Simplot Results

Updated: February 19, 2012, 10:23 AM ET

COMPLETE SIMPLOT RESULTS

Licensed to HY-TEK MEET MANAGER Demo   HY-TEK's Meet Manager 2/18/2012 04:19 PM
                  Simplot Games 2012 - 2/16/2012 to 2/18/2012                  
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash -
===================================================================
    Class FR:    7.47  2011        Hannah Cunliffe, Federal Way, WA            
    Class SO:    7.29  1999        Alexis Joyce, Denver, CO                    
    Class JR:    7.24  2007        Victoria Jordan, Fort Worth, TX             
    Class SR:    7.19  2004        Ashley Owens, Colorado Springs, CO          
    Meet Rec:    7.19  2004        Ashley Owens, Colorado Springs, CO          
    National:    7.19  2004        Ashley Owens, Colorado Springs, CO          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1  1851 Cunliffe, Hannah    10 Seattle Speed Tr          7.60q  3 
  2   872 Ries, Chyna         10 Colorado Flyers           7.65q  4 
  3   875 Sant, Marybeth      11 Colorado Flyers           7.67q  2 
  4   519 Auzenne, Micha      11 Auzenne, Micha            7.68q  7 
  5  1925 Hicks, Traci        12 Speed City                7.75q 14 
  6  1168 Lewis, Sydney       12 Gardena Core              7.76q 12 
  7  1848 Scott, Christine    12 Scott, Christine          7.76q  8 
  8  1895 Smallwood, Shelby   10 South Bay Expres          7.77q 15 
  9  1108 Bouyer, Kennadi     11 Flying Aj's Trac          7.78q  6 
 10   874 Sanni, Zainab       11 Colorado Flyers           7.83q 10 
 11  1278 Cline, Sarah        12 Heritage Track C          7.85q 16 
 12  1119 Deadwiler, Camille  11 Flying Jaguars            7.86q  8 
 13  1169 Owens, JaShonna     11 Gardena Core              7.90q 15 
 14   945 Harrison, Sylvia    12 Davis Track Club          7.90q 17 
 15   867 Gillespie, Vanessa  12 Colorado Flyers           7.91q 18 
 16   876 Vaden, Sierra       11 Colorado Flyers           7.93q 13 
 17   781 Romo, Emily         11 Centennial Track          7.94q  9 
 18  1075 Blake, Jasiri       12 Eoydc                     7.95q 18 
 19   753 Cantrell, Gabriell  10 Catc                      7.97   2 
 20  1854 Stavig, Sarah        9 Seattle Speed Tr          8.00   4 
 21  1115 Williams, Brandi    11 Flying Aj's Trac          8.01   1 
 22  1850 Bain, Marie          9 Seattle Speed Tr          8.02   4 
 23  1121 Veale, Mariee       12 Flying Jaguars            8.03  17 
 24  2295 Van Halder, Alexan  12 YMCA Team Idaho           8.04   6 
 25   871 Porter, Tiana       12 Colorado Flyers           8.06  11 
 26  1302 Todd, Tekeya        12 Isc Internationa          8.07   7 
 27  1120 McNeally, Sanita    12 Flying Jaguars            8.10   2 
 28  2044 Cain, Hannah         9 Team RunStrong            8.12   1 
 28  1170 Wilburn, Alexis     10 Gardena Core              8.12  15 
 30  1676 Holland, Mia        12 Real Training             8.17   3 
 31  1109 Coker, Alanna       12 Flying Aj's Trac          8.18  12 
 32  1927 Myers, Tori         12 Speed City                8.23  16 
 33   793 Frazier, Sarah      12 Central Oregon T          8.24   6 
 33  1852 Kameni, Floriane    10 Seattle Speed Tr          8.24   9 
 35  1329 Hockley, Taylor     12 Kelly Walsh High          8.25   8 
 36  1076 Epps, Alanna         9 Eoydc                     8.27  10 
 37  1469 Trawally, Fatou     11 Mercury Track             8.30   5 
 38  1276 Buck, Casey         11 Heritage Track C          8.33   3 
 39  1870 King, Bethany       12 Sky View                  8.36   4 
 40  1266 Pfister, Taylor     10 Hellgate Track            8.38   3 
 41  1902 Czarnecki, Julia    12 Spartan Flyers            8.39  10 
 42  2016 Laws, Nicole        11 Team Provo                8.41  11 
 42  1533 Hollinger, Holly    12 Mountain West Tr          8.41  18 
 42  1742 Jackson, Alexis      9 Riverton TC Ut            8.41   7 
 45  1279 Williams, Sarah     11 Heritage Track C          8.43  14 
 45  1114 Rodseth, Ali        12 Flying Aj's Trac          8.43   5 
 45  1547 Zimmer, Natalie     12 Mountain West Tr          8.43  15 
 48   815 Merryman, Mercedes  10 Cheyenne Central          8.48  18 
 49   603 Kassen, Nicci       12 Bronc Track Club          8.51   8 
 49  1540 Porch, Tess         10 Mountain West Tr          8.51  11 
 49  1973 Wellard, McKenzie   12 Star Valley               8.51   6 
 52  1500 Uhlenbrock, Kacey   11 Mt. View Trck CO          8.52  12 
 53  1465 Beckstead, Kassadi  10 Mercury Track             8.54   9 
 53  1111 Lanzafame, Alexand  11 Flying Aj's Trac          8.54  14 
 55   728 Hannewald, Paige    11 Casper Natrona T          8.55  15 
 56  1025 Siddoway, McKenzie  10 Digger Track Clu          8.57  11 
 57  1853 Silliman, Tierney    9 Seattle Speed Tr          8.58   9 
 58   719 Carrillo, Marisol   12 Carrillo, Mariso          8.60  15 
 58  2129 Alston, Keanne       9 Trojan Track Clu          8.60  16 
 60   754 Evans, Janaa        11 Catc                      8.61   9 
 60  2131 Minnix, Micaila     11 Trojan Track Clu          8.61  18 
 62   664 Saenz, Brittany     11 Campbell County           8.62   7 
 63   700 Scholl, Kalei       12 Capital High Bru          8.63   8 
 63  1311 Jackson, Whitney    11 Jackson, Whitney          8.63  13 
 65  2268 Broadbent, Sophia   10 YMCA Team Idaho           8.68   1 
 66  1593 Macdonald, Lindsey  11 Northeast Albert          8.71   7 
 67  1112 Marzano, Allyssa    12 Flying Aj's Trac          8.72   2 
 68  1967 Myers, Ivy          11 Star Valley               8.73  17 
 68   836 Stewart, Cali        9 Cheyenne South H          8.73   6 
 70   599 Gardner, Brynne     11 Bronc Track Club          8.78  18 
 71  1544 Sax, Hannah         10 Mountain West Tr          8.82  17 
 72  1655 Muse, Kryshawna     12 Portneuf Valley           8.83  12 
 73  1212 Lopez, Janeth       12 Gooding                   8.85   1 
 74   727 Graney, Kylie       11 Casper Natrona T          8.86  13 
 74   909 Jones, Morgan       12 CR Elite                  8.86   1 
 76  1262 Bryant, Codi Jean   10 Hellgate Track            8.90   2 
 77   734 Maddox, Halie       10 Casper Natrona T          8.96  11 
 78   709 Oneal, Angel        11 Cardinal Track C          8.98  17 
 78   723 Brown, Storee       10 Casper Natrona T          8.98   3 
 80  1654 Mullins, Abrey       9 Portneuf Valley           9.01   4 
 80   701 Starceski, Lexie    12 Capital High Bru          9.01  14 
 82  1495 Coleman, Jaci       10 Mt. View Trck CO          9.05  13 
 83  1968 Perry, Justene      12 Star Valley               9.09  10 
 84   835 Codr, Amber          9 Cheyenne South H          9.11  14 
 84  2297 Waite, Megan        11 YMCA Team Idaho           9.11   1 
 86   730 Hermon, Brittany    11 Casper Natrona T          9.13  16 
 86   883 Olmstead, Ashlynn   10 Columbia Gorge T          9.13  16 
 88   914 Richards, Riane     12 CR Elite                  9.14   5 
 89   533 Long, Taylor        11 Big Piney                 9.16  12 
 89  1942 Anderson, Olivia    10 SR Track Club             9.16  13 
 91  1964 Holbrook, Misty     12 Star Valley               9.19  17 
 92  1733 Lynott, Ashley      11 Riverton HS Wyo           9.20  16 
 93   534 McNinch, Kaycee     10 Big Piney                 9.30  11 
 94   694 Leslie, Mary        10 Capital High Bru          9.38   8 
 95  1972 Walton, Becca       12 Star Valley               9.40  12 
 96  1031 Bussian, Bella      10 Durango Track Cl          9.43   9 
 97  1037 McMunn, Lauren      11 Durango Track Cl          9.45   5 
 98   703 Wardell, Kara       11 Capital High Bru          9.70   2 
 99  1735 Snell, Haley        10 Riverton HS Wyo           9.84   7 
100  1624 Gilbert, Shayla     10 Pocatello Track           9.91   3 
101   786 Vazquez, Summer     10 Central City Che          9.95  10 
102  2105 Thurgood, Michelle  12 Titan Track Club         10.02   6 
103  2018 Martin, Kelly        9 Team Provo               10.39   4 
 --   626 Dixon, Jessica      12 Butte County                DQ  14 
 
Women 60 Meter Dash -
===================================================================
    Class FR:    7.47  2011        Hannah Cunliffe, Federal Way, WA            
    Class SO:    7.29  1999        Alexis Joyce, Denver, CO                    
    Class JR:    7.24  2007        Victoria Jordan, Fort Worth, TX             
    Class SR:    7.19  2004        Ashley Owens, Colorado Springs, CO          
    Meet Rec:    7.19  2004        Ashley Owens, Colorado Springs, CO          
    National:    7.19  2004        Ashley Owens, Colorado Springs, CO          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1   875 Sant, Marybeth      11 Colorado Flyers           7.48   3 
  2  1108 Bouyer, Kennadi     11 Flying Aj's Trac          7.52   2 
  3  1851 Cunliffe, Hannah    10 Seattle Speed Tr          7.55   3 
  4  1925 Hicks, Traci        12 Speed City                7.61   3 
  5   519 Auzenne, Micha      11 Auzenne, Micha            7.62   3 
  6  1168 Lewis, Sydney       12 Gardena Core              7.69   3 
  7  1848 Scott, Christine    12 Scott, Christine          7.70   2 
  8   874 Sanni, Zainab       11 Colorado Flyers           7.73   2 
  9   867 Gillespie, Vanessa  12 Colorado Flyers           7.75   1 
  9  1895 Smallwood, Shelby   10 South Bay Expres          7.75   2 
  9  1119 Deadwiler, Camille  11 Flying Jaguars            7.75   2 
 

Women 200 Meter Dash - =================================================================== Class FR: 23.97 2007 Ashton Purvis, Oakland, CA Class SO: 23.43 2008 Ashton Purvis, Oakland, CA Class JR: 23.26 2006 Bianca Knight, Ridgeland, MS Class SR: 22.97 2007 Bianca Knight, Ridgeland, MS Meet Rec: 22.97 2006 Bianca Knight, Ridgeland, MS National: 22.97 2007 Bianca Knight, Ridgeland, MS Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 1278 Cline, Sarah 12 Heritage Track C 24.87q 4 2 1931 Washington, Ariana 10 Speed City 25.04q 5 3 1160 Brown, Maya 12 Gardena Core 25.11q 14 4 1848 Scott, Christine 12 Scott, Christine 25.11q 2 5 520 Baisden, Kendall 11 Baisden, Kendall 25.28q 1 6 1930 Thomas, Diamond 11 Speed City 25.47q 13 7 781 Romo, Emily 11 Centennial Track 25.61q 16 8 1075 Blake, Jasiri 12 Eoydc 25.80q 11 9 780 Daubert, Jessica 11 Centennial Track 26.01q 6 10 1302 Todd, Tekeya 12 Isc Internationa 26.04q 13 11 777 Brown, Tashay 10 Centennial Track 26.05q 8 12 1121 Veale, Mariee 12 Flying Jaguars 26.10q 7 13 753 Cantrell, Gabriell 10 Catc 26.13q 12 14 1299 Hardiman, Iesha 12 Isc Internationa 26.23q 14 15 876 Vaden, Sierra 11 Colorado Flyers 26.25q 10 16 871 Porter, Tiana 12 Colorado Flyers 26.26q 9 17 529 Baxter, Lauren 11 Baxter, Lauren 26.28q 6 18 1745 Paddock, Courtney 12 Riverton TC Ut 26.29q 9 19 2273 DeGrange, Nichole 12 YMCA Team Idaho 26.31 15 20 1296 Baynard, Timarya 9 Isc Internationa 26.36 1 21 785 Bradley, Jasmine 12 Central City Che 26.66 16 22 1076 Epps, Alanna 9 Eoydc 26.67 8 23 2372 Townsend, Ayele 11 Zzyzx 26.92 15 24 1697 Aafedt, Allison 12 Ric Rojas Runnin 26.94 3 25 1349 Reeves, Samantha 11 Kufunga 26.97 10 26 911 Lee, Kayla 11 CR Elite 27.05 4 27 1277 Buck, Kassi 11 Heritage Track C 27.15 3 28 661 McGeary, Michelle 11 Campbell County 27.28 13 29 1625 Henderson, Shayla 11 Pocatello Track 27.33 1 30 2180 Heaton, Mykah 12 Warrior Track Cl 27.35 12 31 1539 Porch, Hannah 9 Mountain West Tr 27.48 2 32 1132 Weber, Katie 12 Fort Collins Tra 27.50 2 32 787 Wingeleth, Ann 9 Central City Che 27.50 15 34 1501 Wenrick, Ashlee 12 Mt. View Trck CO 27.53 1 35 1364 Dodds, Ashley 11 Laramie Tracc Cl 27.68 9 36 2182 Hillstrom, Michael 10 Warrior Track Cl 27.87 5 37 1466 Bond, Megan 12 Mercury Track 27.90 9 38 704 Albright, Emerald 10 Cardinal Track C 27.92 4 39 2183 Tidwell, Melissa 12 Warrior Track Cl 27.96 10 40 2288 Quarnberg, Mikayla 11 YMCA Team Idaho 27.97 1 41 1903 Loftus, Kelly 11 Spartan Flyers 27.98 11 42 1431 Elmont, Megan 10 Maple Mountain T 28.00 8 42 935 Berning, Elise 9 Davis Track Club 28.00 6 44 953 Jones, Taurus 12 Davis Track Club 28.03 11 45 1740 Bate, Bre 9 Riverton TC Ut 28.12 13 45 1133 Wockner, Julia 10 Fort Collins Tra 28.12 4 47 1468 Passey, Kylie 10 Mercury Track 28.13 3 48 812 Beaver, Adriana 11 Cheyenne Central 28.15 5 49 1809 Saunders, McKenzie 10 Salem Hills 28.39 2 50 1494 Bauman, Andrea 11 Mt. View Trck CO 28.40 7 51 1326 Boothe, Kaitlin 11 Kelly Walsh High 28.42 4 52 1702 Minors-Watson, Sor 12 Ric Rojas Runnin 28.46 10 53 710 Silla, Essence 9 Cardinal Track C 28.58 5 54 1034 Hwang, Hannah 11 Durango Track Cl 28.67 8 55 1441 Weight, Tessa 11 Maple Mountain T 28.79 15 56 1436 Heyn, Christine 10 Maple Mountain T 28.86 14 57 1033 Gallegos, Miranda 9 Durango Track Cl 28.95 3 58 580 Todd, Kaitlyn 11 Bozeman Track Cl 29.12 12 58 2148 Schulz, Ashli 12 Viking Track Clu 29.12 16 60 1678 Miller, Jaylene 12 Real Training 29.18 2 61 1332 Oates, Ainsley 12 Kelly Walsh High 29.20 5 62 853 Manchester, Micael 10 Cody Track Club 29.27 10 63 573 Novotny, Kayla 12 Bozeman Track Cl 29.30 11 64 1229 Steege, Megan 11 Green River Wolv 29.32 16 65 1756 Carter, Hannah 9 Rock Springs 29.33 8 66 1143 Barnes, Sierra 11 Fossil Ridge Tra 29.41 6 67 852 Lewis, Toni 10 Cody Track Club 29.54 12 68 1487 Hofer, Rachel 12 Mountain View Bu 29.57 15 69 1760 Ice, Emily 10 Rock Springs 29.60 9 70 604 Maze, Sarah 11 Bronc Track Club 29.61 15 71 1300 Kim, Amber 9 Isc Internationa 29.64 12 72 884 Orgain, Georgia 10 Columbia Gorge T 29.65 6 73 1210 Becker, Kylie 12 Gooding 29.67 14 73 885 Schlosser, Anna 10 Columbia Gorge T 29.67 7 75 1885 Smith, Bailey 12 Smith, Bailey 30.14 1 76 1242 Spaulding, Nicole 10 Grizz Track Club 30.15 16 77 1762 Johnson, Cassie 11 Rock Springs 30.29 12 78 2103 Segura, Sam 11 Titan Track Club 30.40 14 79 2012 Bigelow, Sydney 9 Team Provo 30.42 9 80 1812 Wixom, Natalie 10 Salem Hills 30.44 13 81 2089 Anderson, Jordan 11 Titan Track Club 30.54 7 82 2009 Acosta, Aimee 9 Team Provo 30.84 10 83 2014 Johnson, Stephanie 9 Team Provo 32.94 7 84 1724 Macdonald, Katie 9 Richfield Runnin 33.89 5 85 2099 Lopez Cascon, Clau 11 Titan Track Club 33.95 6 86 1723 Bastian, Brinley 9 Richfield Runnin 38.93 4 -- 870 Nelson, Sharay 10 Colorado Flyers DQ 11 Women 200 Meter Dash - =================================================================== Class FR: 23.97 2007 Ashton Purvis, Oakland, CA Class SO: 23.43 2008 Ashton Purvis, Oakland, CA Class JR: 23.26 2006 Bianca Knight, Ridgeland, MS Class SR: 22.97 2007 Bianca Knight, Ridgeland, MS Meet Rec: 22.97 2006 Bianca Knight, Ridgeland, MS National: 22.97 2007 Bianca Knight, Ridgeland, MS Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 1931 Washington, Ariana 10 Speed City 23.83 3 2 1848 Scott, Christine 12 Scott, Christine 24.37 3 3 1278 Cline, Sarah 12 Heritage Track C 24.61 3 4 1121 Veale, Mariee 12 Flying Jaguars 24.74 2 5 781 Romo, Emily 11 Centennial Track 24.89 2 6 1160 Brown, Maya 12 Gardena Core 25.23 3 7 1930 Thomas, Diamond 11 Speed City 25.29 3 8 1302 Todd, Tekeya 12 Isc Internationa 25.31 2 9 1299 Hardiman, Iesha 12 Isc Internationa 25.60 1 10 1075 Blake, Jasiri 12 Eoydc 25.73 2 11 871 Porter, Tiana 12 Colorado Flyers 25.78 1 12 1745 Paddock, Courtney 12 Riverton TC Ut 26.02 1 13 529 Baxter, Lauren 11 Baxter, Lauren 26.08 1 14 780 Daubert, Jessica 11 Centennial Track 26.15 2 15 777 Brown, Tashay 10 Centennial Track 26.21 2 16 876 Vaden, Sierra 11 Colorado Flyers 26.33 1 17 753 Cantrell, Gabriell 10 Catc 26.41 1 -- 520 Baisden, Kendall 11 Baisden, Kendall DNF 3

Women 400 Meter Dash - =================================================================== Class FR: 53.23 2010 Kendell Baisden, Beveryly Hills, MI Class SO: 53.45 1985 Andrea Thomas, Bronx, NY Class JR: 52.19 2004 Nicole Leach, Philadelphia, PA Class SR: 51.93 2006 Francena McCorory, Hampton, VA Meet Rec: 53.38 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA National: 51.93 2006 Francena McCorory, Hamption, VA Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 1298 Bryant, Ellisa 11 Isc Internationa 57.12q 5 2 646 Watson, Sage 12 Calgary Internat 57.46q 1 3 1892 Bamberg, Ashley 12 South Bay Expres 57.96q 4 4 1161 Ezumah, Chimere 11 Gardena Core 58.25q 2 5 1675 Holland, Ana 11 Real Training 58.44q 9 6 1159 Agudo, Kayah 12 Gardena Core 58.66q 9 7 1872 Porter, Brenna 11 Sky View 59.47q 3 8 1928 Payne, Kymber 10 Speed City 59.47q 8 9 1396 Brittan, Grace 12 Lion Strength 59.54q 11 10 1166 James, Renetia 12 Gardena Core 59.59q 6 11 1098 Horton, Chelsie 12 Fast Traxx Troup 59.71q 8 12 778 Clough, Sarah 11 Centennial Track 59.87q 7 13 1078 Ledesma-Turner, Ak 12 Eoydc 59.95q 6 14 1679 Miller, Payton 10 Real Training 1:00.02q 10 15 1932 Washington, Ratany 11 Speed City 1:00.15q 10 16 1399 Hardarson, Rosa 10 Lion Strength 1:00.66q 1 17 1924 Harris, Hollie 10 Speed City 1:00.76q 12 18 1904 Vaculin, Shelby 11 Spartan Flyers 1:01.33q 8 19 755 May, Keisha 11 Catc 1:01.49 4 20 792 Brown, Miranda 9 Central Oregon T 1:01.72 12 21 1163 George, Megan 11 Gardena Core 1:01.95 5 22 1705 Sanchez, Emma 10 Ric Rojas Runnin 1:01.99 3 23 2275 Echevarria, Jacare 12 YMCA Team Idaho 1:02.24 4 24 1297 Bryant, Bianca 9 Isc Internationa 1:02.29 2 25 1082 Anderson, Mandi 12 Evanston Red Dev 1:02.66 10 26 1398 Gaetani, Dana 12 Lion Strength 1:02.68 6 27 868 Horan, Kendall 11 Colorado Flyers 1:02.93 9 28 1681 Traxinger, Kelsey 12 Real Training 1:03.11 11 29 1213 Youren, Rachel 10 Gooding 1:03.17 11 30 1929 Russell, Tierney 10 Speed City 1:03.19 3 31 1991 Umpierre, Jada 11 Stockton Starz 1:03.24 8 32 1699 Kowal, Katie 11 Ric Rojas Runnin 1:03.45 11 33 1768 Weidle, Mesa 10 Rock Springs 1:03.57 2 34 1442 Williams, Jensen 11 Maple Mountain T 1:03.69 2 35 2265 Black, Juliet 10 YMCA Team Idaho 1:03.74 1 36 1989 Cox, Talia 10 Stockton Starz 1:03.76 5 37 848 Garrison, Courtney 10 Cody Track Club 1:03.80 6 38 1810 Tew, Camille 11 Salem Hills 1:03.86 10 39 1211 Bullers, Ashley 11 Gooding 1:03.88 10 40 2056 Thiel, Blayre 12 Thiel, Blayre 1:03.90 7 41 933 Anderson, Rachel 10 Davis Track Club 1:04.01 5 42 2130 Hansen, Shaina 11 Trojan Track Clu 1:04.02 2 43 2091 Bailey, Lindsey 11 Titan Track Club 1:04.33 3 44 1650 Covey, Courtney 10 Portneuf Valley 1:04.58 1 45 504 Armstrong, Heather 11 Alpha T-Wolves O 1:05.99 8 46 598 Dannels, Bailie 12 Bronc Track Club 1:06.26 12 47 2291 Sandberg, Kenzie 11 YMCA Team Idaho 1:06.83 6 48 1530 Fred, Rylee 9 Mountain West Tr 1:06.98 10 49 834 Borbely, Melissa 11 Cheyenne South H 1:07.09 9 50 1884 Smith, Abby 11 Smith, Abby 1:07.26 11 51 1066 Jamiel, Hannah 12 Elko Track Club 1:07.37 5 52 1260 Hegsted, Cheyenne 12 Hegsted, Cheyenn 1:07.38 7 53 1594 Pelham, Megan 10 Northeast Albert 1:07.56 1 54 1190 Kilgure, Diseanna 10 Gate City Track 1:08.21 3 55 2011 Beukers, Emily 11 Team Provo 1:08.37 8 56 1963 Heward, Aspen 9 Star Valley 1:08.88 11 57 2015 Judkins, Chanel 9 Team Provo 1:09.04 4 58 851 Lewis, Taylor 10 Cody Track Club 1:09.17 12 59 1241 Robinson, Kelsey 11 Grizz Track Club 1:09.34 12 60 2017 Lehmann, Aisha 9 Team Provo 1:10.53 3 61 1623 Condie, Jamie 12 Pocatello Track 1:11.71 7 62 1971 Valentine, Sadie 10 Star Valley 1:12.34 5 63 1542 Rogers, Sophie 10 Mountain West Tr 1:12.95 2 64 2106 Wilcox, Haley 11 Titan Track Club 1:14.00 9 65 2013 Evans, Anna 11 Team Provo 1:17.60 1

Women 400 Meter Dash - =================================================================== Class FR: 53.23 2010 Kendell Baisden, Beveryly Hills, MI Class SO: 53.45 1985 Andrea Thomas, Bronx, NY Class JR: 52.19 2004 Nicole Leach, Philadelphia, PA Class SR: 51.93 2006 Francena McCorory, Hampton, VA Meet Rec: 53.38 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA National: 51.93 2006 Francena McCorory, Hamption, VA Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 646 Watson, Sage 12 Calgary Internat 53.91 3 2 1298 Bryant, Ellisa 11 Isc Internationa 56.25 3 3 1675 Holland, Ana 11 Real Training 57.01 3 4 1928 Payne, Kymber 10 Speed City 58.35 2 5 1159 Agudo, Kayah 12 Gardena Core 58.47 3 6 1098 Horton, Chelsie 12 Fast Traxx Troup 58.49 2 7 1399 Hardarson, Rosa 10 Lion Strength 58.72 1 8 1924 Harris, Hollie 10 Speed City 58.83 1 9 1396 Brittan, Grace 12 Lion Strength 59.10 2 10 1166 James, Renetia 12 Gardena Core 59.23 2 11 1679 Miller, Payton 10 Real Training 59.35 1 12 1892 Bamberg, Ashley 12 South Bay Expres 59.36 3 13 778 Clough, Sarah 11 Centennial Track 59.90 2 14 1932 Washington, Ratany 11 Speed City 1:00.13 1 15 1078 Ledesma-Turner, Ak 12 Eoydc 1:00.18 1 Women 800 Meter Run ================================================================ Class FR: 2:06.48 2004 Devon Williams, Towson, MD Class SO: 2:02.64 1974 Mary Decker, Orange, CA Class JR: 2:04.96 2007 Chanelle Price, Easton, PA Class SR: 2:04.13 2012 Ajee Wilson, Neptune, NJ Meet Rec: 2:07.00 2005 Heidi Howle, Orem, UT National: 2:01.80 1974 Mary Decker, Orange, CA Name Year School Prelims ================================================================ Preliminaries 1 647 Westaway, Jenna 12 Calgary Internat 2:13.47q 2 1397 Edwards, Kaela 12 Lion Strength 2:13.52q 3 938 Child, Ellie 11 Davis Track Club 2:14.97q 4 954 Martinez, Shea 11 Davis Track Club 2:17.78q 5 1417 Trofimenkoff, Vane 12 MAC Track 2:20.18q 6 1077 Jones, Nijae 11 Eoydc 2:20.60q 7 1388 Smallwood, Natasha 10 Leduc Track Club 2:20.79q 8 877 Vessa, Giulianna 11 Colorado Flyers 2:22.01q 9 2294 Tiffany, Briana 12 YMCA Team Idaho 2:22.49q 10 1926 Lane, Janice 10 Speed City 2:22.75q 11 1496 Cooney, Riley 9 Mt. View Trck CO 2:23.07q 12 1413 Carlin, Taylor 12 MAC Track 2:23.68q 13 2202 Cox, Taylor 10 Wildcat Track Cl 2:25.30q 14 2080 Fraser, Saragh 12 Timpview Track 2:26.14q 15 684 Smith, Tenaly 12 Canyon Track Cl 2:26.95q 16 1698 Hermann, Rebecca 12 Ric Rojas Runnin 2:27.56q 17 1369 Meade, Cassidy 11 Laramie Tracc Cl 2:27.61q 18 1795 Carter, Stacie 12 Roy Track Club 2:27.65q 19 956 Sweatfield, Shaele 12 Davis Track Club 2:27.68q 20 2264 Barrett, Mercy 12 YMCA Team Idaho 2:28.42q 21 643 Martin, Emma 9 Calgary Internat 2:28.72q 22 1538 McKay, Katie 12 Mountain West Tr 2:28.77q 23 2259 Wassum, Sadie 10 Worland High Sch 2:29.40q 24 645 Rietze, KaylaMarie 12 Calgary Internat 2:29.71q 25 1788 Hanna, Cate 11 Rocky Mountain F 2:29.99q 26 1433 Hash, Sarah 11 Maple Mountain T 2:30.20q 27 1591 Kitt, Nicole 10 Northeast Albert 2:30.40q 28 1677 Maydew, Dana 10 Real Training 2:31.10 29 657 Gorman, Erin 11 Campbell County 2:31.26 29 1673 Enriquez, Deyja 10 Real Training 2:31.26 31 2292 Snell, Dana 11 YMCA Team Idaho 2:31.28 32 1439 Quintana, Brenda 10 Maple Mountain T 2:31.54 33 1146 Miller, Merritt 10 Fossil Ridge Tra 2:31.55 34 1148 Weber, Emily 10 Fossil Ridge Tra 2:31.78 35 850 Holiday, Kimberly 10 Cody Track Club 2:31.95 36 942 Frandsen, Katie 11 Davis Track Club 2:32.21 37 816 Pfoor, Heidi 10 Cheyenne Central 2:32.27 38 1067 Rose, Christiana 11 Elko Track Club 2:33.13 39 1415 Lesniak, Luiza 9 MAC Track 2:33.19 40 1440 Thomson, Kylie 10 Maple Mountain T 2:33.21 41 1703 O'Brien, Maura 12 Ric Rojas Runnin 2:33.57 42 1416 Setzer, Tristan 9 MAC Track 2:33.66 43 608 Rotellini, Katie 10 Bronc Track Club 2:33.97 44 1414 Lautner, Christina 9 MAC Track 2:34.46 45 2095 Dunlap, Katrina 11 Titan Track Club 2:34.79 46 1334 Smothers, Brooke 9 Kelly Walsh High 2:35.45 47 1761 Jereb, Reanna 12 Rock Springs 2:35.80 48 1757 Catterall, Cassia 9 Rock Springs 2:35.92 49 814 Honaker, Alysha 12 Cheyenne Central 2:35.95 50 817 Robertson, Brittan 10 Cheyenne Central 2:36.48 51 1543 Ruby, Ellen 11 Mountain West Tr 2:36.50 52 1164 Gustafson, Kendall 11 Gardena Core 2:37.46 52 820 Wollert, Tayler 12 Cheyenne Central 2:37.46 54 1746 Spencer, Ally 11 Riverton TC Ut 2:38.32 55 699 Sanchez, Marissa 11 Capital High Bru 2:38.51 55 1701 Lattes, Sophie 10 Ric Rojas Runnin 2:38.51 57 2206 Olsen, Julianna 12 Wildcat Track Cl 2:38.58 58 1331 Lattimer, Meghann 12 Kelly Walsh High 2:39.39 59 1613 Stratton, Rachel 11 Orem 2:39.61 60 1590 Gagne, Alanna 12 Northeast Albert 2:39.67 61 2272 Daun, Nicole 12 YMCA Team Idaho 2:40.53 62 726 Frankland, Amber 11 Casper Natrona T 2:40.60 63 1545 Thane, Emilie 12 Mountain West Tr 2:40.82 64 1065 Carpenter, Kayla 11 Elko Track Club 2:42.30 65 2158 Barella, Elaine 12 Warrior Express 2:43.27 66 1529 Diehl, Jessica 12 Mountain West Tr 2:43.70 67 1467 Knapp, Sierra 10 Mercury Track 2:43.74 68 1612 Stratton, Jordyn 11 Orem 2:44.34 69 729 Hanson, Terrin 12 Casper Natrona T 2:44.98 70 2255 Cruz-Nicklas, Mika 11 Worland High Sch 2:45.47 71 1997 Hill, Jordan 12 Team H 2:46.85 72 2210 Tadler, Haley 9 Wildcat Track Cl 2:47.45 73 1546 Umbaugh, Kelly 12 Mountain West Tr 2:47.75 74 1228 Sanders, Alyssa 10 Green River Wolv 2:47.95 75 1224 Lake, Jonna 9 Green River Wolv 2:48.13 76 2090 Ashby, Mallory 10 Titan Track Club 2:48.94 77 1833 Bauer, Whitney 12 Salt City Stride 2:48.97 78 1222 Cornell, Allie 9 Green River Wolv 2:49.39 79 1230 Wilde, Hannah 9 Green River Wolv 2:49.60 80 2203 Davis, Amber 12 Wildcat Track Cl 2:49.73 81 722 Borah, Mariah 10 Casper Natrona T 2:50.57 82 732 Johnson, Callie 11 Casper Natrona T 2:50.63 83 1869 Brown, Jorie 12 Sky View 2:51.27 84 1022 Kinghorn, Katelyn 10 Digger Track Clu 2:52.93 85 2300 Whipple, Becca 12 YMCA Team Idaho 2:53.27 86 1946 Powell, Whitney 11 SR Track Club 2:57.90 87 2101 Neyts, Maddy 10 Titan Track Club 2:58.77 88 1225 McMicheal, Cheyenn 9 Green River Wolv 2:58.88 89 2207 Page, Megan 10 Wildcat Track Cl 2:59.31 90 2196 Allmendinger, Hale 11 Wildcat Track Cl 3:00.07 91 1832 Banks, Kirsten 11 Salt City Stride 3:01.69 92 2146 Bade, Brittany 10 Viking Track Clu 3:03.32 93 1357 Ross, Natali 12 Lander Tigers 3:04.38 94 1541 Rocheleau, Trae 12 Mountain West Tr 3:06.10 95 535 Starkjohann, Sasa 9 Big Piney 3:08.34 96 1281 Santistevan, Mary 12 Highland Track C 3:09.09 97 1835 Pedraza, Nicol 11 Salt City Stride 3:13.46 98 1834 Mendoza, Bethany 10 Salt City Stride 3:23.18 99 2211 Tidwell, Taylor 10 Wildcat Track Cl 3:30.74 100 1089 Nichifor, Nicoleta 12 Evanston Red Dev 3:35.61

