15  1163 Joseph Horton       12 knightdale, NC           21.87  -2.2  4 
 16  2824 Robert Smutsky      12 Dillsburg, PA            22.09   0.7  2 
 17  2342 Wayne Gordon        12 Amherst, NY              22.11   0.4  3 
 18   712 Harrison Scharf     12 Lynchburg, VA            22.16   1.6  1 
 20  3359 Otugo Ananaba       13 Edmond, OK               22.16   0.4  3 
 20   504 Alexander Reese     12 Marietta, GA             22.19   1.6  1 
 21   909 John Kane           13 Temecula, CA             22.26   0.7  2 
 22  1694 Reginald Morton     12 Hammonton, NJ            22.66  -2.2  4 
 23  1696 Fabian Santiago     12 Mays Landing, NJ         25.34   0.4  3 
 --  2199 Cameron Luper       13 Auburn, AL                  DQ  -2.2  4  Lane Violation
 
Boys 200 Meter Dash Championship
=====================================================================
    National:   20.13  5/11/1985   Roy Martin, Roosevelt, Dallas, TX           
        Meet:   20.62  6/18/2011   Sean Mc Lean, Word of God, Raleigh, NC      
    Freshman:   20.99  8/9/2002    J-Mee Samuels, MtTabor, Wins-Salem,NC       
   Sophomore:   20.78  2000        Brendan Christian, Reagan, Austin, TX       
      Junior:   20.28  1984        Roy Martin, Roosevelt, Dallas, TX           
      Senior:   20.13  5/11/1985   Roy Martin, Roosevelt,Dallas, TX            
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1  1940 David Winters       12 forestville, MD          21.13   1.2 
  2   385 Harvey McSwain III  12 Raleigh, NC              21.20   1.2 
  3   902 Tevin Hester        12 Oxford, NC               21.22   1.2 
  4   177 Cameron Hudson      12 Charlotte, NC            21.28   1.2 
  5  2917 Dante' Price        13 Harpers Ferry, WV        21.32   1.2 
  6  3297 Daniel Jamieson     12 Windsor, CT              21.35   1.2 
  7    49 Alex Ellison        13 Annandale, VA            21.55   1.2 
 
Boys 400 Meter Run Championship
===================================================================
 Sections 1 and 2 at 4:18pm; Section 3 at 7:15pm
    National:   44.69  7/24/1982   Darrell Robinson, Wilson, Tacoma, WA        
        Meet:   45.38  6/19/2004   La Shawn Merritt, Wilson, Portsmouth, VA    
    Freshman:   46.55  1985        William Reed, Central, Phila, PA            
   Sophomore:   45.14  1995        Obea Moore, Muir, Pasadena, CA              
      Junior:   45.17  1987        William Reed, Central, Phila, PA            
      Senior:   44.69  7/24/1982   Darrell Robinson, Wilson, Tacoma, WA        
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1     1 Michael Cherry      13 Chesapeake, VA           46.37   3 
  2  2725 Cody Rush           12 Grand Island, NE         47.01   3 
  3  2099 Quincy Smith        12 Phenix City, AL          47.25   2 
  4  1536 Kwame Donyinah      13 Charlotte, NC            47.27   3 
  5  1509 Steven Gayle        13 Mount Vernon, NY         47.35   2 
  6   779 Edens Thermidor     12 Lake Worth, FL           47.39   3 
  7  2980 Jakaryus Redwine    12 Birmingham, AL           47.48   1 
  8  2422 Kenneth Allen       13 Hazelcrest, IL           47.94   1 
  9  1011 Xavier Jones        13 Greensboro, NC           47.98   1 
 10  2043 Oliver Philogene    12 Cranberry Twp, PA        48.14   3 
 11   504 Alexander Reese     12 Marietta, GA             48.20   3 
 12    30 David Huffman       12 Newark, DE               48.26   3 
 13   375 Brian Davis         12 Holly Springs, NC        48.29   2 
 14  2039 Lamar Bruton        13 Wilmington, DE           48.33   3 
 15  2942 Tresean Goodwin     12 East meadow, NY          48.36   1 
 16  2545 Zyaire Clemes       14 Hamilton, NJ             48.41   2 
 17  1212 Christian White     12 Laurel, MD               48.53   1 
 18  2978 Niguel Cribbs       12 Birmingham, AL           48.64   2 
 19  2901 Steven Graham       13 Leesburg, VA             48.66   1 
 20   315 Theo Foster         13 Lincroft, NJ             49.17   1 
 21   774 Ricardo Roy         12 West Palm Beach, FL      49.60   2 
 22  1305 Marcus Edmond       13 Hopkins, SC              50.06   2 
 --  1661 Jeffery Green       14 Miami, FL                   FS   2 
 --  1935 Travon Jocobs       13 Forestville, MD             FS   1 
 
Boys 800 Meter Run Championship
================================================================
 Sections 1 and 2 at 4:00pm; Section 3 at 7:05pm
    National:   1:46.45  5/31/1996   Mike Granville, Bell Gardens, CA          
        Meet:   1:48.09  6/18/2011   Austin Mudd, Cntr Grove,Greenwood,IN      
    Freshman:   1:51.03  6/12/1993   Mike Granville, Bell Gardens, CA          
   Sophomore:   1:48.98  5/14/1994   Mike Granville, Bell Gardens, CA          
      Junior:   1:47.68  6/21/2008   Elijah Greer, Lake Oswego, OR             
      Senior:   1:46.45  5/31/1996   Mike Granville, Bell Gardens, CA          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  2892 Ahmed Bile          12 Annandale, VA          1:49.85  
  2  1268 Zavon Watkins       12 Liverpool, NY          1:49.98  
  3   280 Robert Rhodes       12 Brooklyn, NY           1:50.53  
  4  1742 Ben Malone          13 River Vale, NJ         1:50.70  
  5  2818 Jacob Dumford       13 Westerville, OH        1:51.15  
  6  3365 Andres Arroyo       13 Orlando, FL            1:51.17  
  7  2925 Allen Eke           12 Plainfield, NJ         1:51.36  
  8  1194 Otniel Teixeira     12 Atamonte Springs, F    1:51.77  
  9  3384 Hector Hernandez    12 Killeen, TX            1:51.82  
 10  1890 Andrew Keresztes    12 Port Jefferson, NY     1:52.08  
 11  2198 Donnie Lee          13 Northport, AL          1:52.35  
 12  2185 Nate Gordon         13 Spartanburg, SC        1:52.48  
 13  2921 Rick Faure          14 Rock Springs, WY       1:52.50  
 14  1793 Kieran Brennan      12 Pearl River, NY        1:52.72  
 15  2884 Chris Ibarra        13 Atlanta, TX            1:52.77  
 16  2613 Andres Littig       13 Suwanee, GA            1:53.38  
 17  2237 Thomas Miller       12 Atlanta, GA            1:53.76  
 18  2567 Kevin Stanko        12 Sismbury, CT           1:54.45  
 19  1125 Haneef Hardy        12 phila, PA              1:54.60  
 20  2630 Tre'tez Kinnaird    13 louisville, KY         1:55.60  
 21  2491 Chris Marco         13 Toms River, NJ         1:55.80  
 22   137 Travis Correa       12 Bellport, NY           1:56.74  
 23   907 Michael Hewitt      12 Temecula, CA           1:59.91  
 24  2569 Joe Gioielli        12 Wolcott, CT            2:00.35  
 
Boys 1 Mile Run Championship
================================================================
 Section 1 at 5:05pm; Section 2 at 7:30pm
    National:   3:53.43  5/27/2001   Alan Webb, South Lakes, Reston, VA        
        Meet:   4:02.01  6/14/1997   Sharif Karie, West Springfield, VA        
    Freshman:   4:15.07  6/11/2005   Andrew Perkins, Watertown, WI             
    Freshman:   4:09.69  6/2005      Sintayehu Taye (m), Portland, ME          
   Sophomore:   4:04.38  6/12/2010   Lukas Verzbicas, Sandburg, Orland Park,IL 
      Junior:   3:59.0h  6/15/1964   Jim Ryun, East, Wichita, KS               
      Senior:   3:53.43  5/27/2001   Alan Webb, South Lakes, Reston, VA        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1711 Jacob Burcham       13 Barboursville, WV      4:08.80  
  2  2311 Henry Wynne         13 Westport, CT           4:11.59  
  3   210 Jake Leingang       13 Bismarck, ND           4:11.80  
  4  3009 Samuel Prakel       13 Versailles, OH         4:11.82  
  5   422 Thomas Awad         12 East Norwich, NY       4:11.84  
  6   370 Eric Holt           13 carmel, NY             4:11.90  
  7    92 Russell Sandvold    12 Oconomowoc, WI         4:12.24  
  8  1035 Jacob Thomson       13 Louisville, KY         4:12.32  
  9  1048 Brian Crimmins      12 Big Flats, NY          4:12.46  
 10  2880 Brock Baker         13 Murfreesboro, TN       4:12.50  
 11  1603 Kris Moran          13 North Babylon, NY      4:15.30  
 12  2902 Patrick Joseph      13 Leesburg, VA           4:15.47  
 13  2005 Rob Napolitano      13 Brick, NJ              4:15.93  
 14  1013 Dallin Farnsworth   12 Pocatello, ID          4:20.67  
 15  1346 Riley Macon         12 Rochester, MN          4:20.92  
 16  1319 Dylan Lafond        12 Manchester, NH         4:24.33  
 17   868 Ben Ritz            13 Meadowbrook, PA        4:32.10  
 18  1522 Stephen Lewandowsk  12 Denville, NJ           4:41.09  
 
Boys 400 Meter Hurdles Championship
===================================================================
 Section 1 at 2:45pm; Section 2 at 6:45pm
    National:   49.38  7/18/2002   Kenneth Ferguson, Mumford, Detroit, MI      
        Meet:   49.78  6/20/2009   Reggie Wyatt, La Sierra, Riverside, CA      
    Freshman:   52.70  7/9/2005    Trey Charles, Marietta, GA                  
   Sophomore:   50.10  6/16/2007   Reggie Wyatt, North, Riverside, CA          
      Junior:   49.56  8/1/2007    Robert Griffin, Copperas Cove, TX           
      Senior:   49.38  7/19/2002   Kenneth Ferguson, Mumford, Detroit, MI      
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1  1677 Jonathan Russell    12 Ashburn, VA              52.37   2 
  2   131 Kadesh Roberts      12 Bay Shore, NY            52.80   2 
  3   420 Drew Wiseman        13 Bismarck, ND             52.90   2 
  4  2757 Kyle Holder         12 Randolph, NJ             53.61   1 
  5     4 Charles Wulff       12 Wilmington, DE           53.69   1 
  6  3333 Edward Wagner       12 New York, NY             53.97   2 
  7  1897 Jacorey Lipsey      13 Portage, MI              54.57   2 
  8   100 Devante Kinlaw      12 Conway, SC               54.89   1 
  9   563 Curtis Wynn         13 Corning, NY              54.92   1 
 10   771 Christopher Grinle  13 Lake Worth, FL           55.50   2 
 11  2389 A'Darrius Sanders   12 Knoxville, TN            56.29   1 
 12  1658 Dan Santalla        12 Torrington, CT           56.61   1 
 
Boys 2000 Meter Steeplechase Championship
================================================================
    National:   5:43.9h  4/27/1991   Steve Guerrini, Santa Rosa, CA            
        Meet:   5:49.11  6/18/2005   Cory Thorne, Portsmouth, NH               
    Freshman:   6:08.46  2005        Taylor Morgan, Cent Cath,Portland, OR     
   Sophomore:   6:01.47  6/13/2009   Connor Martin, Westfield, IN              
      Junior:   5:47.0h  1978        Jeff Hess, South, Eugene, OR              
      Senior:   5:43.9h  4/27/1991   Steve Guerrini, Santa Rosa, CA            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   488 Brendan Smith       12 Fayetteville, NY       5:55.79  
  2   562 Steve Rossettie     13 Corning, NY            6:01.88  
  3   445 Ross Wightman       13 Chatham, NY            6:04.06  
  4  1824 James Sommer        12 Massapequa, NY         6:05.00  
  5  1023 Tyler Ranke         14 Rochester, NY          6:06.08  
  6  2769 Justin Middleton    13 Auburn, NY             6:08.15  
  7  1795 Brian Cook          14 Pearl River, NY        6:13.89  
  8   539 Brennan Root        13 Henrietta, NY          6:14.14  
  9   311 Dayton Flannery     12 Bronxville, NY         6:14.49  
 10  3386 Mark Hegarty        12 Springfield, MA        6:15.55  
 11  3318 John Lindsey        13 Winter Park, FL        6:16.52  
 12  2785 Thomas Diliberto    12 Massapequa Park, NY    6:17.57  
 13  2786 Jake Hensler        13 N.Massapequa, NY       6:21.05  
 14  3074 Paddy Grandinali    12 Warwick, NY            6:21.13  
 15   312 Johnny Flannery     14 Bronxville, NY         6:22.55  
 16  1159 Patrick Winebar     12 Maineville, OH         6:23.51  
 17  2777 Matt Moody          12 Elmira, NY             6:27.76  
 18  3077 Aaron Peterson      13 Warwick, NY            6:30.67  
 19   561 John McCarthy       14 Corning, NY            6:39.16  
 
Boys 4x1 Mile Relay Championship
================================================================
 Section 1 at 8:25am; Section 2 at 9:10am
    National:   17:06.6h  5/7/1976    South Eugene, Eugene, OR                 
        Meet:   17:17.21  6/20/2009   The Woodlands, The Woodlands, TX         
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Lawrence Central Tc-In                             17:35.36  
     1) 1217 Matt Dorsey 13             2) 1213 Chandler Ball 13          
     3) 1222 Cole Hester 13             4) 1230 Adam Turner 13            
  2 Trabuco Hills Tc-Ca                                17:37.10  
     1) 2494 Naoki Omatsu 13            2) 2495 Nicholas Plumb 12         
     3) 2493 Kevin Marshall 12          4) 2492 Jared Hazlett 12          
  3 Chariho Regional TC                                17:37.75  
     1) 431 Bryce Kelley 13             2) 433 Jake Kilcoyne 13           
     3) 432 Dan Kilcoyne 12             4) 434 Mike Marsella 12           
  4 Don Bosco Preparatory Tc-                          17:42.29  
     1) 646 Ryan Tucker 12              2) 644 Michael Higgins 14         
     3) 645 Kyle Levermore 14           4) 642 Christian Costello 12      
  5 Adrenaline Tc-De                                   17:47.13  
     1) 25 Stephen Garrett 15           2) 27 Jack Hagood 14              
     3) 31 Sam Parsons 12               4) 26 Alex Giacco 13              
  6 Brothers Tc-Nj                                     17:49.45  
     1) 3398 Tom Rooney                 2) 314 Billy Bragg 13             
     3) 318 Aaron Liberatore 13         4) 317 George Kelly 12            
  7 Blacksburg Tc-Va                                   17:52.03  
     1) 213 Matthew Borny 13            2) 215 Cody Earles 12             
     3) 217 Luke Phillips 13            4) 216 Nick Link 13               
  8 St. Anthony's Tc-Ny                                17:59.36  
     1) 2272 Frank Segreto 12           2) 2271 Kevin Kreider 12          
     3) 2273 Matthew Taddeo 13          4) 2270 Patrick Ginty 13          
  9 Spirit of Pre Tc-Mi                                18:01.79  
     1) 2204 Spencer Bishop 12          2) 2208 Andrew Kitto 13           
     3) 2209 Anthony Lamus 13           4) 2212 Nick Renberg 12           
 10 Northport Tc-Boys                                  18:08.35  
     1) 1633 James Dickinson 13         2) 1634 David Hatch 13            
     3) 1635 Tim McGowan 14             4) 1636 Chris Odin 13             
 11 Brighton Tc-Ny                                     18:13.31  
     1) 298 Andrew Mullen 13            2) 299 Will Ronchetti 14          
     3) 301 Matt Tarduno 12             4) 300 Eric Stahl 12              
 12 Plainsboro TC                                      18:17.25  
     1) 1832 Danny Lee 12               2) 1834 Ani Thuppul 12            
     3) 1827 Aditya Bhagavathi 12       4) 1833 Sachin Natarajan 12       
 13 Lancaster Tc-Oh                                    18:18.08  
     1) 1197 Brannon Kidder 12          2) 1201 Jared Wentz 12            
     3) 1199 Stephen Sparks 14          4) 1202 Adam Wise 14              
 14 Pope John Xxiii Tc-Nj                              18:19.76  
     1) 1869 Scott Meehan 14            2) 1853 Joe Galica 12             
     3) 1879 Peter Spinks 13            4) 1848 Michael Campbell 14       
 15 Paul D. Schreiber Tc-Ny                            18:20.19  
     1) 1760 Ryan Schwartz 12           2) 1758 Sidharth Kakkar 13        
     3) 1759 Leo Potters 14             4) 1761 Taylor Titcomb 12         
 16 Bishop Hendricken Tc-Ri                            18:24.82  
     1) 193 Mark Vuono 12               2) 192 Colin Tierney 14           
     3) 190 Connor Doyle 13             4) 191 Michael Potter 15          
 17 Princeton Tc-Nj                                    18:30.41  
     1) 1910 Ian McIsaac 13             2) 1909 Kevin Ivanov 12           
     3) 1907 Luke Bozich 13             4) 1908 Conor Donahue 14          
 18 St Joseph Tc-Nj-Metuchen                           18:36.06  
     1) 2263 Andrew Bell 13             2) 2264 Patrick Bell 13           
     3) 2266 Thomas Hogarty 13          4) 2265 James Gorman 13           
 19 Barrington Tc-Ri  'B'                              18:39.62  
     1) 111 Tom Barry 13                2) 112 John Connolly 12           
     3) 116 Ryan Saeger 12              4) 117 Dylan Verner-Crist 12      
 20 Chapel Hill Tc-Nc                                  18:45.75  
     1) 424 Mitch McLeod 12             2) 426 Drew Roeber 15             
     3) 427 Brad Viles 13               4) 425 Chris Reeder 13            
 21 Germantown Friends Tc-Pa                           18:54.86  
     1) 873 Christian Brady 12          2) 877 James Finney 14            
     3) 882 Henry Shah 13               4) 883 ben stassen 13             
 22 East Meadow Tc-Ny                                  19:07.89  
     1) 696 Brad Kaufmann 13            2) 695 Sean Grady 12              
     3) 694 Mike Grady 15               4) 693 Jigar Gosalia 13           
 23 Morris Hills Tc-Nj                                 19:08.43  
     1) 1468 Travis Ellis 13            2) 1475 Alec Manson 13            
     3) 1486 Matt Weintraub 14          4) 1479 Nick Patterson 12         
 
Boys 4x100 Meter Relay Championship
================================================================
    National:   39.76  5/16/1998   O.D. Wyatt, Fort Worth, TX                  
        Meet:   39.80  6/20/1998   O.D. Wyatt, Fort Worth, TX                  
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Uniondale Tc-Ny                                       41.55  
  2 Lawrence Central Tc-In                                41.66  
  3 Velocity Striders-GA                                  41.76  
  4 Rams Tc-Md                                            41.79  
  5 Neshaminy Tc-Pa                                       42.22  
  6 Ben Davis Tc-In                                       42.28  
 -- Great Oak Tc-Ca                                         DNF  
 
Boys 4x400 Meter Relay Championship
===================================================================
 Sections 1 and 2 at 5:45pm; Section 3 at 8:15pm
    National:   3:07.40  4/6/1985    Hawthorne, Hawthorne, CA                  
        Meet:   3:08.05  6/20/2009   New Bern, New Bern, NC                    
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Boys and Girls Tc-Ny                                3:14.95   4 
     1) 281 Richard Rose 15             2) 277 Javaun Grant 12            
     3) 278 Joel Johnson 12             4) 280 Robert Rhodes 12           
  2 Knightdale Tc-Nc                                    3:14.99   4 
     1) 1163 Joseph Horton 12           2) 1167 Henry Kiedy 14            
     3) 1171 Da'Quan Smalls 12          4) 1166 Marquavious Johnson 14    
  3 Mount Vernon Tc-Ny                                  3:15.92   4 
     1) 1504 Raheem Austin 12           2) 1513 Donnell Avery Taylor 12   
     3) 1509 Steven Gayle 13            4) 1512 Chevaun Samuels 13        
  4 Trenton Tc-Nj                                       3:16.28   4 
     1) 2545 Zyaire Clemes 14           2) 2546 Jermaine Collier 12       
     3) 2549 Brandon Hill 12            4) 2544 Xavier Bailey 14          
  5 Union Catholic TC                                   3:16.55   4 
     1) 2924 Mike DeAngelis 13          2) 2923 Darryl Costello 12        
     3) 2925 Allen Eke 12               4) 2932 Jordan Jimerson 14        
  6 West Orange Tc-Nj  'B'                              3:17.77   3 
  7 Westfield Tc-Va                                     3:17.88   2 
     1) 3229 Maxwell Chambers 13        2) 3232 Troy Sevachko 13          
     3) 3230 Nathan Kiley 13            4) 3233 Tyrone Walker 12          
  8 Windsor Tc-Ct                                       3:19.18   2 
     1) 3305 Rashad Ramsey 13           2) 3301 Dwight Meggie 12          
     3) 3291 Kahlin Bolden 13           4) 3307 Brian Sappleton 13        
  9 Danbury TC                                          3:20.06   1 
     1) 628 Aelijah Ward 12             2) 623 Patrick DeAngelo 12        
     3) 629 Austin Winter 13            4) 622 Shane Chiaravalle 12       
 10 Spirit of Pre Tc-Mi                                 3:20.18   1 
     1) 2203 Steven Bastien 12          2) 2206 Mathew Elms 13            
     3) 2213 Garrick Roemer 12          4) 2210 Terrell McGee 12          
 11 Smiths Station Tc-Al                                3:20.34   2 
     1) 2098 Terrance Nellon 12         2) 2097 Antonio Morgan 13         
     3) 2100 KP Weeks 12                4) 2099 Quincy Smith 12           
 12 Knightdale Tc-Nc  'C'                               3:20.54   3 
 13 Thornwood Tc-Il                                     3:20.62   4 
     1) 2427 Tommy Wilson 12            2) 2424 Jason McIntosh 12         
     3) 2425 Abraham Oshipitan 12       4) 2422 Kenneth Allen 13          
 14 Western Branch Tc-Va                                3:20.71   1 
     1) 3209 Darnell Evan Ringo 13      2) 3178 Eric Ellis 14             
     3) 3179 John Formica 13            4) 3222 Andrew Werner 12          
 15 Viking Tc-Sc                                        3:21.13   2 
     1) 3014 Bradley Gibson 13          2) 3015 Thomas Hoefel 13          
     3) 3016 Connor McCormack 13        4) 3017 Terrell Simmons 13        
 16 Great Oak Tc-Ca                                     3:21.34   1 
     1) 908 Bryan Jones 12              2) 910 Jeremy Marino 12           
     3) 911 Dre McIntosh 13             4) 917 Duane Solomon 12           
 17 Morris Hills Tc-Nj                                  3:22.48   1 
     1) 1474 Gregory Leeper 12          2) 1468 Travis Ellis 13           
     3) 1482 Adrian Samsel 12           4) 1467 Michael Demby 12          
 -- Newburgh NY Elite-NY                                     DQ   2  Lane Violation
     1) 1596 Shaquille Wimberly 12      2) 1595 Isiaha Valentine 12       
     3) 1593 Xavier Mc Allister 12      4) 1594 Terrel Moore 12           
 
