<
>

2012 Outdoor Conference Leaderboards

To see a conference leaderboard, click on the conference name (or logo where applicable).
To see a schools historical TFX records, click on the school name.
To see an athletes TFX history, click on the athletes name.
Any errors or corrections; email bob.geiger@espn.com



Apollo

Conference Web site: www.apolloconference.com
Member Schools
Charleston
Effingham (H.S.)
Mt. Zion
Newton
Olney (East Richland)
Paris
Robinson
Salem

Big Northern
Member Schools
Burlington (Central)
Byron
Genoa (G.-Kingston)
Harvard
Marengo
Mendota
Oregon
Poplar Grove (North Boone)
Richmond (R.-Burton)
Rock Falls
Rockford (Lutheran)
Stillman Valley
Winnebago


Big Rivers
Member Schools
Amboy
Erie
Fulton (H.S.)
Kewanee (H.S.)
Manlius (Bureau Valley)
Morrison
Ottawa (Marquette)
Peru (St. Bede)
Port Byron (Riverdale)
Sterling (Newman Central Catholic)


Big Twelve
Member Schools
Bloomington (H.S.)
Champaign (Centennial)
Champaign (Central)
Danville (H.S.)
Decatur (Eisenhower)
Decatur (MacArthur)
Mattoon
Normal (Community West)
Normal (Community)
Urbana (H.S.)

Black Diamond
Conference Web site: www.z-r.frnkln.k12.il.us/vortex/newbdc
Member Schools
Campbell Hill (Trico)
Zeigler (Z.-Royalton)
Carmi (C.-White County)
Chester
Christopher
Eldorado
Fairfield
Johnston City
McLeansboro (Hamilton County)
Sesser (S.-Valier)
Vienna

Cahokia
Member Schools
Marissa
Dupo
Lebanon
New Athens
Steeleville
Valmeyer
Breese (Central)
Carlyle
Columbia
Freeburg
Red Bud
Trenton (Wesclin)


Central State Eight
Member Schools
Chatham (Glenwood)
Jacksonville (H.S.)
Lincoln
Rochester
Springfield (H.S.)
Springfield (Lanphier)
Springfield (Sacred Heart-Griffin)
Springfield (Southeast)
Taylorville


Central Suburban League
Member Schools
Deerfield
Des Plaines (Maine West)
Evanston (Twp.)
Glenview (Glenbrook South)
Highland Park
Northbrook (Glenbrook North)
Park Ridge (Maine East)
Park Ridge (Maine South)
Skokie (Niles North)
Skokie (Niles West)
Waukegan (H.S.)
Winnetka (New Trier)


Chicago Catholic
Member Schools
Chicago (De La Salle)
Chicago (Gordon Tech)
Chicago (St. Francis de Sales)
Chicago (St. Ignatius College Prep)
Kankakee (McNamara)
New Lenox (Providence Catholic)
Oak Park (Fenwick)
South Holland (Seton Academy)
Westchester (St. Joseph)
Wilmette (Loyola Academy)
Burbank (St. Laurence)
Chicago (Brother Rice)
Chicago (Hales Franciscan)
Chicago (Leo)
Chicago (Mt. Carmel)
Chicago (St. Rita)

Chicago Prep
Member Schools
Chicago (Christ the King)
Chicago (CICS/Ellison)
Chicago (CICS/Northtown)
Chicago (Cristo Rey Jesuit)
Chicago (Holy Trinity)
Chicago (Hope)
Chicago (Ida Crown)
Chicago (Our Lady of Tepeyac)
Chicago (Providence-St. Mel)
Chicago (St. Benedict)
Deerfield (Chicagoland Jewish)