Women 800 Meter Run - ================================================================ Class FR: 2:06.48 2004 Devon Williams, Towson, MD Class SO: 2:02.64 1974 Mary Decker, Orange, CA Class JR: 2:04.96 2007 Chanelle Price, Easton, PA Class SR: 2:04.13 2012 Ajee Wilson, Neptune, NJ Meet Rec: 2:07.00 2005 Heidi Howle, Orem, UT National: 2:01.80 1974 Mary Decker, Orange, CA Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 647 Westaway, Jenna 12 Calgary Internat 2:14.46 2 1077 Jones, Nijae 11 Eoydc 2:16.10 3 938 Child, Ellie 11 Davis Track Club 2:16.22 4 954 Martinez, Shea 11 Davis Track Club 2:16.26 5 1397 Edwards, Kaela 12 Lion Strength 2:17.57 6 1417 Trofimenkoff, Vane 12 MAC Track 2:17.92 7 1388 Smallwood, Natasha 10 Leduc Track Club 2:18.39 8 877 Vessa, Giulianna 11 Colorado Flyers 2:18.52 9 1926 Lane, Janice 10 Speed City 2:19.44 10 1413 Carlin, Taylor 12 MAC Track 2:19.48 11 2294 Tiffany, Briana 12 YMCA Team Idaho 2:20.57 12 2202 Cox, Taylor 10 Wildcat Track Cl 2:23.47 13 1496 Cooney, Riley 9 Mt. View Trck CO 2:25.05 14 1788 Hanna, Cate 11 Rocky Mountain F 2:25.39 15 1795 Carter, Stacie 12 Roy Track Club 2:26.49 16 2080 Fraser, Saragh 12 Timpview Track 2:26.78 17 643 Martin, Emma 9 Calgary Internat 2:26.99 18 1698 Hermann, Rebecca 12 Ric Rojas Runnin 2:27.27 19 1538 McKay, Katie 12 Mountain West Tr 2:27.54 20 2264 Barrett, Mercy 12 YMCA Team Idaho 2:27.82 21 956 Sweatfield, Shaele 12 Davis Track Club 2:28.25 22 684 Smith, Tenaly 12 Canyon Track Cl 2:29.56 23 645 Rietze, KaylaMarie 12 Calgary Internat 2:30.10 24 1591 Kitt, Nicole 10 Northeast Albert 2:30.67 25 2259 Wassum, Sadie 10 Worland High Sch 2:31.56 26 1433 Hash, Sarah 11 Maple Mountain T 2:31.62 27 1369 Meade, Cassidy 11 Laramie Tracc Cl 2:45.32

Women 1600 Meter Run - ================================================================ Class FR: 4:38.44 1973 Mary Decker, Orange, CA Class SO: 4:44.63 2004 Nicole Blood, Saratoga, NY Class JR: 4:37.19 1972 Debbie Heald, La Mirada, CA Class SR: 4:37.34 1978 Lynn Jennings, Harvard, MA Meet Rec: 4:51.65 2000 Alicia Craig, Gillette, WY National: 4:37.19 1972 Debbie Heald, La Miranda, CA Name Year School Prelims ================================================================ Preliminaries 1 1844 Scholl, Tabor 9 Scholl, Tabor 5:08.11q 2 2282 McKinnon, Sam 10 YMCA Team Idaho 5:14.33q 3 1653 McInturff, Hannah 11 Portneuf Valley 5:14.66q 4 1605 Stokes, Jamie 12 Ogden Track Club 5:14.85q 5 1704 Robinson, Kelley 12 Ric Rojas Runnin 5:16.01q 6 655 Destefano, Audra 12 Campbell County 5:20.09q 7 1069 Wright, Mary Jo 12 Elko Track Club 5:20.09q 8 2369 Young, Laura 12 Young, Laura 5:22.73q 9 2156 Warner, Chiara 11 Warner, Chiara 5:23.88q 10 686 Trapp, Cheryn 11 Canyon Track Cl 5:24.74q 11 1035 Maloney, Shannon 9 Durango Track Cl 5:25.07q 12 2052 Newman, Tylee 12 Terreton Track 5:25.42q 13 1744 Morgan, McKayla 10 Riverton TC Ut 5:26.10q 14 943 Garlock, Madi 9 Davis Track Club 5:26.58q 15 503 Anderson, Ashley 12 Alpha T-Wolves O 5:27.81q 16 1680 Oslund, Kristina 11 Real Training 5:28.36q 17 764 Bench, Maddie 9 Caveman Track Cl 5:28.46q 18 2284 O'Neil, Victoria 12 YMCA Team Idaho 5:29.72q 19 2200 Clark, Makenzie 11 Wildcat Track Cl 5:29.88q 20 2079 Devonas, Rebecca 12 Timpview Track 5:30.73q 21 1806 Malm, Sierra 11 Salem Hills 5:30.84q 22 1565 Nelson, Rachel 11 Nelson, Rachel 5:31.37q 23 2179 Deeter, Karlee 12 Warrior Track Cl 5:32.39q 24 665 Sharp, Sarah 11 Campbell County 5:32.74q 25 1142 Anderson, Aspen 11 Fossil Ridge Tra 5:33.26q 26 937 Boyd, Joanna 11 Davis Track Club 5:33.69q 27 951 Johnson, Chelsey 10 Davis Track Club 5:34.48q 28 1498 Morrison, Molly 10 Mt. View Trck CO 5:34.88q 29 1050 Hurst, Abigail 11 East Track 5:35.03q 30 957 Tyndall, Ashley 10 Davis Track Club 5:35.09q 31 506 Terry, Sidney 12 Alpha T-Wolves O 5:35.30q 32 963 Wood, Mikell 11 Davis Track Club 5:35.35q 33 1765 Piaia, Karli 9 Rock Springs 5:35.37q 34 2019 Nelson, Alyse 10 Team Provo 5:36.02q 35 930 Albrechtsen, Becca 12 Davis Track Club 5:36.21q 36 2205 Holbrook, Millika 9 Wildcat Track Cl 5:36.52q 37 1411 Lundquist, Karli 12 Lundquist, Karli 5:36.75 38 656 Destefano, Quinn 10 Campbell County 5:37.61 39 685 Tiffany, Mykayla 9 Canyon Track Cl 5:37.72 40 1055 Sargent, Sarah 9 East Track 5:38.50 41 1366 Kent, Megan 11 Laramie Tracc Cl 5:38.87 42 1887 Snyder, Alyssa 9 Snyder, Alyssa 5:39.04 43 605 Ostler, Addy 11 Bronc Track Club 5:39.29 44 845 Brinegar, Anne 10 Cody Track Club 5:39.48 45 2197 Anderson, Kacie 11 Wildcat Track Cl 5:39.66 46 1386 Oxton, Madison 9 Leduc Track Club 5:40.26 47 813 Bird, Abigail 11 Cheyenne Central 5:40.30 48 2081 Randall, Allison 9 Timpview Track 5:40.76 49 1734 Oaks, Alexis 12 Riverton HS Wyo 5:41.33 50 738 Sondag, Ashley 10 Casper Natrona T 5:41.64 51 1969 Ricks, Hailey 11 Star Valley 5:41.76 52 2078 Blair, Lauren 10 Timpview Track 5:42.38 53 2181 Heaton, Sam 9 Warrior Track Cl 5:42.43 53 1766 Ramsey, Selina 11 Rock Springs 5:42.43 55 949 Hedquist, Josey 9 Davis Track Club 5:43.29 56 1948 VanOrden, Quincy 10 SR Track Club 5:43.51 57 1497 Gray, McKayla 12 Mt. View Trck CO 5:44.32 58 2204 Evans, Amanda 11 Wildcat Track Cl 5:44.39 59 821 Yager, Madison 9 Cheyenne Central 5:44.41 60 961 Weir, Kenzie 10 Davis Track Club 5:44.82 61 2281 McGraw, Angela 11 YMCA Team Idaho 5:44.98 62 666 Simmons, Bridgette 12 Campbell County 5:46.10 62 1024 Redd, Olivia 10 Digger Track Clu 5:46.10 64 948 Haws, Hannah 12 Davis Track Club 5:46.92 65 663 Roberge, Haley 9 Campbell County 5:47.12 66 681 Faulks, Alyssa 12 Canyon Track Cl 5:48.72 67 1021 Hill, Katelyn 10 Digger Track Clu 5:49.01 68 2164 Gibbs, Elizabeth 12 Warrior Express 5:49.06 69 1023 Moser, Lexie 11 Digger Track Clu 5:49.15 70 766 Green, Lexie 9 Caveman Track Cl 5:49.27 71 1328 Hageman, Kia 10 Kelly Walsh High 5:49.28 72 1432 Harris, Brigette 10 Maple Mountain T 5:49.64 72 950 Hutchinson, Sadie 11 Davis Track Club 5:49.64 74 960 Vance, Aimee 10 Davis Track Club 5:50.04 75 1032 Foreman, Karli 12 Durango Track Cl 5:50.18 76 2165 Petersen, Erica 9 Warrior Express 5:50.24 77 1657 Rayborn, Lindsey 10 Portneuf Valley 5:51.56 78 1368 Levene, Sierra 9 Laramie Tracc Cl 5:52.16 79 735 Maston, Makenna 10 Casper Natrona T 5:52.22 80 763 Bardin, Amber 9 Caveman Track Cl 5:52.41 81 958 Uresk, Michaela 11 Davis Track Club 5:52.92 82 1049 Bischoff, Sarah 10 East Track 5:53.14 83 947 Haslam, Sierra 11 Davis Track Club 5:53.16 84 740 Sondag, Shaelynn 12 Casper Natrona T 5:53.46 85 547 Blair, Sydney 11 Blair, Sydney 5:53.78 86 1656 Nolte, Megan 11 Portneuf Valley 5:54.47 87 2199 Brunner, Brittany 12 Wildcat Track Cl 5:54.54 88 1599 Barton, Aubrey 11 Ogden Track Club 5:54.77 89 932 Anderson, Elise 10 Davis Track Club 5:55.33 90 1601 Garrett, Maranda 9 Ogden Track Club 5:55.72 91 2082 Reay, Bronte 10 Timpview Track 5:55.94 92 1294 Ingalls, Kelsey 12 Ingalls - Snow C 5:56.36 93 1186 Anderton, Raegan 11 Gate City Track 5:56.60 94 1868 Bland, Naena 10 Sky View 5:56.72 95 2007 Johnson, Chandler 10 Team Johnson 5:57.69 96 1365 French, Jordan 10 Laramie Tracc Cl 5:58.39 97 1371 Saylor, Andie 10 Laramie Tracc Cl 5:58.43 98 602 Jolovich, Courtney 9 Bronc Track Club 5:59.98 99 2004 Smith, Corrine 12 Team High Altitu 6:01.66 100 601 Jensik, Erin 11 Bronc Track Club 6:03.35 101 931 Albrechtsen, Hanna 10 Davis Track Club 6:03.52 102 936 Bledsoe, Madison 10 Davis Track Club 6:03.53 103 658 Hauschild, McKenna 12 Campbell County 6:03.66 104 1090 Sorensen, Emily 11 Evanston Red Dev 6:04.71 105 1188 Hollingsworth, Hai 12 Gate City Track 6:05.88 106 1187 Cates, Laken 12 Gate City Track 6:08.47 107 1499 Murray, Megan 10 Mt. View Trck CO 6:08.69 108 964 Wood, Nicole 9 Davis Track Club 6:09.29 109 1330 Hudson, Sarah 12 Kelly Walsh High 6:10.80 110 1998 Howarth, Cassidy 10 Team H 6:11.38 111 1532 Herring, Megan 12 Mountain West Tr 6:12.79 112 736 Onstott, Maddie 12 Casper Natrona T 6:12.84 113 1628 Lammers, Sydney 10 Pocatello Track 6:12.91 114 934 Argyle, Shaylee 11 Davis Track Club 6:13.09 115 1088 Jackson, Caitlyn 11 Evanston Red Dev 6:15.07 116 1652 Grandstaff, Emily 11 Portneuf Valley 6:16.87 117 600 Hutchinson, Amanda 11 Bronc Track Club 6:17.76 118 1105 Leslie, Dakota 9 Firth Running Cl 6:17.94 119 1336 Tucker, Rachelle 12 Kelly Walsh High 6:18.26 120 1038 Schaldach, Emily 10 Durango Track Cl 6:18.57 121 631 Elgan, Caitlin 10 Cache Valley Run 6:18.63 122 682 Hammons, Emily 9 Canyon Track Cl 6:19.98 123 606 Ostler, Elena 9 Bronc Track Club 6:20.80 124 1970 Smith, Courtney 9 Star Valley 6:21.05 125 1743 McMullin, Erin 9 Riverton TC Ut 6:21.20 126 596 Brown, Michelle 12 Bronc Track Club 6:22.54 127 1370 Palmer, Paige 10 Laramie Tracc Cl 6:23.04 128 532 Hughes, Abby 9 Big Piney 6:23.57 129 1435 Heckel, Brynn 11 Maple Mountain T 6:24.98 130 1764 Piaia, Ali 11 Rock Springs 6:26.78 131 1393 Knapik, Emma 10 Lethbridge Track 6:28.01 132 1726 Reitz, Hope 11 Richfield Runnin 6:28.50 133 1404 McArthur, Meryk 10 Lovell Track Clu 6:30.56 134 1651 Erickson, Jacey 11 Portneuf Valley 6:30.67 135 633 Womack, MacKenzie 11 Cache Valley Run 6:31.25 136 632 Groll, Whitney 11 Cache Valley Run 6:31.43 137 724 Divita, Emily 11 Casper Natrona T 6:35.07 138 2010 Adams, Talia 9 Team Provo 6:41.36 139 2050 Smith, Brazee 9 Team Smith 6:44.80 140 1434 Heckel, Brea 11 Maple Mountain T 6:46.59 141 1085 Gerrard, Nicole 9 Evanston Red Dev 6:48.53 142 1630 Phelps, Megan 10 Pocatello Track 6:48.60 143 1725 Monsen, Karlie 11 Richfield Runnin 6:52.00 144 1036 Max, Katja 10 Durango Track Cl 6:57.84 145 1944 Furniss, Kemelle 11 SR Track Club 7:01.92 146 1084 Evans, Paige 9 Evanston Red Dev 7:11.40 147 1052 Morgan, Ashley 12 East Track 7:14.34 148 2201 Coleman, Jennesa 10 Wildcat Track Cl 7:16.33 149 1690 Reid, Heather 10 Reid, Heather 7:28.13 150 2020 Smith, Fauna 9 Team Provo 7:28.55 151 1437 Jensen, Sydney 12 Maple Mountain T 7:50.93 152 1808 Nagao, Kanae 11 Salem Hills 8:07.16

Women 1600 Meter Run - ================================================================ Class FR: 4:38.44 1973 Mary Decker, Orange, CA Class SO: 4:44.63 2004 Nicole Blood, Saratoga, NY Class JR: 4:37.19 1972 Debbie Heald, La Mirada, CA Class SR: 4:37.34 1978 Lynn Jennings, Harvard, MA Meet Rec: 4:51.65 2000 Alicia Craig, Gillette, WY National: 4:37.19 1972 Debbie Heald, La Miranda, CA Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 1605 Stokes, Jamie 12 Ogden Track Club 5:00.11 2 1844 Scholl, Tabor 9 Scholl, Tabor 5:00.31 3 1704 Robinson, Kelley 12 Ric Rojas Runnin 5:04.49 4 1653 McInturff, Hannah 11 Portneuf Valley 5:04.84 5 2369 Young, Laura 12 Young, Laura 5:05.72 6 1069 Wright, Mary Jo 12 Elko Track Club 5:09.05 7 2282 McKinnon, Sam 10 YMCA Team Idaho 5:09.94 8 655 Destefano, Audra 12 Campbell County 5:15.27 9 1035 Maloney, Shannon 9 Durango Track Cl 5:17.19 10 686 Trapp, Cheryn 11 Canyon Track Cl 5:18.33 11 2052 Newman, Tylee 12 Terreton Track 5:18.74 12 943 Garlock, Madi 9 Davis Track Club 5:20.99 13 2284 O'Neil, Victoria 12 YMCA Team Idaho 5:22.65 14 1744 Morgan, McKayla 10 Riverton TC Ut 5:25.36 15 2200 Clark, Makenzie 11 Wildcat Track Cl 5:26.58 16 764 Bench, Maddie 9 Caveman Track Cl 5:27.81 17 2179 Deeter, Karlee 12 Warrior Track Cl 5:29.47 18 1680 Oslund, Kristina 11 Real Training 5:29.56 19 937 Boyd, Joanna 11 Davis Track Club 5:30.59 20 957 Tyndall, Ashley 10 Davis Track Club 5:31.14 21 1765 Piaia, Karli 9 Rock Springs 5:31.45 22 503 Anderson, Ashley 12 Alpha T-Wolves O 5:31.72 23 2079 Devonas, Rebecca 12 Timpview Track 5:32.39 24 1806 Malm, Sierra 11 Salem Hills 5:32.44 25 1050 Hurst, Abigail 11 East Track 5:32.70 26 963 Wood, Mikell 11 Davis Track Club 5:33.91 27 2205 Holbrook, Millika 9 Wildcat Track Cl 5:34.22 28 951 Johnson, Chelsey 10 Davis Track Club 5:34.42 29 1565 Nelson, Rachel 11 Nelson, Rachel 5:34.88 30 506 Terry, Sidney 12 Alpha T-Wolves O 5:35.07 31 665 Sharp, Sarah 11 Campbell County 5:36.53 32 1142 Anderson, Aspen 11 Fossil Ridge Tra 5:38.76 33 2156 Warner, Chiara 11 Warner, Chiara 5:38.98 34 930 Albrechtsen, Becca 12 Davis Track Club 5:39.52 35 1498 Morrison, Molly 10 Mt. View Trck CO 6:04.89 Women 3200 Meter Run - ================================================================ Class FR: 10:19.46 1998 Michelle Dela Vina, Merrillville, IN Class SO: 10:21.07 1999 Sara Bei, Santa Rosa, CA Class JR: 10:07.56 2010 Aisling Cuffe, Cornwall, NY Class SR: 9:51.92 1991 Melody Fairchild, Boulder, CO Meet Rec: 10:32.41 2000 Emily Kroshus, Calgary, ALB National: 9:51.92 1991 Melody Fairchild, Boulder, CO Name Year School Prelims ================================================================ Preliminaries 1 1056 Shields, Natalie 12 East Track 11:08.27q 2 1890 Harper, Summer 11 Sojourner's Runn 11:10.59q 3 594 Braithwaite, Kelse 12 Braithwaite, Kel 11:23.89q 4 1430 Manzer, Sierra 9 Manzer, Sierra 11:28.90q 5 662 Phillips, Abby 10 Campbell County 11:29.43q 6 1600 Feeny, Sarah 10 Ogden Track Club 11:30.00q 7 1889 Greenwood, Candace 10 Sojourner's Runn 11:31.30q 8 683 Malaspina, Mikayla 9 Canyon Track Cl 11:31.55q 9 1263 Gilchrist, Paige 11 Hellgate Track 11:35.11q 10 1891 Heaps, Jackie 10 Sojourner's Runn 11:42.18q 11 2274 Dilmore, Paige 10 YMCA Team Idaho 11:43.83q 12 1602 Garrett, Melissa 11 Ogden Track Club 11:43.87q 13 1604 Sams, Jessica 11 Ogden Track Club 11:45.89q 14 1189 Hutchison, Presli 10 Gate City Track 11:46.68q 15 1807 Moyer, Alyssa 10 Salem Hills 11:52.64 16 1603 Mathewson, Sara 11 Ogden Track Club 11:56.48 17 1361 Adams, Angel 12 Laramie Tracc Cl 12:00.29 18 1888 Allen, Emily 11 Sojourner's Runn 12:05.91 19 1598 Allred, Hannah 9 Ogden Track Club 12:08.61 20 1362 Brisendine, Kyrsha 12 Laramie Tracc Cl 12:13.65 21 1367 Kozlowski, Mary 12 Laramie Tracc Cl 12:14.92 22 1427 Malone, Hannah 10 Malone, Hannah 12:17.49 23 1731 C'Bearing, Jillian 10 Riverton HS Wyo 12:19.84 24 549 Bohr, Taylor 11 Bohr, Taylor 12:22.29 25 1392 Gomes, Adrienne 10 Lethbridge Track 12:22.91 26 844 Clegg, Mikesell 12 Clegg, Mikesell 12:24.10 27 944 Gutzwiller, Brooke 12 Davis Track Club 12:24.33 28 2254 Wood, Olivia 11 Wood, Olivia 12:26.25 29 1106 Lewis, Niquelle 9 Flyin Spiders 12:31.20 30 1962 Demler, Hannah 9 Star Valley 12:32.29 31 1384 Lassere, Rebecca 12 Lassere, Rebecca 12:35.85 32 1264 Ipsen, Ellen 11 Hellgate Track 12:36.94 33 1104 Jolley, Camille 12 Firth Running Cl 12:38.77 34 946 Hartvigsen, Janice 12 Davis Track Club 12:40.46 35 2097 Kibler, Erin 11 Titan Track Club 12:50.81 36 1666 Powell, sara 10 Powell, Sara 12:52.34 37 858 Waltari, Mishayla 9 Cody Track Club 13:10.45 38 819 Skaar, Torey 12 Cheyenne Central 13:20.37 39 1635 Wheatley, Dallyce 10 Pocatello Track 13:38.57 40 2001 Atkinson, Jade 12 Team High Altitu 13:51.62 41 962 Williams, Whitney 12 Davis Track Club 14:00.14 42 2094 Davidson, Katelyn 11 Titan Track Club 14:22.03 43 578 Seifert, Lyndsey 11 Bozeman Track Cl 14:42.18 44 1537 Leedom, Shari 11 Mountain West Tr 15:05.19 45 2053 Rumbaugh, Jessie 12 Terreton Track 16:20.03 -- 1256 Hassell, Cambria 9 Hassell, Cambria DNF Women 3200 Meter Run - ================================================================ Class FR: 10:19.46 1998 Michelle Dela Vina, Merrillville, IN Class SO: 10:21.07 1999 Sara Bei, Santa Rosa, CA Class JR: 10:07.56 2010 Aisling Cuffe, Cornwall, NY Class SR: 9:51.92 1991 Melody Fairchild, Boulder, CO Meet Rec: 10:32.41 2000 Emily Kroshus, Calgary, ALB National: 9:51.92 1991 Melody Fairchild, Boulder, CO Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 1056 Shields, Natalie 12 East Track 10:46.02 2 1600 Feeny, Sarah 10 Ogden Track Club 10:51.15 3 1890 Harper, Summer 11 Sojourner's Runn 10:58.47 4 1263 Gilchrist, Paige 11 Hellgate Track 11:05.36 5 683 Malaspina, Mikayla 9 Canyon Track Cl 11:18.35 6 1430 Manzer, Sierra 9 Manzer, Sierra 11:22.89 7 1889 Greenwood, Candace 10 Sojourner's Runn 11:27.78 8 1891 Heaps, Jackie 10 Sojourner's Runn 11:36.19 9 662 Phillips, Abby 10 Campbell County 11:39.38 10 1189 Hutchison, Presli 10 Gate City Track 11:49.15 11 1604 Sams, Jessica 11 Ogden Track Club 11:54.93 12 2274 Dilmore, Paige 10 YMCA Team Idaho 11:56.49 13 1602 Garrett, Melissa 11 Ogden Track Club 12:13.11 Women 60 Meter Hurdles - =================================================================== Class FR: 8.44 2009 Trinity Wilson, Berkley, CA Class SO: 8.29 2010 Trinity Wilson, Berkley, CA Class JR: 8.17 2007 Jacquelyn Coward, Knoxville, TN Class SR: 8.16 2008 Jacquelyn Coward, Knoxville, TN Meet Rec: 8.16 2008 Jacquelyn Coward, Knoxville, TN National: 8.16 2008 Jacquelyn Coward, Knoxville, TN Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 1674 Hall, Dior 10 Real Training 8.30q 2 2 1081 Wilson, Trinity 12 Eoydc 8.37q 1 3 1080 Wallace, Sasha 11 Eoydc 8.53q 3 4 644 Morrison, Deshaund 11 Calgary Internat 8.60q 7 5 1793 Ross-Ransom, Skyla 11 Ross-Ransom, Sky 8.68q 6 6 1251 Harmon-Thomas, Ale 10 Harmon-Thomas, A 8.85q 13 7 804 Charlesworth, Nick 12 Charlesworth, Ni 8.89q 9 8 1118 Craft, Taylor 11 Flying Jaguars 8.93q 11 9 519 Auzenne, Micha 11 Auzenne, Micha 8.93q 10 10 2371 Anderson, Akayla 11 Zzyzx 8.94q 5 11 869 Mendez, Kamiyanna 12 Colorado Flyers 9.01q 4 12 1301 Pugh, Daje 12 Isc Internationa 9.02q 8 13 1079 Smyers-Jones, Kour 11 Eoydc 9.06q 11 14 952 Jones, Adelyn 12 Davis Track Club 9.10q 14 15 2271 Childs, Jade 12 YMCA Team Idaho 9.11q 5 16 1128 Lester, Carly 9 Fort Collins Tra 9.20q 7 17 1129 Packham, Kaylee 12 Fort Collins Tra 9.28q 12 18 2256 Eaves, Jessie 11 Worland High Sch 9.30q 2 19 1672 Doublin, Tahja 11 Real Training 9.37 14 20 1811 Vaitohi, Siale 12 Salem Hills 9.38 10 21 705 Leath, Cydney 12 Cardinal Track C 9.48 12 22 959 Van Brocklin, Chri 11 Davis Track Club 9.56 1 23 1671 Doublin, Khayla 9 Real Training 9.63 3 24 1313 Jensen, Jessica 12 Jensen, Jessica 9.66 4 25 695 Nickol, Tori 12 Capital High Bru 9.75 5 26 1461 McCluskey, Lauren 9 McCluskey, Laure 9.80 6 27 795 Kinney, Josie 11 Central Oregon T 9.81 9 28 2289 Rausch, Danielle 12 YMCA Team Idaho 9.82 14 29 1167 Ledet, Tanisha 12 Gardena Core 9.84 6 30 779 Coombe, Tori 9 Centennial Track 9.85 8 30 2208 Richardson, Jill 11 Wildcat Track Cl 9.85 9 32 854 Murray, Desiree 12 Cody Track Club 9.90 1 33 572 Erdahl, Shelby 12 Bozeman Track Cl 9.99 14 34 2293 Spiker, Lindsey 12 YMCA Team Idaho 10.08 8 35 707 Nicholas, Alyana 12 Cardinal Track C 10.09 2 36 955 Sprague, Karly 11 Davis Track Club 10.18 10 37 1634 Smith, Jessica 12 Pocatello Track 10.20 6 38 1905 Williams, Chloe 11 Spartan Flyers 10.29 9 38 1130 Paul, Carly 10 Fort Collins Tra 10.29 4 40 1486 Mordaunt, Marquee 12 Mordaunt, Marque 10.30 1 41 1327 Case, Samantha 12 Kelly Walsh High 10.31 10 42 1990 Green, Keilani 9 Stockton Starz 10.42 3 42 1124 Kline, Phenix 12 Flying Purple Pe 10.42 4 44 1223 Huber, Holly 9 Green River Wolv 10.49 11 45 856 Reed, Emily 9 Cody Track Club 10.50 7 46 2046 Weeks, Serena 11 Team RunStrong 10.63 7 47 2266 Boully, Shanae 10 YMCA Team Idaho 10.67 7 48 2287 Perk, Alyssa 10 YMCA Team Idaho 10.68 3 49 505 Brown, Emily 11 Alpha T-Wolves O 10.79 1 50 2159 Barella, Melissa 11 Warrior Express 10.83 3 51 1149 Whitehead, Jenice 11 Fossil Ridge Tra 10.87 13 52 2178 Campbell, Natalie 12 Warrior Track Cl 10.90 2 52 847 Duhram, Hannah 11 Cody Track Club 10.90 12 54 818 Rudolph, Jordon 10 Cheyenne Central 10.94 6 55 2098 Long, Kenzie 11 Titan Track Club 10.96 6 56 697 Rau, Whitney 12 Capital High Bru 11.01 7 57 2258 Sinn, Ramsey 11 Worland High Sch 11.04 12 58 570 Diteman, Sara 11 Bozeman Track Cl 11.08 9 59 1632 Praska, Kaylee 9 Pocatello Track 11.13 11 60 1103 Jeffs, Jenna 10 Firth Running Cl 11.18 10 61 908 Ehlers, Cierra 12 CR Elite 11.20 5 62 2096 Hurst, Jaydin 11 Titan Track Club 11.21 1 63 915 Romney, Annie 12 CR Elite 11.23 10 63 1966 Laker, McKinley 10 Star Valley 11.23 13 65 1145 Hays, Madi 10 Fossil Ridge Tra 11.29 8 66 1193 White, Tanisha 12 Gate City Track 11.31 2 67 667 Wagner, Stefanie 11 Campbell County 11.34 13 68 1125 Merrill, Melissa 12 Flying Purple Pe 11.43 9 69 1123 Johnson, Brianna 12 Flying Purple Pe 11.45 12 70 1965 Laker, McKayla 12 Star Valley 11.48 14 71 2141 Tzompa, Yoseline 10 Tzompa, Yoseline 11.51 13 72 940 Duncan, Erin 12 Davis Track Club 11.54 4 73 706 Munoz, Kiana 11 Cardinal Track C 11.55 11 74 2283 Morris, Jordan 9 YMCA Team Idaho 11.57 5 75 1534 Hunt, Callie 10 Mountain West Tr 11.58 11 76 1390 Lee, Alesha 12 Lee, Alesha 11.61 2 77 2102 Rodriguez, Ashley 11 Titan Track Club 11.63 8 78 912 Mullard, Jordan 12 CR Elite 11.85 8 78 2045 Weeks, Melanie 9 Team RunStrong 11.85 5 80 849 Hinze, Allison 9 Cody Track Club 12.14 14 80 2184 Wheeler, Shaelyn 12 Warrior Track Cl 12.14 4 82 2093 Busby, Lauren 10 Titan Track Club 12.18 3 Women 60 Meter Hurdles - =================================================================== Class FR: 8.44 2009 Trinity Wilson, Berkley, CA Class SO: 8.29 2010 Trinity Wilson, Berkley, CA Class JR: 8.17 2007 Jacquelyn Coward, Knoxville, TN Class SR: 8.16 2008 Jacquelyn Coward, Knoxville, TN Meet Rec: 8.16 2008 Jacquelyn Coward, Knoxville, TN National: 8.16 2008 Jacquelyn Coward, Knoxville, TN Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 1081 Wilson, Trinity 12 Eoydc 8.23 3 2 1080 Wallace, Sasha 11 Eoydc 8.41 3 3 2371 Anderson, Akayla 11 Zzyzx 8.68 2 4 644 Morrison, Deshaund 11 Calgary Internat 8.71 3 5 1251 Harmon-Thomas, Ale 10 Harmon-Thomas, A 8.78 3 6 869 Mendez, Kamiyanna 12 Colorado Flyers 8.78 2 7 1793 Ross-Ransom, Skyla 11 Ross-Ransom, Sky 8.81 3 7 1301 Pugh, Daje 12 Isc Internationa 8.81 2 9 1674 Hall, Dior 10 Real Training 8.97 3 10 2271 Childs, Jade 12 YMCA Team Idaho 8.98 1 11 1079 Smyers-Jones, Kour 11 Eoydc 9.00 1 12 804 Charlesworth, Nick 12 Charlesworth, Ni 9.02 2 13 952 Jones, Adelyn 12 Davis Track Club 9.05 1 14 1129 Packham, Kaylee 12 Fort Collins Tra 9.13 1 15 519 Auzenne, Micha 11 Auzenne, Micha 9.22 2 16 2256 Eaves, Jessie 11 Worland High Sch 9.24 1 17 1118 Craft, Taylor 11 Flying Jaguars 9.25 2 18 1128 Lester, Carly 9 Fort Collins Tra 9.60 1