Boys 800 Sprint Medley Championship
===================================================================
    National:   1:28.20  6/20/2009   New Bern, New Bern, NC                    
        Meet:   1:28.20  6/20/2009   New Bern, New Bern, NC                    
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Smiths Station Tc-Al                                1:30.23   3 
     1) 2093 Brian Franklin 12          2) 2095 Chance Hudson 12          
     3) 2096 Tracy McKinney 12          4) 2099 Quincy Smith 12           
  2 Mount Vernon Tc-Ny                                  1:31.02   3 
     1) 1506 Akil Berry 12              2) 1507 Kareem Campbell 12        
     3) 1509 Steven Gayle 13            4) 1510 Shaquille Henry 12        
  3 Cherry Hill Tc-Nj                                   1:31.22   3 
     1) 454 Brad Krell 12               2) 453 Kevin Barry 13             
     3) 456 Alex Reber 12               4) 457 Brian Regan 12             
  4 Thornwood Tc-Il                                     1:31.47   2 
     1) 2427 Tommy Wilson 12            2) 2423 Dwight Johnson 15         
     3) 2425 Abraham Oshipitan 12       4) 2422 Kenneth Allen 13          
  5 Rams Tc-Md                                          1:31.64   3 
     1) 1930 Brandon Brown 14           2) 1931 Tyrell Deas 12            
     3) 1935 Travon Jocobs 13           4) 1939 travis scarsborough 12    
  6 Uniondale Tc-Ny                                     1:32.77   3 
     1) 2943 Derrick Ingram 12          2) 2945 William Stanback 13       
     3) 2941 Nyder Chardonette 12       4) 2942 Tresean Goodwin 12        
  7 Western Branch Tc-Va                                1:33.27   2 
     1) 3202 Jason Morgan 13            2) 3189 Corey Jones 13            
     3) 3211 Tyson Robinson 15          4) 3206 Nick Richardson 13        
  8 Tempo Tc-Mi                                         1:33.55   2 
     1) 2381 Jalen Cureton 12           2) 2383 Damonta Warner-Madden 12  
     3) 2384 Parker wheatley 12         4) 2382 Drake Gauthier 15         
  9 KP Athletics-MI                                     1:34.24   1 
     1) 1173 Onrekus Carter 14          2) 1176 Kewon Getter 13           
     3) 1186 Kevin Smith 15             4) 1185 Joe Riggins 13            
 10 Newburgh NY Elite-NY                                1:34.29   2 
     1) 1596 Shaquille Wimberly 12      2) 1595 Isiaha Valentine 12       
     3) 1593 Xavier Mc Allister 12      4) 1589 Daniel Belaird 13         
 11 Pope John Xxiii Tc-Nj                               1:34.37   1 
     1) 1856 Raul Green 13              2) 1843 Ryan Beebe 13             
     3) 1881 Josh Thomlinson-Aaron 12   4) 1880 Lucas Steele 13           
 12 Neshaminy Tc-Pa                                     1:34.52   3 
     1) 1562 Ryan DePinto 12            2) 1564 Cody Minnig 13            
     3) 1563 Austin Gardener 12         4) 1565 Bryan Reice 12            
 13 Absegami Tc-Nj                                      1:34.98   1 
     1) 9 Tyler Bing 13                 2) 10 Nick DellaVecchia 13        
     3) 13 Kyle Wiggins 12              4) 11 Jared Ganiel 12             
 14 Bloomfield Tc-Ct                                    1:35.75   1 
     1) 236 Patrick Modest 12           2) 235 Emanuel Jones 15           
     3) 230 David Campbell 13           4) 228 Adrian Balfour 12          
 15 Half Hollow Hills West TC                           1:36.15   2 
     1) 944 Doug Motley 12              2) 941 Julien Desroches 12        
     3) 939 Jamir Blackman 13           4) 943 Bryce Johnson 14           
 16 Lynbrook Runner's Stop                              1:36.70   1 
     1) 1312 Jeyson Lee Jones 12        2) 1313 Bryan Providence 13       
     3) 1310 Anthony Corona 13          4) 1311 Shaquille Hodge 12        
 17 Century Tc-Nd                                       1:38.28   2 
     1) 416 Taylor Daniel 12            2) 418 Jordan Sperle 12           
     3) 419 Dalton Weisz 12             4) 417 Jacob Richter 15           
 18 Westford Tc-Ma                                      1:40.48   1 
     1) 3234 Andrew Dunne 13            2) 3236 Seamus McKenney 12        
     3) 3235 Andrew Gauthier 13         4) 3237 Nicholas Sciuto 13        
 -- Lawrence Central Tc-In                                   DQ   3  Out of Zone
     1) 1219 Marcellion Gardner 12      2) 1220 Deontre Gray 13           
     3) 1231 Nick Williams 12           4) 1214 DaQuan Brown 13           
 
Boys Distance Medley Championship
================================================================
 Section 1 at 9:50am; Section 2 at 8:00pm
    National:   9:49.78  6/17/2001   South Lakes, Reston, VA                   
        Meet:   9:49.78  6/17/2001   South Lakes, Reston, VA                   
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Marshfield TC                                      10:01.32  
     1) 1336 Kevin Thomas 12            2) 1335 Ryan Talanian 12          
     3) 1334 Joe LaSalle 12             4) 1333 Joel Hubbard 12           
  2 Titans Tc-Ma                                       10:02.13  
     1) 2470 Joe Vercollone 12          2) 2459 Kris Horn 12              
     3) 2468 William Stafford 14        4) 2458 Wesley Gallagher 12       
  3 Brothers Tc-Nj                                     10:02.94  
     1) 316 Tim Gorman 12               2) 315 Theo Foster 13             
     3) 320 Clark Mangini 13            4) 317 George Kelly 12            
  4 Lawrence Central Tc-In                             10:04.00  
     1) 1213 Chandler Ball 13           2) 1215 Jeron Brown 12            
     3) 1230 Adam Turner 13             4) 1217 Matt Dorsey 13            
  5 Arlington Tc-Ny                                    10:04.91  
     1) 77 Eddie Merenda 12             2) 78 Josh Wright 12              
     3) 76 Chris Koenitzer 13           4) 75 Sabastion Hanson 13         
  6 Red Tide Tc-Mi                                     10:06.51  
     1) 1949 Paul Ausum 12              2) 1954 Shawn Welch 12            
     3) 1953 Brandon Wallace 12         4) 1950 Brian Kettle 14           
  7 Pope John Xxiii Tc-Nj                              10:10.65  
     1) 1845 Nick Bertoline 12          2) 1881 Josh Thomlinson-Aaron 12  
     3) 1865 Anthony Lacey 12           4) 1858 Chris Hatler 13           
  8 Lancaster Tc-Oh                                    10:15.59  
     1) 1201 Jared Wentz 12             2) 1196 Dominique Anderson 12     
     3) 1199 Stephen Sparks 14          4) 1197 Brannon Kidder 12         
  9 Wachusett Tc-Ma                                    10:17.09  
     1) 3029 Colin Bennie 13            2) 3036 Hayden Frechette-McCall 12
     3) 3034 Brian Cusack 13            4) 3030 Jeremy Bennie 12          
 10 Raber TC                                           10:21.37  
     1) 1925 Eric Claxton 13            2) 1926 Jon Harper 13             
     3) 1928 John Hester 12             4) 1927 Alex Hess 13              
 11 The Woodlands Tc-Tx                                10:22.16  
     1) 2411 Craig Irvin 13             2) 2412 Eric Janise 12            
     3) 2409 Matthew Golden 13          4) 2410 Brigham Hedges 13         
 12 Saginaw Heritage Tc-Mi                             10:22.36  
     1) 2020 Bobby Leddy 12             2) 2019 David Jensen 12           
     3) 2021 Brandon Scharich 13        4) 2017 Evan Chiplock 12          
 13 Ridgewood Tc-Nj                                    10:23.01  
     1) 1980 Levi Jennings 12           2) 1984 Neil Schoff 13            
     3) 1979 Storm Dublier 13           4) 1986 Travis Spicer 12          
 14 Fishers Tc-In                                      10:27.18  
     1) 804 Rocky Pollock 12            2) 801 Myles Johnson 12           
     3) 800 Nikko Foster 13             4) 802 Calvin Kraft 14            
 15 Corning Tc-Ny                                      10:27.27  
     1) 555 Tim Banach 12               2) 563 Curtis Wynn 13             
     3) 560 Stephen Hemenway 12         4) 562 Steve Rossettie 13         
 16 Voorhees Tc-Nj                                     10:27.31  
     1) 3027 Bhavin Gala 12             2) 3026 Bretton Caws 13           
     3) 3028 Kwasi Ofosu-Appiah 12      4) 3025 Harrison Brakewood 12     
 17 Newtown Tc-Ct                                      10:28.67  
     1) 1602 Palmer Lintz 12            2) 1601 Peter Kerns 12            
     3) 1600 Deiter Gutbrod 12          4) 1599 Jake Feinstein 13         
 18 Warwick Tc-Ny                                      10:29.80  
     1) 3073 Ray Farinella 12           2) 3075 Dan Kelly 14              
     3) 3072 Jordan Burton 14           4) 3076 Grant Parrelli 13         
 19 Germantown Friends Tc-Pa                           10:31.29  
     1) 872 Sami Aziz 13                2) 884 Lyle Wistar 13             
     3) 877 James Finney 14             4) 881 Kyle Musto 12              
 20 Xavier Tc-Nyc                                      10:31.90  
     1) 3334 Greg Watch 12              2) 3333 Edward Wagner 12          
     3) 3331 Isidro Camacho 13          4) 3335 Dmitri Zuccarello 12      
 21 Danbury TC                                         10:32.70  
     1) 625 Mickey Kozak 14             2) 628 Aelijah Ward 12            
     3) 630 Chazz Winter 14             4) 627 Thomas Moore 12            
 22 Andover Tc-Ma                                      10:33.35  
     1) 43 Ryan Cooney 12               2) 44 Will Klien 12               
     3) 45 Micheal Maldari 13           4) 46 Patrick O'Sullivan 12       
 23 Peabody Tc-Ma                                      10:33.64  
     1) 1764 Nicholas Christensen 12    2) 1765 Thomas D'Amato 12         
     3) 1770 Nick Ingham 12             4) 1769 Jason Hiou 12             
 24 Brecksville Tc-Oh                                  10:33.76  
     1) 285 Matthew Dietrich 12         2) 289 David Ryland 12            
     3) 290 Rob Scanlon 12              4) 287 Troy Orwin 12              
 25 Ridgefield Tc-Ct                                   10:34.22  
     1) 1971 Connor Findlay 13          2) 1972 McCall Keller 13          
     3) 1973 Blake Liebling 12          4) 1974 Ben O'Regan 12            
 26 Lowell Tc-Ma                                       10:37.42  
     1) 1296 Michael Kalenoski 13       2) 1298 Nick McArdle 13           
     3) 1300 Tyler Richards 14          4) 1291 Patrick Coppinger 13      
 27 Chester Valley Rc-Pa                               10:38.72  
     1) 472 Billy Wolffe 13             2) 467 Demetrius McCary 12        
     3) 473 Garrett Zatlin 14           4) 469 Matt Willig 14             
 28 Syosset Tc-Ny                                      10:40.50  
     1) 2359 Dale Mittleman 14          2) 2361 Nick Ouassil 14           
     3) 2365 Michael Wilkens 13         4) 2360 Simon Nwana 14            
 29 Pioneer Tc-Ma                                      10:41.01  
     1) 1816 Joseph Clark 12            2) 1818 Ryan Dix 14               
     3) 1821 Connor Murphy 14           4) 1819 Jonathan Green 13         
 30 Hackensack Tc-Nj                                   11:00.81  
     1) 928 Carlos Coronado 12          2) 930 Chris Mascetti 14          
     3) 931 John Pujols 12              4) 932 Aaron Romero 12            
 31 Spruce Creek Tc-Fl                                 11:16.33  
     1) 2254 James Armor 12             2) 2255 Andrew Carpenter 12       
     3) 2261 Ryan Patton 12             4) 2256 Kyler Kathman 12          
 
Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle Championship
===================================================================
    National:   56.32  5/17/2004   Westside, Anderson, SC                      
        Meet:   59.15  6/18/2010   Pioneer, Ann Arbor, MI                      
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Western Branch Tc-Va                                  57.81   4 
     1) 3216 Aaron Simpson 13           2) 3159 Jamal Burris 12           
     3) 3220 Henri Thomas 12            4) 3207 Terrence Ricks 14         
  2 Trenton Tc-Nj                                         58.89   4 
     1) 2545 Zyaire Clemes 14           2) 2551 Renard Howell 14          
     3) 2549 Brandon Hill 12            4) 2546 Jermaine Collier 12       
  3 Oakcrest Tc-Nj                                        59.68   4 
     1) 1691 Stephen Adkisson 12        2) 1693 Syid Evans-White 12       
     3) 1697 Chase Toliver 13           4) 1699 Aaron Wilson 12           
  4 Morris Hills Tc-Nj                                    59.90   4 
     1) 1467 Michael Demby 12           2) 1482 Adrian Samsel 12          
     3) 1474 Gregory Leeper 12          4) 1461 Ranell Bell 12            
  5 Union Catholic TC                                   1:00.00   2 
     1) 2931 Tyrell Gibbs 13            2) 2937 Christoffe Scott 13       
     3) 2929 Andrew Ghizzone 14         4) 2930 Zach Ghizzone 13          
  6 Central Regional Tc-Nj                              1:00.40   3 
     1) 412 Kyle Gordon 13              2) 410 Dylan Bailey 13            
     3) 411 Taylor Den Bleyker 12       4) 414 Rachid Zidani 13           
  7 Washington Township Tc-Nj                           1:00.48   3 
     1) 3090 Larry Floyd 12             2) 3093 Tyler Stumm 12            
     3) 3087 Jordan Ashley 12           4) 3088 Arthur Ashton 12          
  8 Hilton Tc-Ny                                        1:01.25   2 
     1) 1019 Jordan Caster 12           2) 1024 Nigel Walker 12           
     3) 1020 Justin Contestabile 12     4) 1021 Pat Meyer 12              
  9 Spruce Creek Tc-Fl                                  1:01.88   2 
     1) 2257 Bobby Lester 12            2) 2258 Terry McMillon 12         
     3) 2259 Qaadir Middleton 12        4) 2260 Christopher Morris 12     
 10 KP Athletics-MI                                     1:02.88   1 
     1) 1187 Justin Williams 12         2) 1179 antione lloyd 14          
     3) 1181 Peyton McDonald 12         4) 1183 Devin McKinney 14         
 11 Western Branch Tc-Va  'B'                           1:03.80   1 
     1) 3153 Lewis Beard 14             2) 3152 John Barbish 14           
     3) 3201 Reed Mingione 15           4) 3151 Shaquan Bailey 12         
 12 Lowell Tc-Ma                                        1:03.93   1 
     1) 1293 Jack Galvin 14             2) 1290 Gilberto Brown 12         
     3) 1297 Musa Mansaray 14           4) 1295 Mike Holder 14            
 
Boys High Jump Championship
==========================================================================
 Opening Ht:  6-4.75; Progressions: 6-6.75, 6-8.75, 6-10.5,
 7-0.25, 7-1.75, 7-3.25, 7-5, 7-6, 7.75
    National:      7-07  7/18/2002   Andra Manson, Brenham, TX                 
        Meet:   7-04.50  6/17/2000   Paul Klemic, Mainland reg Linwood, NJ     
    Freshman:      7-00  4/1988      Shane Haney, Winder-Barrow,GA             
    Freshman:      7-00  1990        Pernell Barnett, Bastrop, TX              
    Freshman:      7-00  5/9/2009    Justin Fondren, Oxford, MS                
   Sophomore:   7-03.25  6/14/2003   Scott Sellers, Cinco Ranch, Katy, TX      
      Junior:      7-06  7/9/1983    Dothel Edwards, Cedar Shoals, Athens, GA  
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   459 Jake Scinto         12 Cheshire, CT             2.05m    6-08.75 
     1.95 2.00 2.05 2.10 
        O   XO    O  XXX 
  2  1690 Michael Moffitt     12 Marion, IN               2.05m    6-08.75 
     1.95 2.00 2.05 2.10 
        O    O   XO  XXX 
  3  1228 Chrisjaan Smith     12 Indianapolis, IN         2.05m    6-08.75 
     1.95 2.00 2.05 2.10 
        O   XO   XO  XXX 
  3  1061 Carl Heinz          12 Oak Park, IL             2.05m    6-08.75 
     1.95 2.00 2.05 2.10 
        O   XO   XO  XXX 
  5  2172 Zachary Davis       13 Sparta, NJ               2.05m    6-08.75 
     1.95 2.00 2.05 2.10 
      XXO  XXO   XO  XXX 
  6   739 Jonathan Addison    12 Raleigh, NC              2.00m    6-06.75 
     1.95 2.00 2.05 
        P    O  XXX 
  6   409 Steven Vazquez      12 Central Falls, RI        2.00m    6-06.75 
     1.95 2.00 2.05 
        O    O  XXX 
  8  2571 DeVauntay Brown     12 Bear, DE                 2.00m    6-06.75 
     1.95 2.00 2.05 
        O   XO  XXX 
  9  2371 Steve Dunbar        14 Virginia Beach, VA       2.00m    6-06.75 
     1.95 2.00 2.05 
       XO   XO  XXX 
 10  1195 Jordan Hardiman     13 Suffolk, VA              2.00m    6-06.75 
     1.95 2.00 2.05 
       XO  XXO  XXX 
 10  2875 Wesley Edwards      12 Simpsonville, SC         2.00m    6-06.75 
     1.95 2.00 2.05 
       XO  XXO  XXX 
 12  3107 Cole Finch          12 Matthews, NC             1.95m    6-04.75 
     1.95 2.00 
        O  XXX 
 12  2685 Joshua Reed         12 Clinton, MS              1.95m    6-04.75 
     1.95 2.00 
        O  XXX 
 14  2808 Joe Mankovecky      13 Columbus, OH             1.95m    6-04.75 
     1.95 2.00 
       XO  XXX 
 15   886 Anthony Aviles      13 Glenville, WV            1.95m    6-04.75 
     1.95 2.00 
      XXO  XXX 
 --  3061 Donovan Halsel      12 Bowling Green, KY           NH            
     1.95 
      XXX 
 --  1281 Mark Jackson        12 Miiddle Island, NY          NH            
     1.95 
      XXX 
 --  2555 Charles Wilson-Ada  13 Tyrone, PA                  NH            
     1.95 2.00 
        P  XXX 
 --  1593 Xavier Mc Allister  12 Newburgh, NY                NH            
     1.95 2.00 
        P  XXX 
 