Chicago Public
Member Schools
Chicago (Agricultural Science)
Chicago (Amundsen)
Chicago (Austin Polytechnic)
Chicago (Bogan)
Chicago (Bowen)
Chicago (Bronzeville Scholastic)
Chicago (Brooks)
Chicago (C. Academy)
Chicago (C. Military Academy-Bronzeville)
Chicago (C. Vocational)
Chicago (Carver Military Academy)
Chicago (Clark)
Chicago (Clemente)
Chicago (Collins)
Chicago (Corliss)
Chicago (Crane)
Chicago (Curie)
Chicago (Douglass)
Chicago (Dunbar)
Chicago (DuSable)
Chicago (Dyett)
Chicago (Englewood)
Chicago (Farragut)
Chicago (Fenger)
Chicago (Foreman)
Chicago (Gage Park)
Chicago (Hancock)
Chicago (Harlan)
Chicago (Harper)
Chicago (Hirsch)
Chicago (Hope)
Chicago (Hubbard)
Chicago (Hyde Park)
Chicago (Jones)
Chicago (Juarez)
Chicago (Julian)
Chicago (Kelly)
Chicago (Kelvyn Park)
Chicago (Kennedy)
Chicago (Kenwood)
Chicago (King)
Chicago (Lake View)
Chicago (Lane)
Chicago (Lincoln Park)
Chicago (Lindblom)
Chicago (Little Village)
Chicago (Manley)
Chicago (Marshall)
Chicago (Mather)
Chicago (Morgan Park)
Chicago (North Lawndale Charter)
Chicago (Northside)
Chicago (Orr)
Chicago (Payton)
Chicago (Phillips)
Chicago (Phoenix Military Academy)
Chicago (Prosser)
Chicago (Raby)
Chicago (Richards)
Chicago (Rickover Naval Academy)
Chicago (Robeson)
Chicago (Roosevelt)
Chicago (Schurz)
Chicago (Senn)
Chicago (Simeon)
Chicago (South Shore)
Chicago (Steinmetz)
Chicago (Sullivan)
Chicago (Taft)
Chicago (Tilden)
Chicago (Uplift)
Chicago (Urban Prep Charter/Englewood)
Chicago (Von Steuben)
Chicago (Washington)
Chicago (Whitney Young)


Corn Belt
Member Schools
Rantoul
Bloomington (Central Catholic)
Eureka
Fairbury (Prairie Central)
Mahomet (M.-Seymour)
Normal (University)
Pontiac
Stanford (Olympia)


DuPage Valley
Member Schools
Aurora (West)
Carol Stream (Glenbard North)
Lombard (Glenbard East)
Naperville (Central)
Naperville (North)
West Chicago (H.S.)
Wheaton (North)
Wheaton (W. Warrenville South)

East Central Illinois
Member Schools
Bloomington (Cornerstone Christian Academy)
Buckley (Christ Lutheran)
Champaign (Judah Christian)
Decatur (D. Lutheran)
DeLand (D.-Weldon)
Normal (Calvary Christian Academy)
Urbana (University)


East Suburban Catholic
Member Schools
Arlington Heights (St. Viator)
Chicago (Marist)
Chicago Heights (Marian)
Joliet (Catholic Academy)
LaGrange Park (Nazareth Academy)
Lisle (Benet Academy)
Mundelein (Carmel)
Niles (Notre Dame)
Chicago (St. Patrick)
Kankakee (McNamara)
New Lenox (Providence Catholic)
Oak Park (Fenwick)


Egyptian Illini


Member Schools


Beecher City
Brownstown
Centralia (Christ Our Rock Lutheran)
Cowden (C.-Herrick)
Mulberry Grove
Patoka
Ramsey
St. Elmo

Fox Valley


Member Schools


Hampshire

Woodstock (H.S.)
Woodstock (North)
Algonquin (Jacobs)
Carpentersville (Dundee-Crown)
Cary (C.-Grove)
Crystal Lake (Central)
Crystal Lake (Prairie Ridge)
Crystal Lake (South)
Grayslake (Central)
Grayslake (North)
Huntley
Johnsburg
McHenry