Women 4x200 Meter Relay - =================================================================== Meet Rec: 1:36.55 1997 Teekay TC, Long Beach, CA National: 1:35.86 2003 Poly, Long Beach, CA School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Speed City 'A' 1:42.42q 5 1) 1925 Hicks, Traci 12 2) 1931 Washington, Ariana 10 3) 1930 Thomas, Diamond 11 4) 1927 Myers, Tori 12 2 Colorado Flyers 'A' 1:43.88q 1 1) 875 Sant, Marybeth 11 2) 874 Sanni, Zainab 11 3) 871 Porter, Tiana 12 4) 870 Nelson, Sharay 10 3 Gardena Core 'A' 1:43.89q 2 1) 1161 Ezumah, Chimere 11 2) 1168 Lewis, Sydney 12 3) 1160 Brown, Maya 12 4) 1159 Agudo, Kayah 12 4 Isc International (Empire Athl 'A' 1:44.58q 3 1) 1296 Baynard, Timarya 9 2) 1301 Pugh, Daje 12 3) 1299 Hardiman, Iesha 12 4) 1302 Todd, Tekeya 12 5 Flying Jaguars 'A' 1:47.23q 4 1) 1119 Deadwiler, Camille 11 2) 1120 McNeally, Sanita 12 3) 1118 Craft, Taylor 11 4) 1121 Veale, Mariee 12 6 YMCA Team Idaho 'A' 1:48.24q 7 1) 2273 DeGrange, Nichole 12 2) 2295 Van Halder, Alexandria 12 3) 2275 Echevarria, Jacarei 12 4) 2294 Tiffany, Briana 12 7 Fort Collins Track Club 'A' 1:48.34q 8 1) 1130 Paul, Carly 10 2) 1129 Packham, Kaylee 12 3) 1128 Lester, Carly 9 4) 1132 Weber, Katie 12 8 Davis Track Club 'A' 1:48.93q 8 1) 945 Harrison, Sylvia 12 2) 933 Anderson, Rachel 10 3) 952 Jones, Adelyn 12 4) 959 Van Brocklin, Christine 11 9 Gardena Core 'B' 1:48.93q 7 1) 1170 Wilburn, Alexis 10 2) 1163 George, Megan 11 3) 1169 Owens, JaShonna 11 4) 1164 Gustafson, Kendall 11 10 Mountain West Track Club 'A' 1:50.39q 8 1) 1547 Zimmer, Natalie 12 2) 1540 Porch, Tess 10 3) 1539 Porch, Hannah 9 4) 1533 Hollinger, Holly 12 11 CR Elite 'A' 1:51.53q 3 1) 911 Lee, Kayla 11 2) 910 King, Kelsi 10 3) 916 Tripp, Marney 10 4) 913 Packham, Ellie 10 12 Central Oregon Track Club 'A' 1:51.88q 5 1) 797 Taylor, Sarah 12 2) 792 Brown, Miranda 9 3) 794 Howard, Lucinda 12 4) 795 Kinney, Josie 11 13 Star Valley 'A' 1:52.73 5 1) 1966 Laker, McKinley 10 2) 1967 Myers, Ivy 11 3) 1973 Wellard, McKenzie 12 4) 1963 Heward, Aspen 9 14 Cheyenne Central Indians 'A' 1:52.76 1 1) 812 Beaver, Adriana 11 2) 815 Merryman, Mercedes 10 3) 816 Pfoor, Heidi 10 4) 818 Rudolph, Jordon 10 15 YMCA Team Idaho 'B' 1:53.09 1 1) 2288 Quarnberg, Mikayla 11 2) 2266 Boully, Shanae 10 3) 2268 Broadbent, Sophia 10 4) 2300 Whipple, Becca 12 16 Kelly Walsh High School 'A' 1:53.82 7 1) 1329 Hockley, Taylor 12 2) 1335 Timberman, Dayanera 10 3) 1333 Schneider, Mikaela 12 4) 1326 Boothe, Kaitlin 11 17 Davis Track Club 'B' 1:54.07 2 1) 935 Berning, Elise 9 2) 941 Fowler, Libby 11 3) 953 Jones, Taurus 12 4) 955 Sprague, Karly 11 18 Cody Track Club 'A' 1:54.68 2 1) 855 Myers, Brooke 12 2) 846 Crawford, Haley 10 3) 852 Lewis, Toni 10 4) 853 Manchester, Micaela 10 19 Sky View 'A' 1:56.29 3 1) 1872 Porter, Brenna 11 2) 1873 Stephenson, Sadie 11 3) 1870 King, Bethany 12 4) 1871 Martin, McKell 11 20 Gooding 'A' 1:56.31 4 1) 1212 Lopez, Janeth 12 2) 1210 Becker, Kylie 12 3) 1211 Bullers, Ashley 11 4) 1213 Youren, Rachel 10 21 Capital High Bruins 'A' 1:56.57 7 1) 695 Nickol, Tori 12 2) 700 Scholl, Kalei 12 3) 691 Jacoby, Kelci 12 4) 699 Sanchez, Marissa 11 22 Mountain West Track Club 'B' 1:56.72 7 1) 1538 McKay, Katie 12 2) 1531 Gyuricza, Emerald 12 3) 1545 Thane, Emilie 12 4) 1543 Ruby, Ellen 11 23 Pocatello Track Club 'A' 1:57.04 1 1) 1632 Praska, Kaylee 9 2) 1625 Henderson, Shayla 11 3) 1626 Holmes, Alissa 10 4) 1629 Penrod, Janae 10 24 Trojan Track Club 'A' 1:57.29 6 1) 2130 Hansen, Shaina 11 2) 2128 Adams, Kayla 12 3) 2129 Alston, Keanne 9 4) 2131 Minnix, Micaila 11 24 Rock Springs 'A' 1:57.29 3 1) 1762 Johnson, Cassie 11 2) 1760 Ice, Emily 10 3) 1756 Carter, Hannah 9 4) 1768 Weidle, Mesa 10 26 Titan Track Club 'A' 1:57.47 6 1) 2091 Bailey, Lindsey 11 2) 2096 Hurst, Jaydin 11 3) 2100 Morris, Ali 11 4) 2103 Segura, Sam 11 27 Bozeman Track Club 'A' 1:57.77 5 1) 572 Erdahl, Shelby 12 2) 573 Novotny, Kayla 12 3) 579 Stromme, Courtney 10 4) 580 Todd, Kaitlyn 11 28 Durango Track Club 'A' 1:58.29 6 1) 1037 McMunn, Lauren 11 2) 1034 Hwang, Hannah 11 3) 1039 Sill, McKenzie 11 4) 1033 Gallegos, Miranda 9 29 Columbia Gorge Track Club 'A' 1:59.19 8 1) 881 Bailey, Mason 10 2) 883 Olmstead, Ashlynn 10 3) 885 Schlosser, Anna 10 4) 884 Orgain, Georgia 10 30 Casper Natrona Track Club 'A' 1:59.64 6 1) 730 Hermon, Brittany 11 2) 728 Hannewald, Paige 11 3) 723 Brown, Storee 10 4) 727 Graney, Kylie 11 31 Mercury Track 'A' 1:59.72 4 1) 1468 Passey, Kylie 10 2) 1469 Trawally, Fatou 11 3) 1466 Bond, Megan 12 4) 1465 Beckstead, Kassadi 10 32 CR Elite 'B' 1:59.79 2 1) 915 Romney, Annie 12 2) 909 Jones, Morgan 12 3) 908 Ehlers, Cierra 12 4) 914 Richards, Riane 12 33 Team Provo 'A' 2:00.31 1 1) 2009 Acosta, Aimee 9 2) 2011 Beukers, Emily 11 3) 2015 Judkins, Chanel 9 4) 2016 Laws, Nicole 11 34 Portneuf Valley Track & Field 'A' 2:01.44 6 1) 1655 Muse, Kryshawna 12 2) 1658 Scovil, Sharaya 12 3) 1654 Mullins, Abrey 9 4) 1650 Covey, Courtney 10 35 Green River Wolves Track 'A' 2:01.50 2 1) 1226 Nussbaum, Sierra 11 2) 1227 Orton, Jodi 9 3) 1228 Sanders, Alyssa 10 4) 1229 Steege, Megan 11 36 Mountain West Track Club 'D' 2:02.20 6 1) 1541 Rocheleau, Trae 12 2) 1546 Umbaugh, Kelly 12 3) 4) 1529 Diehl, Jessica 12 37 SR Track Club 'A' 2:02.27 3 1) 1946 Powell, Whitney 11 2) 1943 Bateman, Shania 11 3) 1945 Larsen, Sammy 11 4) 1947 Shaw, Kelli 12 38 Gate City Track 'A' 2:02.41 5 1) 1193 White, Tanisha 12 2) 1185 Anderson, Kaelyn 11 3) 1191 Moreno, Veronica 10 4) 1190 Kilgure, Diseanna 10 39 Flying Purple People Eaters 'A' 2:06.28 4 1) 1125 Merrill, Melissa 12 2) 1123 Johnson, Brianna 12 3) 1124 Kline, Phenix 12 4) 1122 Baysinger, Bret 10 40 Titan Track Club 'B' 2:06.52 7 1) 2093 Busby, Lauren 10 2) 2098 Long, Kenzie 11 3) 2102 Rodriguez, Ashley 11 4) 2106 Wilcox, Haley 11 41 Mountain West Track Club 'C' 2:06.60 8 1) 2) 1530 Fred, Rylee 9 3) 1544 Sax, Hannah 10 4) 1542 Rogers, Sophie 10 42 Maple Mountain Track Club 'A' 2:10.46 4 1) 1436 Heyn, Christine 10 2) 1434 Heckel, Brea 11 3) 1435 Heckel, Brynn 11 4) 1437 Jensen, Sydney 12 -- Team Provo 'B' DQ 5 1) 2012 Bigelow, Sydney 9 2) 2013 Evans, Anna 11 3) 2014 Johnson, Stephanie 9 4) 2017 Lehmann, Aisha 9

Women 4x200 Meter Relay - =================================================================== Meet Rec: 1:36.55 1997 Teekay TC, Long Beach, CA National: 1:35.86 2003 Poly, Long Beach, CA School Finals H# =================================================================== 1 Speed City 'A' 1:39.42 2 2 Colorado Flyers 'A' 1:40.63 2 3 Isc International (Empire Athl 'A' 1:40.86 2 4 Flying Jaguars 'A' 1:42.77 2 5 Gardena Core 'A' 1:43.53 2 6 Fort Collins Track Club 'A' 1:45.36 1 7 Gardena Core 'B' 1:45.63 1 8 YMCA Team Idaho 'A' 1:45.99 2 9 Mountain West Track Club 'A' 1:48.16 1 10 Davis Track Club 'A' 1:49.20 1 11 CR Elite 'A' 1:50.17 1 12 Central Oregon Track Club 'A' 1:52.84 1

Women 4x400 Meter Relay - =================================================================== Meet Rec: 3:44.26 2000 United Stars TC, Philadelphia, PA National: 3:38.91 2004 Poly, Long Beach, CA School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Lion Strength 'A' 3:57.04q 3 1) 1396 Brittan, Grace 12 2) 1398 Gaetani, Dana 12 3) 1399 Hardarson, Rosa 10 4) 1397 Edwards, Kaela 12 2 Speed City 'A' 4:03.32q 1 1) 1924 Harris, Hollie 10 2) 1932 Washington, Ratanya 11 3) 1929 Russell, Tierney 10 4) 1928 Payne, Kymber 10 3 Davis Track Club 'A' 4:04.62q 4 1) 956 Sweatfield, Shaelee 12 2) 954 Martinez, Shea 11 3) 959 Van Brocklin, Christine 11 4) 938 Child, Ellie 11 4 Warrior Express 'A' 4:06.35q 2 1) 2163 Foster, Devan 10 2) 2160 Dafoe, Joy 11 3) 2166 Phipps, Taryn 11 4) 2161 DeVries, Hailey 11 5 Warrior Track Club 'A' 4:07.96q 2 1) 2180 Heaton, Mykah 12 2) 2183 Tidwell, Melissa 12 3) 2179 Deeter, Karlee 12 4) 2182 Hillstrom, Michaella 10 6 Isc International (Empire Athl 'B' 4:09.97q 2 1) 1301 Pugh, Daje 12 2) 1299 Hardiman, Iesha 12 3) 1298 Bryant, Ellisa 11 4) 1296 Baynard, Timarya 9 7 Real Training 'A' 4:11.23q 1 1) 1681 Traxinger, Kelsey 12 2) 1678 Miller, Jaylene 12 3) 1673 Enriquez, Deyja 10 4) 1677 Maydew, Dana 10 8 Wildcat Track Club 'A' 4:13.00q 3 1) 2199 Brunner, Brittany 12 2) 2206 Olsen, Julianna 12 3) 2202 Cox, Taylor 10 4) 2208 Richardson, Jill 11 9 Ric Rojas Running 'A' 4:13.14q 1 1) 1697 Aafedt, Allison 12 2) 1699 Kowal, Katie 11 3) 1701 Lattes, Sophie 10 4) 1702 Minors-Watson, Sorelle 12 10 Riverton TC Ut 'A' 4:13.23q 4 1) 1740 Bate, Bre 9 2) 1742 Jackson, Alexis 9 3) 1745 Paddock, Courtney 12 4) 1741 Gumeson, Maddison 9 11 Fossil Ridge Track Club 'A' 4:19.21q 3 1) 1146 Miller, Merritt 10 2) 1143 Barnes, Sierra 11 3) 1145 Hays, Madi 10 4) 1149 Whitehead, Jenice 11 12 Cody Track Club 'A' 4:21.76q 4 1) 851 Lewis, Taylor 10 2) 848 Garrison, Courtney 10 3) 849 Hinze, Allison 9 4) 854 Murray, Desiree 12 13 Maple Mountain Track Club 'A' 4:22.21 4 1) 1441 Weight, Tessa 11 2) 1431 Elmont, Megan 10 3) 1438 Novak, Sondra 12 4) 1442 Williams, Jensen 11 14 Warrior Express 'B' 4:23.19 3 1) 2158 Barella, Elaine 12 2) 2159 Barella, Melissa 11 3) 2162 Duhamel, Paris 12 4) 2167 Seitz, Jordan 11 15 Kelly Walsh High School 'A' 4:27.37 1 1) 1329 Hockley, Taylor 12 2) 1327 Case, Samantha 12 3) 1334 Smothers, Brooke 9 4) 1331 Lattimer, Meghann 12 16 Grizz Track Club 'A' 4:34.62 2 1) 1242 Spaulding, Nicole 10 2) 1240 Killian, Brittany 11 3) 1241 Robinson, Kelsey 11 4) 1239 Jones, Emily 10 17 Davis Track Club 'B' 4:36.01 3 1) 931 Albrechtsen, Hannah 10 2) 932 Anderson, Elise 10 3) 936 Bledsoe, Madison 10 4) 960 Vance, Aimee 10 18 Casper Natrona Track Club 'A' 4:36.59 1 1) 726 Frankland, Amber 11 2) 725 Ferguson, Lexis 11 3) 729 Hanson, Terrin 12 4) 732 Johnson, Callie 11 19 Casper Natrona Track Club 'B' 4:47.17 4 1) 740 Sondag, Shaelynn 12 2) 738 Sondag, Ashley 10 3) 735 Maston, Makenna 10 4) 722 Borah, Mariah 10 20 Salem Hills 'A' 4:54.44 2 1) 1806 Malm, Sierra 11 2) 1807 Moyer, Alyssa 10 3) 1808 Nagao, Kanae 11 4) 1812 Wixom, Natalie 10 21 Star Valley 'A' 4:56.89 4 1) 1972 Walton, Becca 12 2) 1965 Laker, McKayla 12 3) 1968 Perry, Justene 12 4) 1971 Valentine, Sadie 10 22 Maple Mountain Track Club 'B' 5:09.91 3 1) 1432 Harris, Brigette 10 2) 1434 Heckel, Brea 11 3) 1435 Heckel, Brynn 11 4) 1437 Jensen, Sydney 12 23 Salt City Striders 'A' 5:16.21 1 1) 1835 Pedraza, Nicol 11 2) 1834 Mendoza, Bethany 10 3) 1832 Banks, Kirsten 11 4) 1833 Bauer, Whitney 12

Women 4x400 Meter Relay - =================================================================== Meet Rec: 3:44.26 2000 United Stars TC, Philadelphia, PA National: 3:38.91 2004 Poly, Long Beach, CA School Finals H# =================================================================== Finals 1 Isc International (Empire Athl 'B' 3:49.89 2 2 Lion Strength 'A' 3:55.20 2 3 Speed City 'A' 3:56.39 2 4 Davis Track Club 'A' 4:00.66 2 5 Warrior Express 'A' 4:03.58 2 6 Riverton TC Ut 'A' 4:04.24 1 7 Real Training 'A' 4:07.92 1 8 Warrior Track Club 'A' 4:08.27 2 9 Wildcat Track Club 'A' 4:08.69 1 10 Cody Track Club 'A' 4:15.19 1 11 Fossil Ridge Track Club 'A' 4:19.74 1

Women 4x800 Meter Relay - ================================================================ Meet Rec: 9:12.22 2003 Bruin Track Club, Orem, UT National: 8:53.67 2002 Boys & Girls, Brooklyn, NY School Finals ================================================================ 1 Ric Rojas Running 'A' 9:44.30 1) 1698 Hermann, Rebecca 12 2) 1703 O'Brien, Maura 12 3) 1704 Robinson, Kelley 12 4) 1705 Sanchez, Emma 10 2 MAC Track 'A' 9:49.47 1) 1413 Carlin, Taylor 12 2) 1415 Lesniak, Luiza 9 3) 1417 Trofimenkoff, Vanessa 12 4) 1416 Setzer, Tristan 9 3 Davis Track Club 'A' 10:01.85 1) 930 Albrechtsen, Becca 12 2) 942 Frandsen, Katie 11 3) 943 Garlock, Madi 9 4) 963 Wood, Mikell 11 4 Laramie Tracc Club 'A' 10:02.70 1) 1369 Meade, Cassidy 11 2) 1367 Kozlowski, Mary 12 3) 1362 Brisendine, Kyrsha 12 4) 1361 Adams, Angel 12 5 Real Training 'A' 10:04.30 1) 1673 Enriquez, Deyja 10 2) 1677 Maydew, Dana 10 3) 1681 Traxinger, Kelsey 12 4) 1680 Oslund, Kristina 11 6 Davis Track Club 'B' 10:05.16 1) 937 Boyd, Joanna 11 2) 949 Hedquist, Josey 9 3) 951 Johnson, Chelsey 10 4) 957 Tyndall, Ashley 10 7 Maple Mountain Track Club 'A' 10:05.68 1) 1432 Harris, Brigette 10 2) 1440 Thomson, Kylie 10 3) 1433 Hash, Sarah 11 4) 1439 Quintana, Brenda 10 8 Rock Springs 'A' 10:13.45 1) 1766 Ramsey, Selina 11 2) 1765 Piaia, Karli 9 3) 1757 Catterall, Cassia 9 4) 1761 Jereb, Reanna 12 9 Campbell County High School 'A' 10:14.73 1) 655 Destefano, Audra 12 2) 656 Destefano, Quinn 10 3) 662 Phillips, Abby 10 4) 665 Sharp, Sarah 11 10 Wildcat Track Club 'A' 10:16.09 1) 2197 Anderson, Kacie 11 2) 2199 Brunner, Brittany 12 3) 2202 Cox, Taylor 10 4) 2206 Olsen, Julianna 12 11 Davis Track Club 'C' 10:19.12 1) 931 Albrechtsen, Hannah 10 2) 932 Anderson, Elise 10 3) 948 Haws, Hannah 12 4) 958 Uresk, Michaela 11 12 Davis Track Club 'D' 10:21.04 1) 936 Bledsoe, Madison 10 2) 944 Gutzwiller, Brooke 12 3) 960 Vance, Aimee 10 4) 961 Weir, Kenzie 10 13 Cheyenne Central Indians 'A' 10:22.38 1) 814 Honaker, Alysha 12 2) 813 Bird, Abigail 11 3) 820 Wollert, Tayler 12 4) 817 Robertson, Brittany 10 14 Titan Track Club 'A' 10:45.91 1) 2090 Ashby, Mallory 10 2) 2095 Dunlap, Katrina 11 3) 2097 Kibler, Erin 11 4) 2094 Davidson, Katelyn 11 -- Durango Track Club 'A' DNF 1) 1032 Foreman, Karli 12 2) 1038 Schaldach, Emily 10 3) 1035 Maloney, Shannon 9 4) 1036 Max, Katja 10 -- Elko Track Club 'A' DNF 1) 1065 Carpenter, Kayla 11 2) 1069 Wright, Mary Jo 12 3) 1068 Stetler, Alyssa 12 4) 1067 Rose, Christiana 11 Women 1600 Sprint Medley - =================================================================== Meet Rec: 3:56.40 1996 Zodiac TC, NY, NY National: 3:53.17 2001 Wilson, Long Beach, CA School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Speed City 'A' 4:19.67q 1 1) 1928 Payne, Kymber 10 2) 1930 Thomas, Diamond 11 3) 1926 Lane, Janice 10 4) 1925 Hicks, Traci 12 2 Warrior Express 'A' 4:22.51q 4 1) 2160 Dafoe, Joy 11 2) 2166 Phipps, Taryn 11 3) 2162 Duhamel, Paris 12 4) 2163 Foster, Devan 10 3 Spartan Flyers 'A' 4:23.20q 5 1) 1903 Loftus, Kelly 11 2) 1905 Williams, Chloe 11 3) 1902 Czarnecki, Julia 12 4) 1904 Vaculin, Shelby 11 4 South Bay Express 'A' 4:23.33q 2 1) 1894 Sato, Kristin 12 2) 1893 Raffin, Giovanna 9 3) 1892 Bamberg, Ashley 12 4) 1895 Smallwood, Shelby 10 5 Gardena Core 'A' 4:23.78q 3 1) 1159 Agudo, Kayah 12 2) 1160 Brown, Maya 12 3) 1169 Owens, JaShonna 11 4) 1161 Ezumah, Chimere 11 6 Ric Rojas Running 'A' 4:24.23q 7 1) 1699 Kowal, Katie 11 2) 1703 O'Brien, Maura 12 3) 1705 Sanchez, Emma 10 4) 1697 Aafedt, Allison 12 7 Gardena Core 'B' 4:24.33q 6 1) 1163 George, Megan 11 2) 1168 Lewis, Sydney 12 3) 1164 Gustafson, Kendall 11 4) 1166 James, Renetia 12 8 Davis Track Club 'B' 4:28.50q 7 1) 930 Albrechtsen, Becca 12 2) 933 Anderson, Rachel 10 3) 940 Duncan, Erin 12 4) 953 Jones, Taurus 12 9 Davis Track Club 'A' 4:29.15q 2 1) 952 Jones, Adelyn 12 2) 937 Boyd, Joanna 11 3) 935 Berning, Elise 9 4) 945 Harrison, Sylvia 12 10 Warrior Express 'B' 4:29.75q 6 1) 2164 Gibbs, Elizabeth 12 2) 2159 Barella, Melissa 11 3) 2161 DeVries, Hailey 11 4) 2167 Seitz, Jordan 11 11 Hellgate Track 'A' 4:30.75q 6 1) 1265 Kuntz, Kalene 12 2) 1263 Gilchrist, Paige 11 3) 1266 Pfister, Taylor 10 4) 1262 Bryant, Codi Jean 10 12 Mt. ViewTrack CO 'A' 4:31.11q 4 1) 1496 Cooney, Riley 9 2) 1494 Bauman, Andrea 11 3) 1500 Uhlenbrock, Kacey 11 4) 1501 Wenrick, Ashlee 12 13 YMCA Team Idaho 'B' 4:31.81 6 1) 2288 Quarnberg, Mikayla 11 2) 2264 Barrett, Mercy 12 3) 2265 Black, Juliet 10 4) 2297 Waite, Megan 11 14 Salem Hills 'A' 4:32.59 3 1) 1806 Malm, Sierra 11 2) 1809 Saunders, McKenzie 10 3) 1810 Tew, Camille 11 4) 1811 Vaitohi, Siale 12 15 Alpha T-Wolves Orem 'A' 4:33.03 4 1) 503 Anderson, Ashley 12 2) 505 Brown, Emily 11 3) 504 Armstrong, Heather 11 4) 506 Terry, Sidney 12 16 Real Training 'A' 4:33.15 8 1) 1681 Traxinger, Kelsey 12 2) 1676 Holland, Mia 12 3) 1679 Miller, Payton 10 4) 1671 Doublin, Khayla 9 17 YMCA Team Idaho 'A' 4:34.65 8 1) 2273 DeGrange, Nichole 12 2) 2294 Tiffany, Briana 12 3) 2281 McGraw, Angela 11 4) 2295 Van Halder, Alexandria 12 18 Rock Springs 'A' 4:36.26 1 1) 1766 Ramsey, Selina 11 2) 1760 Ice, Emily 10 3) 1756 Carter, Hannah 9 4) 1768 Weidle, Mesa 10 19 Riverton HS Wyo 'A' 4:36.73 6 1) 1731 C'Bearing, Jillian 10 2) 1734 Oaks, Alexis 12 3) 1733 Lynott, Ashley 11 4) 1735 Snell, Haley 10 20 Bronc Track Club 'B' 4:38.18 3 1) 605 Ostler, Addy 11 2) 601 Jensik, Erin 11 3) 600 Hutchinson, Amanda 11 4) 599 Gardner, Brynne 11 21 Titan Track Club 'A' 4:38.82 5 1) 2091 Bailey, Lindsey 11 2) 2095 Dunlap, Katrina 11 3) 2096 Hurst, Jaydin 11 4) 2097 Kibler, Erin 11 22 Maple Mountain Track Club 'A' 4:39.28 3 1) 1436 Heyn, Christine 10 2) 1431 Elmont, Megan 10 3) 1433 Hash, Sarah 11 4) 1442 Williams, Jensen 11 23 Durango Track Club 'A' 4:40.58 1 1) 1032 Foreman, Karli 12 2) 1038 Schaldach, Emily 10 3) 1034 Hwang, Hannah 11 4) 1033 Gallegos, Miranda 9 24 Bronc Track Club 'A' 4:40.59 1 1) 603 Kassen, Nicci 12 2) 598 Dannels, Bailie 12 3) 604 Maze, Sarah 11 4) 608 Rotellini, Katie 10 25 YMCA Team Idaho 'D' 4:41.60 4 1) 2272 Daun, Nicole 12 2) 2266 Boully, Shanae 10 3) 2268 Broadbent, Sophia 10 4) 2274 Dilmore, Paige 10 26 Campbell County High School 'A' 4:42.36 3 1) 659 Hays, Melanie 12 2) 661 McGeary, Michelle 11 3) 664 Saenz, Brittany 11 4) 663 Roberge, Haley 9 27 Cheyenne Central Indians 'A' 4:43.96 8 1) 812 Beaver, Adriana 11 2) 815 Merryman, Mercedes 10 3) 814 Honaker, Alysha 12 4) 816 Pfoor, Heidi 10 28 Maple Mountain Track Club 'B' 4:44.60 7 1) 1441 Weight, Tessa 11 2) 1438 Novak, Sondra 12 3) 1440 Thomson, Kylie 10 4) 1439 Quintana, Brenda 10 29 Fossil Ridge Track Club 'A' 4:45.40 2 1) 1142 Anderson, Aspen 11 2) 1143 Barnes, Sierra 11 3) 1148 Weber, Emily 10 4) 1149 Whitehead, Jenice 11 30 YMCA Team Idaho 'C' 4:46.59 1 1) 2291 Sandberg, Kenzie 11 2) 2293 Spiker, Lindsey 12 3) 2300 Whipple, Becca 12 4) 2292 Snell, Dana 11 31 Wildcat Track Club 'A' 4:51.65 8 1) 2196 Allmendinger, Haley 11 2) 2203 Davis, Amber 12 3) 2204 Evans, Amanda 11 4) 2210 Tadler, Haley 9 32 Bozeman Track Club 'A' 4:51.75 7 1) 569 Benjamin, Jannesa 11 2) 572 Erdahl, Shelby 12 3) 573 Novotny, Kayla 12 4) 575 Schlender, Rachel 11 33 Evanston Red Devils 'A' 4:56.24 7 1) 1090 Sorensen, Emily 11 2) 1088 Jackson, Caitlyn 11 3) 1086 Hutchinson, Abby 11 4) 1082 Anderson, Mandi 12 34 Davis Track Club 'D' 4:59.19 8 1) 964 Wood, Nicole 9 2) 946 Hartvigsen, Janice 12 3) 950 Hutchinson, Sadie 11 4) 962 Williams, Whitney 12 35 Sky View 'A' 5:00.21 5 1) 1872 Porter, Brenna 11 2) 1870 King, Bethany 12 3) 1869 Brown, Jorie 12 4) 1868 Bland, Naena 10 36 Davis Track Club 'C' 5:01.05 6 1) 2) 934 Argyle, Shaylee 11 3) 947 Haslam, Sierra 11 4) 955 Sprague, Karly 11 37 Team Provo 'A' 5:04.43 2 1) 2009 Acosta, Aimee 9 2) 2017 Lehmann, Aisha 9 3) 2011 Beukers, Emily 11 4) 2016 Laws, Nicole 11 38 Titan Track Club 'B' 5:09.77 4 1) 2089 Anderson, Jordan 11 2) 2090 Ashby, Mallory 10 3) 2103 Segura, Sam 11 4) 2106 Wilcox, Haley 11 39 Big Piney 'A' 5:13.98 3 1) 533 Long, Taylor 11 2) 534 McNinch, Kaycee 10 3) 532 Hughes, Abby 9 4) 535 Starkjohann, Sasa 9 40 Team Provo 'B' 5:15.14 4 1) 2010 Adams, Talia 9 2) 2012 Bigelow, Sydney 9 3) 2014 Johnson, Stephanie 9 4) 2015 Judkins, Chanel 9 41 Team Provo 'C' 6:02.69 2 1) 2013 Evans, Anna 11 2) 2019 Nelson, Alyse 10 3) 2018 Martin, Kelly 9 4) 2020 Smith, Fauna 9 Women 1600 Sprint Medley - =================================================================== Meet Rec: 3:56.40 1996 Zodiac TC, NY, NY National: 3:53.17 2001 Wilson, Long Beach, CA School Finals H# =================================================================== Finals 1 Speed City 'A' 4:10.03 2 2 Warrior Express 'A' 4:11.96 2 3 Gardena Core 'A' 4:14.81 2 4 South Bay Express 'A' 4:16.79 2 5 Gardena Core 'B' 4:19.25 1 6 Ric Rojas Running 'A' 4:21.33 2 7 Spartan Flyers 'A' 4:22.40 2 8 Warrior Express 'B' 4:22.44 1 9 Davis Track Club 'A' 4:24.49 1 10 Davis Track Club 'B' 4:25.29 1 11 Mt. ViewTrack CO 'A' 4:28.67 1