Boys Pole Vault Championship
==========================================================================
 Opening Ht: Unseeded: 14-2.5; Seeded: 14-8.25
 Progression: 14-8.25, 15-2.25, 15-8, 16-0, 16-4,
 16-8, 16-11.75, 17-3, 17-5.75, 17-8.5, 17-11.25
 Flight 1 (unseeded) at 11:00am; Flight 2 (seeded) at 5:00pm
    National:      18-03  6/15/2003   Tommy Skipper, Sandy, OR                 
        Meet:   17-08.25  6/19/2009   Jack Whitt, North, Norman, OK            
    Freshman:   16-03.25  1987        Jayson Lavender, Wichita Falls, TX       
   Sophomore:      17-06  1994        Jacob Davis, Orangefield, TX             
      Junior:   17-07.25  6/2/2002    Tommy Skipper, Sandy, OR                 
      Senior:      18-03  6/15/2003   Tommy Skipper, Sandy, OR                 
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1  2888 Shawnacy Barber     12 Kingwood, TX             4.98m   16-04.00 
     4.48 4.63 4.78 4.88 4.98 5.19 
        O    P   XO   XO    O  XXX 
  2  2673 Jaime Salisbury     12 East China Twp., MI      4.88m   16-00.00 
     4.48 4.63 4.78 4.88 4.98 
        P    O    O    O  XXX 
  3  1126 Patrick Anderson    12 Kane, PA                 4.88m   16-00.00 
     4.48 4.63 4.78 4.88 4.98 
        P   XO    O   XO  XXX 
  4  3383 Michael Brunoforte  12 South Huntington, N      4.78m   15-08.25 
     4.48 4.63 4.78 4.88 
        P    O   XO  XXX 
  5  1111 Dylan Duvio         13 Kenner, LA               4.78m   15-08.25 
     4.48 4.63 4.78 4.88 
        P   XO   XO  XXX 
  5  2602 Austin Eckenroth    12 Flowery Branch, GA       4.78m   15-08.25 
     4.48 4.63 4.78 4.88 
        P   XO   XO  XXX 
  7  1409 Aaron Owens         13 Middleburg Heights,      4.78m   15-08.25 
     4.33 4.48 4.63 4.78 4.88 
        P    P   XO  XXO  XXX 
  7   135 Matthew Rowland     13 Bellevue, OH             4.78m   15-08.25 
     4.48 4.63 4.78 4.88 
        O   XO  XXO  XXX 
  9  1079 Greg Gallagher      12 Elmsford, NY             4.63m   15-02.25 
     4.33 4.48 4.63 4.78 
        P   XO    O  XXX 
 10  1839 Joshua McDaniel     12 Lakeland, FL             4.63m   15-02.25 
     4.33 4.48 4.63 4.78 
        O    O   XO  XXX 
 11  2869 Jeffrey Linta       12 Little River, SC         4.63m   15-02.25 
     4.33 4.48 4.63 4.78 
        P    P  XXO  XXX 
 12  2988 Jared Allison       12 Seven Valleys, PA        4.48m   14-08.25 
     4.48 4.63 
        O  XXX 
 13  1087 Craig Hunter        13 Robbinsville, NJ         4.48m   14-08.25 
     4.33 4.48 4.63 
      XXO    O  XXX 
 14   686 Austin Vegas        12 Kernersville, NC         4.48m   14-08.25 
     4.33 4.48 4.63 
        P   XO  XXX 
 15  2633 Cameron Robichaux   13 Mandeville, LA           4.48m   14-08.25 
     4.33 4.48 4.63 
       XO  XXO  XXX 
 16  1757 Brendan Sullivan    12 Westford, MA             4.33m   14-02.50 
     4.33 4.48 
        O  XXX 
 --  1058 Connor Foxworth     12 Mobile, AL                  NH            
     4.48 
      XXX 
 --  1710 Tyler Ginger        13 Danvers, IL                 NH            
     4.33 
      XXX 
 --  2149 Brett Squibbs       12 Rock Hill, SC               NH            
     4.33 4.48 
        P  XXX 
 
Boys Long Jump Championship
===============================================================================
 8 advance to the final
    National:      26-10  6/27/2009   Marquise Goodwin, Rowlett, TX            
        Meet:   25-06.75  6/20/1998   Maurice English, Sumter, SC              
    Freshman:   24-06.75  1966        Curt Anders, Coolidge JHS Moline, IL     
   Sophomore:   25-02.25  1964        Johnny Johnson, Pacific Grove, CA        
   Sophomore:   25-02.25  1990        Vincent Hypolite, La Marque, TX          
      Junior:   26-08.50  1991        Sheddric Fields, S. Oak Cliff, Dallas TX 
      Senior:      26-10  6/27/2009   Marquise Goodwin, Rowlett, TX            
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1  2199 Cameron Luper       13 Auburn, AL               7.38m   2.5  24-02.50 
     6.74m(1.8) 7.38m(2.5) PASS      6.67m(-0.5) 7.22m(2.5) 6.74m(3.5)
  2   920 Desmond Mobley      13 Rochester, NY            7.31m   1.6  23-11.75 
     7.02m(0.6) 7.10m(1.4) 6.88m(1.4) 6.67m(0.3) 6.93m(2.8) 7.31m(1.6)
  3  1215 Jeron Brown         12 Indianapolis, IN         7.29m   3.0  23-11.00 
     6.82m(3.8) 6.96m(2.3) 6.69m(0.5) FOUL(1.4) FOUL(3.4) 7.29m(3.0)
  4  2203 Steven Bastien      12 Saline, MI               7.24m   1.9  23-09.00 
     6.79m(2.6) 6.85m(3.5) 7.01m(0.9) 7.24m(1.9) 7.03m(2.0) 7.10m(1.6)
  5   631 Jerry Westerfield   12 Davenport, IA            7.14m   2.7  23-05.25 
     6.97m(4.2) 6.95m(1.6) 6.72m(2.2) 6.93m(1.6) 7.12m(0.5) 7.14m(2.7)
  6   739 Jonathan Addison    12 Raleigh, NC              7.08m   3.4  23-02.75 
     6.87m(2.2) 6.92m(2.2) 6.53m(+0.0) 7.08m(3.4) 5.50m(3.2) 6.92m(3.2)
  7  2589 Jeremiah Green      13 Tampa, FL                7.03m   1.4  23-00.75 
     6.98m(0.4) 7.03m(1.4) 6.77m(0.1) FOUL(2.9) FOUL(2.5) 6.70m(0.7)
  8  3005 Myles McDavid       12 Evans, GA                6.93m   2.7  22-09.00 
     6.93m(2.7) 6.77m(1.2) 6.74m(0.7) 6.68m(1.5) 6.72m(1.3) FOUL(2.0)
  9   912 Chris Milan         12 Temecula, CA             6.83m   1.6  22-05.00 
     FOUL(0.7) 6.83m(1.6) 6.47m(0.8)         
 10  2827 Harley Lacroix      12 Elkins Park, PA          6.79m   1.0  22-03.50 
     6.57m(-0.9) 6.51m(2.2) 6.79m(1.0)         
 11   780 John Landis         12 Philadelphia, PA         6.64m   3.9  21-09.50 
     6.64m(3.9) FOUL(2.3) FOUL(+0.0)         
 12  1756 David Prince        13 Roanoke, VA              6.62m   2.5  21-08.75 
     6.62m(2.5) 6.48m(0.8) 6.54m(0.5)           
 --  2595 Demian Sevciuc      13 Alpharetta, GA            FOUL                 
     FOUL(1.9) FOUL(0.7) FOUL(1.7)           
 
Boys Discus Throw Championship
==========================================================================
 #683 Sam Mattis is defending champon
    National:   236-06  4/25/2009   Mason Finley, Buena Vista, CO              
        Meet:   213-04  6/14/2002   Glenn Di Giorgio, Bayonne, NJ              
    Freshman:   191-08  1999        Derek Randall, Jones, Beeville, TX         
   Sophomore:   202-06  6/6/2009    Ryan Crouser, Barlow, Gresham, OR          
      Junior:   222-01  5/10/2008   Mason Finley, Buena Vista, CO              
      Senior:   236-06  4/25/2009   Mason Finley, Buena Vista, CO              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   683 Sam Mattis          12 East Brunswick, NJ      61.94m     203-02 
      51.26m  57.88m  60.64m  61.94m  61.93m  61.01m
  2   937 A.J Wolf            12 Briarcliff Manor, N     55.18m     181-00 
      FOUL  55.18m  46.41m  FOUL  FOUL  FOUL
  3  1893 Caleb Fricke        12 Petersburg, IL          54.13m     177-07 
      53.20m  FOUL  54.03m  54.13m  FOUL  53.09m
  4  3377 Jacob Patrick       13 Litchfield, MI          52.87m     173-05 
      52.87m  46.71m  FOUL  50.52m  46.76m  50.08m
  5  2618 Brendan Duncan      13 Waterloo, IL            52.22m     171-04 
      FOUL  52.22m  FOUL  FOUL  FOUL  50.37m
  6   831 Jordan Roach        12 Palmyra, VA             52.07m     170-10 
      42.19m  50.97m  51.53m  FOUL  FOUL  52.07m
  7  1453 Julian Pinnix-Odri  12 Montclair, NJ           51.86m     170-02 
      51.86m  FOUL  48.52m  51.48m  FOUL  43.88m
  8  2782 Noah Kennedy White  13 Jericho, NY             51.67m     169-06 
      50.69m  50.14m  48.50m  51.67m  42.62m  49.69m
  9  1597 Steve Michaelsen    12 Newport Beach, CA       50.28m     164-11 
      FOUL  50.28m  47.93m         
 10  3146 Kevin Conway        12 Westerly, RI            49.76m     163-03 
      47.79m  45.39m  49.76m           
 11   676 Matthew Zajac       14 Lynchburg, VA           48.77m     160-00 
      47.18m  FOUL  48.77m         
 12  3147 Jeremy Octeau       12 Westerly, RI            47.81m     156-10 
      47.81m  FOUL  43.79m           
 13  1193 Marcus Franklin     13 La Vergne, TN           47.64m     156-03 
      47.64m  45.76m  46.03m         
 14  2314 Aaron Staten        12 LaVergne, TN            47.28m     155-01 
      47.19m  47.28m  46.03m         
 15  2565 Matt Graziano       13 Canton, CT              45.72m     150-00 
      FOUL  45.72m  FOUL         
 16   781 Ian McGinnis        12 Philadelphia, PA        41.10m     134-10 
      41.10m  FOUL  FOUL         
 

FRIDAY RESULTS - scroll down for Thursday results

Licensed to HY-TEK MEET MANAGER Demo   HY-TEK's Meet Manager 6/16/2012 05:38 AM
            New Balance Outdoor Nationals - 6/14/2012 to 6/16/2012             
                 North Carolina A+T University, Greensboro, NC                 
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Championship
========================================================================
    National:   11.11  6/26/1998   Angela Williams, Chino, CA                  
        Meet:   11.27  6/19/2010   Octavius Freeman, Lake Wales, FL            
    Freshman:   11.24  6/23/1995   Angela Williams, Chino, CA                  
   Sophomore:   11.17  1991        Marion Jones, Rio Mesa, Oxnard, CA          
      Junior:   11.13  6/21/1976   Chandra Cheeseborough, Ribault, Jacksonville
      Senior:   11.11  6/26/1998   Angela Williams, Chino, CA                  
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1  1450 Javianne Oliver     13 Monroe, GA               11.63Q  2.0  1 
  2  2959 Deanna Hill         14 Orlando, FL              11.80Q  2.2  2 
  3    68 Ky Westbrook        14 Chandler, AZ             11.83Q  0.5  3 
  4   211 Valencia Hannon     12 Elmont, NY               11.83q  2.2  2 
  5  2598 Shekara Martin      13 Atlanta, GA              11.93q  0.5  3 
  6   386 Alexis Murphy       12 Raleigh, NC              11.94q  2.0  1 
  7  2955 Teahna Daniels      15 Orlando, FL              12.01q  2.0  1 
  8  1613 Sabrina Moore       13 Huntersville, NC         12.03q  2.0  1  [12.022]
  9  1520 Robbi Rogers        13 Mount Vernon, NY         12.03   2.2  2  [12.028]
 10   380 Markia Franklin     12 Raleigh, NC              12.04   2.0  1 
 11  2957 Sabria Hadley       13 Lake Wales, FL           12.04   0.5  3 
 12   485 Megan Osborne       13 Chillicothe, OH          12.06   2.0  1 
 13  2583 Diamond Spaulding   15 plantation, FL           12.22   0.5  3 
 14  1959 Nyeisha Dease       12 Columbia, SC             12.31   2.2  2 
 15  1662 Kededra Middleton   12 Miramar, FL              12.34   0.5  3 
 16  1007 Jenira Shufford     12 Newport News, VA         12.35   0.5  3 
 17  2236 Jada Martin         13 Atlanta, GA              12.68   0.5  3 
 
Girls 100 Meter Dash Championship
=====================================================================
    National:   11.11  6/26/1998   Angela Williams, Chino, CA                  
        Meet:   11.27  6/19/2010   Octavius Freeman, Lake Wales, FL            
    Freshman:   11.24  6/23/1995   Angela Williams, Chino, CA                  
   Sophomore:   11.17  1991        Marion Jones, Rio Mesa, Oxnard, CA          
      Junior:   11.13  6/21/1976   Chandra Cheeseborough, Ribault, Jacksonville
      Senior:   11.11  6/26/1998   Angela Williams, Chino, CA                  
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1    68 Ky Westbrook        14 Chandler, AZ             11.63   0.5 
  2  1450 Javianne Oliver     13 Monroe, GA               11.67   0.5 
  3  2598 Shekara Martin      13 Atlanta, GA              11.78   0.5 
  4   211 Valencia Hannon     12 Elmont, NY               11.86   0.5 
  5  2959 Deanna Hill         14 Orlando, FL              11.89   0.5 
  6   386 Alexis Murphy       12 Raleigh, NC              11.93   0.5 
  7  1613 Sabrina Moore       13 Huntersville, NC         12.02   0.5 
  8  2955 Teahna Daniels      15 Orlando, FL              12.05   0.5 
 
Girls 2 Mile Run Championship
================================================================
 Section 1 at 6:55pm; Section 2 at 8:10pm
    National:    9:54.22  6/17/2011   Aisling Cuffe, Cornwall, NY              
        Meet:    9:54.22  6/17/2011   Aisling Cuffe, Cornwall, NY              
    Freshman:   10:19.0h  1976        Aileen O'Connor, High Point,Beltsville,MD
   Sophomore:   10:04.85  6/19/2009   Chelsey Sveinsson, Greenhills, Addison, T
      Junior:   10:11.0h  6/1974      Lynn Bjorklund, Los Alamos, NM           
      Junior:    9:52.13  5/31/2008   Jordan Hasay (m), Missioin Pr, SLO, CA   
      Senior:    9:54.22  6/17/2011   Aisling Cuffe, Cornwall, NY              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  3343 Wesley Frazier      13 Raleigh, NC           10:13.43  
  2   698 Natalie Shields     12 Salt Lake City, UT    10:14.16  
  3   172 Dana Giordano       12 Bernardsville, NJ     10:16.30  
  4  2894 Sophie Chase        13 Burke, VA             10:19.14  
  5  2681 Clare Flanagan      14 Edina, MN             10:20.75  
  6    32 Haley Pierce        12 wilmington, DE        10:23.34  
  7  2895 Hannah Christen     14 Burke, VA             10:26.99  
  8  2683 Maria Hauger        13 Shakopee, MN          10:28.40  
  9  2587 Lily Williams       12 Tallahassee, FL       10:28.74  
 10  2580 Anne-Marie Blaney   12 Ocala, FL             10:29.03  
 11  1368 Mackenzie Barry     14 Mendham, NJ           10:34.67  
 12  2920 Maggie Drazba       13 St. Marys, WV         10:37.81  
 13  1777 Catarina Rocha      13 Peabody, MA           10:39.77  
 14  3141 Caroline Alcorta    14 Springfield, VA       10:40.56  
 15   677 Danielle Anderson   13 Inver Grove Heights   10:41.00  
 16  3330 Sarah Fakler        13 Phoenix, AZ           10:41.46  
 17  2754 Elyssa Gensib       12 Princeton, NJ         10:42.38  
 18  2554 Ellie Gonzalez      14 Baltimore, MD         10:44.53  
 19   737 Emily Stark         12 Concord, MA           10:44.79  
 20  1709 Nikki Park          14 Virginia Beach, VA    10:46.32  
 21  2919 Millie Paladino     14 Morgantown, WV        10:46.36  
 22  2143 Paige Ethier        12 Wakefield, RI         10:46.68  
 23  2750 Colette Richter     13 Mountain Lakes, NJ    10:46.72  
 24  2616 Anna Holdiman       13 Waverly, IA           10:47.13  
 25  3100 Bethanie Brown      13 Waterville, ME        10:47.33  
 26  2576 Amanda Rickert      13 Wilmington, DE        10:47.63  
 27  2647 Annika Gompers      14 Newton, MA            10:48.09  
 28  2789 Gianna Frontera     14 Newburgh, NY          10:49.17  
 29  2556 Carmen Carlos       13 Mobile, AL            10:55.43  
 30  2912 Crystal Nelson      12 Wincheser, VA         10:56.04  
 31   633 Anna McBride        13 Mocksville, NC        11:00.21  
 32    33 Rebecca Salter      13 Greenville, DE        11:06.90  
 33  1102 Regan Ward          13 Okmulgee, OK          11:10.92  
 34   613 Madison Waymire     14 Grimes, IA            11:25.61  
 35  2862 Aisha McAdams       13 North Kingstown, RI   11:37.61  
 
Girls 100 Meter Hurdles Championship
========================================================================
    National:   12.95  6/16/1979   Candy Young, Beaver Falls, PA               
        Meet:   13.38  6/17/1995   Joanna Hayes, North, Riverside, CA          
    Freshman:   13.12  6/4/2011    Dior Hall, Washington,Denver,CO             
   Sophomore:   13.49  5/1/2010    Trinity Wilson, St. Mary's, Berkeley, CA    
      Junior:   12.95  6/16/1979   Candy Young, Beaver Falls, PA               
      Senior:   13.20  6/3/2000    Nichole Denby, JW North, Riverside, CA      
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1  2696 Mollie Williams     13 Clayton, NC              13.86Q  2.3  3 
  2  2887 Skylar Ross-Ransom  13 Houston, TX              13.96Q  2.7  1 
  3   965 Chantel Ray         14 Hampton, VA              14.19Q  2.5  2 
  4     6 Kaprice James       12 Roselle, NJ              14.11q  2.7  1 
  5  3126 Aliya Barnes        14 West Orange, NJ          14.12q  2.7  1 
  6  1830 Patrycja Dziekonsk  14 Plainsboro, NJ           14.18q  2.3  3 
  7  1283 Javanique Burruss   13 Louisa, VA               14.28q  2.5  2 
  8  2807 Chantel Richardson  13 Chesterland, OH          14.30q  2.5  2 
  9  3120 Alvonna Blakney     12 Charlotte, NC            14.33   2.5  2 
 10  1422 Racquel Moses       12 Windsor Mill, MD         14.37   2.3  3 
 11  2933 Morgan McLaughlin   12 Dunellen, NJ             14.38   2.3  3 
 12  2609 Monti Willis        12 Marietta, GA             14.39   2.3  3 
 13  2158 Jacklyn Howell      14 Cary, NC                 14.48   2.7  1 
 14  2300 Jacqueline (Jackie  13 Houston, TX              14.49   2.5  2 
 15  1753 Jessica Shelton     13 Rockville, VA            14.49   2.7  1 
 16  2890 Lauren Bedrich      13 Rogers, TX               14.73   2.7  1 
 17  2913 Hali McFadgen       13 Woodbridge, VA           14.79   2.3  3 
 18  2366 Nora McKiver        13 High Point, NC           14.91   2.5  2 
 19  1660 Elesha Alyn         12 Miami, FL                15.02   2.5  2 
 20  1223 Montayla Holder     12 Indianapolis, IN         15.04   2.3  3 
 21  2891 Abby Feeney         13 The Woodlands, TX        15.16   2.3  3 
 22  2324 Melanie Winters     12 Stow, OH                 15.19   2.7  1 
 23  1518 Lexus Harney        12 Mount Vernon, NY         18.05   2.7  1 
 
Girls 100 Meter Hurdles Championship
=====================================================================
    National:   12.95  6/16/1979   Candy Young, Beaver Falls, PA               
        Meet:   13.38  6/17/1995   Joanna Hayes, North, Riverside, CA          
    Freshman:   13.12  6/4/2011    Dior Hall, Washington,Denver,CO             
   Sophomore:   13.49  5/1/2010    Trinity Wilson, St. Mary's, Berkeley, CA    
      Junior:   12.95  6/16/1979   Candy Young, Beaver Falls, PA               
      Senior:   13.20  6/3/2000    Nichole Denby, JW North, Riverside, CA      
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1  2887 Skylar Ross-Ransom  13 Houston, TX              13.59   1.6 
  2  2696 Mollie Williams     13 Clayton, NC              13.76   1.6 
  3   965 Chantel Ray         14 Hampton, VA              14.06   1.6 
  4     6 Kaprice James       12 Roselle, NJ              14.20   1.6 
  5  3126 Aliya Barnes        14 West Orange, NJ          14.25   1.6 
  6  1830 Patrycja Dziekonsk  14 Plainsboro, NJ           14.32   1.6 
  7  2807 Chantel Richardson  13 Chesterland, OH          14.47   1.6 
  8  1283 Javanique Burruss   13 Louisa, VA               15.59   1.6 
 
Girls 4x100 Meter Relay Championship
===================================================================
    National:   44.50  4/23/2004   Poly, Long Beach, CA                        
        Meet:   45.36  6/20/2009   Eleanor Roosevelt, Greenbelt, MD            
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mount Vernon Tc-Ny                                    46.87Q  1 
     1) 1518 Lexus Harney 12            2) 1520 Robbi Rogers 13           
     3) 1516 Shanice Cameron 12         4) 1521 Tanaya Yarde 12           
  2 West Mecklenburg Tc-Nc                                47.77Q  2 
     1) 3124 Michaela Williams 12       2) 3122 Noel Tapper 13            
     3) 3120 Alvonna Blakney 12         4) 3121 Naya Tapper 12            
  3 Withrow Tc-Oh                                         47.43q  1 
     1) 3323 Jasmyne Robinson 12        2) 3321 Jade Loveless 12          
     3) 3322 Ayanna Moseley 13          4) 3320 Katasha Griffiths 12      
  4 Great Oak Tc-Ca                                       47.66q  1 
     1) 918 Hailey Strode 14            2) 913 Jade Miller 13             
     3) 914 Emica Norris 14             4) 919 Khala Taylor 12            
  5 Essex County Vo Tech Tc-N                             47.86q  1 
     1) 744 Natalia Hinton 13           2) 741 Iana Amsterdam 13          
     3) 740 Gifty Amankwah 12           4) 743 Nichole Candelaria 12      
  6 Southeast Raleigh Tc-Nc                               48.10q  1 
     1) 2152 Brittany Anderson 14       2) 2158 Jacklyn Howell 14         
     3) 2155 Kayla Chavis 14            4) 2161 Ama-Selina Tchume 14      
  7 Louisa County Tc-Va                                   48.39q  2 
     1) 1285 Monica Mallory 13          2) 1283 Javanique Burruss 13      
     3) 1284 Shadelle Gregory 15        4) 1286 Natese Ragland 12         
  8 Bloomfield Tc-Ct                                      48.44q  2 
     1) 225 Alleah Red 13               2) 226 Rayanna Relerford 12       
     3) 227 Vanessa Whittingham 14      4) 222 Chassidy Hamilton 12       
  9 Velocity Striders-GA                                  48.46   1 
 10 Uniondale Tc-Ny                                       48.55   1 
     1) 2946 camille crayton 12         2) 2952 Brittney Webley 12        
     3) 2947 timaya forehand 13         4) 2950 Adrianna Powell 12        
 11 Bentonville Tc-Ar                                     48.80   2 
     1) 157 Logan Morton 14             2) 159 Brittani Reagan 12         
     3) 158 Madison Morton 12           4) 156 Jody Knight 14             
 12 Parkland Tc-Nc                                        48.82   2 
     1) 1735 Myshale Spigner 14         2) 1733 Ila Mumford 15            
     3) 1736 Ebony Williams 15          4) 1732 Erin Morrison 15          
 13 EC Glass Tc-Va                                        48.83   2 
     1) 715 Trevanna Faith 15           2) 717 Olivia Revely 14           
     3) 716 Erika Jackson 12            4) 714 Zakiya Bateman 14          
 14 Dreher Tc-Sc                                          48.86   2 
     1) 658 Jazmine Manning 14          2) 651 Maura Brown 12             
     3) 660 Keyanna Mikell 13           4) 659 Johnson Maria 13           
 15 Blythewood Tc-Sc                                      49.38   1 
     1) 240 Sharnae Alston 16           2) 239 Jena Alston 14             
     3) 241 Elissan Blow 14             4) 242 Brianna Pressley 14        
 -- Western Branch Tc-Va                                    DNF   2 
     1) 3165 Diamond Clark 14           2) 3195 Irielle Little 14         
     3) 3204 Milan Parks 15             4) 3187 Devin Heath 13            
 
Girls 4x200 Meter Relay Championship
===================================================================
 Run in lanes for the entire distance
    National:   1:33.87  4/9/2004    Poly, Long Beach, CA                      
        Meet:   1:35.65  6/13/2003   Skyline, Dallas, TX                       
    School                                               Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Withrow Tc-Oh                                       1:39.21   2 
     1) 3323 Jasmyne Robinson 12        2) 3320 Katasha Griffiths 12      
     3) 3322 Ayanna Moseley 13          4) 3321 Jade Loveless 12          
  2 Mount Vernon Tc-Ny                                  1:39.33   2 
     1) 1520 Robbi Rogers 13            2) 1518 Lexus Harney 12           
     3) 1516 Shanice Cameron 12         4) 1521 Tanaya Yarde 12           
  3 Lawrence Central Tc-In                              1:40.32   2 
     1) 1218 Naiomi Dulaney 13          2) 1224 Jasmin McCray 12          
     3) 1221 Addison Hall 13            4) 1223 Montayla Holder 12        
  4 Parkland Tc-Nc                                      1:42.11   2 
     1) 1735 Myshale Spigner 14         2) 1736 Ebony Williams 15         
     3) 1734 Katlin Sherman 15          4) 1732 Erin Morrison 15          
  5 Bloomfield Tc-Ct                                    1:42.28   1 
     1) 222 Chassidy Hamilton 12        2) 226 Rayanna Relerford 12       
     3) 227 Vanessa Whittingham 14      4) 225 Alleah Red 13              
  6 Lenape Tc-Nj                                        1:42.38   1 
     1) 1241 Ana de las Heras 13        2) 1245 Carly Pettipaw 15         
     3) 1240 Ally Cox 14                4) 1247 Evann Thompson 12         
  7 Teaneck Tc-Nj                                       1:44.13   2 
     1) 2376 Anastasia Atkinson 13      2) 2378 Trenice Foster 12         
     3) 2377 Janay Ferrel 12            4) 2380 Kahlia Taylor 12          
  8 Walter M. Williams Tc-Nc                            1:44.91   1 
     1) 3049 Johnson Shanica 13         2) 3048 Hargrave Chelsey 14       
     3) 3050 Wright Tamilia 15          4) 3047 Bost Abigail 12           
  9 Ballard Tc-Ky                                       1:45.24   2 
     1) 106 Linesha Clemons 12          2) 107 Cidnei Johnson 12          
     3) 108 Taylor Jones 14             4) 109 Kaysee O'Bannon 12         
 10 West Rowan Tc-Nc                                    1:46.55   1 
     1) 3139 Hannah Landy 13            2) 3137 Amber Holloway 12         
     3) 3140 Shay Steele 13             4) 3138 Christa Landy 12          
 -- Western Branch Tc-Va                                     DQ   1  Out of Zone
     1) 3168 Alexis Coletrane 15        2) 3203 Adetoun Oluwole 15        
     3) 3205 Nina Revis 14              4) 3223 Chelsea Wright 13         
 
Girls 4x800 Meter Relay Championship
================================================================
    National:   8:43.12  4/25/2008   Eleanor Roosevelt, Greenbelt, MD          
        Meet:   8:46.98  6/18/2010   Fayetteville-Manlius, Manlius, NY         
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Ridgewood Tc-Nj                                     9:00.43  
     1) 1978 Caroline Davidson 12       2) 1985 Hanako Shigenobu 12       
     3) 1981 Micaela McPadden 13        4) 1982 Catherine Pagano 15       
  2 Eagles Tc-Co                                        9:03.42  
     1) 680 Megan Irvine 15             2) 681 Kendra Larson 15           
     3) 678 Hayley Berg 14              4) 679 Karina Ernst 12            
  3 Runner's High Rc-Nj                                 9:03.74  
     1) 2003 Liana Marzano 12           2) 2001 Mary Kate Dooley 13       
     3) 2000 Lindsey Bellaran 12        4) 2004 Meghan McMullin 12        
  4 Lenape Tc-Nj                                        9:05.62  
     1) 1243 Emily McGee 14             2) 1244 Natalia Ocasio 13         
     3) 1246 Amanda Restivo 13          4) 1242 Camille Franklin 15       
  5 La Salle Tc-Ri                                      9:07.30  
     1) 3354 Molly Keating 12           2) 3355 Caitlin Marino 13         
     3) 3356 Maddy Byrnes 12            4) 3357 Caroline Falvey 14        
  6 Warwick Valley Tc-Ny                                9:07.32  
     1) 3081 Charlotte Brunjes 12       2) 3082 Katie FitzGerald 13       
     3) 3084 Megan Reilly 16            4) 3085 Jessica Stokkeland 13     
  7 Cosby Tc-Va                                         9:07.35  
     1) 575 Jayden Metzger 13           2) 580 Alaina Redd 12             
     3) 583 Elena Wirz 13               4) 577 Megan Moye 12              
  8 Bronxville Tc-Ny                                    9:08.61  
     1) 305 Courtney Campbell 14        2) 307 Emilie Hoffer 14           
     3) 309 Hilary Rizzo 16             4) 310 Meredith Rizzo 13          
  9 Bishop Guertin Tc-Nh                                9:10.30  
     1) 188 Gabby Richardson 15         2) 184 Sarah Burke 13             
     3) 189 Shannon Veillleux 13        4) 186 Molly McCabe 14            
 10 Hamilton Tc-Ma                                      9:11.52  
     1) 957 Emily Weigand 15            2) 955 Kerry Phelan 12            
     3) 953 Margaret Blatchford 13      4) 956 Emily Senning 12           
 11 Sylvania Northview Tc-Oh                            9:16.23  
     1) 2349 Janelle Noe 13             2) 2348 Abigail Masters 13        
     3) 2350 Mallory Small 15           4) 2351 Alison Work 12            
 12 Pope John Xxiii Tc-Nj                               9:24.87  
     1) 1877 Vicky Sheridan 14          2) 1861 Erin Jankowski 12         
     3) 1859 Calleigh Higgins 14        4) 1863 Tess Keller 12            
 13 Tolland Tc-Ct                                       9:28.21  
     1) 2472 Kristin Carr 12            2) 2477 Katy Sprout 13            
     3) 2474 Rachel Gedansky 12         4) 2475 Emily Howard 12           
 14 Benjamin Banneker Academy                           9:50.18  
     1) 153 Nzinga Meadows 13           2) 151 Breanna Cummings 12        
     3) 152 Khadejah Harrison 13        4) 154 Ronsheica Trotman 13       
 
 
Girls Discus Throw Championship
==========================================================================
    National:   193-11  6/9/2012    Shelbi Vaughn, Legacy,Mansfield,TX         
        Meet:   175-09  6/14/1997   Krista Keir, South, Westerville, OH        
    Freshman:   168-01  1998        Briona Reynolds, Red River,Grd Forks,ND    
   Sophomore:   177-00  6/5/2009    Alex Collatz, Stockdale,Bakersfield,CA     
      Junior:   185-04  4/16/2002   Melanie Uher, Wilbur-Clatonia, NE          
      Senior:   193-11  6/9/2012    Shelbi Vaughn, Legacy,Mansfield, TX        
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1  2835 Lauren Lubarski     12 Hermitage, PA           44.83m     147-01 
      44.83m  FOUL  41.88m  38.12m  36.71m  38.89m
  2  2486 Jess Woodard        13 Marlton, NJ             43.97m     144-03 
      38.89m  34.30m  43.97m  41.21m  FOUL  FOUL
  3  3397 Lloydricia Cameron  14 Miami, FL               42.96m     140-11 
      38.49m  41.50m  FOUL  41.12m  32.46m  42.96m
  4  1956 Chelsie Meeks       13 Rensselaer, IN          42.11m     138-02 
      39.23m  39.39m  42.11m  39.06m  41.97m  41.04m
  5   842 Tamara Ovejera      13 Frederick, MD           41.91m     137-06 
      FOUL  41.50m  41.39m  40.47m  41.91m  FOUL
  6   736 Kori Reiser         12 Wayne, OH               41.49m     136-01 
      41.49m  38.50m  40.86m  40.09m  38.56m  40.74m
  7  2447 Avana Story         12 Throw1Deep, GA          39.77m     130-06 
      39.10m  39.77m  FOUL  38.92m  FOUL  FOUL
  8  1043 Katja Neves         12 Providence, RI          39.61m     129-11 
      39.61m  FOUL  36.43m  FOUL  32.93m  FOUL
  9  2810 Alyssa Gary         12 Findlay, OH             39.05m     128-01 
      39.05m  37.56m  37.84m         
 10  2813 Becca Leppelmeier   13 McComb, OH              38.98m     127-11 
      37.55m  38.98m  36.55m           
 11  1216 Demara Compton      14 Indianapolis, IN        38.93m     127-09 
      FOUL  38.93m  37.32m         
 12  2878 Amber Sudzius       12 Brentwood, TN           38.36m     125-10 
      38.36m  37.97m  37.13m         
 13  2820 Carter Green        14 Ashland, PA             38.10m     125-00 
      FOUL  37.06m  38.10m         
 14  1444 Ashli Weems         13 Millville, NJ           37.54m     123-02 
      36.71m  37.47m  37.54m         
 15  2846 Jennifer Slagus     13 Moscow, PA              36.31m     119-01 
      36.28m  FOUL  36.31m         
 16  3324 Megan Pendleton     13 Lindsey, OH             36.28m     119-00 
      36.28m  33.55m  35.71m         
 17   674 Breanna Warren      13 Greensboro, NC          36.11m     118-06 
      36.11m  FOUL  35.84m         
 18  2560 Brielle Rowe        12 Los Altos, CA           34.51m     113-03 
      FOUL  34.51m  FOUL         
 
Heptathlon: #7 Girls 800 Meter Run Championship Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1101 Katie Cassidy       13 Glenside, PA           2:18.85     839
  2  1344 Heather Sweeney     12 Massapequa, NY         2:20.44     818
  3  2682 Shaina Burns        14 Prior Lake, MN         2:24.74     760
  4  2390 Jennifer Cannon     12 Bristol, TN            2:25.30     753
  5  2741 Noel Jancewicz      13 Hamilton Square, NJ    2:26.26     740
  6  2728 Betsy Garnick       13 Pelham, NH             2:27.18     729
  7   766 Aaron Howell        13 Farmington Hills, M    2:27.31     727
  8  2609 Monti Willis        12 Marietta, GA           2:27.92     719
  9  2885 Stephanie Guo       13 Houston, TX            2:28.10     717
 10  2345 Stephanie Izard     12 amherst, NY            2:31.02     680
 11  2387 Lindsey Burnett     13 Walland, TN            2:40.33     569
 12  2891 Abby Feeney         13 The Woodlands, TX      2:45.13     515
 13    23 Brittany McGee      15 Brandon, FL            2:50.14     462
 14   746 Natalie McAlister   12 Newark, NJ             3:05.65     314
 
 
Girls 1600 Sprint Medley Championship
===================================================================
    National:   3:51.90  6/15/2007   Eleanor Roosevelt, Greenbelt, MD          
        Meet:   3:51.90  6/15/2007   Eleanor Roosevelt, Greenbelt, MD          
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Cosby Tc-Va                                         3:55.17   3 
     1) 582 De'Nisha Smith 13           2) 578 Molly Novak 14             
     3) 576 Alexandria Moseley 14       4) 577 Megan Moye 12              
  2 Garden City Tc-Ny                                   3:56.55   3 
     1) 850 Emma Gallagher 15           2) 853 Taylor Hennig 12           
     3) 855 Alexis Yeboah-Kodie 12      4) 854 Laura Jaeger 14            
  3 Columbia Tc-Nj                                      3:57.51   3 
     1) 520 Shanika Dessein 13          2) 514 Olivia Baker 14            
     3) 527 Whitney Jackson 12          4) 534 Kayla Richardson 14        
  4 Wachusett Tc-Ma                                     4:01.75   2 
     1) 3033 Jasmine Cook 12            2) 3035 Meaghan Dowd 12           
     3) 3031 Amy Collins 13             4) 3039 Laura Williamson 12       
  5 Sparta Tc-Nj                                        4:01.92   3 
     1) 2175 Claire Incantalupo 14      2) 2171 Lindsey Cappetta 13       
     3) 2178 Jennifer Silvestri 12      4) 2173 Claudia DiSomma 13        
  6 Bay Shore Tc-Ny                                     4:02.19   3 
     1) 125 Brianah Allen 12            2) 130 Anisa Toppin 14            
     3) 129 Danielle Rowe 12            4) 127 Jessica Gelibert 12        
  7 Pope John Xxiii Tc-Nj                               4:03.13   2 
     1) 1878 Devin Smith 12             2) 1854 Megan Gallagher 12        
     3) 1867 Katie McIntyre 13          4) 1863 Tess Keller 12            
  8 Lawrence Central Tc-In                              4:03.34   2 
     1) 1218 Naiomi Dulaney 13          2) 1224 Jasmin McCray 12          
     3) 1223 Montayla Holder 12         4) 1226 Maddy Roach 13            
  9 Norwich Free Academy Tc-C                           4:04.28   2 
     1) 1664 Brittany Grabill 13        2) 1668 Mialynne Park 14          
     3) 1669 Dyshelle Pemberton 13      4) 1666 Brianna Lenehan 13        
 10 South Brunswick Tc-Nj                               4:05.33   2 
     1) 2132 Rochelle McDonald 15       2) 2131 Julia Lekht 14            
     3) 2134 Alicia Osley 12            4) 2129 Cayla Del Piano 12        
 11 Forest Park Tc-Va                                   4:06.70   1 
     1) 823 Yaa Agyepong 14             2) 825 Harrisa Korkoya 14         
     3) 824 Quayshona Cooper 12         4) 826 Brianna Krumholz 12        
 12 Tolland Tc-Ct                                       4:07.78   1 
     1) 2473 Carly Dedominicis 13       2) 2477 Katy Sprout 13            
     3) 2472 Kristin Carr 12            4) 2475 Emily Howard 12           
 13 Windsor Tc-Ct                                       4:07.85   3 
     1) 3294 Applelonia Dawes 13        2) 3308 Janae Wilson 12           
     3) 3299 Courtney Kearse 13         4) 3303 Sydnee Over 13            
 14 Millville Tc-Nj                                     4:08.88   1 
     1) 1443 Victoria Thaler 14         2) 1439 My'Angel Davis 13         
     3) 1438 Janeese Barber 12          4) 1441 Brianna Springsteadah 12  
 15 Tomahawk Tc-Nj                                      4:10.69   2 
     1) 2481 Alicia Green 12            2) 2483 Elizabeth Montague 14     
     3) 2480 Courtney Foster 13         4) 2482 Megan Lacy 12             
 16 Patrick Henry Tc-Va                                 4:10.84   1 
     1) 1749 Kayla Penn 12              2) 1746 Lynnell Fisher 13         
     3) 1747 Logan Harrington 13        4) 1752 Malina Richardson 13      
 17 Shaker T+F Club-NY                                  4:11.16   3 
     1) 3367 Emily VanDenburgh 12       2) 3368 Kristen Hayes 12          
     3) 2044 Kayleigh Lavander 13       4) 3369 Maryanna Lansing 16       
 18 Western Branch Tc-Va                                4:12.83   1 
     1) 3214 Sarah Semp 13              2) 3221 Chaunise Warrior 15       
     3) 3174 Alexis Dudek 14            4) 3155 Katie Bishop 12           
 19 Teaneck Tc-Nj                                       4:13.14   2 
     1) 2376 Anastasia Atkinson 13      2) 2378 Trenice Foster 12         
     3) 2380 Kahlia Taylor 12           4) 2377 Janay Ferrel 12           
 20 Wilson Memorial TC                                  4:13.86   1 
     1) 3275 Morgan Menzzasalma 15      2) 3273 Oliva Gibson 15           
     3) 3272 Denise Encarnacion 14      4) 3276 Christina Zelenoy 13      
 21 Livingston Tc-Nj                                    4:15.52   1 
     1) 1272 Taylor Rosenblum 14        2) 1273 Jennifer Su 14            
     3) 1269 Ilana Bier 13              4) 1270 Eloissa Cusi 12           
 22 George School Tc-Pa                                 4:19.50   1 
     1) 862 Francesca Aldrich 12        2) 863 Alex Gilbert 15            
     3) 864 Chrissy Haney 12            4) 866 Priscilla Wiggins 12       
 