Women High Jump - ================================================================ Class FR: 5-10 2004 Patience Coleman, Duram, NC Class SO: 6-00.75 1981 Mary Moore, Issaquah, WA Class JR: 6-01 1987 Alison Smith, Clarence, NY Class SR: 6-03 1984 Lisa Bernhagen, Hailey, ID Meet Rec: 6-03 1984 Lisa Bernhagen, Hailey, ID National: 6-03 1984 Lisa Bernhagen, Hailey, ID Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 1918 Nizdil, Raegan 11 Spartans 5-08.00 2 1564 Muir, Audrey 11 Muir, Audrey 5-06.00 3 1062 Eaton, Sydney 12 Eaton, Sydney 5-04.00 3 886 Cooper, Paige 11 Cooper, Paige 5-04.00 5 1125 Merrill, Melissa 12 Flying Purple Pe 5-04.00 6 1130 Paul, Carly 10 Fort Collins Tra 5-04.00 7 765 Garrison, Taylir 12 Caveman Track Cl 5-04.00 8 1251 Harmon-Thomas, Ale 10 Harmon-Thomas, A 5-04.00 9 2370 Zabriskie, Katelyn 11 Zabriskie, Katel 5-04.00 9 787 Wingeleth, Ann 9 Central City Che 5-04.00 9 797 Taylor, Sarah 12 Central Oregon T 5-04.00 12 560 Boschee, Lexy 12 Boschee, Lexy 5-04.00 13 575 Schlender, Rachel 11 Bozeman Track Cl 5-02.00 13 1127 Kroboth, Lindsey 10 Fort Collins Tra 5-02.00 13 804 Charlesworth, Nick 12 Charlesworth, Ni 5-02.00 13 2298 Way, Kristen 12 YMCA Team Idaho 5-02.00 13 855 Myers, Brooke 12 Cody Track Club 5-02.00 13 1617 Pisoni, Tiana 10 Pisoni, Tiana 5-02.00 13 794 Howard, Lucinda 12 Central Oregon T 5-02.00 20 694 Leslie, Mary 10 Capital High Bru 5-00.00 20 1592 Lucas, Hayley 11 Northeast Albert 5-00.00 20 569 Benjamin, Jannesa 11 Bozeman Track Cl 5-00.00 20 1332 Oates, Ainsley 12 Kelly Walsh High 5-00.00 20 846 Crawford, Haley 10 Cody Track Club 5-00.00 20 1461 McCluskey, Lauren 9 McCluskey, Laure 5-00.00

Women Pole Vault - ================================================================ Class FR: 12-06.25 1999 Samantha Shepard, Weston, MA Class SO: 13-06 2007 Shade Weygandt, Mansfield, TX Class JR: 14-00 2006 Katie Veith, Ft Wayne, IN Class SR: 14-02.50 2007 Tori Anthony, Palo Alto, CA Meet Rec: 13-01 2008 Shade Waygandt, Mansfield, TX National: 14-02.50 2007 Tori Anthony, Ft Wayne, IN Name Year School Finals ================================================================ 1 2008 Johnson, McKenzie 12 Team Johnson 12-06.00 2 1691 Mills, Madison 12 Reno Tahoe Athle 12-00.00 3 1867 Simmons, Sam 12 Simmons, Sam 11-06.00 4 882 Campbell, Olivia 12 Columbia Gorge T 11-00.00 5 2289 Rausch, Danielle 12 YMCA Team Idaho 11-00.00 6 2276 Fagen, Tali 12 YMCA Team Idaho 11-00.00 6 595 Brazeau, Amanda 12 Brazeau, Amanda 11-00.00 8 2277 Kennedy, Nicole 12 YMCA Team Idaho 10-06.00 9 1865 Minow, Mikayla 11 Sidney Track Clu 10-06.00 10 1363 Campbell, Kari 12 Laramie Tracc Cl 10-06.00 11 2299 Weymouth, Sarah 12 YMCA Team Idaho 10-00.00 11 2290 Rausch, Jill 12 YMCA Team Idaho 10-00.00 11 2296 Vance, Mary 11 YMCA Team Idaho 10-00.00 11 929 Cundith, Terah 11 Cundith, Terah 10-00.00 11 664 Saenz, Brittany 11 Campbell County 10-00.00 11 2040 Bellah, Samantha 12 Team Pueblo 10-00.00 11 1261 Allen, Taylor 12 Hellgate Track 10-00.00 18 1381 Hewitt, Lexi 11 Laramie Track 9-06.00 18 659 Hays, Melanie 12 Campbell County 9-06.00 18 1531 Gyuricza, Emerald 12 Mountain West Tr 9-06.00 18 1863 Gorder, Jalyssa 11 Sidney Track Clu 9-06.00 18 2056 Thiel, Blayre 12 Thiel, Blayre 9-06.00 -- 2278 Larsen, Brandy 12 YMCA Team Idaho NH -- 667 Wagner, Stefanie 11 Campbell County NH -- 1620 Crider, Shelby 11 Placer Jumpers NH -- 939 Christensen, Jeni 12 Davis Track Club NH

Women Long Jump - ================================================================ Class FR: 19-07 2003 DeAna Carson, Moreno Valley, CA Class SO: 20-05.75 2012 Chyna Ries, Denver, CO Class JR: 21-04 1976 Kathy McMillan, Raeford, NC Class SR: 21-07.75 1981 Carol Lewis, Willingboro, NJ Meet Rec: 20-05 2005 Brittany Daniels, Tracy, CA National: 21-07.75 1981 Carol Lewis, Willingboro, NJ Name Year School Finals ================================================================ 1 872 Ries, Chyna 10 Colorado Flyers 19-06.00 2 1115 Williams, Brandi 11 Flying Aj's Trac 19-05.00 3 2285 Owens, Brittany 12 YMCA Team Idaho 19-00.00 4 1108 Bouyer, Kennadi 11 Flying Aj's Trac 18-08.75 5 1114 Rodseth, Ali 12 Flying Aj's Trac 18-02.00 6 1852 Kameni, Floriane 10 Seattle Speed Tr 18-01.50 7 866 Comstock, Mackenzi 12 Colorado Flyers 18-00.00 8 1894 Sato, Kristin 12 South Bay Expres 17-10.50 9 878 Williams, Danielle 12 Colorado Flyers 17-04.50 10 1109 Coker, Alanna 12 Flying Aj's Trac 17-04.00 11 2270 Chastain, Kylie 11 YMCA Team Idaho 17-02.75 12 1931 Washington, Ariana 10 Speed City 17-02.50 13 705 Leath, Cydney 12 Cardinal Track C 16-11.25 14 1079 Smyers-Jones, Kour 11 Eoydc 16-07.00 15 2279 Maki, Anna 11 YMCA Team Idaho 16-03.00

Women Triple Jump - ================================================================ Class FR: 40-02.50 2009 Shakeela Saunders, Chesapeake, VA Class SO: 42-00.50 2009 Ciarra Brewer, Union City, CA Class JR: 42-05.50 1990 Juliana Yendork, Walnut, CA Class SR: 44-06.75 2007 Ke'niya Richardson, Oakland, CA Meet Rec: 43-05 2005 Brittany Daniels, Tracy, CA National: 44-06.75 2007 Ke'niya Richardson, Oakland, CA Name Year School Finals ================================================================ 1 1080 Wallace, Sasha 11 Eoydc 40-10.00 2 878 Williams, Danielle 12 Colorado Flyers 40-08.00 3 1109 Coker, Alanna 12 Flying Aj's Trac 39-05.00 4 705 Leath, Cydney 12 Cardinal Track C 38-06.00 5 1114 Rodseth, Ali 12 Flying Aj's Trac 38-03.50 6 2285 Owens, Brittany 12 YMCA Team Idaho 38-02.75 7 866 Comstock, Mackenzi 12 Colorado Flyers 37-07.00 8 1113 Richards, Mary 10 Flying Aj's Trac 36-09.00 9 2279 Maki, Anna 11 YMCA Team Idaho 36-02.00 10 873 Ries, Maya 9 Colorado Flyers 36-00.50 11 1617 Pisoni, Tiana 10 Pisoni, Tiana 35-08.50 12 911 Lee, Kayla 11 CR Elite 35-08.00 13 2270 Chastain, Kylie 11 YMCA Team Idaho 35-07.75 14 1110 Cronic, Kelly 12 Flying Aj's Trac 35-07.00 15 1111 Lanzafame, Alexand 11 Flying Aj's Trac 35-06.75 16 1147 Read, Lindsay 11 Fossil Ridge Tra 35-06.50 17 1112 Marzano, Allyssa 12 Flying Aj's Trac 34-05.25 18 787 Wingeleth, Ann 9 Central City Che 34-01.50 19 1789 Smith, Kennedy 10 Rocky Mountain F 33-11.50 Women Shot Put - ================================================================ Class FR: 45-07.25 1991 Collinous Newsome, Denver, CO Class SO: 48-11 2005 Kamorean Hayes, Charlotte, NC Class JR: 52-05.75 1997 Heather Colyer, McAlisterville, PA Class SR: 54-09.50 2003 Michelle Carter, Red Oak, TX Meet Rec: 51-05.75 1994 Collinous Newsome, Denver, CO National: 54-09.50 2003 Michelle Carter, Red Oak, TX Name Year School Finals ================================================================ 1 2063 Owers, Torie 12 Throw1deep Club 48-10.00 2 1843 Scarvelis, Stamati 10 Scarvelis, Stama 43-11.50 3 1165 Harrell, Urina 12 Gardena Core 40-07.50 4 2066 Story, Avana 12 Throw1deep Club 40-05.00 5 660 Koski, Cassidy 12 Campbell County 39-10.00 6 2263 Ausman, Melissa 11 YMCA Team Idaho 39-08.50 7 1314 Jessee, Jo-Anne 11 Jessee, Jo-Anne 38-07.00 8 1258 Havea, Heilala 12 Havea, Heilala 38-06.00 9 2062 Mitchell, Sarah 11 Throw1deep Club 38-05.00 10 1631 Powell, Tasha 12 Pocatello Track 38-04.00 11 2209 Salima, Sosina 12 Wildcat Track Cl 37-11.00 12 857 Roberts, Sylvan 12 Cody Track Club 37-00.50 13 2061 Jackson, Jenessa 11 Throw1deep Club 36-07.00 14 2068 Woods, Nyla 10 Throw1deep Club 36-03.50 15 597 Christensen, Shayl 9 Bronc Track Club 34-07.00 16 2058 Brinson, Kamryn 9 Throw1deep Club 32-00.00 -- 2064 Phillips, Monica 12 Throw1deep Club FOUL Women Javelin Throw WST - ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 1796 Heiney, Tiler 12 Roy Track Club 37-03 2 527 Flynn, Emily 12 Bas Athletics 34-10 3 525 Baker, Samantha 11 Bas Athletics 34-09 4 696 Peterson, Katya 11 Capital High Bru 34-08 5 526 Bilyeu, Gabby 11 Bas Athletics 29-02 6 1794 Bowman, Jeska 12 Roy Track Club 28-09 7 702 Therriault, Paula 10 Capital High Bru 24-03

Women Weight Throw - ================================================================ Class FR: 57-03 2008 Katie Kraychir, Twentynine Palms, CA Class SO: 57-11 2008 Patricia Gates, Villa Rica, GA Class JR: 65-04.75 2010 Shelby Ashe, Marietta, GA Class SR: 68-02.50 2011 Shelby Ashe, Marietta, GA Meet Rec: 64-09.75 2011 Shelby Ashe, Marietta, GA National: 68-02.50 2011 Shelby Ashe, Marietta, GA Name Year School Finals ================================================================ 1 2066 Story, Avana 12 Throw1deep Club 58-00.00 2 2064 Phillips, Monica 12 Throw1deep Club 57-10.75 3 2063 Owers, Torie 12 Throw1deep Club 55-04.50 4 2059 Callahan, Casidy 11 Throw1deep Club 49-07.00 5 1259 Heffelfinger, Meag 12 Heffelfinger, Me 48-05.00 6 2067 Thomas, Kelli 10 Throw1deep Club 47-11.25 7 2061 Jackson, Jenessa 11 Throw1deep Club 46-03.00 8 2058 Brinson, Kamryn 9 Throw1deep Club 45-06.00 9 2060 Hardin, Josie 11 Throw1deep Club 45-05.50 10 1631 Powell, Tasha 12 Pocatello Track 44-07.50 11 2068 Woods, Nyla 10 Throw1deep Club 43-10.00 12 2065 Sears, Madison 12 Throw1deep Club 43-03.50 13 2062 Mitchell, Sarah 11 Throw1deep Club 39-01.50 14 2155 Wardsworth, Katie 11 Wardsworth, Kati 39-01.25 15 1347 Kliamovich, Dakota 12 Kliamovich, Dako 38-05.00 16 2263 Ausman, Melissa 11 YMCA Team Idaho 36-06.50 17 1627 Izler, Shelby 11 Pocatello Track 36-01.50 18 737 Slominski, Lacey 11 Casper Natrona T 35-00.50 19 527 Flynn, Emily 12 Bas Athletics 33-09.00 20 1622 Childs, Jordan 10 Pocatello Track 31-08.50 21 576 Schwendeman, Shelb 12 Bozeman Track Cl 30-00.00 -- 1763 O'Lexey, Emily 11 Rock Springs FOUL -- 1402 Davis, Schuylar 12 Lovell Track Clu FOUL -- 577 Schwendeman, Sydne 11 Bozeman Track Cl FOUL -- 2144 Van Dyke, Cora 11 Van Dyke, Cora FOUL -- 1403 Hoover, Katie 10 Lovell Track Clu FOUL