Girls Pole Vault Championship
==========================================================================
 Opening Ht: Unseeded: 10-11; Seeded: 11-5
 Progression: 11-5, 11-10.75, 12-2.75, 12-6.75, 12-10.75,
 13-2.5, 13-6.5, 13-9.75, 14-0.5, 14-3.25
 Flight 1 (unseeded) at 10:am; Flight 2 (seeded) at 5:00pm
    National:   14-02.75  4/27/2011   Morgann Le Leux, Catholic,New Iberia,LA  
        Meet:   13-08.25  6/17/2011   Morgann Le Leux, Catholic, New Iberia, LA
    Freshman:      13-03  5/19/2012   Kaitlynn Merritt, Santa Margarita, CA    
   Sophomore:      13-07  5/12/2007   Shade Weygandt, Mansfield, TX            
      Junior:      13-10  4/26/2008   Shade Weygandt, Mansfield, TX            
      Senior:   14-02.75  4/27/2011   Morgann Le Leux, Catholic,New Iberia, LA 
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1  1227 Kimyanna Rudolph    12 Indianapolis, IN         3.93m   12-10.75 
     3.48 3.63 3.73 3.83 3.93 4.04 
        P    P    O    O   XO  XXP 
  2  3011 Amanda Benninghoff  13 Ivyland, PA              3.93m   12-10.75 
     3.33 3.48 3.63 3.73 3.83 3.93 4.03 
        P    O    O    O    O  XXO  XXX 
  3  2705 Sydney White        12 Kernersville, NC         3.83m   12-06.75 
     3.48 3.63 3.73 3.83 3.93 
        P    O    O    O  XXX 
  4  2830 Larisa Debich       12 Greensburg, PA           3.83m   12-06.75 
     3.48 3.63 3.73 3.83 3.93 
        O    O   XO    O  XXX 
  5  2168 Chelsea Vaughan     12 Manahawkin, NJ           3.83m   12-06.75 
     3.33 3.48 3.63 3.73 3.83 3.93 
        P    O   XO  XXO   XO  XXX 
  6  2139 Felecia Majors      13 Lorton, VA               3.73m   12-02.75 
     3.48 3.63 3.73 3.83 
        O    O   XO  XXX 
  6  2603 Megan Clark         12 Fort Benning, GA         3.73m   12-02.75 
     3.48 3.63 3.73 3.83 
        O    O   XO  XXX 
  8  2413 Erica Sergeant      14 Lake Mary, FL            3.63m   11-10.75 
     3.48 3.63 3.73 
        O    O  XXX 
  8  1188 Katie Rancourt      12 Caledonia, MI            3.63m   11-10.75 
     3.48 3.63 3.73 
        O    O  XXX 
  8  1671 Kasey Kemp          12 North Huntingdon, P      3.63m   11-10.75 
     3.33 3.48 3.63 3.73 
        O    O    O  XXX 
  8  2661 Emma King           13 Frederick, MD            3.63m   11-10.75 
     3.48 3.63 3.73 
        O    O  XXX 
 12  1838 Emily Gale          13 Weston, FL               3.63m   11-10.75 
     3.48 3.63 3.73 
       XO    O  XXX 
 13   402 Sydney Clute        12 Greenwood, IN            3.63m   11-10.75 
     3.48 3.63 3.73 
        O   XO  XXX 
 14  2568 Lexie Schachne      12 Westport, CT             3.63m   11-10.75 
     3.33 3.48 3.63 3.73 
        O   XO  XXO  XXX 
 15  2858 Marissa Kalsey      12 Waynesburg, PA           3.48m   11-05.00 
     3.33 3.48 3.63 
        O    O  XXX 
 15  2864 Madeline Aune       14 Beaufort, SC             3.48m   11-05.00 
     3.33 3.48 3.63 
        O    O  XXX 
 17  2615 Sydney Rodkey       12 Watkinsville, GA         3.48m   11-05.00 
     3.33 3.48 3.63 
       XO    O  XXX 
 18   638 Micaela Conter      12 Dexter, MI               3.48m   11-05.00 
     3.33 3.48 3.63 
        O   XO  XXX 
 18    54 Marlena Sabatino    14 Hillsborough, NJ         3.48m   11-05.00 
     3.33 3.48 3.63 3.73 
        P   XO    P  XXX 
 20  2906 Hannah Meador       14 Palmyra, VA              3.48m   11-05.00 
     3.48 3.63 
      XXO  XXX 
 20  1052 Lauren O'Connell    12 Newtown, CT              3.48m   11-05.00 
     3.33 3.48 3.63 
        O  XXO  XXX 
 --   759 Danielle Harding    12 Fairfield, OH               NH            
     3.33 
      XXX 
 --  1121 Kristen Lee         13 Raleigh, NC                 NH            
     3.33 
      XXX 
 
Girls Triple Jump Championship
===============================================================================
 8 advance to the final
    National:   44-11.75  6/27/2004   Brittany Daniels, Merrill West, Tracy, CA
        Meet:   44-01.25  6/19/2004   Erica Mc Lain, East, Plano, TX           
    Freshman:   41-08.50  1999        Ychlindria Spears, Luling, Tx            
   Sophomore:   43-04.50  7/2001      Michelle Sanford, Woodbridge, Irvine, TX 
      Junior:   44-11.75  6/27/2004   Brittany Daniels, Merrill W, Tracy, CA   
      Senior:      44-11  7/17/2005   Brittany Daniels, Merrill W, Tracy, CA   
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1  3051 Carla Forbes        13 Hyde Park, MA           13.04m   4.7  42-09.50 
     12.65m(3.2) 13.04m(4.7) 12.78m(1.2) 12.38m(-0.8) FOUL(1.9) 12.50m(0.9)
  2   421 Marshay Ryan        13 Chambersburg, PA        12.87m   1.3  42-02.75 
     12.61m(3.2) 12.76m(3.0) 12.87m(1.3) 11.92m(0.2) FOUL(2.2) FOUL(0.6)
  3  1500 Keturah Orji        14 Budd Lake, NJ           12.47m   3.6  40-11.00 
     12.22m(1.9) 12.45m(1.9) 11.96m(1.4) 11.93m(1.3) 12.47m(3.6) 12.46m(0.1)
  4   741 Iana Amsterdam      13 Newark, NJ              12.37m   4.1  40-07.00 
     11.87m(1.6) 12.37m(4.1) 12.09m(2.3) 11.71m(0.4) 11.89m(3.4) 12.34m(2.6)
  5  2169 Shemiah Brooks      12 Greensboro, NC          12.31m   2.4  40-04.75 
     12.31m(2.4) 11.86m(3.2) 11.95m(1.9) 11.69m(-0.2) FOUL(4.2) 12.00m(4.4)
  6  1961 Paige Lumley        12 Johnstown, PA           12.11m   1.7  39-08.75 
     12.11m(1.7) 11.96m(1.7) FOUL(1.4) 11.62m(-0.6) FOUL(3.3) 12.07m(0.9)
  7  1350 Jessica Caldwell    12 Randallstown, MD        12.11m   4.1  39-08.75 
     11.64m(2.9) 12.11m(4.1) 11.72m(0.9) FOUL(0.7) 11.91m(0.6) 12.05m(2.3)
  8  1449 Jessica Mathews     12 Monroe, GA              12.02m   1.2  39-05.25 
     FOUL(2.5) 11.86m(1.8) 12.02m(1.2) FOUL(3.0) FOUL(1.2) FOUL(3.1)
  9   597 Bryanna Grant       13 Cranford, NJ            12.00m   2.1  39-04.50 
     12.00m(2.1) FOUL(1.1) 11.25m(0.8)         
 10   159 Brittani Reagan     12 Bentonville, AR         11.98m   1.1  39-03.75 
     FOUL(4.0) 11.98m(1.1) 11.68m(1.3)         
 11  1129 Odrine Belot        12 Elmont, NY              11.95m   1.7  39-02.50 
     11.93m(3.3) 11.80m(2.1) 11.95m(1.7)         
 12  2614 Nadia Lee           13 Tucker, GA              11.88m   1.5  38-11.75 
     11.37m(1.9) 11.75m(1.7) 11.88m(1.5)         
 13   506 Tierney Price       13 The Woodlands, TX       11.86m   3.1  38-11.00 
     FOUL(3.4) 11.86m(3.1) 11.35m(2.0)         
 14   668 Francesca Evans     12 Burlington, NC          11.81m   4.2  38-09.00 
     FOUL(2.0) 11.81m(4.2) FOUL(2.6)         
 15  3227 Dejah Hayes         13 Greensboro, NC          11.69m   2.9  38-04.25 
     11.19m(3.1) 11.69m(2.9) 11.26m(3.0)           
 16  2125 Jayna Coyle         13 Somerset, PA            11.67m   2.7  38-03.50 
     11.67m(2.7) FOUL(3.3) FOUL(1.2)           
 17  2802 Molly Shapiro       12 Schenectady, NY         11.66m   1.8  38-03.25 
     11.53m(3.4) FOUL(3.4) 11.66m(1.8)         
 18   503 Janae Jones         12 Matoaca, VA             11.65m   0.4  38-02.75 
     11.56m(2.1) 11.65m(0.4) FOUL(2.4)         
 19  1660 Elesha Alyn         12 Miami, FL               11.64m   2.1  38-02.25 
     FOUL(3.5) 11.64m(2.1) FOUL(2.1)         
 20   962 Samanth Rodriguez   12 Manahawkin, NJ          11.61m   4.0  38-01.25 
     11.61m(4.0) FOUL(3.5) FOUL(1.8)         
 21  1062 Kaitlyn Lopez       12 Hamburg, NY             11.60m   2.3  38-00.75 
     11.27m(2.0) 11.41m(2.3) 11.60m(2.3)         
 22   534 Kayla Richardson    14 South Orange, NJ        11.59m   2.3  38-00.25 
     FOUL(1.7) FOUL(1.1) 11.59m(2.3)            
 23   128 Imani McGhee        14 Bay Shore, NY           11.43m   5.4  37-06.00 
     11.43m(5.4) 11.20m(1.1) FOUL(4.3)         
 24  1432 Crystan McLymore    12 Raleigh, NC             11.40m   2.0  37-05.00 
     11.24m(1.9) 11.40m(2.0) 11.18m(4.0)            
 25  3177 Tiffany Ellick      12 Chesapeake, VA          11.40m   2.2  37-05.00 
     11.40m(2.2) FOUL(1.1) FOUL(1.7)         
 26   130 Anisa Toppin        14 Bay Shore, NY           11.29m   1.2  37-00.50 
     FOUL(3.2) FOUL(2.3) 11.29m(1.2)           
 27  2592 Kinnari Badger      12 Alpharetta, GA          11.23m   2.2  36-10.25 
     FOUL(2.6) 11.23m(2.2) 11.16m(1.9)         
 28   576 Alexandria Moseley  14 Chesterfield, VA        11.13m   1.9  36-06.25 
     FOUL(2.2) FOUL(2.3) 11.13m(1.9)         
 --    15 Amanda Fields       13 Closter, NJ               FOUL                 
     FOUL(3.2) FOUL(2.1) FOUL(1.2)         
 --  2189 Aubreya Smith       14 Spartanburg, SC           FOUL                 
     FOUL      FOUL(2.6) FOUL(2.0)           
 --   669 Ro'Daijah Faucette  13 Burlington, NC            FOUL                 
     FOUL(1.8) FOUL(1.7) FOUL(4.3)            
 
 
 
Heptathlon: #5 Girls Long Jump Championship Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1  2390 Jennifer Cannon     12 Bristol, TN              5.44m   2.8  17-10.25    683
  2    23 Brittany McGee      15 Brandon, FL              5.38m   1.5  17-08.00    665
  3   766 Aaron Howell        13 Farmington Hills, M      5.37m   1.7  17-07.50    663
  4  2728 Betsy Garnick       13 Pelham, NH               5.31m   2.8  17-05.25    645
  5  2609 Monti Willis        12 Marietta, GA             5.20m   2.9  17-00.75    614
  6  1101 Katie Cassidy       13 Glenside, PA             5.16m   2.4  16-11.25    603
  7  2682 Shaina Burns        14 Prior Lake, MN           5.12m   2.7  16-09.75    592
  8  2345 Stephanie Izard     12 amherst, NY              5.10m   3.1  16-08.75    587
  9  2891 Abby Feeney         13 The Woodlands, TX        5.09m   2.5  16-08.50    584
 10  1344 Heather Sweeney     12 Massapequa, NY           5.02m   1.6  16-05.75    565
 11  2387 Lindsey Burnett     13 Walland, TN              4.98m   1.1  16-04.25    554
 12   746 Natalie McAlister   12 Newark, NJ               4.88m   1.4  16-00.25    527
 13  2741 Noel Jancewicz      13 Hamilton Square, NJ      4.83m   2.1  15-10.25    514
 14  2885 Stephanie Guo       13 Houston, TX              4.37m   3.3  14-04.00    396
 
Heptathlon: #6 Girls Javelin Throw Championship Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   766 Aaron Howell        13 Farmington Hills, M     36.17m     118-08    594
  2  2741 Noel Jancewicz      13 Hamilton Square, NJ     35.23m     115-07    576
  3  2682 Shaina Burns        14 Prior Lake, MN          33.77m     110-09    548
  4  1344 Heather Sweeney     12 Massapequa, NY          28.65m      94-00    451
  5  2387 Lindsey Burnett     13 Walland, TN             26.55m      87-01    411
  6  1101 Katie Cassidy       13 Glenside, PA            24.78m      81-03    378
  7  2885 Stephanie Guo       13 Houston, TX             23.41m      76-10    352
  8  2345 Stephanie Izard     12 amherst, NY             23.26m      76-04    350
  9  2390 Jennifer Cannon     12 Bristol, TN             22.71m      74-06    339
 10    23 Brittany McGee      15 Brandon, FL             22.49m      73-09    335
 11  2728 Betsy Garnick       13 Pelham, NH              21.38m      70-02    315
 12  2891 Abby Feeney         13 The Woodlands, TX       19.70m      64-07    283
 13  2609 Monti Willis        12 Marietta, GA            19.10m      62-08    272
 14   746 Natalie McAlister   12 Newark, NJ              18.32m      60-01    258
 
Girls 1 Mile Race Walk Championship
================================================================
    National:   6:49.63  6/13/2006   Heather Buletti, Westhampton Bch, NY      
        Meet:   7:00.87  6/16/2006   Heather Buletti, Westhampton Bch, NY      
    Freshman:   7:57.73  6/18/2004   Brittany O'Brien, Bay Shore, NY           
   Sophomore:   7:23.88  6/14/2002   Maria Michta, Sachem,Ronkonkoma, NY       
      Junior:   7:44.24  6/17/2011   Abby Dunn, Auburn, ME                     
      Senior:   6:49.83  6/13/2006   Heather Buletti, Westhampton Bch, NY      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  2803 Annica Penn         13 Westhampton Beach,     7:42.23  
  2  2122 Maria Gorecki       14 Katonah, NY            7:47.36  
  3   549 Brittany Collins    12 Bohemia, NY            7:50.74  
  4  2015 Alyssa Furlani      12 Farmingville, NY       7:50.99  
  5   308 Caroline Muir       12 Bronxville, NY         7:56.94  
  6  2123 Kristi Licursi      13 Somers, NY             7:57.76  
  7  2124 Alex Shaw           14 Katonah, NY            8:13.96  
  8   550 Monika Farmer       15 Bohemia, NY            8:29.45  
  9   976 Danielle Carson     15 Hauppauge, NY          8:36.21  
 10  2313 Jessica Szela       14 Staten Island, NY      8:40.31  
 11   978 Erin Gerken         14 Hauppauge, NY          9:06.00  
 12   979 Jeanne Mastrandrea  12 Hauppauge, NY          9:51.84  
 