Men 60 Meter Dash - =================================================================== Class FR: 6.78 2001 Jerald Watson, Morgan City, LA Class SO: 6.67 2007 Jeremy Rankin, Aurora, CO Class JR: 6.64 2008 Jeremy Rankin, Aurora, CO Class SR: 6.57 1999 Casey Combest, Owesboro, KY Meet Rec: 6.68 2004 Kenny O'Neal, Sacramento, CA National: 6.57 1999 Casey Combest, Owensboro, KY Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 1899 Marshall, Byron 12 South Bay Expres 6.98q 4 2 1252 Harris Jr., Marcus 11 Harris Jr., Marc 7.01q 3 3 1483 Mitsch, Austin 11 Mitsch, Austin 7.04q 7 4 1457 Mars, Jaylyn 11 Mars, Jaylyn 7.05q 8 5 801 Thomas, Cole 12 Central Oregon T 7.07q 22 6 980 Fortin, Seth 11 Davis Track Club 7.13q 16 7 713 Hipol, Jireal 12 Cardinal Track C 7.14q 23 8 1996 Taylor, Glen 12 Taylor, Glen 7.14q 16 9 1576 McDaniel Jr, Eric 12 New Image Track 7.14q 2 10 1857 Greene, Damian 12 Seattle Speed Tr 7.14q 14 11 879 Mead, Alex 11 Colorado Flyers 7.15q 21 12 1310 Isiguzo, Enyinna 12 Isiguzo, Enyinna 7.15q 17 13 1137 Johnson, Troy 11 Fort Collins Tra 7.16q 12 14 899 Scott, Joey 12 Cougar Track 7.16q 22 15 1921 Selig, Blake 12 Spartans 7.16q 17 16 1856 Fan, David 11 Seattle Speed Tr 7.21q 11 17 650 Bymoen, Alex 12 Calgary Internat 7.21q 7 18 810 Gutierrez, Nick 11 Cheetahs Interna 7.23q 9 19 2330 Keys, Ian 12 YMCA Team Idaho 7.23 5 20 1479 Sinclair, Nick 12 MI Track Club 7.24 21 20 2324 Glazier, John 12 YMCA Team Idaho 7.24 10 22 670 Allegretto, Domini 12 Campbell County 7.25 3 22 1860 Newland, Paul 12 Seattle Speed Tr 7.25 6 24 811 Johnson, Phillip 11 Cheetahs Interna 7.26 8 25 1933 Gaston, Tiller 12 Speed City 7.27 4 25 1577 Simon, Morgan 11 New Image Track 7.27 5 27 652 Roett, Landon 11 Calgary Internat 7.28 14 27 2109 Fonua, Kavika 10 Titan Track Club 7.28 7 29 1920 Roach, Cameron 12 Spartans 7.29 8 30 1914 Marion, Allan 11 Spartan Flyers 7.30 16 31 800 Peay, TJ 12 Central Oregon T 7.31 1 32 1859 Moran, Matt 9 Seattle Speed Tr 7.32 1 33 2235 Mejia, Manuel 12 Wildcat Track Cl 7.34 14 34 1688 Manzanares, Dillon 12 Real Training 7.35 18 34 2351 Oliver, Demetrius 12 YMCA Team Idaho 7.35 12 36 1478 Lesko, Risley 11 MI Track Club 7.38 13 36 591 Linabary, Gabe 11 Bozeman Track Cl 7.38 10 38 1975 Averill, Reno 11 Star Valley 7.40 21 39 805 Aguirre, Andrew 12 Cheetahs Interna 7.41 23 40 1987 Whitby, Kyle 12 Star Valley 7.43 22 41 1912 Jenkins, Josh 12 Spartan Flyers 7.44 22 42 672 Bazemore, Nick 12 Campbell County 7.45 6 42 759 Jones, Daniel 12 Catc 7.45 12 42 757 Grace, De'Zhon 11 Catc 7.45 11 42 1236 Kroupa, Adam 11 Green River Wolv 7.45 7 46 1916 Sision, Luigi 12 Spartan Flyers 7.47 9 46 1913 Lever, Cain 9 Spartan Flyers 7.47 20 46 1568 Brockington, Harry 11 New Image Track 7.47 6 49 902 Thomas, Sherman 11 Cougar Track 7.48 23 49 1574 Hill, John 9 New Image Track 7.48 19 49 1855 Cowan, Jason 10 Seattle Speed Tr 7.48 18 49 1116 Russell, Lane 10 Flying Aj's Trac 7.48 16 53 1861 Premone, Chase 11 Seattle Speed Tr 7.50 5 54 2365 Wang, Kevin 10 YMCA Team Idaho 7.51 20 54 1909 Egu, Victor 11 Spartan Flyers 7.51 6 56 788 Gabaldon, Sean 12 Central City Che 7.53 2 57 1614 Parker, Joseph 9 Parker, Joseph 7.55 12 58 1308 Williams, Jalen 11 Isc Internationa 7.56 5 59 1575 Lee, Donovan 10 New Image Track 7.57 13 60 1906 Alliotti, Hunter 11 Spartan Flyers 7.58 8 61 2358 Storrs, Colton 11 YMCA Team Idaho 7.59 4 62 1180 Perez, Ardis 11 Gardena Core 7.61 20 62 522 Banks, Josh 12 Banks, Josh 7.61 23 62 901 Singleton, Thomas 12 Cougar Track 7.61 18 65 922 Rios, Bobby 11 CR Elite 7.62 2 65 1583 Joseph, Roberto 11 Newburgh Elite N 7.62 9 65 1512 McQueen, Patrick 12 Mt. View Trck CO 7.62 17 68 1584 Malcolm, Karmone 11 Newburgh Elite N 7.63 11 68 1179 Norwood, Carl 10 Gardena Core 7.63 18 70 585 Demartino, Dominic 10 Bozeman Track Cl 7.66 6 71 1957 Smith, Emmett 12 SR Track Club 7.67 20 71 514 McGinn, Cameron 12 Alpha T-Wolves O 7.67 18 73 590 Ladd, DJ 12 Bozeman Track Cl 7.68 13 74 862 Pehringer, Tate 9 Cody Track Club 7.69 21 75 1579 Brown, Kwamee 12 Newburgh Elite N 7.71 15 75 842 Clark, Greyden 11 Clark, Greyden 7.71 5 77 1378 Ortegon, Joe 12 Laramie Tracc Cl 7.72 10 78 789 Garteh, Richard 10 Central City Che 7.73 15 78 1516 Olson, Nick 10 Mt. View Trck CO 7.73 2 80 584 Beauchaine, Nichol 12 Bozeman Track Cl 7.75 19 80 2250 Williams, Elijah 10 Williams, Elijah 7.75 2 82 1695 Sullivan, Tom 12 Reno Tahoe Athle 7.76 19 82 1293 Humphrey, Jared 11 Humphrey, Jared 7.76 10 82 1958 Smith, Michael 12 SR Track Club 7.76 5 85 1993 Strohmenger, Caleb 12 Strohmenger, Cal 7.77 11 86 2329 Kauffman, Tanner 12 YMCA Team Idaho 7.78 1 87 623 Silcox, Mark 12 Bronc Track Club 7.79 12 87 1556 Pannell, Joshua 12 Mountain West Tr 7.79 1 89 1395 Linsenmann, Andrew 11 Linsenmann, Andr 7.81 17 89 1956 Grover, Kade 12 SR Track Club 7.81 3 89 838 Jenkins, Josh 11 Cheyenne South H 7.81 4 92 1245 Mecham, Cordan 11 Grizz Track Club 7.82 3 93 2134 Gomez, Bryon 12 Trojan Track Clu 7.85 11 94 2308 Bermudez, Ron 9 YMCA Team Idaho 7.87 21 94 1550 Gyuricza, Jeremiah 11 Mountain West Tr 7.87 4 96 541 Marx, Jace 9 Big Piney 7.89 8 96 1196 Cameron, Josh 12 Gate City Track 7.89 17 98 2247 Wilding, Andrew 11 Wildcat Track Cl 7.92 9 98 2260 Bryant, Bobby 10 Worland High Sch 7.92 20 100 1044 Daigle, Austin 10 Durango Track Cl 7.93 7 101 668 Adams, Kris 10 Campbell County 7.95 15 101 2153 Walling, Matt 12 Walling, Matt 7.95 14 103 1096 Kelly, Dane 11 Evanston Red Dev 7.99 19 103 1917 Vaccaro, Boby 11 Spartan Flyers 7.99 23 105 1316 Johnston, Kendall 12 Johnston, Kendal 8.00 10 105 673 Eliason, Brad 11 Campbell County 8.00 13 107 610 Brayton, Birney 12 Bronc Track Club 8.01 14 108 2316 Conway, Terry 9 YMCA Team Idaho 8.06 20 109 543 Romero, Casey 12 Big Piney 8.08 16 109 1790 Daniels, Noah 9 Rocky Mountain F 8.08 13 111 1638 Carlton, Nick 9 Pocatello Track 8.09 9 112 1955 Gelles, Nate 9 SR Track Club 8.10 7 113 973 Castillo, Brennen 12 Davis Track Club 8.18 15 114 1048 Middleton, Jonatha 9 Durango Track Cl 8.20 22 115 2317 Danenberg, Paul 11 YMCA Team Idaho 8.22 19 116 2188 Olsen, Jared 10 Warrior Track Cl 8.24 10 116 542 Redlin, Chris 12 Big Piney 8.24 9 118 1954 Dean, Sam 9 SR Track Club 8.30 18 119 1737 Rogge, Rhett 10 Riverton HS Wyo 8.42 3 120 1319 Hall, Stephen 9 Judge Memorial 8.58 6 121 1358 Bell, Jarred 12 Lander Tigers 8.60 13 122 1360 Schultajana, Calib 10 Lander Tigers 8.80 14 123 1951 Burt, Jameson 9 SR Track Club 9.22 8 124 2320 Fast, Andrew 12 YMCA Team Idaho 9.45 22 -- 1041 Bisogno, Shane 10 Durango Track Cl DQ 23 -- 1940 Wicks, Gerard 11 Speed City DQ 15 Men 60 Meter Dash - =================================================================== Class FR: 6.78 2001 Jerald Watson, Morgan City, LA Class SO: 6.67 2007 Jeremy Rankin, Aurora, CO Class JR: 6.64 2008 Jeremy Rankin, Aurora, CO Class SR: 6.57 1999 Casey Combest, Owesboro, KY Meet Rec: 6.68 2004 Kenny O'Neal, Sacramento, CA National: 6.57 1999 Casey Combest, Owensboro, KY Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 1899 Marshall, Byron 12 South Bay Expres 6.85 3 2 1252 Harris Jr., Marcus 11 Harris Jr., Marc 6.86 3 3 1457 Mars, Jaylyn 11 Mars, Jaylyn 6.99 3 4 1137 Johnson, Troy 11 Fort Collins Tra 6.99 1 5 1857 Greene, Damian 12 Seattle Speed Tr 6.99 2 6 1483 Mitsch, Austin 11 Mitsch, Austin 7.00 3 7 801 Thomas, Cole 12 Central Oregon T 7.01 3 7 879 Mead, Alex 11 Colorado Flyers 7.01 2 9 810 Gutierrez, Nick 11 Cheetahs Interna 7.04 1 10 1576 McDaniel Jr, Eric 12 New Image Track 7.06 2 10 1856 Fan, David 11 Seattle Speed Tr 7.06 1 12 713 Hipol, Jireal 12 Cardinal Track C 7.07 2 13 1996 Taylor, Glen 12 Taylor, Glen 7.09 2 13 899 Scott, Joey 12 Cougar Track 7.09 1 15 980 Fortin, Seth 11 Davis Track Club 7.10 3 16 650 Bymoen, Alex 12 Calgary Internat 7.12 1 17 1921 Selig, Blake 12 Spartans 7.14 1 18 1310 Isiguzo, Enyinna 12 Isiguzo, Enyinna 7.18 2 Men 200 Meter Dash - =================================================================== Class FR: 21.95 2001 Michael Grant, Snellvile, GA Class SO: 21.62 2007 Nynell Parson, San Antonio, TX Class JR: 21.02 2001 Brendan Christian, Austin, TX Class SR: 20.69 2004 Xavier Carter, Melbourne, FL Meet Rec: 21.41 2010 Fuquawn Green, New Bern, NC National: 20.69 2004 Xavier Carter, Melbourne, FL Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 1172 Bennett, Randall 12 Gardena Core 22.62q 17 2 879 Mead, Alex 11 Colorado Flyers 22.64q 13 3 1588 Valentine, Isaiah 12 Newburgh Elite N 22.81q 11 4 1310 Isiguzo, Enyinna 12 Isiguzo, Enyinna 22.82q 8 5 1935 Gunter, Austin 11 Speed City 22.88q 12 6 1996 Taylor, Glen 12 Taylor, Glen 22.91q 7 7 1483 Mitsch, Austin 11 Mitsch, Austin 22.93q 9 8 1233 Harrison, Devin 12 Green River Wolv 22.97q 15 9 1176 Fuery, Darrell 11 Gardena Core 22.98q 6 10 1576 McDaniel Jr, Eric 12 New Image Track 23.08q 1 11 1457 Mars, Jaylyn 11 Mars, Jaylyn 23.11q 2 12 1986 Welker, Brendon 12 Star Valley 23.18q 13 13 1896 Beard, Johnny 12 South Bay Expres 23.21q 16 14 1645 Jardine, Jake 12 Pocatello Track 23.23q 19 15 2361 Ustick, Bryan 12 YMCA Team Idaho 23.24q 20 16 1910 Griffin, Kevin 10 Spartan Flyers 23.24q 19 17 1376 Morgan, Josh 12 Laramie Tracc Cl 23.27q 12 18 1577 Simon, Morgan 11 New Image Track 23.28q 3 19 985 Green, Kyle 12 Davis Track Club 23.29 11 20 1474 Landgen, Parker 11 Mercury Track 23.30 15 21 1306 Colucci, Joey 12 Isc Internationa 23.35 14 22 2360 Tencate, Malcom 11 YMCA Team Idaho 23.40 14 23 900 Singleton, Brandon 10 Cougar Track 23.52 6 24 1250 Harder, Caine 12 Harder, Caine 23.53 4 25 1936 McGinest, Haley 10 Speed City 23.56 6 26 638 Mckay, Cody 12 Cache Valley Run 23.69 10 27 893 Lund, Micah 12 Cougar Track 23.74 10 28 651 Reckord, Matthew 11 Calgary Internat 23.75 16 29 1900 Tuyors, Julian 11 South Bay Expres 23.78 21 30 1477 McNamara, David 12 Mercury Track 23.81 20 31 888 Arnold, Devin 11 Cougar Track 23.94 13 32 669 Aipperspach, Tichu 10 Campbell County 23.95 2 33 1934 Gray-Glasgow, Blak 12 Speed City 24.09 18 34 1557 Propp, Nicholas 12 Mountain West Tr 24.11 14 35 2309 Boisvert, Mike 12 YMCA Team Idaho 24.14 8 36 1151 Ecker, Landon 12 Fossil Ridge Tra 24.15 21 37 1780 Keller, Wyatt 12 Rock Springs 24.18 3 37 2326 Hagen, Levi 10 YMCA Team Idaho 24.18 3 39 1481 Miller, Winton 10 Miller, Winton 24.21 1 40 674 Erisman, Dallas 11 Campbell County 24.29 17 41 1292 Hughes, Carson 10 Hughes, Carson 24.30 19 42 1046 Lewis, Devin 10 Durango Track Cl 24.31 9 43 1720 Van Zeghbroeck, Jo 11 Ric Rojas Runnin 24.32 19 44 1514 Montoya, Alex 12 Mt. View Trck CO 24.35 5 45 1272 Lympus, Dan 11 Hellgate Track 24.36 3 46 2246 Tate, Austin 12 Wildcat Track Cl 24.39 12 47 1684 Leachman, Harrison 10 Real Training 24.40 1 48 675 Erisman, Dustin 10 Campbell County 24.49 11 49 2346 Martinez, Matthew 12 YMCA Team Idaho 24.54 2 50 1830 Tarter, Kyle 11 Salem Hills 24.59 20 51 2035 Robison, Alex 11 Team Provo 24.60 1 51 756 Carrington-Scott, 10 Catc 24.60 4 53 2111 Haddick, Will 10 Titan Track Club 24.61 17 54 2108 Dunston, Matt 12 Titan Track Club 24.70 9 55 1072 Wilson, Jason 9 Elko Track Club 24.80 16 55 1182 Smith, Jordan 11 Gardena Core 24.80 8 57 1453 Rasmussen, Steele 10 Maple Mountain T 24.83 6 58 1554 Northrop, Weston 11 Mountain West Tr 24.91 10 58 1686 Leonard, Trey 11 Real Training 24.91 3 60 2140 Sydall, Leki 11 Trojan Track Clu 24.92 8 60 743 Flanigan, Josh 11 Casper Natrona T 24.92 18 62 1449 Nielsen, Dallin 12 Maple Mountain T 25.01 21 62 1877 Jackson, Riley 11 Sky View Boys 25.01 11 64 1595 Laramee, Eric 12 Northeast Albert 25.08 4 65 1898 Ewers, Blair 9 South Bay Expres 25.14 20 65 2034 Ortiz, James 10 Team Provo 25.14 15 67 1786 Wilkening, Taylor 12 Rock Springs 25.28 14 68 2218 Edminster, Kevin 12 Wildcat Track Cl 25.30 19 69 1738 Watts, Sean 10 Riverton HS Wyo 25.31 2 70 613 Carlton, Casey 11 Bronc Track Club 25.37 4 71 970 Boyd, Ryan 11 Davis Track Club 25.38 4 72 1784 Searle, Sklyar 12 Rock Springs 25.45 16 73 2261 Muller, Logan 12 Worland High Sch 25.49 9 74 1042 Blair, Dylan 10 Durango Track Cl 25.50 5 75 2023 Barton, Caleb 11 Team Provo 25.52 20 76 540 Marx, Beau 11 Big Piney 25.58 21 77 1659 Davis, Kyle 11 Portneuf Valley 25.78 16 78 1566 Nettleton, Joe 10 Nettleton, Joe 25.85 15 79 974 Child, Colby 11 Davis Track Club 25.87 18 80 2221 Gregerson, Chase 12 Wildcat Track Cl 25.89 19 81 1007 Thomas, Logan 12 Davis Track Club 25.91 13 82 1882 Weaver, Brad 11 Sky View Boys 25.93 12 83 511 Jensen, Jacob 10 Alpha T-Wolves O 25.95 14 84 1815 Brady, Jared 12 Salem Hills 25.97 9 85 619 Kane, Nate 11 Bronc Track Club 25.99 2 85 1231 Barlow, Brad 10 Green River Wolv 25.99 6 87 1156 Fox, Taylor 11 Fox, Taylor 26.00 16 88 513 Matheson, Trevor 12 Alpha T-Wolves O 26.02 17 89 1555 Oetinger, Jakob 9 Mountain West Tr 26.04 5 90 2031 Lesa, Teiano 11 Team Provo 26.05 20 91 1727 Brown, Colton 11 Richfield Runnin 26.08 18 92 630 Kern, Tommy 11 Butte County 26.12 7 93 2185 Barker, David 12 Warrior Track Cl 26.13 1 94 1804 Saiz, Sander 11 Saiz, Sander 26.16 7 95 1814 Ashton, Parker 12 Salem Hills 26.21 11 95 1305 Campos, Eduardo 12 Isc Internationa 26.21 13 97 1781 Kolivas, Colton 11 Rock Springs 26.24 10 98 536 Anderson, Weston 11 Big Piney 26.25 12 99 1841 Poreda, Alex 12 Salt City Stride 26.34 17 100 833 Tutein, William 12 Cheyenne Central 26.37 21 101 1274 Roseboom, Jensen 11 Hellgate Track 26.38 11 102 1248 Taylor, Bryson 10 Grizz Track Club 26.43 13 103 1269 Gilchrist, Alan 9 Hellgate Track 26.44 10 104 1952 Burt, Sam 12 SR Track Club 26.45 8 105 1816 Butler, Joseph 12 Salem Hills 26.51 1 106 2120 Ryan, Brayden 12 Titan Track Club 26.55 18 107 978 Duncan, Spencer 10 Davis Track Club 26.68 9 108 790 Voung, Tran 10 Central City Che 26.70 15 109 894 Martin, Jacob 10 Cougar Track 26.72 12 110 751 Sirokman, Joe 11 Casper Natrona T 26.77 8 111 2027 Goodsell, Austin 9 Team Provo 26.93 7 112 1470 Avery, Gavin 11 Mercury Track 27.33 5 113 2032 Nelson, Aaron 10 Team Provo 27.81 6 114 539 Hatcher, Jed 11 Big Piney 29.01 5 115 2038 Slinker, Christofe 9 Team Provo 29.42 4 Men 200 Meter Dash - =================================================================== Class FR: 21.95 2001 Michael Grant, Snellvile, GA Class SO: 21.62 2007 Nynell Parson, San Antonio, TX Class JR: 21.02 2001 Brendan Christian, Austin, TX Class SR: 20.69 2004 Xavier Carter, Melbourne, FL Meet Rec: 21.41 2010 Fuquawn Green, New Bern, NC National: 20.69 2004 Xavier Carter, Melbourne, FL Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 879 Mead, Alex 11 Colorado Flyers 22.02 3 2 1996 Taylor, Glen 12 Taylor, Glen 22.11 3 3 1483 Mitsch, Austin 11 Mitsch, Austin 22.17 2 4 1172 Bennett, Randall 12 Gardena Core 22.21 3 5 1577 Simon, Morgan 11 New Image Track 22.34 1 6 1896 Beard, Johnny 12 South Bay Expres 22.39 1 7 1310 Isiguzo, Enyinna 12 Isiguzo, Enyinna 22.54 3 7 1233 Harrison, Devin 12 Green River Wolv 22.54 2 9 1588 Valentine, Isaiah 12 Newburgh Elite N 22.58 3 10 1176 Fuery, Darrell 11 Gardena Core 22.64 2 11 1576 McDaniel Jr, Eric 12 New Image Track 22.78 2 12 1457 Mars, Jaylyn 11 Mars, Jaylyn 22.79 2 13 1935 Gunter, Austin 11 Speed City 22.81 3 14 1986 Welker, Brendon 12 Star Valley 22.95 2 15 1645 Jardine, Jake 12 Pocatello Track 23.04 1 16 2361 Ustick, Bryan 12 YMCA Team Idaho 23.34 1 17 1376 Morgan, Josh 12 Laramie Tracc Cl 23.54 1 Men 400 Meter Dash - =================================================================== Class FR: 48.76 1985 William Reed, Philadelphia, PA Class SO: 46.84 1986 William Reed, Philadelphia, PA Class JR: 47.37 2005 Bryant McCombs, Old Bridge, NJ Class SR: 45.92 2004 Elzie Coleman, Newburg, NY Meet Rec: 45.92 2004 Elzie Coleman, Newburg, NY National: 45.92 2004 Elzie Coleman, Newburg, NY Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 1178 Hall, Ronny 10 Gardena Core 50.42q 8 2 1813 Adams, Blake 12 Salem Hills 50.89q 12 3 1073 Ellis, Blake 11 Ellis, Blake 51.14q 8 4 1181 Sicard, Lloyd 11 Gardena Core 51.24q 11 5 1016 Deffebaugh, Kordel 12 Deffebaugh, Kord 51.54q 7 6 809 Gonzales, Jarrett 12 Cheetahs Interna 51.60q 5 7 2313 Carter, Dante 11 YMCA Team Idaho 51.61q 11 8 1753 Lambourne, Cole 12 Riverton TC Ut 51.70q 2 9 802 Wilson, Michael 11 Central Oregon T 51.94q 16 10 2174 Loken, Lance 12 Warrior Express 52.15q 16 11 2348 Middleton, Ian 12 YMCA Team Idaho 52.31q 6 12 774 Odle, Cole 12 Caveman Track Cl 52.41q 10 13 1939 Seng, Veth 12 Speed City 52.44q 13 14 1464 Medina, Jordan 11 Medina, Jordan 52.46q 3 15 2170 Feldt, Trent 12 Warrior Express 52.49q 14 16 1134 Butler, Robin 12 Fort Collins Tra 52.54q 3 17 1459 Weaver, Tyler 11 Marsh Valley 52.57q 14 18 1473 Knutsen, Kyle 11 Mercury Track 52.58q 8 19 1748 Bluth, Michael 10 Riverton TC Ut 52.70 15 20 1752 Lambourne, Clay 10 Riverton TC Ut 52.73 6 21 558 Sohler, Joe 12 Bonneville Track 52.74 12 22 1754 Walker, Brandon 10 Riverton TC Ut 52.88 1 23 1683 Jenkins, Lorne 11 Real Training 53.05 7 24 581 Allen, Chris 12 Bozeman Track Cl 53.10 15 25 1643 James, Dylan 12 Pocatello Track 53.21 13 26 782 Borunda, Pedro 12 Centennial Track 53.22 1 27 776 Cazeau, Alan 12 Cazeau, Alan 53.27 5 28 806 Armstrong, Kenny 11 Cheetahs Interna 53.29 9 29 1345 Spaulding, Nathan 11 Kelly Walsh High 53.49 5 30 1685 Leachman, Hunter 12 Real Training 53.51 6 31 1670 Raymond, Dylan 12 Raymond, Dylan 53.56 9 32 839 Reed-Vigil, Ethan 11 Cheyenne South H 53.62 11 33 865 Wood, Colton 12 Cody Track Club 53.64 1 33 1874 Carey, Matt 12 Sky View Boys 53.64 6 35 1708 Gilbert, Nate 11 Ric Rojas Runnin 53.66 9 36 808 Edwards, Jovanni 10 Cheetahs Interna 53.81 11 37 828 Hughes, Michael 12 Cheyenne Central 54.12 7 38 2252 Willis, Elliot 11 Willis, Elliot 54.20 2 38 1074 Enzenberger, Joe 12 Enzenberger, Joe 54.20 10 40 2364 Wallin, Josh 11 YMCA Team Idaho 54.35 13 41 1938 Norman, Stanley 9 Speed City 54.42 14 42 1569 Campbell Jr., Greg 9 New Image Track 54.46 2 43 1582 Gaynor, Kinard 9 Newburgh Elite N 54.58 10 44 1448 Muirbrook, Kevin 12 Maple Mountain T 54.81 12 45 1063 Edgmond, CJ 12 Edgmond, CJ 54.95 5 46 824 Braunschweig, Josh 12 Cheyenne Central 55.01 10 47 1029 Dopp, Dillon 12 Dopp, Dillon 55.15 7 48 1304 Belong, Jerrald 11 Isc Internationa 55.20 16 49 1400 Courtney, Sam 12 Lion Strength 55.23 3 50 1338 Burgen, Leighton 11 Kelly Walsh High 55.28 4 51 1709 Hammond, Sawyer 10 Ric Rojas Runnin 55.45 12 52 1249 Whitman, Will 12 Grizz Track Club 55.61 2 53 1571 Dinowitz, Jared 12 New Image Track 55.67 15 54 1549 Dolese, Colin 10 Mountain West Tr 55.85 15 55 2212 Castillo, Nick 12 Wildcat Track Cl 55.86 12 55 1232 Glasscock, Steven 10 Green River Wolv 55.86 8 57 1728 Mason, Mika 11 Richfield Runnin 55.90 13 58 1570 Cruz, Henry 9 New Image Track 55.94 3 59 1202 Geurts, Aaron 11 Gate City Track 56.04 1 60 1878 Roberts, Sam 10 Sky View Boys 56.06 15 61 2357 Stark, Nathan 12 YMCA Team Idaho 56.09 9 62 1183 Turner, Akinyee 9 Gardena Core 56.13 14 63 1136 Hall, Dallas 12 Fort Collins Tra 56.30 4 64 1563 Staats, Nolan 9 Mountain West Tr 56.31 7 65 1573 Goudeau, Stefon 9 New Image Track 56.33 11 66 1901 Sparrow, Ashton 12 Sparrow, Ashton 56.55 15 67 1974 Allred, Tyler 10 Star Valley 56.62 11 68 1862 Selman, Wesley 12 Selman, Wesley 56.67 16 69 2084 Bangerter, Tanner 10 Timpview Track 56.81 14 70 1346 Wilson, Denton 12 Kelly Walsh High 56.87 7 71 2107 Dower, Cameron 11 Titan Track Club 57.15 13 72 1979 Hunt, Dillon 11 Star Valley 57.66 13 72 1977 Gertsch, Sam 10 Star Valley 57.66 16 74 1639 Giesbricht, Doug 10 Pocatello Track 57.75 3 75 1597 Littlefield, Tyler 11 Northridge Track 57.88 2 76 2057 Thompson, Jackson 9 Thompson, Jackso 58.01 12 76 747 Logan, Andrew 11 Casper Natrona T 58.01 16 78 1980 MaGee, Dalton 11 Star Valley 58.48 6 79 1100 Fennell, Robert 12 Fast Traxx Troup 59.22 1 80 1644 Jardine, Gabe 10 Pocatello Track 59.27 8 81 2233 Loveridge, Brandon 12 Wildcat Track Cl 59.29 10 82 2225 Hyer, Davis 12 Wildcat Track Cl 59.47 9 83 1444 Cope, Austin 11 Maple Mountain T 59.64 4 84 1879 Roberts, Thomas 12 Sky View Boys 59.81 5 85 1243 Griffith, Tristan 10 Grizz Track Club 59.96 14 86 1209 Golding, Trevor 10 Golding, Trevor 1:02.08 4 87 509 Dunn, Nick 10 Alpha T-Wolves O 1:03.16 6 88 2083 Armond, David 10 Timpview Track 1:07.50 1 Men 400 Meter Dash - =================================================================== Class FR: 48.76 1985 William Reed, Philadelphia, PA Class SO: 46.84 1986 William Reed, Philadelphia, PA Class JR: 47.37 2005 Bryant McCombs, Old Bridge, NJ Class SR: 45.92 2004 Elzie Coleman, Newburg, NY Meet Rec: 45.92 2004 Elzie Coleman, Newburg, NY National: 45.92 2004 Elzie Coleman, Newburg, NY Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 1753 Lambourne, Cole 12 Riverton TC Ut 49.55 2 2 1178 Hall, Ronny 10 Gardena Core 49.59 3 3 1016 Deffebaugh, Kordel 12 Deffebaugh, Kord 49.63 3 4 1181 Sicard, Lloyd 11 Gardena Core 50.06 3 5 809 Gonzales, Jarrett 12 Cheetahs Interna 50.07 3 6 1813 Adams, Blake 12 Salem Hills 50.35 3 7 1073 Ellis, Blake 11 Ellis, Blake 50.50 3 8 802 Wilson, Michael 11 Central Oregon T 51.22 2 9 2313 Carter, Dante 11 YMCA Team Idaho 51.35 2 10 2348 Middleton, Ian 12 YMCA Team Idaho 51.44 2 11 1134 Butler, Robin 12 Fort Collins Tra 51.64 1 12 2170 Feldt, Trent 12 Warrior Express 51.68 1 13 2174 Loken, Lance 12 Warrior Express 51.69 2 14 1939 Seng, Veth 12 Speed City 52.03 1 15 1473 Knutsen, Kyle 11 Mercury Track 52.49 1 16 1464 Medina, Jordan 11 Medina, Jordan 52.68 1 17 1459 Weaver, Tyler 11 Marsh Valley 52.96 1 Men 800 Meter Run - ================================================================ Class FR: 1:55.45 2005 Andrew Perkins, Watertown, WI Class SO: 1:51.11 1994 Michael Granville, Bell Gardens, CA Class JR: 1:50.55 1995 Michael Granville, Bell Gardens, CA Class SR: 1:49.21 2009 Robby Andrews, Manalapan, NJ Meet Rec: 1:50.74 2006 Karjuan Williams, New Bern, NC National: 1:49.21 2009 Robby Andrews, Manalapan, NJ Name Year School Prelims ================================================================ Preliminaries 1 1389 Smith, Tyler 11 Leduc Track Club 1:54.96q 2 2373 Livingston, Stryma 12 Zzyzx 1:56.38q 3 2191 Webb, Kirk 12 Webb, Kirk 1:58.73q 4 1559 Raymer, Doug 12 Mountain West Tr 1:59.18q 5 2086 Smith, Tanner 12 Timpview Track 1:59.91q 6 2343 Maag, Ryan 11 YMCA Team Idaho 2:00.15q 7 1003 Sagers, Jackson 11 Davis Track Club 2:01.51q 8 1286 Williams, Derrick 12 Highlander Track 2:01.94q 9 1157 Franco, Talem 11 Franco, Talem 2:02.18q 10 1880 Roberts, Tyler 12 Sky View Boys 2:02.38q 11 1846 Schweinsberg, Zach 12 Schweinsberg, Za 2:02.50q 12 2318 Davidson, Blake 12 YMCA Team Idaho 2:02.52q 13 1721 Williams, Graham 12 Ric Rojas Runnin 2:02.62q 14 559 Weeks, Abe 12 Bonneville Track 2:02.87q 15 1071 Leyva, Aaron 12 Elko Track Club 2:03.01q 16 1949 Belk, Justin 12 SR Track Club 2:03.60q 17 1712 Rasmussen, Charles 11 Ric Rojas Runnin 2:03.80q 18 2363 Wallin, Jordan 10 YMCA Team Idaho 2:03.87q 19 1420 Ekstedt, Evan 12 MAC Track 2:03.87q 20 880 Petrie, Zac 10 Colorado Flyers 2:04.38q 21 832 Snow, Bryce 12 Cheyenne Central 2:04.42q 22 1687 Maas, Calvin 12 Real Training 2:04.48q 23 639 Seamons, Daniel 12 Cache Valley Run 2:04.49q 24 1339 Craig, Jackson 11 Kelly Walsh High 2:04.69q 25 1707 Estrella, Alani 12 Ric Rojas Runnin 2:04.81q 26 2253 Witt, Brennan 10 Witt, Brennan 2:04.83q 27 965 Allred, Austin 12 Davis Track Club 2:04.92q 28 1201 Garner, Brandon 12 Gate City Track 2:05.09 29 1422 Kamstra, Austin 10 MAC Track 2:05.41 30 1783 Schnieder, Dakota 12 Rock Springs 2:05.42 31 1750 Egbert, Tanner 11 Riverton TC Ut 2:05.56 32 1234 Hartford, Josh 10 Green River Wolv 2:05.68 33 2349 Muvange, Egide 12 YMCA Team Idaho 2:05.73 34 1008 Thompson, Seth 11 Davis Track Club 2:06.01 35 1775 Catterall, Jaaz 11 Rock Springs 2:06.29 36 1309 Yared, surafel 12 Isc Internationa 2:06.33 37 2355 Senecal, Justin 12 YMCA Team Idaho 2:06.71 38 2333 Knauth, Tyler 12 YMCA Team Idaho 2:07.00 38 1425 Onciul, Tanner 11 MAC Track 2:07.00 40 1352 Charles, Tanner 12 Kufunga 2:07.14 41 1994 Sunderland, Michae 12 Sunderland, Mich 2:07.26 42 1203 Grigg, Bryan 11 Gate City Track 2:07.49 42 984 Goldsberry, Taylor 11 Davis Track Club 2:07.49 44 614 Dietsche, Kyle 11 Bronc Track Club 2:07.50 45 2323 Giese, Joe 10 YMCA Team Idaho 2:07.56 46 1875 Compton, Tyson 10 Sky View Boys 2:07.57 47 1647 Jonas, Jacob 12 Pocatello Track 2:07.88 48 1426 Madson, Duke 12 Madson, Duke 2:08.00 49 2048 Jaszkowiak, Tyler 12 Team RunStrong 2:08.17 50 557 Rock, Jaren 11 Bonneville Track 2:08.37 51 1419 Chan, Eric 10 MAC Track 2:08.42 52 1827 Steadman, Collin 12 Salem Hills 2:08.88 53 992 Lee, Ryan 11 Davis Track Club 2:09.35 54 2051 Smith, Kinsly 11 Team Smith 2:09.75 55 561 Dunn, Rob 12 Bountiful Track 2:10.12 56 1558 Rather, James 10 Mountain West Tr 2:12.06 57 2222 Guevara, Jinno 12 Wildcat Track Cl 2:12.30 58 2336 Kofoed, Jordan 12 YMCA Team Idaho 2:12.77 59 1580 Casino, Isaiah 11 Newburgh Elite N 2:12.78 60 1480 Michael, Aaron 12 Michael, Aaron 2:13.23 61 1981 McArthur, Ben 12 Star Valley 2:13.34 62 1246 Peila, Austin 12 Grizz Track Club 2:13.52 63 2314 Cavey, Ian 11 YMCA Team Idaho 2:14.72 64 2241 Page, Zach 12 Wildcat Track Cl 2:15.03 65 2049 Lind, Cody 11 Team RunStrong 2:15.93 66 1661 Hopkins, Jacob 12 Portneuf Valley 2:16.16 67 2262 Wassum, Alex 11 Worland High Sch 2:16.81 68 1394 Knapik, Matthew 9 Lethbridge Track 2:17.21 69 1845 Schweinsbeg, Samue 10 Schweinsbeg, Sam 2:17.91 70 1831 Teeples, Jared 12 Salem Hills 2:18.38 71 906 Levitt, Darian 9 Cougar Track Clu 2:18.67 72 1803 Sadler, William 10 Sadler, William 2:18.84 73 2224 Horsley, Ben 11 Wildcat Track Cl 2:19.15 74 1303 Baynard, Dayron 9 Isc Internationa 2:19.20 75 2220 Gibbs, Kyle 10 Wildcat Track Cl 2:19.28 76 1282 Moss, Alex 12 Highland Track C 2:20.78 77 1283 Nielsen, Kye 10 Highland Track C 2:20.80 78 2216 Donovan, Adam 12 Wildcat Track Cl 2:21.95 79 918 Blick, Wreny 10 CR Elite 2:22.64 80 1825 Pozernick, Gavin 11 Salem Hills 2:22.66 81 1454 Sanders, Micah 11 Maple Mountain T 2:22.71 82 1447 Learsch, Conner 12 Maple Mountain T 2:22.96 83 1418 Anderson, Cody 10 MAC Track 2:23.65 84 1491 Henry, Hugh 10 Mountain View Bu 2:24.13 85 2228 Kamerath, Michael 12 Wildcat Track Cl 2:24.22 86 2303 Ashcraft, Jeff 11 YMCA Team Idaho 2:25.00 87 2227 Johnson, Jeff 10 Wildcat Track Cl 2:25.27 88 1838 Gehring, Isaac 10 Salt City Stride 2:25.36 89 1791 Jennings, Todd 10 Rocky Mountain F 2:25.39 90 1421 Epp, Adam 12 MAC Track 2:25.44 91 2229 Keller, Grant 10 Wildcat Track Cl 2:26.01 92 996 Nilson, Jared 10 Davis Track Club 2:26.91 93 1354 Reeves, Jeffrey 9 Kufunga 2:27.00 94 1315 Johnson, T Boone 12 Johnson, T Boone 2:27.48 95 2223 Harden, Chris 9 Wildcat Track Cl 2:27.75 96 2024 Eatough, Jeremy 12 Team Provo 2:27.81 97 1837 Cambray, Bryan 11 Salt City Stride 2:28.90 98 1490 Grey, Jacob 12 Mountain View Bu 2:29.35 99 2311 Brinton, Nathan 10 YMCA Team Idaho 2:30.05 100 2236 Midgley, Caden 9 Wildcat Track Cl 2:34.76 101 2242 Roberts, Matt 9 Wildcat Track Cl 2:34.99 102 1458 Weaver, Deran 9 Marsh Valley 2:35.73 103 544 Schell, Dakota 10 Big Piney 2:43.07 104 2234 Low, Walker 11 Wildcat Track Cl 2:43.25 105 1839 Heaps, Chancy 10 Salt City Stride 2:51.79 106 2238 Murray, Parker 9 Wildcat Track Cl 3:07.09 107 2213 Coleman, Spencer 9 Wildcat Track Cl 3:11.98 Men 800 Meter Run - ================================================================ Class FR: 1:55.45 2005 Andrew Perkins, Watertown, WI Class SO: 1:51.11 1994 Michael Granville, Bell Gardens, CA Class JR: 1:50.55 1995 Michael Granville, Bell Gardens, CA Class SR: 1:49.21 2009 Robby Andrews, Manalapan, NJ Meet Rec: 1:50.74 2006 Karjuan Williams, New Bern, NC National: 1:49.21 2009 Robby Andrews, Manalapan, NJ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 1389 Smith, Tyler 11 Leduc Track Club 1:49.46 2 2373 Livingston, Stryma 12 Zzyzx 1:51.90 3 2191 Webb, Kirk 12 Webb, Kirk 1:55.89 4 2086 Smith, Tanner 12 Timpview Track 1:57.54 5 1286 Williams, Derrick 12 Highlander Track 1:57.60 6 2343 Maag, Ryan 11 YMCA Team Idaho 1:58.84 7 559 Weeks, Abe 12 Bonneville Track 1:59.63 8 639 Seamons, Daniel 12 Cache Valley Run 2:00.10 9 1157 Franco, Talem 11 Franco, Talem 2:00.17 10 2363 Wallin, Jordan 10 YMCA Team Idaho 2:00.31 11 832 Snow, Bryce 12 Cheyenne Central 2:00.65 12 965 Allred, Austin 12 Davis Track Club 2:00.92 13 1559 Raymer, Doug 12 Mountain West Tr 2:01.91 14 1687 Maas, Calvin 12 Real Training 2:02.06 15 2318 Davidson, Blake 12 YMCA Team Idaho 2:02.07 16 1003 Sagers, Jackson 11 Davis Track Club 2:02.09 17 1880 Roberts, Tyler 12 Sky View Boys 2:02.20 18 1846 Schweinsberg, Zach 12 Schweinsberg, Za 2:02.36 19 2253 Witt, Brennan 10 Witt, Brennan 2:02.69 20 1339 Craig, Jackson 11 Kelly Walsh High 2:02.76 21 880 Petrie, Zac 10 Colorado Flyers 2:03.07 22 1949 Belk, Justin 12 SR Track Club 2:03.40 23 1712 Rasmussen, Charles 11 Ric Rojas Runnin 2:03.48 24 1707 Estrella, Alani 12 Ric Rojas Runnin 2:03.80 25 1721 Williams, Graham 12 Ric Rojas Runnin 2:04.15 26 1420 Ekstedt, Evan 12 MAC Track 2:04.21 27 1071 Leyva, Aaron 12 Elko Track Club 2:06.77 Men 1600 Meter Run - ================================================================ Class FR: 4:13.93 2009 Lucas Verzbicas, New Lenox, IL Class SO: 4:08.27 1997 Andy Powell, N. Eaton, MA Class JR: 4:02.21 2012 Edward Cheserek, Newark, NJ Class SR: 3:58.31 2001 Alan Webb, Reston, VA Meet Rec: 4:10.58 2008 Luke Puskedra, Salt Lake City, UT National: 3:58.31 2001 Alan Webb, Reston, VA Name Year School Prelims ================================================================ Preliminaries 1 1778 Faure, Ricky 10 Rock Springs 4:25.68q 2 997 Nye, Brad 12 Davis Track Club 4:28.46q 3 1445 Faux, Isaac 10 Maple Mountain T 4:29.88q 4 2124 Yardley, Brandon 12 Titan Track Club 4:29.92q 5 510 Heslington, Jake 11 Alpha T-Wolves O 4:30.06q 6 2152 Shelton, Haven 12 Viking Track Clu 4:30.13q 7 1221 Graham, Lucas 12 Graham, Lucas 4:30.18q 8 1135 Gregoire, Bryce 12 Fort Collins Tra 4:30.21q 9 1351 Asay, Jaydn 11 Kufunga 4:30.43q 10 1047 Maloney, Joe 11 Durango Track Cl 4:30.71q 11 2374 Harris, Erik Harris, Erik 4:31.16q 12 1911 Hurlock, Blair 10 Spartan Flyers 4:31.68q 13 990 Hedquist, Alex 11 Davis Track Club 4:32.22q 14 1375 Henry, Josh 12 Laramie Tracc Cl 4:32.33q 15 1450 Patey, Paxton 11 Maple Mountain T 4:32.47q 16 1197 Clay, Kaden 11 Gate City Track 4:32.67q 17 1522 Brown, Alex 11 Mt. View UT 4:32.96q 18 1668 Quick, Michael 11 Quick, Michael 4:33.15q 19 771 McLelland, Brayden 11 Caveman Track Cl 4:33.32q 20 1713 Reid, Chandler 11 Ric Rojas Runnin 4:34.20q 21 1424 Madsen, William 12 MAC Track 4:34.58q 22 679 Campbell, Jacob 12 Campbell, Jacob 4:34.64q 23 564 Perkes, Kohle 12 Bountiful Track 4:34.74q 24 2151 Olsen, Brady 12 Viking Track Clu 4:34.75q 25 1207 Powell, Jake 12 Gate City Track 4:34.88q 26 2168 Davis, Chris 12 Warrior Express 4:35.01q 27 767 Green, Tyson 11 Caveman Track Cl 4:35.47q 28 1718 Sayler, Jackson 11 Ric Rojas Runnin 4:35.97q 29 688 Choate, Morgan 12 Canyon Track Cl 4:36.06q 30 1150 Cleary, Ed 12 Fossil Ridge Tra 4:36.10q 31 1819 Edmondson, Brandon 12 Salem Hills 4:36.10q 32 1275 Hendrickson, Adam 11 Hendrickson, Ada 4:36.20q 33 1689 Timms, Connor 12 Real Training 4:36.22q 34 1717 Sanchez, Richard 10 Ric Rojas Runnin 4:36.36q 35 1013 Williams, Skylar 10 Davis Track Club 4:36.58q 36 524 Barker, Matt 12 Barker, Matt 4:36.78q 37 2337 Larson, Conrad 11 YMCA Team Idaho 4:36.83 38 621 Rotellini, Michael 11 Bronc Track Club 4:36.86 39 1525 King, Gordon 11 Mt. View UT 4:38.95 40 1355 Werner, Chance 12 Kufunga 4:39.05 41 988 Hansen, Hayden 11 Davis Track Club 4:39.09 42 1374 Henry, Jonah 10 Laramie Tracc Cl 4:39.27 43 2143 Valenzuela, josiah 12 Valenzuela, Josi 4:39.48 44 843 Clarke, Trevor 12 Clarke, Trevor 4:39.81 45 2177 Vavrik, Danny 11 Warrior Express 4:40.02 46 556 Perry, Cade 11 Bonneville Track 4:40.11 47 897 Rauh, Duke 12 Cougar Track 4:40.26 48 552 Jasper, Brian 11 Bonneville Track 4:40.36 49 1984 Scofield, Oliver 12 Star Valley 4:40.58 50 1503 Baker, Chris 10 Mt. View Trck CO 4:41.08 51 769 Gunther, Benson 11 Caveman Track Cl 4:41.43 52 2110 Greenhalgh, Landon 11 Titan Track Club 4:41.44 53 721 Cartwright, Joel 12 Cartwright, Joel 4:42.40 54 554 Myers, Colby 11 Bonneville Track 4:42.89 55 2137 Perry, Bryan 12 Trojan Track Clu 4:43.27 56 1817 Chesnut, Matthew 12 Salem Hills 4:43.90 57 2118 Russell, Mike 12 Titan Track Club 4:44.57 58 1596 Goudy, Shane 12 Northridge Track 4:44.70 59 1611 Olsen, Tyler 12 Olsen, Tyler 4:45.02 60 2219 Farnsworth, Aarim 12 Wildcat Track Cl 4:45.03 61 1609 Garner, Carson 11 Ogden Track Club 4:45.10 62 827 Garcia, Alejandro 12 Cheyenne Central 4:45.23 63 989 Haws, Sam 11 Davis Track Club 4:45.73 64 837 Colbert, Josiah 11 Cheyenne South H 4:46.11 65 568 Wollant, Adam 12 Bozeman Distance 4:46.17 66 1716 Sahli, Sam 11 Ric Rojas Runnin 4:46.37 67 889 Balcerzak, Christi 12 Cougar Track 4:46.65 68 2231 Lechtenberg, Matt 12 Wildcat Track Cl 4:47.41 69 567 May, Hunter 10 Bozeman Distance 4:47.71 70 1353 Christensen, Garre 12 Kufunga 4:47.87 71 2142 Unker, Alexander 12 Unker, Alexander 4:48.19 72 975 Clark, Ryan 11 Davis Track Club 4:48.46 73 2173 Johannsen, Jon 11 Warrior Express 4:48.53 74 1710 Hampson, Tucker 12 Ric Rojas Runnin 4:48.94 75 1456 Vance, Nathan 12 Maple Mountain T 4:49.40 76 861 Brotherton, Devyn 10 Cody Track Club 4:49.52 77 587 Franck, Preston 12 Bozeman Track Cl 4:49.67 78 1842 Reschke, Jake 9 Salt City Stride 4:49.76 79 768 Griswold, Dallas 12 Caveman Track Cl 4:49.80 80 1028 Doner, Ryan 11 Doner, Ryan 4:49.84 81 1506 Cooney, Dayton 12 Mt. View Trck CO 4:49.85 82 566 May, Colter 10 Bozeman Distance 4:50.03 83 2353 Price, Mike 12 YMCA Team Idaho 4:50.41 84 689 Page, Paul 9 Canyon Track Cl 4:50.83 85 1667 Prickett, Jake 11 Prickett, Jake 4:51.16 86 1527 Roberts, Mark 12 Mt. View UT 4:51.17 87 562 Kendall, Kason 12 Bountiful Track 4:51.19 88 1551 Hamilton, Nicholas 9 Mountain West Tr 4:51.60 89 555 Penman, Andrew 10 Bonneville Track 4:51.69 90 1976 Cameron, Grant 11 Star Valley 4:51.91 91 2022 Barlow, Kendall 10 Team Provo 4:52.44 92 1662 Olcott, Austin 9 Portneuf Valley 4:52.59 93 553 Mott, Jesse 11 Bonneville Track 4:52.77 94 775 Springer, Kaden 10 Caveman Track Cl 4:53.18 95 2230 Kirk, Austin 11 Wildcat Track Cl 4:53.19 96 1060 Guitierrez, Tomy 11 East Track 4:53.64 97 1377 Morgan, Nathan 10 Laramie Tracc Cl 4:53.92 98 1828 Stone, Levi 11 Salem Hills 4:54.07 99 1205 Park, Remington 11 Gate City Track 4:54.69 100 634 Bailey, Derek 12 Cache Valley Run 4:54.88 101 2172 Hood, Louis 10 Warrior Express 4:54.89 102 2115 Kelley, Cody 10 Titan Track Club 4:54.92 103 1356 Kunz, Dillon 11 Kunz, Dillon 4:55.05 104 1452 Quintana, Daniel 9 Maple Mountain T 4:55.19 105 1337 Blair, Rayce 11 Kelly Walsh High 4:55.36 106 512 Liddell, Taylor 11 Alpha T-Wolves O 4:55.52 107 2215 Dillon, Taylor 9 Wildcat Track Cl 4:55.67 108 1290 Sincock, David 12 Hillside Track 4:55.70 109 1010 Ward, Josh 9 Davis Track Club 4:56.30 110 928 Croft, Matt 12 Croft, Matt 4:56.43 111 1423 MacDonald, Connor 12 MAC Track 4:56.73 112 1475 Marchant, Erik 11 Mercury Track 4:57.25 113 969 Bailey, Joseph 10 Davis Track Club 4:57.27 114 1840 Poffenberger, Ty 10 Salt City Stride 4:57.39 115 1507 Cooney, Dixon 11 Mt. View Trck CO 4:57.79 116 887 Anglin, Anthony 12 Cougar Track 4:57.87 117 829 Jackson, Hank 11 Cheyenne Central 4:57.88 118 1646 Jensen, Blake 12 Pocatello Track 4:57.97 119 1341 Davila, Hunter 9 Kelly Walsh High 4:57.98 120 770 Hoopes, Connor 9 Caveman Track Cl 4:58.06 121 2189 Pagano, Dustin 11 Warrior Track Cl 4:58.24 122 518 Ashcraft, Kaden 12 Ashcraft, Kaden 4:58.58 123 2175 Petersen, Nicholas 10 Warrior Express 4:58.77 124 1004 Stuart, Ethan 10 Davis Track Club 4:58.79 125 1824 Minson, Devin 9 Salem Hills 4:58.91 126 545 Stoutenburg, Bruce 12 Big Piney 4:59.26 127 1836 Bautner, Michael 11 Salt City Stride 4:59.54 128 636 Dallin, Michael 12 Cache Valley Run 4:59.57 129 1208 Goff, Adam 11 Goff, Adam 4:59.67 130 976 Clouse, Isaac 11 Davis Track Club 5:00.09 131 979 Farnsworth, Devin 11 Davis Track Club 5:00.17 132 1372 Adams, Gabe 12 Laramie Tracc Cl 5:00.54 133 1615 Peace, Tony 10 Peace, Tony 5:00.78 134 1094 Feuz, Wyatt 11 Evanston Red Dev 5:00.87 135 2113 Hill, Tom 11 Titan Track Club 5:01.00 136 1524 Jolley, Cade 10 Mt. View UT 5:01.34 137 1714 Rothman, Jacob 12 Ric Rojas Runnin 5:01.39 137 905 Hurst, Tanner 12 Cougar Track Clu 5:01.39 139 1665 Tokle, John 9 Portneuf Valley 5:01.50 140 1006 Tanner, Ryan 11 Davis Track Club 5:01.83 141 1729 Monsen, Caleb 11 Richfield Runnin 5:01.85 142 1476 Marchant, Nathan 11 Mercury Track 5:02.00 143 565 Taylor, Colby 11 Bountiful Track 5:02.12 144 1489 Dolezal, Kaylor 11 Mountain View Bu 5:02.71 145 611 Bruso, Taylor 9 Bronc Track Club 5:02.78 146 687 Chavez, Carlos 12 Canyon Track Cl 5:03.27 147 1772 Buller, Dalton 10 Rock Springs 5:04.22 148 1343 Kepler, Calum 10 Kelly Walsh High 5:04.41 149 2025 Faulconer, Sam 9 Team Provo 5:04.47 150 586 Eastwood, Jonathan 9 Bozeman Track Cl 5:04.62 151 2368 Young, Coby 12 Young, Coby 5:04.77 152 1012 Wilde, Zach 9 Davis Track Club 5:04.98 153 1773 Caldwell, Tyler 12 Rock Springs 5:05.40 154 1462 McCombs, Josh 12 McCombs, Josh 5:05.90 155 1706 Crawford, Colin 9 Ric Rojas Runnin 5:06.10 156 508 Dayley, Bobby 10 Alpha T-Wolves O 5:06.62 157 1823 Minson, Alex 12 Salem Hills 5:07.36 158 2338 Lee, Jimmy 10 YMCA Team Idaho 5:07.71 159 548 Bloom, Daniel 11 Bloom, Daniel 5:08.06 160 1821 Hasty, Gavin 9 Salem Hills 5:08.29 161 2145 Vance, Nathan 10 Vance, Nathan 5:08.95 162 2214 Despain, Braden 11 Wildcat Track Cl 5:09.17 163 1519 Tyrrell, Alex 12 Mt. View Trck CO 5:09.86 164 1526 Leavitt, Trennon 12 Mt. View UT 5:10.48 165 1220 Gowans, Brandon 12 Gowans, Brandon 5:10.94 166 2135 Lemmon, Wesley 12 Trojan Track Clu 5:12.31 167 1107 Lewis, Tyler 11 Flyin Spiders 5:12.44 168 592 Linabary, James 9 Bozeman Track Cl 5:12.82 169 712 Garcia, Encoh 12 Cardinal Track C 5:12.94 170 1472 Kimball, Spencer 11 Mercury Track 5:13.29 171 1820 Goodman, Michael 11 Salem Hills 5:13.81 172 551 Cypers, Justin 11 Bonneville Track 5:14.28 173 2310 Bottles, Jacob 12 YMCA Team Idaho 5:14.47 174 1460 Matthies, Hunter 12 Matthies, Hunter 5:14.50 175 1663 Page, Gavin 10 Portneuf Valley 5:14.67 176 1715 Sahli, Jeffrey 12 Ric Rojas Runnin 5:14.76 177 999 Perry, Mitch 9 Davis Track Club 5:14.82 178 995 Moncur, Tommy 10 Davis Track Club 5:15.48 179 2239 Olsen, Kyle 11 Wildcat Track Cl 5:15.65 180 1217 Shroeder, Jeff 11 Gooding 5:15.69 181 1001 Potter, Kimball 10 Davis Track Club 5:16.00 182 1406 Dickson, Brandon 10 Lovell Track Clu 5:16.18 183 1401 Long, Taylor 10 Long, Taylor 5:16.25 184 1002 Rayl, Jackson 9 Davis Track Club 5:16.29 185 1992 Stratton, Adam 10 Stratton, Adam 5:16.38 186 1749 Dutton, Andrew 10 Riverton TC Ut 5:16.54 187 1000 Peters, Brandon 9 Davis Track Club 5:16.60 188 892 Droege, Johnny 11 Cougar Track 5:16.68 189 1247 Sperry, Chas 12 Grizz Track Club 5:16.97 190 1847 Scofield, Winston 10 Scofield, Winsto 5:17.17 191 640 Sharp, Ephraim 11 Cache Valley Run 5:17.54 191 2325 Gunning, Kenny 10 YMCA Team Idaho 5:17.54 193 1011 White, Alex 10 Davis Track Club 5:18.38 194 1642 Higgins, Tyler 11 Pocatello Track 5:19.15 195 1198 Dixon, Isaac 9 Gate City Track 5:19.25 196 1218 Woodland, Mark 11 Gooding 5:19.87 197 1045 Francom, Collin 11 Durango Track Cl 5:20.52 198 1471 Hyde, Nathan 11 Mercury Track 5:20.84 199 972 Butterfield, Nate 10 Davis Track Club 5:21.83 200 1528 Wise, Seth Mt. View UT 5:22.35 201 2047 Green, Dustin 10 Team RunStrong 5:22.41 202 2150 Mitchell, Ethan 10 Viking Track Clu 5:23.07 203 1237 Rodriguez, Osman 10 Green River Wolv 5:23.67 204 1184 Garrity, Seth 11 Garrity, Seth 5:24.31 205 1463 McLennan, Scott 9 McLennan, Scott 5:24.42 206 2029 Hunter, Morgan 9 Team Provo 5:24.90 207 1206 Pincock, Theo 10 Gate City Track 5:26.02 208 2237 Murray, Dexter 11 Wildcat Track Cl 5:26.88 209 2244 Sutherland, Alex 9 Wildcat Track Cl 5:27.09 210 1070 Harris, Gordon 11 Elko Track Club 5:27.50 211 982 Garrett, Blake 10 Davis Track Club 5:27.95 212 1508 Jensen, Dalton 12 Mt. View Trck CO 5:28.02 213 2036 Robison, Cameron 9 Team Provo 5:28.42 213 589 Krick, Ben 11 Bozeman Track Cl 5:28.42 215 1058 Cobler, Dakota 10 East Track 5:28.44 216 1730 Monsen, Stephen 9 Richfield Runnin 5:29.39 217 2226 Johnson, Davis 9 Wildcat Track Cl 5:29.53 218 998 Oldham, J.R. 10 Davis Track Club 5:31.00 219 1518 Strohecker, Bryce 10 Mt. View Trck CO 5:31.67 220 2026 Galante, Pablo 9 Team Provo 5:31.68 221 2028 Heaton, Ben 9 Team Provo 5:31.75 222 1504 Brouwer, John 12 Mt. View Trck CO 5:32.41 223 1015 Wybrow, Dan 12 Davis Track Club 5:33.61 224 1214 Ervin, Matt 11 Gooding 5:36.66 225 2190 Palmer, Will 10 Warrior Track Cl 5:38.37 226 1829 Stone, Mitchell 9 Salem Hills 5:38.57 227 2054 Ricks, Porter 9 Terreton Track 5:38.78 228 983 Gipson, Caleb 9 Davis Track Club 5:39.81 229 1953 Dawson, Tylo 12 SR Track Club 5:41.48 230 1324 Kautz, Andrew 11 Kautz, Andrew 5:42.06 231 537 Bell, Jeff 9 Big Piney 5:43.19 232 1092 Asmus, James 9 Evanston Red Dev 5:43.88 233 1057 Asper, Nate 9 East Track 5:44.52 234 1520 Van Buskirk, Conno 9 Mt. View Trck CO 5:45.23 235 903 Wallisch, Leland 9 Cougar Track 5:47.12 236 1059 Cunningham, Patric 11 East Track 5:48.12 237 2085 McKell, Ian 11 Timpview Track 5:53.09 238 2378 Skinner, Sam Skinner, Sam 5:54.30 239 1095 Haack, Hyrum 9 Evanston Red Dev 5:55.01 240 1517 Preston, Kevin 12 Mt. View Trck CO 5:55.62 241 2240 Otani, Keisuke 11 Wildcat Track Cl 5:55.66 242 895 Mead, Austin 9 Cougar Track 5:56.35 243 2117 Merriman, Nicholas 10 Titan Track Club 6:01.00 244 891 Bullock, Brandon 9 Cougar Track 6:09.29 245 2087 Swensen, Jared 9 Timpview Track 6:10.91 246 1747 Bauman, Spencer 10 Riverton TC Ut 6:13.44 247 1511 Klovdahl, Olin 9 Mt. View Trck CO 6:51.46 Men 1600 Meter Run - ================================================================ Class FR: 4:13.93 2009 Lucas Verzbicas, New Lenox, IL Class SO: 4:08.27 1997 Andy Powell, N. Eaton, MA Class JR: 4:02.21 2012 Edward Cheserek, Newark, NJ Class SR: 3:58.31 2001 Alan Webb, Reston, VA Meet Rec: 4:10.58 2008 Luke Puskedra, Salt Lake City, UT National: 3:58.31 2001 Alan Webb, Reston, VA Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 997 Nye, Brad 12 Davis Track Club 4:12.39 2 2374 Harris, Erik Harris, Erik 4:13.66 3 2152 Shelton, Haven 12 Viking Track Clu 4:19.19 4 1911 Hurlock, Blair 10 Spartan Flyers 4:23.91 5 1047 Maloney, Joe 11 Durango Track Cl 4:24.14 6 510 Heslington, Jake 11 Alpha T-Wolves O 4:24.55 7 990 Hedquist, Alex 11 Davis Track Club 4:26.42 8 1819 Edmondson, Brandon 12 Salem Hills 4:27.33 9 1424 Madsen, William 12 MAC Track 4:27.37 10 1221 Graham, Lucas 12 Graham, Lucas 4:27.58 11 1778 Faure, Ricky 10 Rock Springs 4:28.60 12 1689 Timms, Connor 12 Real Training 4:28.73 13 1197 Clay, Kaden 11 Gate City Track 4:28.87 14 1375 Henry, Josh 12 Laramie Tracc Cl 4:29.31 15 1668 Quick, Michael 11 Quick, Michael 4:29.79 16 771 McLelland, Brayden 11 Caveman Track Cl 4:29.97 17 767 Green, Tyson 11 Caveman Track Cl 4:30.15 18 1522 Brown, Alex 11 Mt. View UT 4:30.76 19 1450 Patey, Paxton 11 Maple Mountain T 4:30.87 20 2151 Olsen, Brady 12 Viking Track Clu 4:31.10 21 1275 Hendrickson, Adam 11 Hendrickson, Ada 4:31.19 22 2168 Davis, Chris 12 Warrior Express 4:31.22 23 564 Perkes, Kohle 12 Bountiful Track 4:31.73 24 1445 Faux, Isaac 10 Maple Mountain T 4:32.54 25 1135 Gregoire, Bryce 12 Fort Collins Tra 4:33.09 26 1713 Reid, Chandler 11 Ric Rojas Runnin 4:33.61 27 1718 Sayler, Jackson 11 Ric Rojas Runnin 4:33.82 28 688 Choate, Morgan 12 Canyon Track Cl 4:34.13 29 1351 Asay, Jaydn 11 Kufunga 4:34.77 30 1207 Powell, Jake 12 Gate City Track 4:35.18 31 1013 Williams, Skylar 10 Davis Track Club 4:35.58 32 679 Campbell, Jacob 12 Campbell, Jacob 4:37.91 33 1150 Cleary, Ed 12 Fossil Ridge Tra 4:38.38 34 1717 Sanchez, Richard 10 Ric Rojas Runnin 4:52.81 -- 2124 Yardley, Brandon 12 Titan Track Club DNF Men 3200 Meter Run - ================================================================ Class FR: 8:54.54 2009 Lukas Verzbicas, New Lenox, IL Class SO: 8:42.66 2011 Edward Cheserek, Newark, NJ Class JR: 8:43.16 2012 Edward Cheserek, Newark, NJ Class SR: 8:36.94 1964 Gerry Lindgren, Spokane, WA Meet Rec: 9:11.05 2000 Josh Rohatinsky, Provo, UT National: 8:36.94 1964 Gerry Lindgren, Spokane, WA Name Year School Prelims ================================================================ Preliminaries 1 1200 Farnsworth, Dallin 12 Gate City Track 9:32.57q 2 1636 Armstrong, Elijah 9 Pocatello Track 9:32.82q 3 1802 Saarel, Ben 11 Saarel, Ben 9:33.57q 4 977 Cromar, Brayden 11 Davis Track Club 9:36.79q 5 1285 Perrin, Zach 11 Highlander Track 9:40.48q 6 1429 Mantz, Conner 9 Mantz, Conner 9:40.62q 7 1284 Fraley, Troy 11 Highlander Track 9:41.17q 8 1273 Peterman, Adam 11 Hellgate Track 9:42.51q 9 1158 Gade, Noah 11 Gade, Noah 9:42.52q 10 1484 Mock, Jerrell 11 Mock, Jerrell 9:44.69q 11 773 Morrison, Mack 12 Caveman Track Cl 9:45.39q 12 1608 Cross, Jordan 11 Ogden Track Club 9:45.94q 13 1014 Wood, Logan 12 Davis Track Club 9:46.78q 14 2192 Weinmeister, Justi 11 Weinmeister, Jus 9:49.30q 15 1961 Withers, James 11 SR Track Club 9:59.30 16 966 Aposhian, Andrew 11 Davis Track Club 10:00.74 17 1610 Olschewski, Erich 11 Olschewski, Eric 10:01.59 18 1271 Herick, Chris 10 Hellgate Track 10:05.35 19 1774 Catterall, Asher 10 Rock Springs 10:06.97 20 991 Johnson, Preston 11 Davis Track Club 10:09.80 21 772 McMillan, Connor 10 Caveman Track Cl 10:12.68 22 927 Crevelt, Dylan 12 Crevelt, Dylan 10:12.98 23 1641 Herndon, Hayden 10 Pocatello Track 10:14.12 24 1317 Judd, Ethan 11 Judd, Ethan 10:18.13 25 2005 England, Chase 11 Team High Altitu 10:21.45 26 1607 Buckley, Mike 10 Ogden Track Club 10:22.06 26 1982 Peck, Cody 9 Star Valley 10:22.06 28 1779 Gray, Jesse 11 Rock Springs 10:22.79 29 1270 Gotman, Drew 11 Hellgate Track 10:24.09 30 1722 Ziegler, Bradley 12 Ric Rojas Runnin 10:24.52 31 1983 Rider, Mike 12 Star Valley 10:34.51 32 1669 Rayl, Patrick 11 Rayl, Patrick 10:35.38 33 2243 Stone, Jacob 10 Wildcat Track Cl 10:38.07 34 826 Forseth, Alex 12 Cheyenne Central 10:38.78 35 1348 Klingler, Tyler 11 Klingler, Tyler 10:40.35 36 1215 Garcia, Eliseo 9 Gooding 10:41.23 37 1719 Snyder, Eli 10 Ric Rojas Runnin 10:42.02 38 1561 Scariano, Tazio 10 Mountain West Tr 10:42.41 39 1782 Ramsey, Krey 9 Rock Springs 10:44.25 40 1777 Dewey, Tyler 12 Rock Springs 10:46.85 41 1101 Ferrin, Zan 11 Ferrin, Zan 10:51.61 42 1385 LaVallie, Shay 10 LaVallie, Shay 10:52.12 43 1061 Rushing, Chris 9 East Track 10:53.85 44 2245 Sutherland, Nathan 12 Wildcat Track Cl 10:56.03 45 822 Baca, Isaac 12 Cheyenne Central 10:59.07 46 1295 Ingalls, Tom 11 Ingalls - Snow C 11:03.46 47 1785 Thomas, Kody 10 Rock Springs 11:06.78 48 2055 Sheen, Preston 11 Terreton Track 11:47.34 Men 3200 Meter Run - ================================================================ Class FR: 8:54.54 2009 Lukas Verzbicas, New Lenox, IL Class SO: 8:42.66 2011 Edward Cheserek, Newark, NJ Class JR: 8:43.16 2012 Edward Cheserek, Newark, NJ Class SR: 8:36.94 1964 Gerry Lindgren, Spokane, WA Meet Rec: 9:11.05 2000 Josh Rohatinsky, Provo, UT National: 8:36.94 1964 Gerry Lindgren, Spokane, WA Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 1200 Farnsworth, Dallin 12 Gate City Track 9:10.34 2 1636 Armstrong, Elijah 9 Pocatello Track 9:21.30 3 1285 Perrin, Zach 11 Highlander Track 9:24.22 4 1284 Fraley, Troy 11 Highlander Track 9:25.56 5 977 Cromar, Brayden 11 Davis Track Club 9:27.85 6 1802 Saarel, Ben 11 Saarel, Ben 9:29.65 7 1429 Mantz, Conner 9 Mantz, Conner 9:45.08 8 1158 Gade, Noah 11 Gade, Noah 9:45.12 9 773 Morrison, Mack 12 Caveman Track Cl 9:47.57 10 2192 Weinmeister, Justi 11 Weinmeister, Jus 9:51.19 11 1273 Peterman, Adam 11 Hellgate Track 9:53.52 12 1014 Wood, Logan 12 Davis Track Club 9:57.85 Men 60 Meter Hurdles - =================================================================== Class FR: 8.03 2002 Lataero Mitchell, Huber Heights, OH Class SO: 7.83 2007 Wayne Davis, Raleigh, NC Class JR: 7.62 2008 Wayne Davis, Raleigh, NC Class SR: 7.60 2009 Wayne Davis, Raleigh, NC Meet Rec: 7.78 2008 Micheal Hancock, Denver, CO National: 7.60 2009 Wayne Davis, Raleigh, NC Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 1102 Field, Devin 11 Field, Devin 8.07q 1 2 720 Carter, Scott 12 Carter, Scott 8.21q 11 3 1126 Collett, Joseph 12 Flying Purple Pe 8.27q 8 4 1152 Horak, Jace 12 Fossil Ridge Tra 8.32q 2 5 1235 Kester, Kolby 12 Green River Wolv 8.32q 7 6 2088 Tipton, Kaid 12 Tipton, Kaid 8.35q 8 7 2344 Maguire, Peter 12 YMCA Team Idaho 8.40q 6 8 1410 Lundquist, Adam 12 Lundquist, Adam 8.42q 2 9 531 Biawogi, Kamara 11 Biawogi, Kamara 8.43q 5 10 1064 Eisenhour, Marcus 12 Eisenhour, Marcu 8.46q 9 11 2043 Willard, Alec 11 Team Pueblo 8.48q 11 12 1139 Rappe', Charles 12 Fort Collins Tra 8.50q 9 13 1043 Blake, Jared 12 Durango Track Cl 8.55q 10 14 2352 Oliver, Khalil 10 YMCA Team Idaho 8.58q 8 15 2347 McLaughlin, Kyle 12 YMCA Team Idaho 8.60q 2 16 715 Nelson, Mathew 12 Cardinal Track C 8.61q 12 17 1340 Czellecz, Joey 10 Kelly Walsh High 8.63q 10 18 2328 Harris, Tyler 12 YMCA Team Idaho 8.63q 5 19 1138 Mielke, Josh 12 Fort Collins Tra 8.64 13 20 1117 Thompson, Drew 12 Flying Aj's Trac 8.68 7 21 920 Kytle, Nick 12 CR Elite 8.69 12 22 2327 Harris, Peyton 10 YMCA Team Idaho 8.75 7 22 2305 Barber, Marcus 12 YMCA Team Idaho 8.75 3 24 1502 Baeza, Viktor 11 Mt. View Trck CO 8.78 12 25 890 Bell, Devin 12 Cougar Track 8.79 14 26 2232 Lord, Derek 11 Wildcat Track Cl 8.80 14 27 1523 Herd, Braeden 12 Mt. View UT 8.82 11 28 677 Larson, Bradlee 12 Campbell County 8.85 6 28 1915 Morris, Marquis 10 Spartan Flyers 8.85 4 30 2157 Warren, John 10 Warren, John 8.87 10 30 1255 Harrison, Dan 11 Harrison, Dan 8.87 1 32 2187 Mordaunt, Mitchell 11 Warrior Track Cl 8.88 5 33 1140 Seeton, Caleb 12 Fort Collins Tra 8.91 4 33 1174 Collins, Justin 9 Gardena Core 8.91 3 35 762 Cave, Si 12 Cave, Si 8.94 3 36 830 Riedl, David 11 Cheyenne Central 8.95 6 37 676 Gillette, Tanner 12 Campbell County 8.98 5 38 994 McKean, Isaac 12 Davis Track Club 9.07 10 39 2217 Dopp, Cam 10 Wildcat Track Cl 9.11 7 40 2186 Liston, Ryan 10 Warrior Track Cl 9.12 9 41 648 Baker, Ryan 11 Calgary Internat 9.15 13 42 1268 DeBooy, Jasper 12 Hellgate Track 9.16 14 43 2307 Beesley, Zach 12 YMCA Team Idaho 9.17 14 44 2041 Medina, Jorge 12 Team Pueblo 9.25 6 44 678 Shaw, Jeff 12 Campbell County 9.25 3 46 502 Allen, Taylor 11 Allen, Taylor 9.26 13 46 612 Campbell, Aaron 10 Bronc Track Club 9.26 9 48 1826 Reece, Josh 12 Salem Hills 9.29 2 49 2116 Kurzius, Stefan 12 Titan Track Club 9.39 12 49 546 Black, Royal 11 Black, Royal 9.39 4 51 987 Hanks, Ammon 11 Davis Track Club 9.41 9 52 1560 Reynolds, Dylan 12 Mountain West Tr 9.44 2 53 618 Julian, Tyler 10 Bronc Track Club 9.47 4 53 1027 Barrus, Ben 12 Digger Track Clu 9.47 14 53 749 Reese, Dan 11 Casper Natrona T 9.47 12 56 1886 Smith, Cooper 11 Smith, Cooper 9.59 1 56 582 Andriolo, Hunter 11 Bozeman Track Cl 9.59 13 58 2169 Deseau, Alex 11 Warrior Express 9.61 11 59 515 Taylor, McKay 12 Alpha T-Wolves O 9.65 8 60 1455 Strong, Nate 11 Maple Mountain T 9.66 9 61 760 Ruth, TJ 12 Catc 9.78 6 62 968 Badger, Connor 11 Davis Track Club 9.79 3 63 2132 Anderson, Dakota 11 Trojan Track Clu 9.87 10 64 1792 Nash, Ryan 11 Rocky Mountain F 9.88 4 64 1009 Tyndall, Andrew 10 Davis Track Club 9.88 8 64 917 Barnhart, Kable 12 CR Elite 9.88 5 67 1005 Sumsion, Jorgen 12 Davis Track Club 9.95 13 68 1908 Coats, Earl 11 Spartan Flyers 9.97 7 69 981 Froisland, Todd 10 Davis Track Club 10.30 14 70 967 Atkinson, Austin 11 Davis Track Club 10.37 5 71 1664 Prince, E.J. 10 Portneuf Valley 10.78 7 72 538 Formo, Garrett 10 Big Piney 10.97 4 73 2366 Ward, Kyle 12 YMCA Team Idaho 11.08 10 74 1509 Johnson, Nate 11 Mt. View Trck CO 11.11 6 75 1018 Dewaal, Myles 11 Dewaal, Myles 11.17 1 76 986 Hampton, Tyler 11 Davis Track Club 11.56 2 77 711 Carbin, Demetrius 10 Cardinal Track C 12.13 12 78 1818 Decker, Eli 9 Salem Hills 12.33 3 79 714 Mesina, Josh 11 Cardinal Track C 13.84 1 -- 2119 Russell, Shane 12 Titan Track Club DNF 11 Men 60 Meter Hurdles - =================================================================== Class FR: 8.03 2002 Lataero Mitchell, Huber Heights, OH Class SO: 7.83 2007 Wayne Davis, Raleigh, NC Class JR: 7.62 2008 Wayne Davis, Raleigh, NC Class SR: 7.60 2009 Wayne Davis, Raleigh, NC Meet Rec: 7.78 2008 Micheal Hancock, Denver, CO National: 7.60 2009 Wayne Davis, Raleigh, NC Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 1102 Field, Devin 11 Field, Devin 7.83 3 2 531 Biawogi, Kamara 11 Biawogi, Kamara 8.00 2 3 1235 Kester, Kolby 12 Green River Wolv 8.10 3 4 1126 Collett, Joseph 12 Flying Purple Pe 8.17 3 5 2344 Maguire, Peter 12 YMCA Team Idaho 8.21 2 6 1152 Horak, Jace 12 Fossil Ridge Tra 8.23 3 7 1410 Lundquist, Adam 12 Lundquist, Adam 8.30 2 8 720 Carter, Scott 12 Carter, Scott 8.31 3 9 2352 Oliver, Khalil 10 YMCA Team Idaho 8.33 1 9 2088 Tipton, Kaid 12 Tipton, Kaid 8.33 3 11 2043 Willard, Alec 11 Team Pueblo 8.36 2 12 1064 Eisenhour, Marcus 12 Eisenhour, Marcu 8.41 2 13 1043 Blake, Jared 12 Durango Track Cl 8.46 1 14 1138 Mielke, Josh 12 Fort Collins Tra 8.48 1 15 1139 Rappe', Charles 12 Fort Collins Tra 8.54 2 16 2347 McLaughlin, Kyle 12 YMCA Team Idaho 8.58 1 17 715 Nelson, Mathew 12 Cardinal Track C 8.67 1 18 1340 Czellecz, Joey 10 Kelly Walsh High 9.10 1 Men 4x200 Meter Relay - =================================================================== Meet Rec: 1:27.60 2009 Eastern Carolina, New Bern,NC National: 1:26.09 2005 POLY, Long Beach, CA School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Gardena Core 'A' 1:31.21q 2 1) 1172 Bennett, Randall 12 2) 1176 Fuery, Darrell 11 3) 1178 Hall, Ronny 10 4) 1181 Sicard, Lloyd 11 2 New Image Track Club 'A' 1:33.14q 1 1) 1576 McDaniel Jr, Eric 12 2) 1577 Simon, Morgan 11 3) 1572 Dunston, Elijah 11 4) 1567 Bernard, Isaiah 11 3 Davis Track Club 'A' 1:34.19q 2 1) 968 Badger, Connor 11 2) 974 Child, Colby 11 3) 985 Green, Kyle 12 4) 980 Fortin, Seth 11 4 YMCA Team Idaho 'A' 1:34.25q 6 1) 2313 Carter, Dante 11 2) 2361 Ustick, Bryan 12 3) 2330 Keys, Ian 12 4) 2364 Wallin, Josh 11 5 YMCA Team Idaho 'B' 1:34.31q 5 1) 2326 Hagen, Levi 10 2) 2348 Middleton, Ian 12 3) 2360 Tencate, Malcom 11 4) 2344 Maguire, Peter 12 6 Spartan Flyers 'A' 1:34.32q 5 1) 1908 Coats, Earl 11 2) 1914 Marion, Allan 11 3) 1913 Lever, Cain 9 4) 1915 Morris, Marquis 10 7 Speed City 'A' 1:34.41q 3 1) 1940 Wicks, Gerard 11 2) 1933 Gaston, Tiller 12 3) 1936 McGinest, Haley 10 4) 1935 Gunter, Austin 11 8 Cougar Track 'A' 1:34.44q 4 1) 899 Scott, Joey 12 2) 890 Bell, Devin 12 3) 901 Singleton, Thomas 12 4) 902 Thomas, Sherman 11 9 Cheetahs International 'A' 1:34.46q 8 1) 805 Aguirre, Andrew 12 2) 810 Gutierrez, Nick 11 3) 807 Delaunay, Klyvens 12 4) 809 Gonzales, Jarrett 12 10 Central Oregon Track Club 'A' 1:34.67q 9 1) 800 Peay, TJ 12 2) 801 Thomas, Cole 12 3) 798 Butler, Will 12 4) 802 Wilson, Michael 11 11 Mountain West Track Club 'A' 1:35.01q 9 1) 1548 Bloomquist, Brady 12 2) 1560 Reynolds, Dylan 12 3) 1557 Propp, Nicholas 12 4) 1562 Senecal, Jacob 12 12 Newburgh Elite N.Y. 'A' 1:35.48q 4 1) 1579 Brown, Kwamee 12 2) 1584 Malcolm, Karmone 11 3) 1581 Farrington, Kyle 12 4) 1583 Joseph, Roberto 11 13 Mercury Track 'A' 1:35.64 6 1) 1470 Avery, Gavin 11 2) 1473 Knutsen, Kyle 11 3) 1477 McNamara, David 12 4) 1474 Landgen, Parker 11 14 New Image Track Club 'B' 1:36.05 9 1) 1570 Cruz, Henry 9 2) 1568 Brockington, Harry 11 3) 1574 Hill, John 9 4) 1575 Lee, Donovan 10 15 Campbell County High School 'A' 1:36.47 1 1) 669 Aipperspach, Tichun 10 2) 670 Allegretto, Dominic 12 3) 672 Bazemore, Nick 12 4) 677 Larson, Bradlee 12 16 Fort Collins Track Club 'A' 1:36.60 4 1) 1137 Johnson, Troy 11 2) 1139 Rappe', Charles 12 3) 1140 Seeton, Caleb 12 4) 1138 Mielke, Josh 12 17 Gardena Core 'B' 1:36.64 8 1) 1177 Guy, Reuben 11 2) 1174 Collins, Justin 9 3) 1180 Perez, Ardis 11 4) 18 Star Valley 'A' 1:36.66 7 1) 1975 Averill, Reno 11 2) 1986 Welker, Brendon 12 3) 1987 Whitby, Kyle 12 4) 1974 Allred, Tyler 10 19 Calgary International 'A' 1:37.13 7 1) 652 Roett, Landon 11 2) 650 Bymoen, Alex 12 3) 651 Reckord, Matthew 11 4) 653 Turnbull, Hunter 12 20 Salem Hills 'A' 1:37.15 2 1) 1813 Adams, Blake 12 2) 1815 Brady, Jared 12 3) 1826 Reece, Josh 12 4) 1830 Tarter, Kyle 11 21 CR Elite 'A' 1:37.94 5 1) 924 Sterner, Nate 12 2) 920 Kytle, Nick 12 3) 922 Rios, Bobby 11 4) 921 Packham, Jake 11 22 Green River Wolves Track 'A' 1:38.03 9 1) 1233 Harrison, Devin 12 2) 1235 Kester, Kolby 12 3) 1231 Barlow, Brad 10 4) 1236 Kroupa, Adam 11 23 Durango Track Club 'A' 1:38.14 9 1) 1047 Maloney, Joe 11 2) 1041 Bisogno, Shane 10 3) 1046 Lewis, Devin 10 4) 1043 Blake, Jared 12 24 YMCA Team Idaho 'C' 1:38.44 3 1) 2305 Barber, Marcus 12 2) 2320 Fast, Andrew 12 3) 2309 Boisvert, Mike 12 4) 2329 Kauffman, Tanner 12 25 Pocatello Track Club 'A' 1:39.94 7 1) 1643 James, Dylan 12 2) 1645 Jardine, Jake 12 3) 1638 Carlton, Nick 9 4) 1649 Palmer, Trayton 9 26 Titan Track Club 'A' 1:40.05 6 1) 2107 Dower, Cameron 11 2) 2109 Fonua, Kavika 10 3) 2119 Russell, Shane 12 4) 2121 Vanderloo, Alex 12 27 Casper Natrona Track Club 'A' 1:40.37 7 1) 750 Shellenberger, Dillon 11 2) 749 Reese, Dan 11 3) 743 Flanigan, Josh 11 4) 741 Anaya, Ryan 11 28 Trojan Track Club 'A' 1:40.58 7 1) 2136 Nelson, John 12 2) 2139 Searle, Kyle 12 3) 2134 Gomez, Bryon 12 4) 2138 Ritchie, Gavin 12 29 Team Provo 'A' 1:40.97 1 1) 2023 Barton, Caleb 11 2) 2039 Sperry, Tauafanga 11 3) 2031 Lesa, Teiano 11 4) 2035 Robison, Alex 11 30 Davis Track Club 'B' 1:41.00 4 1) 970 Boyd, Ryan 11 2) 987 Hanks, Ammon 11 3) 994 McKean, Isaac 12 4) 1007 Thomas, Logan 12 31 SR Track Club 'A' 1:41.49 5 1) 1959 VanOrden, Chad 12 2) 1956 Grover, Kade 12 3) 1958 Smith, Michael 12 4) 1957 Smith, Emmett 12 32 Big Piney 'A' 1:41.76 2 1) 543 Romero, Casey 12 2) 545 Stoutenburg, Bruce 12 3) 540 Marx, Beau 11 4) 541 Marx, Jace 9 33 Rock Springs 'A' 1:41.98 6 1) 1780 Keller, Wyatt 12 2) 1786 Wilkening, Taylor 12 3) 1781 Kolivas, Colton 11 4) 1784 Searle, Sklyar 12 34 Grizz Track Club 'A' 1:42.56 2 1) 1243 Griffith, Tristan 10 2) 1249 Whitman, Will 12 3) 1245 Mecham, Cordan 11 4) 1246 Peila, Austin 12 35 Central City Cheetahs (Ccc) 'A' 1:42.67 8 1) 789 Garteh, Richard 10 2) 790 Voung, Tran 10 3) 788 Gabaldon, Sean 12 4) 791 Weffer, Leonel 12 36 Bozeman Track Club 'A' 1:42.95 3 1) 584 Beauchaine, Nicholas 12 2) 591 Linabary, Gabe 11 3) 585 Demartino, Dominic 10 4) 590 Ladd, DJ 12 37 YMCA Team Idaho 'D' 1:43.30 8 1) 2308 Bermudez, Ron 9 2) 2317 Danenberg, Paul 11 3) 2366 Ward, Kyle 12 4) 2307 Beesley, Zach 12 38 Gardena Core 'C' 1:43.31 3 1) 1183 Turner, Akinyee 9 2) 1171 Atkinson, Rodrick 9 3) 1173 Cannady, Zinnovian 9 4) 1182 Smith, Jordan 11 39 Bronc Track Club 'A' 1:44.35 1 1) 610 Brayton, Birney 12 2) 624 Stadick, Paul 11 3) 618 Julian, Tyler 10 4) 623 Silcox, Mark 12 40 Gate City Track 'A' 1:44.67 4 1) 1195 Borgholthaus, Justin 11 2) 1202 Geurts, Aaron 11 3) 1204 Moreno, Alex 12 4) 1196 Cameron, Josh 12 41 Gooding 'A' 1:44.71 9 1) 1214 Ervin, Matt 11 2) 1217 Shroeder, Jeff 11 3) 1216 Harden, Brenden 12 4) 1218 Woodland, Mark 11 42 Salem Hills 'B' 1:44.93 3 1) 1814 Ashton, Parker 12 2) 1831 Teeples, Jared 12 3) 1816 Butler, Joseph 12 4) 1818 Decker, Eli 9 43 Davis Track Club 'C' 1:45.30 5 1) 967 Atkinson, Austin 11 2) 981 Froisland, Todd 10 3) 1005 Sumsion, Jorgen 12 4) 1009 Tyndall, Andrew 10 44 Judge Memorial 'A' 1:47.34 6 1) 1321 Nafus, Kendrick 10 2) 1319 Hall, Stephen 9 3) 1322 Sagers, Andy 9 4) 1323 Stout, Brady 11 45 Team Provo 'B' 1:50.53 8 1) 2027 Goodsell, Austin 9 2) 2032 Nelson, Aaron 10 3) 2034 Ortiz, James 10 4) 2038 Slinker, Christofer 9 -- Maple Mountain Track Club 'A' DQ 6 1) 1454 Sanders, Micah 11 2) 1444 Cope, Austin 11 3) 1451 Porcaro, Jordan 10 4) 1446 Klungle, Chase 12 -- Spartan Flyers 'B' DQ 1 1) 1916 Sision, Luigi 12 2) 1906 Alliotti, Hunter 11 3) 1909 Egu, Victor 11 4) -- Mountain West Track Club 'B' DQ 8 1) 1556 Pannell, Joshua 12 2) 1554 Northrop, Weston 11 3) 1549 Dolese, Colin 10 4) 1555 Oetinger, Jakob 9 Men 4x200 Meter Relay - =================================================================== Meet Rec: 1:27.60 2009 Eastern Carolina, New Bern,NC National: 1:26.09 2005 POLY, Long Beach, CA School Finals H# =================================================================== Finals 1 New Image Track Club 'A' 1:29.50 2 2 Gardena Core 'A' 1:29.89 2 3 YMCA Team Idaho 'A' 1:31.01 2 4 Speed City 'A' 1:31.30 1 5 Central Oregon Track Club 'A' 1:32.68 1 6 Spartan Flyers 'A' 1:32.76 2 7 YMCA Team Idaho 'B' 1:32.97 2 8 Cougar Track 'A' 1:33.05 1 9 Davis Track Club 'A' 1:33.73 2 10 Cheetahs International 'A' 1:33.99 1 11 Newburgh Elite N.Y. 'A' 1:35.77 1 12 Mountain West Track Club 'A' 1:38.57 1