Boys 100 Meter Dash Championship ======================================================================== National: 10.01 6/28/2008 Jeff Demps, So Lake, Groveland, FL Meet: 10.14 6/17/2000 Dwight Thomas, Northwestern, Hyatts-MD Freshman: 10.35 6/2000 Jamar Ervin, Camden, NJ Sophomore: 10.23 6/21/2007 Rynell Parson, Stevens, San Ant, TX Junior: 10.21 5/25/2002 Willie Hordge, ForestBrook,Houston, TX Senior: 10.01 6/28/2008 Jeff Demps, So Lake, Groveland, FL Name Year School Prelims Wind H# ======================================================================== Preliminaries 1 902 Tevin Hester 12 Oxford, NC 10.50Q 1.8 3 2 385 Harvey McSwain III 12 Raleigh, NC 10.52Q 2.3 1 3 177 Cameron Hudson 12 Charlotte, NC 10.67Q 0.4 2 4 2199 Cameron Luper 13 Auburn, AL 10.57q 1.8 3 5 3297 Daniel Jamieson 12 Windsor, CT 10.63q 2.3 1 6 2096 Tracy McKinney 12 Phenix City, AL 10.66q 2.3 1 7 49 Alex Ellison 13 Annandale, VA 10.71q 2.3 1 8 3002 Xarious Henderson 13 Martinez, GA 10.79q 0.4 2 9 2342 Wayne Gordon 12 Amherst, NY 10.81 1.8 3 10 2917 Dante' Price 13 Harpers Ferry, WV 10.82 0.4 2 [10.815] 11 2327 Justin Scruggs 12 Antioch, TN 10.82 2.3 1 [10.820] 12 1960 Chavarius Curry-Fe 12 Columbia, SC 10.85 1.8 3 13 2872 Zachary Taylor 13 Rock Hill, SC 10.85 2.3 1 14 765 Craig Green 15 East Falmouth, MA 10.88 0.4 2 15 2392 Jahmaal Daniel 14 Fayetteville, NC 10.89 0.4 2 16 3359 Otugo Ananaba 13 Edmond, OK 10.91 0.4 2 -- 821 Mustaq'eem William 14 Triangle, VA FS 1.8 3 Boys 100 Meter Dash Championship ===================================================================== National: 10.01 6/28/2008 Jeff Demps, So Lake, Groveland, FL Meet: 10.14 6/17/2000 Dwight Thomas, Northwestern, Hyatts-MD Freshman: 10.35 6/2000 Jamar Ervin, Camden, NJ Sophomore: 10.23 6/21/2007 Rynell Parson, Stevens, San Ant, TX Junior: 10.21 5/25/2002 Willie Hordge, ForestBrook,Houston, TX Senior: 10.01 6/28/2008 Jeff Demps, So Lake, Groveland, FL Name Year School Finals Wind ===================================================================== Finals 1 902 Tevin Hester 12 Oxford, NC 10.50 1.5 2 3297 Daniel Jamieson 12 Windsor, CT 10.58 1.5 3 49 Alex Ellison 13 Annandale, VA 10.63 1.5 4 177 Cameron Hudson 12 Charlotte, NC 10.67 1.5 5 2199 Cameron Luper 13 Auburn, AL 10.70 1.5 6 385 Harvey McSwain III 12 Raleigh, NC 10.75 1.5 7 3002 Xarious Henderson 13 Martinez, GA 10.79 1.5 8 2096 Tracy McKinney 12 Phenix City, AL 10.88 1.5 Boys 2 Mile Run Championship ================================================================ National: 8:29.46 6/20/2011 Lukas Verzbicas, Sandburg, Orland Park,IL Meet: 8:34.40 6/20/2008 German Fernandez, Riverbank, CA Freshman: 8:53.98 6/13/2009 Lukas Verzbicas, LincolnWay,New Lenox,IL Sophomore: 8:50.6h 6/11/1974 Eric Hulst, Laguna Beach, CA Junior: 8:44.06 6/18/2010 Joe Rosa, WWP North, Plainsboro,NJ Junior: 8:41.10 5/5/2000 Dathan Ritzenhein (m), Rockford, MI Senior: 8:29.60 6/4/2011 Lukas Verzbicas, Sandburg, Orland Park,IL Name Year School Finals ================================================================ 1 2274 Edward Cheserek 13 Newark, NJ 8:55.12 2 2688 Thomas Graham 12 Cary, NC 8:56.56 3 422 Thomas Awad 12 East Norwich, NY 8:59.38 4 1013 Dallin Farnsworth 12 Pocatello, ID 9:00.03 5 2880 Brock Baker 13 Murfreesboro, TN 9:00.22 6 991 Kevyn Hoyos 12 Carrollton, TX 9:01.39 7 3338 Sean McGorty 13 Fairfax, VA 9:05.27 8 31 Sam Parsons 12 Newark, DE 9:07.92 9 1155 Christopher Allen 12 Norfolk, MA 9:08.08 10 1603 Kris Moran 13 North Babylon, NY 9:08.71 11 2088 Thomas Madden 13 Front Royal, VA 9:09.11 12 2899 Seumas O'Reilly 12 Front Royal, VA 9:09.41 13 2831 Samuel Hibbs 12 Hatboro, PA 9:10.15 14 2893 Michael Crozier 12 Arlington, VA 9:12.21 15 1808 Daniel Lennon 12 Morrisonville, NY 9:12.62 16 2606 Joshua Brickell 13 Lawrenceville, GA 9:12.91 17 479 Dustin Wilson 12 Philadelphia, PA 9:17.15 18 1544 Mark Derrick 12 Naperville, IL 9:18.64 19 1005 Evan Chiplock 12 Saginaw, MI 9:20.49 20 238 Carl Smith 12 Bloomington, IN 9:24.73 21 3271 Michael McCabe 12 San Jose, CA 9:27.72 22 838 Jason Crist 12 Indianapolis, IN 9:29.80 Boys 110 Meter Hurdles Championship ======================================================================== National: 13.08 7/31/2009 Wayne Davis, Southeast, Raleigh, NC Meet: 13.32 6/12/1999 Ricardo Moody, Harrison, CO Springs, CO Freshman: 14.16 1998 Jason Stanley, Plantation, FL Freshman: 14.16 5/22/2004 Johnny Dutch, Clayton, NC Sophomore: 13.63 5/14/2011 Artie Burns, Northwestern, Miami, FL Junior: 13.34 1996 Terrence Trammell, SW De Kalb,Decatur,GA Senior: 13.08 7/31/2009 Wayne Davis, Southeast, Raleigh, NC Name Year School Prelims Wind H# ======================================================================== Preliminaries 1 2329 Wellington Zaza 13 Swarthmore, PA 13.93Q -0.2 2 2 2546 Jermaine Collier 12 Trenton, NJ 13.97Q 1.6 1 3 2194 Marlon Humphrey 14 Birmingham, AL 13.97q -0.2 2 4 1751 Travis Phillips 13 Montpelier, VA 14.14q 1.6 1 5 673 Isaiah Moore 14 Burlingtin, NC 14.16q 1.6 1 6 2337 Davon Anderson 14 summerville, SC 14.22q -0.2 2 7 771 Christopher Grinle 13 Lake Worth, FL 14.27q -0.2 2 8 1214 DaQuan Brown 13 indianapolis, IN 14.39q 1.6 1 9 2455 Alan Frye 13 Marietta, GA 14.48 -0.2 2 10 554 William Taylor-Hay 13 tampa, FL 14.51 1.6 1 11 1091 Wesley Tucker 12 Jacksonville, NC 14.57 -0.2 2 12 2762 Arthur Ashton 12 Sewell, NJ 14.70 1.6 1 13 3341 Erin Jenkins 13 Charlotte, NC 14.71 -0.2 2 Boys 110 Meter Hurdles Championship ===================================================================== National: 13.08 7/31/2009 Wayne Davis, Southeast, Raleigh, NC Meet: 13.32 6/12/1999 Ricardo Moody, Harrison, CO Springs, CO Freshman: 14.16 1998 Jason Stanley, Plantation, FL Freshman: 14.16 5/22/2004 Johnny Dutch, Clayton, NC Sophomore: 13.63 5/14/2011 Artie Burns, Northwestern, Miami, FL Junior: 13.34 1996 Terrence Trammell, SW De Kalb,Decatur,GA Senior: 13.08 7/31/2009 Wayne Davis, Southeast, Raleigh, NC Name Year School Finals Wind ===================================================================== Finals 1 2329 Wellington Zaza 13 Swarthmore, PA 13.91 1.6 2 2194 Marlon Humphrey 14 Birmingham, AL 13.96 1.6 3 673 Isaiah Moore 14 Burlingtin, NC 14.10 1.6 4 1751 Travis Phillips 13 Montpelier, VA 14.11 1.6 5 2546 Jermaine Collier 12 Trenton, NJ 14.15 1.6 6 771 Christopher Grinle 13 Lake Worth, FL 14.30 1.6 7 1214 DaQuan Brown 13 indianapolis, IN 14.45 1.6 -- 2337 Davon Anderson 14 summerville, SC DQ 1.6 Push Hurdle Boys 4x100 Meter Relay Championship =================================================================== National: 39.76 5/16/1998 O.D. Wyatt, Fort Worth, TX Meet: 39.80 6/20/1998 O.D. Wyatt, Fort Worth, TX School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Velocity Striders-GA 41.39Q 3 2 Rams Tc-Md 41.78Q 4 1) 1930 Brandon Brown 14 2) 1931 Tyrell Deas 12 3) 1935 Travon Jocobs 13 4) 1939 travis scarsborough 12 3 Great Oak Tc-Ca 41.85Q 2 1) 908 Bryan Jones 12 2) 917 Duane Solomon 12 3) 912 Chris Milan 12 4) 909 John Kane 13 4 Oakcrest Tc-Nj 41.90Q 1 1) 1696 Fabian Santiago 12 2) 1691 Stephen Adkisson 12 3) 1692 Darnell Charles 12 4) 1694 Reginald Morton 12 5 Lawrence Central Tc-In 41.52q 3 1) 1214 DaQuan Brown 13 2) 1219 Marcellion Gardner 12 3) 1220 Deontre Gray 13 4) 1231 Nick Williams 12 6 Neshaminy Tc-Pa 41.78q 3 1) 1565 Bryan Reice 12 2) 1563 Austin Gardener 12 3) 1562 Ryan DePinto 12 4) 1564 Cody Minnig 13 7 Ben Davis Tc-In 41.80q 3 1) 141 Christian Black 12 2) 143 James Compton 13 3) 144 Justin Garrett 12 4) 147 Anthony Stella 12 8 Uniondale Tc-Ny 41.85q 4 1) 2944 Stephen Muir 12 2) 2943 Derrick Ingram 12 3) 2945 William Stanback 13 4) 2942 Tresean Goodwin 12 9 Knightdale Tc-Nc 41.94 1 1) 1166 Marquavious Johnson 14 2) 1163 Joseph Horton 12 3) 1162 Kimani Hoffman 14 4) 1171 Da'Quan Smalls 12 10 Sheepshead Bay Tc-Ny-Boys 42.26 1 1) 2058 Kwesi Williams 13 2) 2052 Danito Dixon 13 3) 2055 Tyroy Lawson 13 4) 2056 Shaquan morrow 14 11 EC Glass Tc-Va 42.34 4 1) 710 Patrick Donigan 12 2) 711 Xavier Pannell 13 3) 712 Harrison Scharf 12 4) 713 Javon Williams 13 12 Track Eastern Carolina 42.45 3 1) 3401 Ty Baker 2) 2496 PJ Anding 12 3) 2534 Kendle White 13 4) 2521 Steven Moses 12 13 Mount Vernon Tc-Ny 42.46 1 1) 1514 Julian Thompson 13 2) 1509 Steven Gayle 13 3) 1506 Akil Berry 12 4) 1507 Kareem Campbell 12 14 Fork Union MA Tc-Va 42.50 3 1) 832 Denver Wright 12 2) 830 D.J. Randle El 12 3) 829 Andrew Odenyo 14 4) 828 Clyde Gross 13 15 Thornwood Tc-Il 42.51 2 1) 2427 Tommy Wilson 12 2) 2423 Dwight Johnson 15 3) 2425 Abraham Oshipitan 12 4) 2422 Kenneth Allen 13 16 Granby Tc-Va 42.65 3 1) 901 Tyree Wise 14 2) 895 Rodney Godfrey 12 3) 892 Richaun Faulks 12 4) 896 Lawrence Harris 13 17 Arrowhead Tc-Wi 42.88 2 1) 91 Mitch Panton 12 2) 88 Mark Duchow 13 3) 89 Justin Froze 12 4) 90 Brandon Mortensen 12 18 Western Branch Tc-Va 42.91 4 1) 3183 Mondryl Glover 14 2) 3198 Rashard McKennelly 13 3) 3196 Josh Marriner 13 4) 3164 Devante Cherry 12 19 L.C. Bird Tc-Va 43.08 1 1) 1189 Jordan Branch 14 2) 1190 Yahkee Johnson 12 3) 1191 Messiyah Kerr 13 4) 1192 Paul Robertson 13 20 Stratford Tc-Tn 43.09 1 1) 2326 Oliver Lewis 12 2) 2325 LaQuan Horton 13 3) 2327 Justin Scruggs 12 4) 2328 Terrance Valentine 14 21 Morris Hills Tc-Nj 43.10 4 1) 1465 Chis Castillo 12 2) 1482 Adrian Samsel 12 3) 1474 Gregory Leeper 12 4) 1467 Michael Demby 12 22 Holly Springs Tc-Nc 43.14 2 1) 1028 Jalan McClain 12 2) 1027 Markez Davis 12 3) 1029 Elijah Reteguiz 13 4) 1026 Brett Boykin-Roach 12 23 Washington Township Tc-Nj 43.26 1 1) 3089 Drew Balkenhol 13 2) 3092 Andrew O'Neill 14 3) 3088 Arthur Ashton 12 4) 3091 Michael Lobban 12 24 Midlothian Tc-Va 43.34 4 25 Caroline Tc-Va 43.40 3 1) 391 Duane Fields 12 2) 390 Alvester Coleman 12 3) 392 Bevontae Morris 13 4) 393 Aasan Pankey 14 26 Portage Northern Tc-Mi 43.47 1 1) 1899 Derrick Sanders 12 2) 3) 4) 1898 Norell Odi 13 27 Nova Tc-In 43.98 4 1) 1684 Devyn Mikell 13 2) 1678 Sogo Akinyosoye 13 3) 1685 Antwoine Moses 13 4) 1681 Matt Gibson 12 -- Warren Central Tc-Ky DNF 2 1) 3059 Antonio Atkins 12 2) 3062 Tyreon Satterfield 12 3) 3060 Andre Bledsoe 12 4) 3063 LaJustin Scgers 12 -- Forest Park Tc-Va DQ 2 Out of Zone 1) 818 Brian Dove 12 2) 819 Ricky Morgan 14 3) 820 Joshua Washington 13 4) 821 Mustaq'eem Williams 14 Boys 4x200 Meter Relay Championship =================================================================== Run in lanes for the entire distance National: 1:23.31 5/30/1998 O.D. Wyatt, Ft. Worth, TX Meet: 1:23.67 6/20/1998 O.D. Wyatt, Fort Worth, TX School Finals H# =================================================================== Finals 1 Knightdale Tc-Nc 1:27.40 4 1) 1162 Kimani Hoffman 14 2) 1171 Da'Quan Smalls 12 3) 1166 Marquavious Johnson 14 4) 1163 Joseph Horton 12 2 Velocity Striders-GA 1:27.54 1 3 Oakcrest Tc-Nj 1:27.69 4 1) 1696 Fabian Santiago 12 2) 1692 Darnell Charles 12 3) 1694 Reginald Morton 12 4) 1695 Akmed Muhamaad 12 4 Rams Tc-Md 1:27.80 3 1) 1930 Brandon Brown 14 2) 1931 Tyrell Deas 12 3) 1935 Travon Jocobs 13 4) 1939 travis scarsborough 12 5 Great Oak Tc-Ca 1:27.89 4 1) 910 Jeremy Marino 12 2) 911 Dre McIntosh 13 3) 917 Duane Solomon 12 4) 909 John Kane 13 6 Trenton Tc-Nj 1:27.89 4 1) 2545 Zyaire Clemes 14 2) 2551 Renard Howell 14 3) 2549 Brandon Hill 12 4) 2546 Jermaine Collier 12 7 Thornwood Tc-Il 1:28.11 4 1) 2425 Abraham Oshipitan 12 2) 2427 Tommy Wilson 12 3) 2423 Dwight Johnson 15 4) 2422 Kenneth Allen 13 8 Western Branch Tc-Va 1:28.64 2 1) 3210 Byron Robinson 13 2) 3163 Bruce Charity 13 3) 3172 Darius Dixon 13 4) 3175 Daryn Dunkley 14 9 Arrowhead Tc-Wi 1:29.08 3 1) 85 Sean Berendes 12 2) 91 Mitch Panton 12 3) 88 Mark Duchow 13 4) 94 Jamahl Wright 12 10 Washington Township Tc-Nj 1:29.16 2 1) 3089 Drew Balkenhol 13 2) 3092 Andrew O'Neill 14 3) 3088 Arthur Ashton 12 4) 3091 Michael Lobban 12 11 Smiths Station Tc-Al 1:29.18 3 1) 2098 Terrance Nellon 12 2) 2096 Tracy McKinney 12 3) 2097 Antonio Morgan 13 4) 2093 Brian Franklin 12 12 Century Tc-Nd 1:29.36 2 1) 418 Jordan Sperle 12 2) 420 Drew Wiseman 13 3) 416 Taylor Daniel 12 4) 419 Dalton Weisz 12 13 Tempo Tc-Mi 1:29.45 4 1) 2381 Jalen Cureton 12 2) 2383 Damonta Warner-Madden 12 3) 2384 Parker wheatley 12 4) 2382 Drake Gauthier 15 14 Fork Union MA Tc-Va 1:29.46 3 1) 832 Denver Wright 12 2) 830 D.J. Randle El 12 3) 829 Andrew Odenyo 14 4) 828 Clyde Gross 13 15 Sheepshead Bay Tc-Ny-Boys 1:30.05 3 1) 2052 Danito Dixon 13 2) 2055 Tyroy Lawson 13 3) 2057 McKenzie Syron 14 4) 2058 Kwesi Williams 13 16 Laurel Tc-Md 1:30.06 3 1) 1210 Joel Roberson 12 2) 1212 Christian White 12 3) 1208 Lolade Edwin 12 4) 1209 Jonte Miles 12 17 Holly Springs Tc-Nc 1:30.31 4 1) 1029 Elijah Reteguiz 13 2) 1026 Brett Boykin-Roach 12 3) 1027 Markez Davis 12 4) 1025 Dalton Bealer 12 18 Poughkeepsie Tc-Ny 1:30.32 1 1) 1902 Siddique Haddad-Adams 12 2) 1906 Davez Williams 12 3) 1905 Joseph Stephens 12 4) 1903 Kwane Hayle 12 19 Warren Central Tc-Ky 1:30.57 3 1) 3059 Antonio Atkins 12 2) 3060 Andre Bledsoe 12 3) 3062 Tyreon Satterfield 12 4) 3063 LaJustin Scgers 12 20 Track Eastern Carolina 1:30.62 3 1) 3401 Ty Baker 2) 2534 Kendle White 13 3) 2496 PJ Anding 12 4) 2521 Steven Moses 12 21 KP Athletics-MI 1:30.91 2 1) 1173 Onrekus Carter 14 2) 1186 Kevin Smith 15 3) 1182 Dominick McElwee-Gross 13 4) 1176 Kewon Getter 13 22 Spartan Tc-Nj 1:31.40 1 1) 2180 Collin Corsey 13 2) 2181 James Norman 12 3) 2182 Marcel Steele 14 4) 2183 Tyrone Underwood 13 23 North Mecklenburg Tc-Nc 1:31.86 2 1) 1611 Nicholas Lawson 15 2) 1610 Joel Brown 12 3) 1612 Jaquain Manning 13 4) 1614 Christopher Thompson 12 24 Central Regional Tc-Nj 1:31.89 2 1) 413 Markeyth Overton 13 2) 414 Rachid Zidani 13 3) 411 Taylor Den Bleyker 12 4) 412 Kyle Gordon 13 25 Absegami Tc-Nj 1:31.92 2 1) 9 Tyler Bing 13 2) 10 Nick DellaVecchia 13 3) 13 Kyle Wiggins 12 4) 11 Jared Ganiel 12 26 Hauppauge Tc-Ny 1:33.54 1 1) 975 Jonny Barone 13 2) 980 Tevin Milton 12 3) 981 Darius Samples 12 4) 982 Matt Tochterman 12 -- Staples Tc-Ct DQ 1 Out of Zone 1) 2306 Jon Heil 12 2) 2307 Max Hoberman 12 3) 2308 David Hoffman 13 4) 2310 Zach Mitchell 12 Boys 4x800 Meter Relay Championship ================================================================ National: 7:28.75 6/17/2011 Poly, Long Beach, CA Chris Hall,Aaron Harris, Chrtn Penn, Myles Andrews Meet: 7:28.75 6/17/2011 Poly, Long Beach, CA Chris Hall,Aaron Harris, Chrtn Penn, Myles Andrews School Finals ================================================================ 1 Brothers Tc-Nj 7:34.67 1) 316 Tim Gorman 12 2) 322 Kevin Olsen 12 3) 317 George Kelly 12 4) 320 Clark Mangini 13 2 Westfield Tc-Va 7:35.10 1) 3231 Steven Mitchell 12 2) 3229 Maxwell Chambers 13 3) 3230 Nathan Kiley 13 4) 3233 Tyrone Walker 12 3 Red Tide Tc-Mi 7:36.26 1) 1954 Shawn Welch 12 2) 1949 Paul Ausum 12 3) 1950 Brian Kettle 14 4) 1953 Brandon Wallace 12 4 Raber TC 7:38.29 1) 1925 Eric Claxton 13 2) 1926 Jon Harper 13 3) 1927 Alex Hess 13 4) 1928 John Hester 12 5 Pope John Xxiii Tc-Nj 7:39.32 1) 1845 Nick Bertoline 12 2) 1865 Anthony Lacey 12 3) 1879 Peter Spinks 13 4) 1858 Chris Hatler 13 6 Riverside Runners-NY 7:39.75 1) 1995 Will McDuffie 12 2) 1996 J.P. Meredith 13 3) 1993 Will Garcia 12 4) 1994 Alex McDonald 12 7 Arrowhead Tc-Wi 7:41.31 1) 86 Ben Bierman 13 2) 87 William Conley 13 3) 84 Ryan Adamski 12 4) 92 Russell Sandvold 12 8 Titans Tc-Ma 7:42.86 1) 2467 Christian Stafford 14 2) 2468 William Stafford 14 3) 2470 Joe Vercollone 12 4) 2458 Wesley Gallagher 12 9 Wilson Memorial Tc-Ny 7:44.55 1) 3282 Patrick Rooney 13 2) 3283 Amin Tmimi 13 3) 3277 David Hadaller 12 4) 3280 Tom Papazicos 12 10 Pearl River Tc-Ny 7:44.85 1) 1793 Kieran Brennan 12 2) 1797 Stephen McNiff 12 3) 1794 Joe Clinton 12 4) 1792 Tom Bonaro 12 11 Ona Elite-WV 7:46.29 1) 1711 Jacob Burcham 13 2) 1714 Brian Lawhon 13 3) 1713 David Jobe 13 4) 1712 Mason Dino 13 12 St. John the Baptist Tc-N 7:47.24 1) 2295 Gerard Benfield 12 2) 2296 Thomas DuPlessis 12 3) 2299 Jeremy Schneider 13 4) 2297 Sean Ferguson 12 13 Fishers Tc-In 7:48.19 1) 800 Nikko Foster 13 2) 803 Brendon Mattiuz 13 3) 801 Myles Johnson 12 4) 804 Rocky Pollock 12 14 Vineland Tc-Nj 7:48.55 1) 3018 Lamar Finney 13 2) 3022 James Zaquell-Curtis 12 3) 3019 Mark Groshev 12 4) 3020 Leaquan James 13 15 Felix Varela Tc-Fl 7:48.78 1) 795 Daniel Camous 13 2) 797 Carl Janvier 12 3) 798 Angelous Serna 13 4) 796 Sneyder Crespo 12 16 Nova Tc-In 7:48.88 1) 1687 Conner Voth 13 2) 1680 Luke Briggs 12 3) 1689 Spencer Wieczorek 12 4) 1688 Calvin Wieczorek 12 17 Warwick Tc-Ny 7:49.05 1) 3073 Ray Farinella 12 2) 3077 Aaron Peterson 13 3) 3072 Jordan Burton 14 4) 3076 Grant