Men 4x400 Meter Relay - =================================================================== Meet Rec: 3:14.84 1996 John Muir RC, Pasadena, CA National: 3:13.06 2009 New Bern, New Bern, NC School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Newburgh Elite N.Y. 'A' 3:31.29q 2 1) 1589 Wimberly, Shaquille 12 2) 1585 Mc Allister, Xaiver 12 3) 1588 Valentine, Isaiah 12 4) 1586 Moore, Terrel 12 2 Riverton TC Ut 'A' 3:31.50q 3 1) 1753 Lambourne, Cole 12 2) 1752 Lambourne, Clay 10 3) 1748 Bluth, Michael 10 4) 1754 Walker, Brandon 10 3 Mountain West Track Club 'A' 3:32.45q 2 1) 1560 Reynolds, Dylan 12 2) 1562 Senecal, Jacob 12 3) 1548 Bloomquist, Brady 12 4) 1557 Propp, Nicholas 12 4 Speed City 'A' 3:33.27q 4 1) 1935 Gunter, Austin 11 2) 1939 Seng, Veth 12 3) 1938 Norman, Stanley 9 4) 1934 Gray-Glasgow, Blake 12 5 Real Training 'A' 3:34.23q 6 1) 1688 Manzanares, Dillon 12 2) 1685 Leachman, Hunter 12 3) 1683 Jenkins, Lorne 11 4) 1689 Timms, Connor 12 6 Titan Track Club 'A' 3:34.90q 7 1) 2118 Russell, Mike 12 2) 2124 Yardley, Brandon 12 3) 2108 Dunston, Matt 12 4) 2112 Hansen, Jaxon 12 7 Cheyenne Central Indians 'A' 3:35.26q 4 1) 832 Snow, Bryce 12 2) 828 Hughes, Michael 12 3) 830 Riedl, David 11 4) 824 Braunschweig, Josh 12 8 Cheetahs International 'A' 3:36.10q 8 1) 809 Gonzales, Jarrett 12 2) 808 Edwards, Jovanni 10 3) 811 Johnson, Phillip 11 4) 806 Armstrong, Kenny 11 9 Wildcat Track Club 'A' 3:36.20q 2 1) 2212 Castillo, Nick 12 2) 2235 Mejia, Manuel 12 3) 2217 Dopp, Cam 10 4) 2246 Tate, Austin 12 10 Davis Track Club 'A' 3:36.71q 5 1) 1008 Thompson, Seth 11 2) 1003 Sagers, Jackson 11 3) 997 Nye, Brad 12 4) 985 Green, Kyle 12 11 Real Training 'B' 3:37.62q 8 1) 1686 Leonard, Trey 11 2) 1684 Leachman, Harrison 10 3) 1687 Maas, Calvin 12 4) 1682 Arterburn, Michael 12 12 New Image Track Club 'A' 3:38.80q 1 1) 1577 Simon, Morgan 11 2) 1576 McDaniel Jr, Eric 12 3) 1567 Bernard, Isaiah 11 4) 1572 Dunston, Elijah 11 13 Mt. ViewTrack CO 'A' 3:38.96 1 1) 1512 McQueen, Patrick 12 2) 1514 Montoya, Alex 12 3) 1516 Olson, Nick 10 4) 1513 Mehn, Zach 11 14 New Image Track Club 'B' 3:41.09 5 1) 1570 Cruz, Henry 9 2) 1573 Goudeau, Stefon 9 3) 1569 Campbell Jr., Gregory 9 4) 1575 Lee, Donovan 10 15 Sky View Boys 'A' 3:42.25 4 1) 1874 Carey, Matt 12 2) 1880 Roberts, Tyler 12 3) 1878 Roberts, Sam 10 4) 1879 Roberts, Thomas 12 16 Isc International (Empire Athl 'B' 3:43.22 3 1) 1306 Colucci, Joey 12 2) 1309 Yared, surafel 12 3) 1303 Baynard, Dayron 9 4) 1305 Campos, Eduardo 12 17 Maple Mountain Track Club 'A' 3:45.11 1 1) 1448 Muirbrook, Kevin 12 2) 1449 Nielsen, Dallin 12 3) 1445 Faux, Isaac 10 4) 1453 Rasmussen, Steele 10 18 Ric Rojas Running 'A' 3:45.29 5 1) 1709 Hammond, Sawyer 10 2) 1714 Rothman, Jacob 12 3) 1720 Van Zeghbroeck, Joris 11 4) 1721 Williams, Graham 12 19 Davis Track Club 'B' 3:47.52 6 1) 969 Bailey, Joseph 10 2) 1001 Potter, Kimball 10 3) 1004 Stuart, Ethan 10 4) 1006 Tanner, Ryan 11 20 Warrior Express 'A' 3:47.69 6 1) 2177 Vavrik, Danny 11 2) 2173 Johannsen, Jon 11 3) 2172 Hood, Louis 10 4) 2169 Deseau, Alex 11 21 Wildcat Track Club 'B' 3:48.11 7 1) 2222 Guevara, Jinno 12 2) 2224 Horsley, Ben 11 3) 2225 Hyer, Davis 12 4) 2231 Lechtenberg, Matt 12 22 Big Piney 'A' 3:52.21 3 1) 545 Stoutenburg, Bruce 12 2) 536 Anderson, Weston 11 3) 540 Marx, Beau 11 4) 541 Marx, Jace 9 23 Salem Hills 'A' 3:52.51 5 1) 1820 Goodman, Michael 11 2) 1823 Minson, Alex 12 3) 1824 Minson, Devin 9 4) 1828 Stone, Levi 11 24 Wildcat Track Club 'C' 3:53.97 1 1) 2214 Despain, Braden 11 2) 2220 Gibbs, Kyle 10 3) 2230 Kirk, Austin 11 4) 2239 Olsen, Kyle 11 25 Star Valley 'A' 3:55.72 8 1) 1977 Gertsch, Sam 10 2) 1979 Hunt, Dillon 11 3) 1978 Hall, Kayden 10 4) 1980 MaGee, Dalton 11 26 Davis Track Club 'C' 3:59.84 7 1) 995 Moncur, Tommy 10 2) 998 Oldham, J.R. 10 3) 1010 Ward, Josh 9 4) 1011 White, Alex 10 27 Wildcat Track Club 'D' 4:00.60 5 1) 2216 Donovan, Adam 12 2) 2218 Edminster, Kevin 12 3) 2228 Kamerath, Michael 12 4) 2245 Sutherland, Nathan 12 28 Ric Rojas Running 'B' 4:00.83 1 1) 1706 Crawford, Colin 9 2) 1715 Sahli, Jeffrey 12 3) 1719 Snyder, Eli 10 4) 1722 Ziegler, Bradley 12 29 Gooding 'A' 4:01.40 7 1) 1214 Ervin, Matt 11 2) 1217 Shroeder, Jeff 11 3) 1216 Harden, Brenden 12 4) 1218 Woodland, Mark 11 30 Mt. ViewTrack CO 'C' 4:02.65 6 31 Maple Mountain Track Club 'B' 4:03.10 3 1) 1455 Strong, Nate 11 2) 1451 Porcaro, Jordan 10 3) 1447 Learsch, Conner 12 4) 1452 Quintana, Daniel 9 32 Alpha T-Wolves Orem 'A' 4:05.78 8 1) 508 Dayley, Bobby 10 2) 512 Liddell, Taylor 11 3) 511 Jensen, Jacob 10 4) 509 Dunn, Nick 10 33 Wildcat Track Club 'E' 4:06.35 7 1) 2215 Dillon, Taylor 9 2) 2226 Johnson, Davis 9 3) 2244 Sutherland, Alex 9 4) 2236 Midgley, Caden 9 34 Davis Track Club 'D' 4:10.28 2 1) 972 Butterfield, Nate 10 2) 979 Farnsworth, Devin 11 3) 1015 Wybrow, Dan 12 4) 982 Garrett, Blake 10 35 Salem Hills 'B' 4:12.72 2 1) 1821 Hasty, Gavin 9 2) 1829 Stone, Mitchell 9 3) 1825 Pozernick, Gavin 11 4) 1831 Teeples, Jared 12 36 Salt City Striders 'A' 4:20.85 8 1) 1841 Poreda, Alex 12 2) 1838 Gehring, Isaac 10 3) 1837 Cambray, Bryan 11 4) 1839 Heaps, Chancy 10 37 Team Provo 'A' 4:24.75 6 1) 2026 Galante, Pablo 9 2) 2028 Heaton, Ben 9 3) 2029 Hunter, Morgan 9 4) 2036 Robison, Cameron 9 38 Mt. ViewTrack CO 'D' 4:34.83 8 39 Cougar Track 'A' 4:34.97 4 1) 891 Bullock, Brandon 9 2) 895 Mead, Austin 9 3) 903 Wallisch, Leland 9 4) 892 Droege, Johnny 11 -- Spartans 'A' DQ 7 1) 1921 Selig, Blake 12 2) 1920 Roach, Cameron 12 3) 1923 Zimmerman, Darion 12 4) 1922 Weisenberger, Drew 11 Men 4x400 Meter Relay - =================================================================== Meet Rec: 3:14.84 1996 John Muir RC, Pasadena, CA National: 3:13.06 2009 New Bern, New Bern, NC School Finals H# =================================================================== Finals 1 Newburgh Elite N.Y. 'A' 3:22.61 2 2 Speed City 'A' 3:24.53 2 3 Mountain West Track Club 'A' 3:25.27 2 4 Riverton TC Ut 'A' 3:28.08 2 5 Titan Track Club 'A' 3:28.24 2 6 Cheyenne Central Indians 'A' 3:29.50 1 7 Davis Track Club 'A' 3:29.92 1 8 New Image Track Club 'A' 3:31.23 1 9 Wildcat Track Club 'A' 3:31.78 1 10 Cheetahs International 'A' 3:32.90 1 11 Real Training 'B' 3:34.48 1 12 Real Training 'A' 3:35.56 2 Men 4x800 Meter Relay - ================================================================ Meet Rec: 7:47.88 1998 Bingham TC, S. Jordan, UT National: 7:36.99 2009 Albemarle, Charlottesville, VA School Finals ================================================================ 1 Davis Track Club 'A' 8:09.41 1) 988 Hansen, Hayden 11 2) 990 Hedquist, Alex 11 3) 1003 Sagers, Jackson 11 4) 1008 Thompson, Seth 11 2 Kufunga 'A' 8:13.32 1) 1355 Werner, Chance 12 2) 1353 Christensen, Garrett 12 3) 1352 Charles, Tanner 12 4) 1351 Asay, Jaydn 11 3 Ric Rojas Running 'A' 8:15.79 1) 1707 Estrella, Alani 12 2) 1713 Reid, Chandler 11 3) 1717 Sanchez, Richard 10 4) 1718 Sayler, Jackson 11 4 MAC Track 'A' 8:18.03 1) 1422 Kamstra, Austin 10 2) 1425 Onciul, Tanner 11 3) 1420 Ekstedt, Evan 12 4) 1424 Madsen, William 12 5 Salem Hills 'A' 8:19.18 1) 1817 Chesnut, Matthew 12 2) 1819 Edmondson, Brandon 12 3) 1813 Adams, Blake 12 4) 1827 Steadman, Collin 12 6 Rock Springs 'A' 8:23.81 1) 1775 Catterall, Jaaz 11 2) 1774 Catterall, Asher 10 3) 1783 Schnieder, Dakota 12 4) 1785 Thomas, Kody 10 7 Ric Rojas Running 'B' 8:24.42 1) 1710 Hampson, Tucker 12 2) 1716 Sahli, Sam 11 3) 1721 Williams, Graham 12 4) 1708 Gilbert, Nate 11 8 Davis Track Club 'B' 8:24.55 1) 984 Goldsberry, Taylor 11 2) 966 Aposhian, Andrew 11 3) 989 Haws, Sam 11 4) 1013 Williams, Skylar 10 9 YMCA Team Idaho 'A' 8:25.33 1) 2355 Senecal, Justin 12 2) 2314 Cavey, Ian 11 3) 2349 Muvange, Egide 12 4) 2323 Giese, Joe 10 10 Maple Mountain Track Club 'A' 8:28.15 1) 1445 Faux, Isaac 10 2) 1450 Patey, Paxton 11 3) 1454 Sanders, Micah 11 4) 1456 Vance, Nathan 12 11 Star Valley 'A' 8:29.65 1) 1984 Scofield, Oliver 12 2) 1976 Cameron, Grant 11 3) 1981 McArthur, Ben 12 4) 1983 Rider, Mike 12 12 Gate City Track 'A' 8:31.48 1) 1197 Clay, Kaden 11 2) 1199 Duke, Dustin 11 3) 1201 Garner, Brandon 12 4) 1207 Powell, Jake 12 13 Warrior Express 'A' 8:33.63 1) 2177 Vavrik, Danny 11 2) 2173 Johannsen, Jon 11 3) 2172 Hood, Louis 10 4) 2175 Petersen, Nicholas 10 14 Mt. ViewTrack CO 'A' 8:36.00 1) 1506 Cooney, Dayton 12 2) 1503 Baker, Chris 10 3) 1508 Jensen, Dalton 12 4) 1516 Olson, Nick 10 15 Cheyenne Central Indians 'A' 8:37.36 1) 832 Snow, Bryce 12 2) 827 Garcia, Alejandro 12 3) 826 Forseth, Alex 12 4) 829 Jackson, Hank 11 16 Davis Track Club 'C' 8:40.72 1) 975 Clark, Ryan 11 2) 1004 Stuart, Ethan 10 3) 1006 Tanner, Ryan 11 4) 1010 Ward, Josh 9 17 Titan Track Club 'A' 8:59.37 1) 2110 Greenhalgh, Landon 11 2) 2113 Hill, Tom 11 3) 2115 Kelley, Cody 10 4) 2120 Ryan, Brayden 12 -- Newburgh Elite N.Y. 'A' DNF 1) 1587 Rafferty, Glen 11 2) 1578 Beliard, Daniel 11 3) 1580 Casino, Isaiah 11 4) 1589 Wimberly, Shaquille 12 Men 1600 Sprint Medley - =================================================================== Meet Rec: 3:26.28 2009 Eastern Carolina, New Bern, NC National: 3:24.69 1997 Muir, Pasadena, CA School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 South Bay Express 'A' 3:40.81q 1 1) 1900 Tuyors, Julian 11 2) 1896 Beard, Johnny 12 3) 1897 Davis, Sean 12 4) 1899 Marshall, Byron 12 2 YMCA Team Idaho 'B' 3:40.89q 8 1) 2360 Tencate, Malcom 11 2) 2337 Larson, Conrad 11 3) 2364 Wallin, Josh 11 4) 2326 Hagen, Levi 10 3 Fort Collins Track Club 'A' 3:41.45q 10 1) 1134 Butler, Robin 12 2) 1140 Seeton, Caleb 12 3) 1135 Gregoire, Bryce 12 4) 1137 Johnson, Troy 11 4 Real Training 'A' 3:41.48q 6 1) 1688 Manzanares, Dillon 12 2) 1685 Leachman, Hunter 12 3) 1683 Jenkins, Lorne 11 4) 1689 Timms, Connor 12 5 Cougar Track 'A' 3:42.30q 7 1) 897 Rauh, Duke 12 2) 888 Arnold, Devin 11 3) 893 Lund, Micah 12 4) 900 Singleton, Brandon 10 6 Davis Track Club 'A' 3:44.30q 3 1) 988 Hansen, Hayden 11 2) 1013 Williams, Skylar 10 3) 968 Badger, Connor 11 4) 985 Green, Kyle 12 7 Catc 'A' 3:44.94q 10 1) 759 Jones, Daniel 12 2) 758 Hamilton, Eugene 11 3) 761 Ruth, Trevor 10 4) 757 Grace, De'Zhon 11 8 Wildcat Track Club 'A' 3:45.53q 1 1) 2212 Castillo, Nick 12 2) 2235 Mejia, Manuel 12 3) 2217 Dopp, Cam 10 4) 2246 Tate, Austin 12 9 Titan Track Club 'A' 3:45.84q 10 1) 2121 Vanderloo, Alex 12 2) 2124 Yardley, Brandon 12 3) 2109 Fonua, Kavika 10 4) 2108 Dunston, Matt 12 10 Warrior Express 'A' 3:46.02q 4 1) 2168 Davis, Chris 12 2) 2170 Feldt, Trent 12 3) 2174 Loken, Lance 12 4) 2171 Holland, Josh 12 11 YMCA Team Idaho 'C' 3:46.25q 12 1) 2359 Sundquist, Taylor 12 2) 2316 Conway, Terry 9 3) 2309 Boisvert, Mike 12 4) 2333 Knauth, Tyler 12 12 Durango Track Club 'A' 3:46.36q 2 1) 1047 Maloney, Joe 11 2) 1041 Bisogno, Shane 10 3) 1046 Lewis, Devin 10 4) 1043 Blake, Jared 12 13 Mt. ViewTrack CO 'A' 3:46.45 8 1) 1512 McQueen, Patrick 12 2) 1513 Mehn, Zach 11 3) 1514 Montoya, Alex 12 4) 1503 Baker, Chris 10 14 Bronc Track Club 'A' 3:47.11 5 1) 614 Dietsche, Kyle 11 2) 621 Rotellini, Michael 11 3) 613 Carlton, Casey 11 4) 619 Kane, Nate 11 15 Speed City 'A' 3:47.85 4 1) 1933 Gaston, Tiller 12 2) 1939 Seng, Veth 12 3) 1934 Gray-Glasgow, Blake 12 4) 1936 McGinest, Haley 10 16 Titan Track Club 'B' 3:48.09 12 1) 2111 Haddick, Will 10 2) 2112 Hansen, Jaxon 12 3) 2118 Russell, Mike 12 4) 2122 Watson, Zach 12 17 Fossil Ridge Track Club 'A' 3:48.24 9 1) 1150 Cleary, Ed 12 2) 1151 Ecker, Landon 12 3) 1152 Horak, Jace 12 4) 1153 Leonard, Ethan 11 18 Maple Mountain Track Club 'A' 3:48.47 9 1) 1448 Muirbrook, Kevin 12 2) 1453 Rasmussen, Steele 10 3) 1449 Nielsen, Dallin 12 4) 1450 Patey, Paxton 11 19 Isc International (Empire Athl 'B' 3:48.51 7 1) 1306 Colucci, Joey 12 2) 1304 Belong, Jerrald 11 3) 1309 Yared, surafel 12 4) 1308 Williams, Jalen 11 20 Gardena Core 'A' 3:48.70 3 1) 1176 Fuery, Darrell 11 2) 1181 Sicard, Lloyd 11 3) 1172 Bennett, Randall 12 4) 1178 Hall, Ronny 10 21 Cougar Track 'B' 3:49.06 11 1) 887 Anglin, Anthony 12 2) 904 Williams, Dion 11 3) 896 Payen, Donaven 11 4) 889 Balcerzak, Christian 12 22 YMCA Team Idaho 'A' 3:50.78 7 1) 2348 Middleton, Ian 12 2) 2323 Giese, Joe 10 3) 2361 Ustick, Bryan 12 4) 2330 Keys, Ian 12 23 Bozeman Track Club 'A' 3:51.78 8 1) 581 Allen, Chris 12 2) 591 Linabary, Gabe 11 3) 585 Demartino, Dominic 10 4) 587 Franck, Preston 12 24 Kelly Walsh High School 'A' 3:52.00 11 1) 1340 Czellecz, Joey 10 2) 1345 Spaulding, Nathan 11 3) 1337 Blair, Rayce 11 4) 1344 Romsa, Caleb 12 25 Alpha T-Wolves Orem 'A' 3:52.72 7 1) 514 McGinn, Cameron 12 2) 510 Heslington, Jake 11 3) 513 Matheson, Trevor 12 4) 515 Taylor, McKay 12 26 Salem Hills 'A' 3:53.33 12 1) 1817 Chesnut, Matthew 12 2) 1815 Brady, Jared 12 3) 1826 Reece, Josh 12 4) 1830 Tarter, Kyle 11 27 Rock Springs 'A' 3:54.29 5 1) 1775 Catterall, Jaaz 11 2) 1783 Schnieder, Dakota 12 3) 1780 Keller, Wyatt 12 4) 1786 Wilkening, Taylor 12 28 YMCA Team Idaho 'D' 3:54.50 9 1) 2353 Price, Mike 12 2) 2347 McLaughlin, Kyle 12 3) 2308 Bermudez, Ron 9 4) 2349 Muvange, Egide 12 29 Davis Track Club 'B' 3:54.70 4 1) 970 Boyd, Ryan 11 2) 989 Haws, Sam 11 3) 994 McKean, Isaac 12 4) 1007 Thomas, Logan 12 30 Newburgh Elite N.Y. 'A' 3:54.94 2 1) 1587 Rafferty, Glen 11 2) 1584 Malcolm, Karmone 11 3) 1579 Brown, Kwamee 12 4) 1582 Gaynor, Kinard 9 31 Mercury Track 'A' 3:55.13 6 1) 1470 Avery, Gavin 11 2) 1473 Knutsen, Kyle 11 3) 1477 McNamara, David 12 4) 1474 Landgen, Parker 11 32 Ric Rojas Running 'A' 3:55.24 12 1) 1709 Hammond, Sawyer 10 2) 3) 1720 Van Zeghbroeck, Joris 11 4) 1708 Gilbert, Nate 11 33 SR Track Club 'A' 3:56.04 1 1) 1958 Smith, Michael 12 2) 1957 Smith, Emmett 12 3) 1949 Belk, Justin 12 4) 1960 Whitworth, Ernie 12 34 Wildcat Track Club 'B' 3:57.67 4 1) 2) 2241 Page, Zach 12 3) 2231 Lechtenberg, Matt 12 4) 2247 Wilding, Andrew 11 35 Titan Track Club 'C' 3:57.81 1 1) 2107 Dower, Cameron 11 2) 2110 Greenhalgh, Landon 11 3) 2116 Kurzius, Stefan 12 4) 2120 Ryan, Brayden 12 36 Kelly Walsh High School 'B' 3:58.21 6 1) 1338 Burgen, Leighton 11 2) 1346 Wilson, Denton 12 3) 1339 Craig, Jackson 11 4) 1343 Kepler, Calum 10 37 New Image Track Club 'A' 3:58.33 11 1) 1573 Goudeau, Stefon 9 2) 1571 Dinowitz, Jared 12 3) 1574 Hill, John 9 4) 1569 Campbell Jr., Gregory 9 38 Davis Track Club 'C' 3:58.81 2 1) 975 Clark, Ryan 11 2) 981 Froisland, Todd 10 3) 987 Hanks, Ammon 11 4) 1005 Sumsion, Jorgen 12 39 Maple Mountain Track Club 'B' 4:00.67 10 1) 1444 Cope, Austin 11 2) 1455 Strong, Nate 11 3) 1456 Vance, Nathan 12 4) 40 Cheetahs International 'A' 4:00.97 3 1) 806 Armstrong, Kenny 11 2) 811 Johnson, Phillip 11 3) 810 Gutierrez, Nick 11 4) 808 Edwards, Jovanni 10 41 Salt City Striders 'A' 4:01.16 11 1) 1841 Poreda, Alex 12 2) 1842 Reschke, Jake 9 3) 1840 Poffenberger, Ty 10 4) 1836 Bautner, Michael 11 42 Team Provo 'A' 4:01.79 8 1) 2022 Barlow, Kendall 10 2) 2023 Barton, Caleb 11 3) 2031 Lesa, Teiano 11 4) 2035 Robison, Alex 11 43 Gardena Core 'B' 4:04.56 5 1) 1183 Turner, Akinyee 9 2) 1174 Collins, Justin 9 3) 1180 Perez, Ardis 11 4) 1182 Smith, Jordan 11 44 Wildcat Track Club 'C' 4:05.18 10 1) 2218 Edminster, Kevin 12 2) 2222 Guevara, Jinno 12 3) 2223 Harden, Chris 9 4) 2230 Kirk, Austin 11 45 Ric Rojas Running 'B' 4:05.96 9 1) 1706 Crawford, Colin 9 2) 1715 Sahli, Jeffrey 12 3) 1721 Williams, Graham 12 4) 1722 Ziegler, Bradley 12 46 Cardinal Track Club 'A' 4:07.40 4 1) 715 Nelson, Mathew 12 2) 714 Mesina, Josh 11 3) 711 Carbin, Demetrius 10 4) 712 Garcia, Encoh 12 47 Warrior Track Club 'A' 4:07.87 11 1) 2189 Pagano, Dustin 11 2) 2187 Mordaunt, Mitchell 11 3) 2186 Liston, Ryan 10 4) 2188 Olsen, Jared 10 48 Ric Rojas Running 'C' 4:08.15 9 1) 1710 Hampson, Tucker 12 2) 1714 Rothman, Jacob 12 3) 1713 Reid, Chandler 11 4) 1719 Snyder, Eli 10 49 Salem Hills 'B' 4:08.44 2 1) 1823 Minson, Alex 12 2) 1827 Steadman, Collin 12 3) 1814 Ashton, Parker 12 4) 1818 Decker, Eli 9 50 Bronc Track Club 'B' 4:08.59 3 1) 610 Brayton, Birney 12 2) 611 Bruso, Taylor 9 3) 620 Plymell, Nate 12 4) 623 Silcox, Mark 12 51 Mt. ViewTrack CO 'B' 4:10.15 8 52 Durango Track Club 'B' 4:10.57 8 1) 1045 Francom, Collin 11 2) 1042 Blair, Dylan 10 3) 1044 Daigle, Austin 10 4) 1048 Middleton, Jonathan 9 53 Wildcat Track Club 'D' 4:11.08 11 1) 2220 Gibbs, Kyle 10 2) 2227 Johnson, Jeff 10 3) 2242 Roberts, Matt 9 4) 2215 Dillon, Taylor 9 54 CR Elite 'A' 4:11.59 6 1) 921 Packham, Jake 11 2) 917 Barnhart, Kable 12 3) 925 Warner, Scott 11 4) 923 Savage, Jake 10 55 Wildcat Track Club 'E' 4:14.57 12 1) 2227 Johnson, Jeff 10 2) 2229 Keller, Grant 10 3) 2239 Olsen, Kyle 11 4) 2237 Murray, Dexter 11 56 Wildcat Track Club 'F' 4:15.93 1 1) 2245 Sutherland, Nathan 12 2) 2229 Keller, Grant 10 3) 2221 Gregerson, Chase 12 4) 2243 Stone, Jacob 10 57 MAC Track 'A' 4:17.54 5 1) 1418 Anderson, Cody 10 2) 1423 MacDonald, Connor 12 3) 1419 Chan, Eric 10 4) 1421 Epp, Adam 12 58 Evanston Red Devils 'A' 4:19.41 9 1) 1092 Asmus, James 9 2) 1094 Feuz, Wyatt 11 3) 1096 Kelly, Dane 11 4) 1095 Haack, Hyrum 9 59 Davis Track Club 'D' 4:19.73 5 1) 973 Castillo, Brennen 12 2) 986 Hampton, Tyler 11 3) 1001 Potter, Kimball 10 4) 1009 Tyndall, Andrew 10 60 Team Provo 'C' 4:23.24 7 1) 2021 Acosta, Kevin 12 2) 2024 Eatough, Jeremy 12 3) 2027 Goodsell, Austin 9 4) 2038 Slinker, Christofer 9 61 Team Provo 'B' 4:23.73 3 1) 2025 Faulconer, Sam 9 2) 2039 Sperry, Tauafanga 11 3) 2032 Nelson, Aaron 10 4) 2034 Ortiz, James 10 62 Mt. ViewTrack CO 'C' 4:23.91 7 1) 1507 Cooney, Dixon 11 2) 1504 Brouwer, John 12 3) 1518 Strohecker, Bryce 10 4) 1502 Baeza, Viktor 11 63 Big Piney 'A' 4:31.61 6 1) 542 Redlin, Chris 12 2) 539 Hatcher, Jed 11 3) 538 Formo, Garrett 10 4) 537 Bell, Jeff 9 64 Team Provo 'D' 4:36.38 12 1) 2026 Galante, Pablo 9 2) 2028 Heaton, Ben 9 3) 2029 Hunter, Morgan 9 4) 2036 Robison, Cameron 9 Men 1600 Sprint Medley - =================================================================== Meet Rec: 3:26.28 2009 Eastern Carolina, New Bern, NC National: 3:24.69 1997 Muir, Pasadena, CA School Finals H# =================================================================== Finals 1 South Bay Express 'A' 3:31.76 2 2 YMCA Team Idaho 'B' 3:32.97 2 3 Fort Collins Track Club 'A' 3:35.97 2 4 Wildcat Track Club 'A' 3:37.45 1 5 Real Training 'A' 3:38.16 2 6 Catc 'A' 3:39.31 1 7 Cougar Track 'A' 3:40.16 2 8 Davis Track Club 'A' 3:41.18 2 9 Titan Track Club 'A' 3:42.30 1 10 Mt. ViewTrack CO 'A' 3:43.77 1 11 YMCA Team Idaho 'C' 3:45.79 1 12 Warrior Express 'A' 3:46.10 1 Men High Jump - ================================================================ Class FR: 6-08 1998 Ivan Schmidt, Media, PA Class SO: 7-02 2002 Scott Sellers, Katy, TX Class JR: 7-05.25 2004 Scott Sellers, Katy, TX Class SR: 7-05 2005 Scott Sellers, Katy, TX Meet Rec: 7-02.25 1998 Alfredo Deza, Lima, Peru National: 7-05.25 2004 Scott Sellers, Katy, TX Name Year School Finals ================================================================ 1 1585 Mc Allister, Xaive 12 Newburgh Elite N 6-10.00 2 1428 Mancuso, Benjamin 11 Mancuso, Benjami 6-06.00 3 2136 Nelson, John 12 Trojan Track Clu 6-04.00 3 1117 Thompson, Drew 12 Flying Aj's Trac 6-04.00 5 2347 McLaughlin, Kyle 12 YMCA Team Idaho 6-04.00 6 625 Bruton, Daniel 10 Bruton, Daniel 6-04.00 7 1030 Duke, Skyler 12 Duke, Skyler 6-02.00 8 612 Campbell, Aaron 10 Bronc Track Club 6-02.00 9 718 Carlson, Ryan 11 Carlson, Ryan 6-02.00 10 616 Frey, Aspen 12 Bronc Track Club 6-00.00 10 2302 Armstrong, Tyler 12 YMCA Team Idaho 6-00.00 10 1272 Lympus, Dan 11 Hellgate Track 6-00.00 10 1344 Romsa, Caleb 12 Kelly Walsh High 6-00.00 10 862 Pehringer, Tate 9 Cody Track Club 6-00.00 -- 1291 Houtz, Austin 12 Houtz, Austin NH -- 1799 Gregory, Anthony 11 Roy Track Club NH -- 1136 Hall, Dallas 12 Fort Collins Tra NH -- 593 Scoffield, Nate 12 Bozeman Track Cl NH -- 2221 Gregerson, Chase 12 Wildcat Track Cl NH