Parrelli 13 18 Syosset Tc-Ny 7:50.04 1) 2365 Michael Wilkens 13 2) 2361 Nick Ouassil 14 3) 2360 Simon Nwana 14 4) 2359 Dale Mittleman 14 19 Bellport Tc-Ny 7:50.88 1) 140 Brandon Santana 12 2) 138 Ryan McGlynn 12 3) 139 Derek Palafox 12 4) 137 Travis Correa 12 20 Kellenberg Memorial Tc-Ny 7:52.17 1) 1130 Tyler Capozzoli 12 2) 1136 Raul McGee 12 3) 1138 Randall Turner 13 4) 1137 Dylan Murphy 13 21 Saginaw Heritage Tc-Mi 7:53.25 1) 2018 Nate Cruz 13 2) 2019 David Jensen 12 3) 2021 Brandon Scharich 13 4) 2020 Bobby Leddy 12 22 Danbury TC 7:53.39 1) 630 Chazz Winter 14 2) 627 Thomas Moore 12 3) 625 Mickey Kozak 14 4) 629 Austin Winter 13 23 Centerville Tc-Oh 8:04.50 1) 404 Dan McCoy 12 2) 405 Garrett Morrison 13 3) 403 Caleb Andreason 14 4) 406 Josh Steible 13 24 Plainsboro TC 8:06.49 1) 3371 Arvind Arikatla 2) 3372 Veer Bhalla 3) 1834 Ani Thuppul 12 4) 1833 Sachin Natarajan 12 Boys 1600 Sprint Medley Championship =================================================================== National: 3:19.58 3/27/2009 New Bern, New Bern, NC Meet: 3:22.47 6/16/2006 New Bern, New Bern, NC School Finals H# =================================================================== 1 Union Catholic TC 3:23.15 4 1) 2924 Mike DeAngelis 13 2) 2923 Darryl Costello 12 3) 2932 Jordan Jimerson 14 4) 2925 Allen Eke 12 2 Liverpool Tc-Ny 3:23.98 4 1) 1266 Keewan Rondinello 12 2) 1264 Steve Fiorello 12 3) 1265 Ryheim Lawes 14 4) 1268 Zavon Watkins 12 3 West Orange Tc-Nj 3:24.14 4 1) 3133 Jared Mason 12 2) 3129 Karl Cajuste 12 3) 3132 Anfernee LaRue 12 4) 3136 Dexter Valley 12 4 Lawrence Central Tc-In 3:25.01 4 1) 1220 Deontre Gray 13 2) 1219 Marcellion Gardner 12 3) 1215 Jeron Brown 12 4) 1217 Matt Dorsey 13 5 Staples Tc-Ct 3:27.20 3 1) 2307 Max Hoberman 12 2) 2308 David Hoffman 13 3) 2310 Zach Mitchell 12 4) 2306 Jon Heil 12 6 Morris Hills Tc-Nj 3:27.43 4 1) 1474 Gregory Leeper 12 2) 1482 Adrian Samsel 12 3) 1467 Michael Demby 12 4) 1468 Travis Ellis 13 7 Spirit of Pre Tc-Mi 3:28.78 3 1) 2203 Steven Bastien 12 2) 2205 Tom Eby 12 3) 2213 Garrick Roemer 12 4) 2206 Mathew Elms 13 8 Great Oak Tc-Ca 3:28.83 4 1) 911 Dre McIntosh 13 2) 909 John Kane 13 3) 917 Duane Solomon 12 4) 907 Michael Hewitt 12 9 Wachusett Tc-Ma 3:29.12 1 1) 3037 Sam Mayo 12 2) 3032 Justin Conor 12 3) 3036 Hayden Frechette-McCall 12 4) 3029 Colin Bennie 13 10 Acton-Boxborough Tc-Ma 3:30.05 1 1) 18 Dominic Abacherli 12 2) 22 Nick Usoff 13 3) 19 Timothy Cox 13 4) 21 Brian Sommers 13 11 Tempo Tc-Mi 3:30.45 3 1) 2381 Jalen Cureton 12 2) 2383 Damonta Warner-Madden 12 3) 2384 Parker wheatley 12 4) 2382 Drake Gauthier 15 12 Wilson Memorial Tc-Ny 3:30.64 4 1) 3281 Tony Patrignelli 12 2) 3283 Amin Tmimi 13 3) 3280 Tom Papazicos 12 4) 3282 Patrick Rooney 13 13 Varina Tc-Va 3:31.18 3 1) 2984 David Diggs 12 2) 2986 Tony Tate 12 3) 2985 Desmond Dowling 14 4) 2987 Darrick Thornhill 14 14 Hamden Tc-Ct 3:31.52 2 1) 947 Michael Boateng 12 2) 951 Kendall Walker 12 3) 950 Trevor Perry 14 4) 949 Ryan Pearl 13 15 Chester Valley Rc-Pa 3:31.72 2 1) 460 Michael Brown 12 2) 462 Max Burgess 13 3) 467 Demetrius McCary 12 4) 472 Billy Wolffe 13 16 Longwood Tc-Ny 3:31.79 3 1) 1282 walter penate 13 2) 1279 dave bennett 12 3) 1281 Mark Jackson 12 4) 1280 mike engesser 13 17 Half Hollow Hills West TC 3:32.10 2 1) 944 Doug Motley 12 2) 945 Jarried Redwood 14 3) 942 Frederic Fils-Aime 13 4) 940 Anthony DeMatteo 12 18 St. Benedict's Tc-Nj 3:32.65 4 1) 2279 Kenyon Wright 12 2) 2276 Kalonji Foster 12 3) 2277 Naija Omari 14 4) 2274 Edward Cheserek 13 19 Northwest Guilford Tc-Nc 3:33.05 2 1) 1651 Phillip Bryant 13 2) 1654 Kenneth Eason 13 3) 1656 Aaron George 14 4) 1657 Carl Walton 12 20 Columbia Tc-Nj 3:34.05 2 1) 528 Victor Jimenez 13 2) 513 Bryan Armand 12 3) 522 Oshane Gordon 13 4) 536 Sydney Scruggs 13 21 Ridgewood Tc-Nj 3:35.71 3 1) 1983 Jake Sabatini 14 2) 1977 Kevin Chung 13 3) 1984 Neil Schoff 13 4) 1979 Storm Dublier 13 22 KP Athletics-MI 3:35.91 1 1) 1174 Adam Cichon 13 2) 1182 Dominick McElwee-Gross 13 3) 1176 Kewon Getter 13 4) 1173 Onrekus Carter 14 23 Knightdale Tc-Nc 3:36.34 2 1) 1168 Devin Langston 12 2) 1165 Marcell Johnson 14 3) 1170 Jalen Scott 12 4) 1161 Corey Aikens 14 24 Port Jefferson Tc-Ny 3:42.05 3 1) 1890 Andrew Keresztes 12 2) 1892 Dennis Walsh 13 3) 1891 Benjamin Neiman 12 4) 1889 Daniel Gross 14 25 Westford Tc-Ma 3:43.26 1 1) 3237 Nicholas Sciuto 13 2) 3236 Seamus McKenney 12 3) 3234 Andrew Dunne 13 4) 3235 Andrew Gauthier 13 Boys Triple Jump Championship =============================================================================== National: 54-10.25 7/29/2004 Kenny Hall, Tara, Baton Rouge, LA Meet: 52-07.25 6/18/2010 Marquis Dendy, Middletown, DE Freshman: 49-02.75 1997 Maurice Robinson, Blount, Prichard, AL Sophomore: 51-03.25 1992 Andre Scott, Seminole, Sanford, FL Junior: 54-10.25 7/29/2004 Kenny Hall, Tara, Baton Rouge, LA Senior: 53-11.25 8/1/1998 Greg Yeldell, N. Rowan, Spence, NC Name Year School Finals Wind =============================================================================== 1 2589 Jeremiah Green 13 Tampa, FL 15.50m 2.3 50-10.25 14.99m(3.6) 15.00m(1.2) PASS 15.39m(2.1) 15.45m(0.1) 15.50m(2.3) 2 444 David Johnson 12 Charlottesville, VA 14.90m 2.1 48-10.75 14.81m(2.1) FOUL(2.5) 14.84m(3.3) FOUL(1.9) 14.84m(1.3) 14.90m(2.1) 3 3143 George Freiberger 12 Mocksville, NC 14.76m 2.7 48-05.25 13.55m(2.0) 14.76m(2.7) 14.46m(0.6) 14.69m(2.0) 14.41m(+0.0) 13.79m(2.5) 4 867 Kwaneal Hairston 12 Danville, VA 14.76m 1.8 48-05.25 14.76m(1.8) 14.48m(0.5) 13.53m(0.7) 14.12m(1.8) FOUL(1.0) FOUL(2.2) 5 1358 De'Vion Tate 12 Erie, PA 14.63m 2.0 48-00.00 14.22m(1.9) 14.54m(1.1) FOUL(2.0) 14.24m(3.1) 14.49m(-0.0) 14.63m(2.0) 6 2157 Jaylon Holt 12 Raleigh, NC 14.55m 0.8 47-09.00 14.12m(2.2) FOUL(-0.5) FOUL(-0.1) FOUL(0.5) 13.93m(3.5) 14.55m(0.8) 7 2329 Wellington Zaza 13 Swarthmore, PA 14.37m 0.2 47-01.75 14.31m(1.9) 14.37m(0.2) 14.05m(2.6) 13.82m(3.0) 14.35m(2.0) 13.06m(1.7) 8 2905 Christian Rogers 13 Midlothian, VA 14.37m 0.7 47-01.75 13.60m(1.3) 14.37m(0.7) FOUL(1.6) PASS PASS PASS 9 2666 Anthony Campbell 12 Upper Marlboro, MD 14.10m 0.8 46-03.25 13.66m(1.1) 14.10m(0.8) 13.76m(0.1) 10 2667 DeMetris Hazly-War 12 Waldorf, MD 14.07m 3.3 46-02.00 14.07m(3.3) 13.84m(2.5) 13.58m(-0.6) 11 2827 Harley Lacroix 12 Elkins Park, PA 13.82m 2.0 45-04.25 FOUL(1.9) FOUL(2.2) 13.82m(2.0) 12 1431 Ryan Thomas 14 Milford, DE 13.79m 2.9 45-03.00 12.96m(2.6) 13.36m(1.4) 13.79m(2.9) 13 2026 Olisa Obiefuna 12 Saugus, MA 13.73m 0.7 45-00.50 13.73m(0.7) PASS PASS PASS PASS PASS 14 780 John Landis 12 Philadelphia, PA 13.40m -1.1 43-11.75 FOUL(3.6) FOUL(0.1) 13.40m(-1.1) 15 459 Jake Scinto 12 Cheshire, CT 13.28m 3.0 43-07.00 13.18m(3.6) 13.00m(-0.8) 13.28m(3.0) -- 2412 Eric Janise 12 The Woodlands, TX FOUL FOUL(2.5) FOUL(1.2) FOUL(1.0) Boys Shot Put Championship ========================================================================== 8 advance to the final National: 81-03.50 6/16/1979 Michael Carter, Jefferson, Dallas TX Meet: 71-08.75 6/20/2009 Mason Finley, Buena Vista, Co Freshman: 67-10.25 5/3/2008 Nick Vena, Morristown, NJ Sophomore: 72-08 6/4/2009 Nick Vena, Morristown, NJ Junior: 72-10.50 5/5/2010 Nick Vena, Morristown, NJ Senior: 81-03.50 6/16/1979 Michael Carter, Jefferson, Dallas, TX Name Year School Finals ========================================================================== 1 2833 Matthew Bell 12 Hermitage, PA 18.77m 61-07.00 FOUL 17.52m 18.42m 17.96m 18.28m 18.77m 2 937 A.J Wolf 12 Briarcliff Manor, N 18.42m 60-05.25 16.91m 18.42m FOUL 17.58m 18.08m FOUL 3 183 Griffie Loy 13 Mt. Pleasant, SC 17.41m 57-01.50 16.72m 17.41m FOUL 16.68m 16.49m 16.21m 4 1597 Steve Michaelsen 12 Newport Beach, CA 17.35m 56-11.25 16.68m 17.12m 17.15m 17.35m 17.15m FOUL 5 1147 Jack Maher 14 Brentwood, TN 17.06m 55-11.75 16.97m 16.91m 16.72m 16.67m 16.33m 17.06m 6 916 Nick Ponzio 13 Temecula, CA 16.92m 55-06.25 FOUL 16.31m 16.92m FOUL FOUL FOUL 7 1198 Kevin Miller 12 Lancaster, OH 16.86m 55-03.75 16.30m FOUL 16.45m FOUL 16.19m 16.86m 8 2618 Brendan Duncan 13 Waterloo, IL 16.81m 55-02.00 15.99m FOUL 16.81m FOUL 16.56m FOUL -- 272 John Lowery 12 Rohersville, MD FOUL FOUL FOUL FOUL -- 3146 Kevin Conway 12 Westerly, RI FOUL FOUL FOUL FOUL -- 1233 Chris Cook 13 Washington, DC FOUL FOUL FOUL FOUL Boys Hammer Throw Championship ========================================================================== 8 advance to the final National: 260-00 6/28/2008 Conor Mc Cullough, Chaminade, W Hills, CA Meet: 249-00 6/15/2007 Walter Henning, St Anthony's, S Hunt,NY Freshman: 213-00 6/22/2006 Conor Mc Cullough, Chaminade, W Hills,CA Sophomore: 243-11 6/3/2007 Conor Mc Cullough, Chaminade, W Hills, CA Junior: 260-00 6/28/2008 Conor Mc Cullough, Chaminade, W Hills, CA Senior: 256-09 4/18/2009 Conor Mc Cullough, Chaminade, W Hills, CA Name Year School Finals ========================================================================== 1 499 Joe Velez 12 Providence, RI 63.17m 207-03 61.62m FOUL 61.86m FOUL 61.50m 63.17m 2 114 Charlie Ionata 13 Barrington, RI 62.73m 205-10 58.61m 60.12m FOUL FOUL 62.73m FOUL 3 2812 Bryn Campbell 12 Lancaster, OH 61.62m 202-02 60.80m FOUL FOUL 61.62m FOUL FOUL 4 2863 Reuben Horace 12 Warwick, RI 60.48m 198-05 60.35m 60.48m FOUL 58.42m FOUL 59.94m 5 2433 Chase Carroll 13 Throw1Deep, GA 59.60m 195-06 56.20m 57.17m 59.60m 57.20m 59.05m FOUL 6 2144 Mahlik Handley 13 Wakefield, RI 58.84m 193-00 58.84m FOUL FOUL 53.86m FOUL FOUL 7 1918 Carlos Mangum 13 Providence, RI 57.53m 188-09 57.21m 53.44m 57.53m FOUL FOUL 56.77m 8 2450 Josh Whitener 13 Throw1Deep, GA 57.34m 188-01 FOUL 55.57m 57.34m 54.93m 54.75m FOUL 9 2431 Kenneth Brinson 15 Throw1Deep, GA 56.31m 184-09 FOUL 48.42m 56.31m 10 347 Gabriel Arcaro 14 Burlington, MA 55.59m 182-04 53.05m 55.59m FOUL 11 1901 Alexander Briggs 12 Portsmouth, RI 55.19m 181-01 FOUL 51.90m 55.19m 12 2315 Alexander Young 12 LaVergne, TN 55.11m 180-10 54.26m 55.11m FOUL 13 2082 Tim Brennan 13 Cranbury, NJ 54.31m 178-02 54.31m FOUL 52.27m 14 498 Ndailor Sheriff 12 Providence, RI 51.38m 168-07 47.33m 51.38m FOUL 15 194 Matthew Casbarro 13 Cranston, RI 51.30m 168-04 FOUL 51.30m FOUL 16 178 John Celona 12 North Providence, R 50.45m 165-06 48.20m 50.45m 49.28m 17 497 Robert Palazzo 12 Providence, RI 48.58m 159-04 47.87m 48.58m 44.10m 18 3146 Kevin Conway 12 Westerly, RI 45.72m 150-00 FOUL FOUL 45.72m -- 1915 Clarence Gallop 13 Providence, RI FOUL FOUL FOUL FOUL Boys Javelin Throw Championship ========================================================================== 8 advance to the final National: 255-04 6/12/2010 Sam Crouser, Gresham, OR Meet: 239-09 6/14/1995 Troy Burkholder, Cocalico, Denver, PA Freshman: 207-05 5/2006 Justin Shirk, C Dauphin,Harrisburg,PA Sophomore: 221-02 5/23/2008 Johannes Swanepool, So, Shawnee Mission, KS Junior: 241-11 1988 Tommi Viskari, Amsterdam, NY Senior: 255-04 6/12/2010 Sam Crouser, Gresham, OR Name Year School Finals ========================================================================== 1 2840 Michael Shuey 12 Johnsonburg, PA 59.25m 194-05 2 2759 McLean Lipschutz 12 Robbinsville, NJ 58.88m 193-02 3 2822 Ryan Kerr 12 Brookville, PA 57.68m 189-03 4 1325 Cole Proffitt 13 Manheim, PA 57.62m 189-00 5 2928 Tommy Freid 12 Rahway, NJ 56.14m 184-02 6 2471 Adam Boucher 12 Tolland, CT 56.00m 183-09 7 2301 Elijah Doerfler 12 St. Johnsbury, VT 54.05m 177-04 8 2749 James Pancetti 12 Matawan, NJ 53.45m 175-04 9 3358 Morgan Tanasijevic 13 Marietta, GA 53.10m 174-02 10 2756 Sean Richards 13 Princeton, NJ 53.08m 174-02 11 2860 Zachary Hurd 13 Exeter, RI 52.02m 170-08 12 297 Ryan Hooper 12 Briarcliff Manor, N 51.81m 170-00 13 2845 Matthew Krezmer 13 Montoursville, PA 50.18m 164-07 14 1103 Tyler Kachelries 12 Jersey Shore, PA 48.89m 160-05 Decathlon: #10 Boys 1500 Meter Run Championship Decathlon ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 2929 Andrew Ghizzone 14 Union, NJ 4:19.17 817 2 1658 Dan Santalla 12 Torrington, CT 4:40.48 677 3 1737 Taylor Cudequest 12 Montvale, NJ 4:40.73 676 4 1146 Zach Gilroy 13 brentwood, TN 4:48.94 625 5 933 Robert Cacace 12 Yonkers, NY 4:53.72 596 6 1038 Jeffrey Ainsley 12 Philadelphia, PA 4:57.50 574 7 1047 Ryan Webster 12 Hopkinton, MA 4:57.93 572 8 2459 Kris Horn 12 Pembroke, MA 5:07.49 517 9 2607 Jordan Thomas 12 Locust Grove, GA 5:07.57 517 10 1316 Quentin Cieslinski 12 Madison, OH 5:12.75 489 11 2591 Hunter Delashmit 13 Acworth, GA 5:16.70 467 12 2192 Brandon Farish 12 Maylene, AL 5:19.63 452 13 2983 Devin Jones 12 Trussville, AL 5:23.19 434 Decathlon: #6 Boys 110 Meter Hurdles Championship Decathlon =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 1658 Dan Santalla 12 Torrington, CT 14.95 2.0 1 856 2 1038 Jeffrey Ainsley 12 Philadelphia, PA 15.35 2.0 1 808 3 2607 Jordan Thomas 12 Locust Grove, GA 15.42 1.7 2 799 4 1316 Quentin Cieslinski 12 Madison, OH 15.51 2.0 1 789 4 1047 Ryan Webster 12 Hopkinton, MA 15.51 1.7 2 789 6 2459 Kris Horn 12 Pembroke, MA 15.62 1.7 2 776 7 2192 Brandon Farish 12 Maylene, AL 15.91 2.0 1 743 8 1737 Taylor Cudequest 12 Montvale, NJ 16.10 2.0 1 722 9 2929 Andrew Ghizzone 14 Union, NJ 16.16 1.7 2 715 10 2983 Devin Jones 12 Trussville, AL 16.28 1.7 2 702 11 1146 Zach Gilroy 13 brentwood, TN 17.22 1.7 2 602 12 933 Robert Cacace 12 Yonkers, NY 17.26 1.7 2 597 13 2591 Hunter Delashmit 13 Acworth, GA 19.69 2.0 1 374 Decathlon: #8 Boys Pole Vault Championship Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 1146 Zach Gilroy 13 brentwood, TN 4.04m 13-03.00 628 2 1316 Quentin Cieslinski 12 Madison, OH 3.74m 12-03.25 546 3 2929 Andrew Ghizzone 14 Union, NJ 3.64m 11-11.25 519 4 2591 Hunter Delashmit 13 Acworth, GA 3.44m 11-03.50 467 4 2459 Kris Horn 12 Pembroke, MA 3.44m 11-03.50 467 6 1047 Ryan Webster 12 Hopkinton, MA 3.24m 10-07.50 416 6 1658 Dan Santalla 12 Torrington, CT 3.24m 10-07.50 416 8 1737 Taylor Cudequest 12 Montvale, NJ 3.14m 10-03.50 391 8 933 Robert Cacace 12 Yonkers, NY 3.14m 10-03.50 391 10 2192 Brandon Farish 12 Maylene, AL 2.84m 9-03.75 319 11 2983 Devin Jones 12 Trussville, AL 2.64m 8-08.00 273 11 1038 Jeffrey Ainsley 12 Philadelphia, PA 2.64m 8-08.00 273 -- 2607 Jordan Thomas 12 Locust Grove, GA NH Decathlon: #7 Boys Discus Throw Championship Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 2459 Kris Horn 12 Pembroke, MA 38.54m 126-05 635 2 2591 Hunter Delashmit 13 Acworth, GA 36.54m 119-10 595 3 1047 Ryan Webster 12 Hopkinton, MA 35.41m 116-02 572 4 1737 Taylor Cudequest 12 Montvale, NJ 34.58m 113-05 555 5 1146 Zach Gilroy 13 brentwood, TN 32.78m 107-06 519 6 1038 Jeffrey Ainsley 12 Philadelphia, PA 32.58m 106-11 515 7 933 Robert Cacace 12 Yonkers, NY 32.11m 105-04 506 8 1316 Quentin Cieslinski 12 Madison, OH 31.06m 101-11 485 9 2607 Jordan Thomas 12 Locust Grove, GA 30.50m 100-01 474 10 2929 Andrew Ghizzone 14 Union, NJ 29.37m 96-04 452 11 2192 Brandon Farish 12 Maylene, AL 27.30m 89-07 412 12 1658 Dan Santalla 12 Torrington, CT 24.81m 81-05 363 13 2983 Devin Jones 12 Trussville, AL 24.23m 79-06 352 Decathlon: #9 Boys Javelin Throw Championship Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 2459 Kris Horn 12 Pembroke, MA 47.97m 157-04 559 2 933 Robert Cacace 12 Yonkers, NY 46.81m 153-07 542 3 1047 Ryan Webster 12 Hopkinton, MA 44.96m 147-06 514 4 1316 Quentin Cieslinski 12 Madison, OH 40.02m 131-03 442 5 2591 Hunter Delashmit 13 Acworth, GA 39.41m 129-03 434 6 1038 Jeffrey Ainsley 12 Philadelphia, PA 38.58m 126-07 422 7 1146 Zach Gilroy 13 brentwood, TN 38.11m 125-00 415 8 2192 Brandon Farish 12 Maylene, AL 37.90m 124-04 412 9 2983 Devin Jones 12 Trussville, AL 37.23m 122-02 402 10 1658 Dan Santalla 12 Torrington, CT 35.10m 115-02 372 11 2929 Andrew Ghizzone 14 Union, NJ 34.93m 114-07 369 12 1737 Taylor Cudequest 12 Montvale, NJ 30.88m 101-04 312 13 2607 Jordan Thomas 12 Locust Grove, GA 30.51m 100-01 306 Boys 1 Mile Race Walk Championship ================================================================ National: 6:03.6h 6/1/2002 Adam Staier, Farmington, ME Meet: 6:11.05 6/15/2001 Benjamin Shorey, Ellsworth, ME Freshman: 7:07.0h 4/23/2005 Robert Vergara, Edinburg, TX Sophomore: 6:27.34 6/14/2002 Zachary Pollinger, Mahwah, NJ Junior: 6:25.71 6/13/2003 Zachary Pollinger, Mahwah, NJ Senior: 6:03.6h 6/1/2002 Adam Staier, Farmington, ME Name Year School Finals ================================================================ 1 2151 Geraldo Flores 13 Pharr, TX 7:43.14 2 1317 Benjamin Kates 13 Lisbon Falls, ME 7:47.57 3 1369 Peter Littlefield 14 Sidney, ME 9:29.32 4 269 Matthew Youland 14 Buxton, ME 10:02.27 5 1181 Peyton McDonald 12 Kentwood, MI 10:34.72