Men Pole Vault - ================================================================ Class FR: 15-06.25 2006 Corey Shank, Ft Wayne, IN Class SO: 16-09 1994 Jacob Davis, Orange, TX Class JR: 17-06.25 2010 Andrew Irwin, Mt Ida, AR Class SR: 17-09.25 2011 Andrew Irwin, Mt. Ida, AR Meet Rec: 17-06.25 1986 Pat Manson, Denver, CO National: 17-09.25 2011 Andrew Irwin, Mt. Ida, AR Name Year School Finals ================================================================ 1 523 Barber, Shawnacy 12 Barber, Shawnacy 17-02.75 2 516 Chapman, Peter 12 Altius Track Cre 15-06.00 3 1688 Manzanares, Dillon 12 Real Training 15-00.00 4 2339 Lewis, Payton 11 YMCA Team Idaho 15-00.00 5 2249 Shirley, Jameson 12 Willamette Strid 15-00.00 6 2319 Dean, Kendall 12 YMCA Team Idaho 14-06.00 7 864 Rivera, Quinn 12 Cody Track Club 14-06.00 8 2139 Searle, Kyle 12 Trojan Track Clu 14-00.00 9 2350 Nelson, Sam 12 YMCA Team Idaho 14-00.00 10 2122 Watson, Zach 12 Titan Track Club 14-00.00 11 2331 Kido, Grant 10 YMCA Team Idaho 14-00.00 11 1287 Beck, Kyle 11 Hillside Track 14-00.00 13 2125 Zaugg, Jake 12 Titan Track Club 14-00.00 14 2171 Holland, Josh 12 Warrior Express 13-06.00 14 2306 Barney, Connor 10 YMCA Team Idaho 13-06.00 14 674 Erisman, Dallas 11 Campbell County 13-06.00 14 860 Blanchard, Leighto 11 Cody Track Club 13-06.00 14 2356 Shepherd, Asa 12 YMCA Team Idaho 13-06.00 -- 2194 Wheeler, Spencer 12 Wheeler, Spencer NH -- 1695 Sullivan, Tom 12 Reno Tahoe Athle NH -- 2334 Kneller, John 12 YMCA Team Idaho NH Men Long Jump - ================================================================ Class FR: 24-05 1996 Mike Newell, Dumfries, VA Class SO: 25-08.25 1997 Mike Newell, Dumfries, VA Class JR: 25-09.25 1998 Mike Newell, Dumfries, VA Class SR: 26-06.50 1989 Dion Bentley, Pittsburg, PA Meet Rec: 24-08.50 1996 Clarence Scott, Long Beach, CA National: 26-06.50 1989 Dion Bentley, Pittsburg, PA Name Year School Finals ================================================================ 1 1102 Field, Devin 11 Field, Devin 24-02.50 2 1099 Carodine, Tony 12 Fast Traxx Troup 23-01.25 3 2324 Glazier, John 12 YMCA Team Idaho 22-05.50 4 1921 Selig, Blake 12 Spartans 22-05.25 5 2195 Wightman, Kyler 12 Wightman, Kyler 22-04.25 6 807 Delaunay, Klyvens 12 Cheetahs Interna 22-00.00 7 2327 Harris, Peyton 10 YMCA Team Idaho 21-03.75 8 720 Carter, Scott 12 Carter, Scott 21-03.50 9 713 Hipol, Jireal 12 Cardinal Track C 21-01.75 10 1116 Russell, Lane 10 Flying Aj's Trac 20-10.50 11 1934 Gray-Glasgow, Blak 12 Speed City 20-09.75 12 1859 Moran, Matt 9 Seattle Speed Tr 20-09.25 13 716 Strehlow, Ricky 12 Cardinal Track C 20-07.75 14 2354 Ramos, Marcellus 12 YMCA Team Idaho 20-04.25 15 1912 Jenkins, Josh 12 Spartan Flyers 19-08.00 16 1830 Tarter, Kyle 11 Salem Hills 19-00.25 Men Triple Jump - ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 720 Carter, Scott 12 Carter, Scott 48-11.50 2 807 Delaunay, Klyvens 12 Cheetahs Interna 48-00.75 3 716 Strehlow, Ricky 12 Cardinal Track Club 47-10.00 4 1383 Etchemendy, Ty 11 Laramie Track 47-06.00 5 1099 Carodine, Tony 12 Fast Traxx Troupe 47-05.50 6 1696 Reynolds, John 11 Reynolds, John 46-05.00 7 2354 Ramos, Marcellus 12 YMCA Team Idaho 46-01.50 8 2195 Wightman, Kyler 12 Wightman, Kyler 45-02.00 9 2157 Warren, John 10 Warren, John 44-07.25 10 924 Sterner, Nate 12 CR Elite 43-10.50 11 1307 Nguyen, Tan 12 Isc Internationa 42-10.50 12 2332 King, Marcel 10 YMCA Team Idaho 42-06.75 13 1912 Jenkins, Josh 12 Spartan Flyers 42-03.25 14 798 Butler, Will 12 Central Oregon T 41-09.75 15 2362 Walker, Kiana 11 YMCA Team Idaho 41-09.00 16 1153 Leonard, Ethan 11 Fossil Ridge Tra 41-05.25 17 713 Hipol, Jireal 12 Cardinal Track Club 41-00.00 -- 2304 Baldwin, Tyler 12 YMCA Team Idaho FOUL -- 2322 Gale, Jae 12 YMCA Team Idaho FOUL

Men Shot Put - ================================================================ Class FR: 66-07.25 2008 Nicholas Vena, Morristown, NJ Class SO: 70-05 2009 Nicholas Vena, Morristown, NJ Class JR: 71-05 2010 Nicholas Vena, Morristown, NJ Class SR: 77-02.75 2011 Ryan Crouser, Gresham, OR Meet Rec: 77-02.75 2011 Ryan Crouser, Gresham, OR National: 77-02.75 2011 Ryan Crouser, Gresham, OR Name Year School Finals ================================================================ 1 752 Castle, Aaron 12 Castle, Aaron 63-07.00 2 1312 Jarvis, Jefferson 12 Jarvis, Jefferso 59-00.00 3 1017 Deters, Colten 12 Deters, Colten 55-03.50 4 840 Christensen, Denni 12 Christensen, Den 53-05.50 5 2072 Johnson, Jared 12 Throw1deep Club 52-11.25 6 2075 Nesbitt, Roc-m 11 Throw1deep Club 52-02.25 7 2335 Knight, Jake 10 YMCA Team Idaho 51-07.00 8 1244 Havlovick, Zach 12 Grizz Track Club 51-03.75 9 2193 Weirich, Daniel 11 Weirich, Daniel 50-05.50 10 1155 Foutz, Jacob 12 Foutz, Jacob 50-05.00 11 2342 Ludwig, Jalmer 11 YMCA Team Idaho 48-06.00 12 1253 Harris, Deshaun 11 Harris, Deshaun 48-04.50 13 588 Hanson, Cody 12 Bozeman Track Cl 47-07.00 14 841 Christensen, Payto 12 Christensen, Pay 47-06.00 15 1408 Montanez, AJ 12 Lovell Track Clu 47-03.50 16 825 Ebbeson, Du'Ryan 12 Cheyenne Central 47-02.50 17 671 Allen, Kevin 12 Campbell County 46-08.00 18 993 Matina, Sam 11 Davis Track Club 44-05.00 19 1379 Teeter, Josh 12 Laramie Tracc Cl 42-08.25 -- 2076 Pickerel, Jordan 11 Throw1deep Club FOUL Men Javelin Throw WST - ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 1801 Smith, Stephan 11 Roy Track Club 47-08 2 1154 Schneeberger, Nick 12 Fossil Ridge Tra 35-10 3 1800 Lacefield, Mike 12 Roy Track Club 31-08 4 1451 Porcaro, Jordan 10 Maple Mountain T 28-08

Men Weight Throw - ================================================================ Class FR: 63-06.25 2005 Wess Wright, Villa Rica, GA Class SO: 75-00.50 2005 Walter Henning, S. Hunington, NY Class JR: 87-10.75 2008 Conner McCullough, West Hills, CA Class SR: 93-03.25 2009 Conner McCullough, West Hills, CA Meet Rec: 82-07.25 2004 Leif Arrhenius, Orem, UT National: 93-03.25 2009 Conner McCullough, West Hills, CA Name Year School Finals ================================================================ 1 2077 Whitener, Josh 11 Throw1deep Club 69-00.00 2 2070 Carroll, Chase 11 Throw1deep Club 62-09.00 3 2076 Pickerel, Jordan 11 Throw1deep Club 60-03.25 4 1312 Jarvis, Jefferson 12 Jarvis, Jefferso 59-00.00 5 2073 Johnson, Kyle 11 Throw1deep Club 56-09.00 6 2074 Littles, Kyle 11 Throw1deep Club 56-01.50 7 1408 Montanez, AJ 12 Lovell Track Clu 55-09.50 8 1288 Merkley, Kyle 12 Hillside Track 55-03.00 9 1280 Hartsell, Brad 12 Heritage Track C 51-08.75 10 2072 Johnson, Jared 12 Throw1deep Club 50-10.00 11 2069 Bell, Justin 12 Throw1deep Club 50-03.00 12 2154 Wardian, Hunter 10 Wardian, Hunter 46-08.00 13 831 Roberts, Josh 10 Cheyenne Central 46-06.00 14 1771 Buller, Dallas 12 Rock Springs 45-08.50 15 840 Christensen, Denni 12 Christensen, Den 45-03.75 16 1154 Schneeberger, Nick 12 Fossil Ridge Tra 45-03.50 17 717 Ybarra, Frank 11 Cardinal Track C 43-00.00 18 971 Bracken, Ben 11 Davis Track Club 41-06.00 19 1787 Wilson, Jacob 10 Rock Springs 41-03.00 20 1776 Cheese, Aaron 12 Rock Springs 41-02.50 21 1988 Stewart, Brendon 12 Stewart, Brendon 39-08.00 22 742 Bailey, Michael 10 Casper Natrona T 39-05.50 23 2114 Hull, Spencer 12 Titan Track Club 37-11.00 -- 1289 Merkley, Tyler 9 Hillside Track FOUL -- 993 Matina, Sam 11 Davis Track Club FOUL -- 2071 Franco, Max 9 Throw1deep Club FOUL -- 2075 Nesbitt, Roc-m 11 Throw1deep Club FOUL -- 2021 Acosta, Kevin 12 Team Provo FOUL -- 583 Baumberger, Michae 12 Bozeman Track Cl FOUL -- 746 Kelly, Justin 10 Casper Natrona T FOUL