THURSDAY RESULTS

 Licensed to National Scholastic Sports Fdn OfficeUse
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/15/2012 12:27 AM
            New Balance Outdoor Nationals - 6/14/2012 to 6/16/2012             
                 North Carolina A+T University, Greensboro, NC                 
                                    Results                                    
 
Girls 5000 Meter Run Championship
================================================================
 #3343 Wesley Frazier is defending champion
    National:   15:48.91  7/22/2010   Emily Sisson, Parkway Cn,Chstrfield,MO   
        Meet:   16:18.91  6/19/2008   Ashley Brasovan, Wellington,WPB, FL      
    Freshman:   16:34.7h  1979        Kim Gallagher, Three Tuns JHS,M Gl,PA    
   Sophomore:   16:24.83  6/16/2011   Wesley Frazier, Ravenscroft, Raleigh, NC 
      Junior:   16:14.69  1986        Erin Keogh, Langley, Mc Lean, VA         
      Senior:   15:48.91  7/22/2010   Emily Sisson, Parkway Cn,Chstrfield,MO   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1  2626 Erba, Ashley        13 Winona Lake, IN       16:18.21  
  2   677 Anderson, Danielle  13 Inver Grove Heights   16:43.65  
  3  3343 Frazier, Wesley     13 Raleigh, NC           16:51.04  
  4  2683 Hauger, Maria       13 Shakopee, MN          16:53.07  
  5  2580 Blaney, Anne-Marie  12 Ocala, FL             16:59.22  
  6  2561 Fraser, Vanessa     13 Scotts Valley, CA     16:59.87  
  7  3100 Brown, Bethanie     13 Waterville, ME        17:11.14  
  8  2671 Olling, Kirsten     14 Breckenridge, MI      17:13.56  
  9  2564 Scholl, Tabor       15 Kremmling, CO         17:36.28  
 10  2877 Ward, Haley         13 Athens, TN            17:39.30  
 11  2581 Seymour, Bryce      13 Oviedo, FL            17:41.15  
 12  3255 Gappa, Brittany     13 Bellingham, WA        17:43.59  
 13   822 Young, Natalie      12 Dumfries, VA          17:48.97  
 14  3342 Frazier, Ryen       15 Raleigh, NC           17:53.80  
 15   967 Breidenbaugh, Moll  14 Mechanicsville, VA    18:02.42  
 16   219 Buss, Kate          12 Blacksburg, VA        18:04.71  
 17   584 Scott, Kate         13 Newtown, PA           18:15.37  
 18   640 Doggett, Mary Grac  14 Raleigh, NC           18:15.47  
 19  2634 Jennings, Gabriell  16 Slidell, LA           18:16.86  
 20   764 Martin, Ella        12 Woods Hole, MA        18:18.61  
 21   682 Lewis, Emily        12 Easley, SC            18:20.38  
 22  2584 Thomas, Carly       12 Tallahassee, FL       18:20.96  
 23  1631 Childers, Jessica   12 Englewood, OH         18:24.87  
 24  2751 Belmont, Rachel     14 Old Bridge,, NJ       18:26.89  
 25  2594 Kelly, Anne         13 Alpharetta, GA        18:29.52  
 26   552 Smillie, Jessie     14 Bohemia, NY           18:31.34  
 27  2736 Roche, Brianne      13 Freehold, NJ          18:32.16  
 28   852 Gerland, Stephanie  16 Garden City, NY       18:33.05  
 29  1248 Deccy, Stephanie    13 Burlington, CT        18:36.98  
 30   509 Weiner, Arielle     12 Freehold, NJ          18:38.00  
 31  3038 Sands, Colleen      14 Princeton, MA         18:39.11  
 32  1072 Wojnicki, Jess      14 Bethel, CT            18:40.55  
 33   458 Chang, Amanda       12 Cheshire, CT          18:42.90  
 34  2730 Carney, Caelainn    12 Basking Ridge, NJ     18:47.94  
 35   551 Melly, Erin         14 Bohemia, NY           19:01.61  
 36  1873 Poccia, Nina        12 Sparta, NJ            19:01.99  
 37  1071 Schuyler, Carly     14 Bethel, CT            19:04.04  
 38  1070 Kaeslin, Alexandra  12 Bethel, CT            19:05.46  
 39   553 Kelly, Courtney     12 Mount Laurel, NJ      19:05.81  
 40  2743 Day, Brittany       13 Haworth, NJ           19:33.23  
 41   639 Bartolomeo, Rachel  14 Cary, NC              19:47.00  
 42  1744 Hutchens, Victoria  13 Stuart, VA            19:53.78  
 --  2482 Lacy, Megan         12 Marlton, NJ                DNF  
 --  2882 Ball, Barbara Lee   13 Nashville, TN              DNF  
 
Girls 1000 Sprint Medley SwedishRelay Championship
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Columbia Tc-Nj                                      2:10.28   2 
  2 Withrow Tc-Oh                                       2:12.47   1 
  3 Western Branch Tc-Va                                2:12.66   2 
  4 Bloomfield Tc-Ct                                    2:15.11   2 
  5 Pope John Xxiii Tc-Nj                               2:15.99   2 
  6 Uniondale Tc-Ny                                     2:18.20   1 
  7 Hempstead Tc-Ny                                     2:19.32   1 
  8 Marlboro Tc-Nj                                      2:22.21   1 
  9 Ballard Tc-Ky                                       2:24.89   2 
 10 Cosby Tc-Va                                         2:25.52   1 
 11 Ursuline Tc-Ny                                      2:29.06   1 
 -- Essex County Vo Tech Tc-N                               DNF   2 
 
Heptathlon: #4 Girls 200 Meter Dash Championship Heptathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1  2390 Cannon, Jennifer    12 Bristol, TN              25.02  -0.5  1    885
  2  2728 Garnick, Betsy      13 Pelham, NH               25.56   NWI  2    836
  3   766 Howell, Aaron       13 Farmington Hills, M      25.79   NWI  2    816
  4  2609 Willis, Monti       12 Marietta, GA             25.80  -0.5  1    815
  5  1101 Cassidy, Katie      13 Glenside, PA             25.91   NWI  2    805
  6  2741 Jancewicz, Noel     13 Hamilton Square, NJ      26.02   0.5  3    795
  7  1344 Sweeney, Heather    12 Massapequa, NY           26.16   NWI  2    783
  8    23 McGee, Brittany     15 Brandon, FL              26.18   NWI  2    781
  9  2885 Guo, Stephanie      13 Houston, TX              26.65   0.5  3    741
 10  2682 Burns, Shaina       14 Prior Lake, MN           26.68   NWI  2    739
 11  2387 Burnett, Lindsey    13 Walland, TN              26.75  -0.5  1    733
 12  2345 Izard, Stephanie    12 amherst, NY              27.21   0.5  3    694
 13  2891 Feeney, Abby        13 The Woodlands, TX        27.84   0.5  3    643
 14   746 McAlister, Natalie  12 Newark, NJ               28.37  -0.5  1    602
 
Heptathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles Championship Heptathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1  2390 Cannon, Jennifer    12 Bristol, TN              14.14   1.2  2    959
  2  2728 Garnick, Betsy      13 Pelham, NH               14.27   1.3  3    941
  3  2609 Willis, Monti       12 Marietta, GA             14.56   0.3  1    901
  4  2891 Feeney, Abby        13 The Woodlands, TX        15.01   0.3  1    840
  5   766 Howell, Aaron       13 Farmington Hills, M      15.13   1.2  2    825
  6    23 McGee, Brittany     15 Brandon, FL              15.26   0.3  1    808
  7  2682 Burns, Shaina       14 Prior Lake, MN           15.44   1.3  3    784
  8  2345 Izard, Stephanie    12 amherst, NY              15.48   1.2  2    779
  9  1344 Sweeney, Heather    12 Massapequa, NY           15.54   1.3  3    772
 10   746 McAlister, Natalie  12 Newark, NJ               15.54   1.2  2    772
 11  2885 Guo, Stephanie      13 Houston, TX              15.58   1.2  2    767
 12  2741 Jancewicz, Noel     13 Hamilton Square, NJ      15.93   0.3  1    723
 13  1101 Cassidy, Katie      13 Glenside, PA             16.95   1.3  3    602
 14  2387 Burnett, Lindsey    13 Walland, TN              17.77   0.3  1    512
 
Heptathlon: #2 Girls High Jump Championship Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   766 Howell, Aaron       13 Farmington Hills, M      1.68m    5-06.00    830
  2  2345 Izard, Stephanie    12 amherst, NY              1.65m    5-05.00    795
  2  2741 Jancewicz, Noel     13 Hamilton Square, NJ      1.65m    5-05.00    795
  4    23 McGee, Brittany     15 Brandon, FL              1.62m    5-03.75    759
  5  2390 Cannon, Jennifer    12 Bristol, TN              1.59m    5-02.50    724
  6  2682 Burns, Shaina       14 Prior Lake, MN           1.56m    5-01.25    689
  7  2609 Willis, Monti       12 Marietta, GA             1.53m    5-00.25    655
  8  1344 Sweeney, Heather    12 Massapequa, NY           1.50m    4-11.00    621
  9   746 McAlister, Natalie  12 Newark, NJ               1.47m    4-09.75    588
  9  2387 Burnett, Lindsey    13 Walland, TN              1.47m    4-09.75    588
 11  2891 Feeney, Abby        13 The Woodlands, TX        1.44m    4-08.75    555
 11  2885 Guo, Stephanie      13 Houston, TX              1.44m    4-08.75    555
 13  2728 Garnick, Betsy      13 Pelham, NH               1.41m    4-07.50    523
 14  1101 Cassidy, Katie      13 Glenside, PA             1.38m    4-06.25    491
 
Heptathlon: #3 Girls Shot Put Championship Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   766 Howell, Aaron       13 Farmington Hills, M     11.32m   37-01.75    616
  2  2682 Burns, Shaina       14 Prior Lake, MN          10.98m   36-00.25    594
  3   746 McAlister, Natalie  12 Newark, NJ              10.64m   34-11.00    571
  4  2741 Jancewicz, Noel     13 Hamilton Square, NJ      9.92m   32-06.50    524
  5  2728 Garnick, Betsy      13 Pelham, NH               9.34m   30-07.75    486
  6  2387 Burnett, Lindsey    13 Walland, TN              9.06m   29-08.75    468
  7  2345 Izard, Stephanie    12 amherst, NY              8.99m   29-06.00    464
  8  2390 Cannon, Jennifer    12 Bristol, TN              8.90m   29-02.50    458
  9  2885 Guo, Stephanie      13 Houston, TX              8.61m   28-03.00    439
 10  1344 Sweeney, Heather    12 Massapequa, NY           8.59m   28-02.25    438
 11  1101 Cassidy, Katie      13 Glenside, PA             8.57m   28-01.50    436
 12    23 McGee, Brittany     15 Brandon, FL              8.39m   27-06.50    425
 13  2891 Feeney, Abby        13 The Woodlands, TX        8.01m   26-03.50    400
 14  2609 Willis, Monti       12 Marietta, GA             7.92m   26-00.00    394
 
 
Boys 5000 Meter Run Championship
================================================================
    National:   13:37.91  7/31/2004   Galen Rupp, Cent  Cath,Portland,OR       
        Meet:   14:25.74  6/16/2011   Edward Cheserek, St. Benedict's,Newark,NJ
    Freshman:   15:05.60  1981        Jeff Cannada, Greenway, Phoenix, AZ      
   Sophomore:   14:02.33  4/21/2011   Edward Cheserek, St. Benedicts, Newark,NJ
      Junior:   14:11.20  6/29/1979   John Zishka, Lancaster, OH               
      Senior:   13:37.91  7/31/2004   Galen Rupp, Cent Cath, Portland, OR      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   210 Leingang, Jake      13 Bismarck, ND          14:27.16  
  2  1035 Thomson, Jacob      13 Louisville, KY        14:34.78  
  3  1808 Lennon, Daniel      12 Morrisonville, NY     14:37.32  
  4  2680 Clark, Brandon      12 Chanhassen, MN        14:44.32  
  5  2817 Wharton, Sam        13 Tipp City, OH         14:46.31  
  6  2606 Brickell, Joshua    13 Lawrenceville, GA     14:46.35  
  7  3074 Grandinali, Paddy   12 Warwick, NY           14:48.16  
  8  2676 Hinkle, Tanner      13 Mason, MI             14:53.81  
  9  1624 Shearn, Brendan     13 Frackville, PA        14:56.81  
 10   479 Wilson, Dustin      12 Philadelphia, PA      14:57.87  
 11  1599 Feinstein, Jake     13 Sandy Hook, CT        15:02.21  
 11  1943 Taranto, David      12 Burlington, MA        15:02.21  
 13  2724 McAlister, James    12 Zionville, NC         15:06.63  
 14  1561 Hrezi, Muad         12 Naugatuck, CT         15:07.77  
 15    26 Giacco, Alex        13 newark, DE            15:08.54  
 16   501 Ivankovic, Andre    13 Clemson, SC           15:10.64  
 17  2054 Kun, Mitchell       12 Brooklyn, NY          15:10.66  
 18   395 Sullivan, Nate      13 Keller, TX            15:11.85  
 19   400 Seymour, Cody       12 Bent Mountain, VA     15:23.43  
 20   190 Doyle, Connor       13 Swansea, MA           15:24.24  
 21  2732 Vekaria, Jaimin     12 Clinton, NJ           15:24.61  
 22    25 Garrett, Stephen    15 newark, DE            15:24.81  
 23  1764 Christensen, Nicho  12 Peabody, MA           15:25.30  
 24  1829 Cunningham, Eddie   13 Plainsboro, NJ        15:27.25  
 25   605 Crawley, Trevor     13 Cumberland, RI        15:28.37  
 26   634 Cromar, Brayden     13 Kaysville, UT         15:28.78  
 27   192 Tierney, Colin      14 East Greenwich, RI    15:32.00  
 28  1962 Anderson, Andrew    12 Richmond, VA          15:33.06  
 29  2631 Covert, Kyle        12 Louisville, KY        15:35.84  
 30  2586 McMahon, Ben        12 Tallahassee, FL       15:40.75  
 31   191 Potter, Michael     15 North Kingstown, RI   15:46.52  
 32  3144 Anderson, Chris     12 Greensboro, NC        16:04.01  
 33  2632 Gregory, Patrick    14 Louisville, KY        16:05.62  
 --  2513 Hollister, Blake    12 Aurora, NC                 DNF  
 --  2590 Salas, Daniel       13 Winter Park, FL            DNF  
 --  3376 Hanko, Josiah       14 Montville, NJ              DNF  
 
Boys 1000 Sprint Medley SwedishRelay Championship
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Smiths Station Tc-Al                                1:54.56   2 
  2 Rams Tc-Md                                          1:55.68   2 
  3 Thornwood Tc-Il                                     1:56.93   2 
  4 Western Branch Tc-Va                                1:57.23   1 
  5 Century Tc-Nd                                       1:57.62   2 
  6 Union Catholic TC                                   1:58.32   2 
  7 Tempo Tc-Mi                                         1:58.36   2 
  8 Newburgh NY Elite-NY                                1:58.92   1 
  9 Providence Cobras-RI                                2:00.28   1 
 10 Bobcat Tc-Va                                        2:00.35   1 
 11 Great Oak Tc-Ca                                     2:00.80   2 
 12 KP Athletics-MI                                     2:01.73   2 
 13 Rye Country Day Tc-Ny                               2:04.53   1 
 14 Iona Prep School Tc-Ny                              2:04.56   1 
 
 
Decathlon: #1 Boys 100 Meter Dash Championship Decathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1  2459 Horn, Kris          12 Pembroke, MA             10.91   4.0  1    881
  2  1658 Santalla, Dan       12 Torrington, CT           11.21   4.0  1    814
  3  2607 Thomas, Jordan      12 Locust Grove, GA         11.36   4.0  1    782
  4  1038 Ainsley, Jeffrey    12 Philadelphia, PA         11.41   2.9  2    771
  5   933 Cacace, Robert      12 Yonkers, NY              11.48   4.0  1    757
  6  1737 Cudequest, Taylor   12 Montvale, NJ             11.49   4.0  1    755
  7  2192 Farish, Brandon     12 Maylene, AL              11.57   4.0  1    738
  8  2983 Jones, Devin        12 Trussville, AL           11.59   2.9  2    734
  9  1316 Cieslinski, Quenti  12 Madison, OH              11.65   2.9  2    721
 10  1047 Webster, Ryan       12 Hopkinton, MA            11.70   4.0  1    711
 11  2929 Ghizzone, Andrew    14 Union, NJ                11.83   2.9  2    685
 12  2591 Delashmit, Hunter   13 Acworth, GA              12.34   2.9  2    586
 13  1146 Gilroy, Zach        13 brentwood, TN            12.65   2.9  2    529
 
 
Decathlon: #5 Boys 400 Meter Dash Championship Decathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1658 Santalla, Dan       12 Torrington, CT           49.52   1    837
  2  2459 Horn, Kris          12 Pembroke, MA             50.65   1    785
  3  1737 Cudequest, Taylor   12 Montvale, NJ             51.16   1    762
  4  2607 Thomas, Jordan      12 Locust Grove, GA         51.86   1    731
  5  2929 Ghizzone, Andrew    14 Union, NJ                52.25   2    714
  6  1038 Ainsley, Jeffrey    12 Philadelphia, PA         52.82   2    689
  7  1047 Webster, Ryan       12 Hopkinton, MA            53.86   2    645
  8  2192 Farish, Brandon     12 Maylene, AL              54.05   2    638
  9   933 Cacace, Robert      12 Yonkers, NY              54.12   2    635
 10  2983 Jones, Devin        12 Trussville, AL           54.96   2    600
 11  1316 Cieslinski, Quenti  12 Madison, OH              56.04   1    558
 12  1146 Gilroy, Zach        13 brentwood, TN            57.02   1    520
 13  2591 Delashmit, Hunter   13 Acworth, GA              57.79   2    491
 
Decathlon: #4 Boys High Jump Championship Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1  2983 Jones, Devin        12 Trussville, AL           1.98m    6-06.00    785
  2  1316 Cieslinski, Quenti  12 Madison, OH              1.92m    6-03.50    731
  3  2459 Horn, Kris          12 Pembroke, MA             1.89m    6-02.25    705
  4  2192 Farish, Brandon     12 Maylene, AL              1.86m    6-01.25    679
  5  1146 Gilroy, Zach        13 brentwood, TN            1.83m    6-00.00    653
  6  2929 Ghizzone, Andrew    14 Union, NJ                1.80m    5-10.75    627
  6  1038 Ainsley, Jeffrey    12 Philadelphia, PA         1.80m    5-10.75    627
  8  2607 Thomas, Jordan      12 Locust Grove, GA         1.77m    5-09.75    602
  8   933 Cacace, Robert      12 Yonkers, NY              1.77m    5-09.75    602
  8  1737 Cudequest, Taylor   12 Montvale, NJ             1.77m    5-09.75    602
 11  1047 Webster, Ryan       12 Hopkinton, MA            1.74m    5-08.50    577
 11  1658 Santalla, Dan       12 Torrington, CT           1.74m    5-08.50    577
 13  2591 Delashmit, Hunter   13 Acworth, GA              1.65m    5-05.00    504
 
 
Decathlon: #2 Boys Long Jump Championship Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1  2459 Horn, Kris          12 Pembroke, MA             6.71m   1.9  22-00.25    746
     6.59m(2.4) 6.33m(1.6) 6.71m(1.9)            
  2  1737 Cudequest, Taylor   12 Montvale, NJ             6.44m   0.7  21-01.50    684
     6.25m(2.8) 5.98m(-0.9) 6.44m(0.7)            
  3  1658 Santalla, Dan       12 Torrington, CT           6.40m  -0.1  21-00.00    675
     6.27m(2.5) 6.28m(1.7) 6.40m(-0.1)            
  4  1038 Ainsley, Jeffrey    12 Philadelphia, PA         6.35m   0.8  20-10.00    664
     6.11m(1.6) 5.74m(1.5) 6.35m(0.8)            
  5  1047 Webster, Ryan       12 Hopkinton, MA            6.34m   2.5  20-09.75    661
     6.34m(2.5) 6.13m(1.6) 6.22m(1.7)            
  6  1316 Cieslinski, Quenti  12 Madison, OH              6.31m   1.1  20-08.50    655
     6.16m(0.8) 6.27m(1.2) 6.31m(1.1)            
  7  2983 Jones, Devin        12 Trussville, AL           6.23m  +0.0  20-05.25    637
     FOUL(3.4) FOUL(0.7) 6.23m(+0.0)            
  8   933 Cacace, Robert      12 Yonkers, NY              6.20m   1.1  20-04.25    630
     6.05m(1.8) 6.20m(1.1) 6.03m(1.0)            
  9  2192 Farish, Brandon     12 Maylene, AL              5.98m   0.2  19-07.50    582
     FOUL(2.9) 5.98m(0.2) FOUL(-0.5)            
 10  2607 Thomas, Jordan      12 Locust Grove, GA         5.94m   1.5  19-06.00    574
     5.65m(1.1) 5.94m(1.5) FOUL(1.3)            
 11  2929 Ghizzone, Andrew    14 Union, NJ                5.88m   2.5  19-03.50    561
     5.67m(1.8) 5.71m(2.3) 5.88m(2.5)            
 12  2591 Delashmit, Hunter   13 Acworth, GA              5.46m   2.0  17-11.00    473
     5.13m(1.4) 5.46m(2.0) 5.08m(+0.0)            
 13  1146 Gilroy, Zach        13 brentwood, TN            5.37m   2.9  17-07.50    455
     5.37m(2.9) 5.29m(3.4) 4.25m(0.9)            
 
Decathlon: #3 Boys Shot Put Championship Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   933 Cacace, Robert      12 Yonkers, NY             13.09m   42-11.50    673
  2  1316 Cieslinski, Quenti  12 Madison, OH             12.90m   42-04.00    661
  3  1146 Gilroy, Zach        13 brentwood, TN           12.74m   41-09.75    651
  4  2459 Horn, Kris          12 Pembroke, MA            12.70m   41-08.00    649
  5  1737 Cudequest, Taylor   12 Montvale, NJ            12.06m   39-07.00    610
  6  1047 Webster, Ryan       12 Hopkinton, MA           11.96m   39-03.00    604
  7  1038 Ainsley, Jeffrey    12 Philadelphia, PA        11.70m   38-04.75    588
  8  2607 Thomas, Jordan      12 Locust Grove, GA        11.69m   38-04.25    588
  9  2591 Delashmit, Hunter   13 Acworth, GA             10.74m   35-03.00    530
 10  2983 Jones, Devin        12 Trussville, AL          10.25m   33-07.50    501
 11  2192 Farish, Brandon     12 Maylene, AL             10.17m   33-04.50    496
 12  2929 Ghizzone, Andrew    14 Union, NJ                9.72m   31-10.75    469
 13  1658 Santalla, Dan       12 Torrington, CT           9.23m   30-03.50    440