Girls Catholic Athletic Conference (GCAC)
Web site: www.athletics2000.com
Member Schools
Burbank (Queen of Peace)
Chicago (De La Salle)
Chicago (Gordon Tech)
Chicago (Holy Trinity)
Chicago (Josephinum)
Chicago (Maria)
Chicago (Mother McAuley)
Chicago (Notre Dame)
Chicago (Resurrection)
Chicago (St. Benedict)
Chicago (St. Francis de Sales)
Chicago (St. Ignatius College Prep)
Chicago (St. Scholastica Academy)
Lemont (Mt. Assisi Academy)
River Forest (Trinity)
South Holland (Seton Academy)
Westchester (St. Joseph)
Wilmette (Loyola Academy)
Wilmette (Regina Dominican)

Greater Egyptian
Member Schools
Carrier Mills (C.M.-Stonefort)
Elizabethtown (Hardin County)
Galatia
Golconda (Pope County)
Junction (Gallatin County)
Marion (Crab Orchard)
Norris City (N.C.-Omaha-Enfield)
Thompsonville

Heart of Illinois
Conference Web site: hoiconference.org
Member Schools
Colfax (Ridgeview)
Downs (Tri-Valley)
El Paso (E.P.-Gridley)
Farmer City (Blue Ridge)
Fisher
Flanagan (F.-Cornell)
Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley)
Heyworth
LeRoy
Lexington
Mackinaw (Deer Creek-M.)
Minonk (Fieldcrest)
Tremont

Independent School League
Member Schools
Chicago (F.W. Parker)
Chicago (Latin)
Chicago (Morgan Park Academy)
Chicago (University)
Des Plaines (Willows Academy)
Elgin (E. Academy)
Lake Forest (Woodlands Academy)
Niles (Northridge Prep)
Winnetka (North Shore Country Day)

Inter County Athletic


Member Schools


Brimfield
Delavan
Elmwood
Glasford (Illini Bluffs)
London Mills (Spoon River Valley)
Williamsfield


Interstate Eight
Member Schools
Braidwood (Reed-Custer)
Coal City
Dwight
Herscher
Lisle (Sr.)
Manteno
Peotone
Plano
Sandwich
Seneca
Westmont
Wilmington


Lincoln Trail


Member Schools


Galva
Woodhull (Alwood)
Aledo (Mercer County)
Annawan
Biggsville (West Central)
Cambridge
Kewanee (Wethersfield)
Monmouth (United)
Oneida (ROWVA)
Princeville
Sciota (West Prairie)
Toulon (Stark County)


Little Illini


Member Schools


Hutsonville
Albion (Edwards County)
Bridgeport (Red Hill)
Casey (C.-Westfield)
Flora
Lawrenceville
Marshall
Oblong
Palestine
Toledo (Cumberland)

Little Okaw Valley


Member Schools

Atwood (A.-Hammond)
Bethany (Okaw Valley)
Hume (Shiloh)
Kansas
Lovington
Arcola
Arthur (H.S.)
Bement
Broadlands (Heritage)
Cerro Gordo
Martinsville
Oakland
Villa Grove

Little Ten
Member Schools
Earlville
Hinckley (H.-Big Rock)
Kirkland (Hiawatha)
LaMoille
Leland
Newark
Paw Paw
Serena
Shabbona (Indian Creek)
Somonauk


Metro Suburban
Member Schools
Elmhurst (Timothy Christian)
Glen Ellyn (Glenbard South)
Lansing (Illiana Christian)
Bensenville (Fenton)
Elmwood Park
Norridge (Ridgewood)
Riverside (R.-Brookfield)

Metropolitan Prep
Member Schools
Big Rock (Crossroads Academy)
Bridgeview (Aqsa)
Bridgeview (Universal)
Chicago (St. Gregory)
Chicago (Waldorf)
Lombard (College Prep)
Villa Park (Islamic Foundation)
Waukegan (St. Martin de Porres)

Mid-Illini


Member Schools

Bartonville (Limestone)
Canton
Dunlap
East Peoria
Metamora
Morton
Pekin
Washington

Midland Trail


Member Schools


Bluford (Webber)

Cisne
Clay City
Farina (South Central)
Grayville
Louisville (North Clay)
Noble (West Richland)
Odin
Sandoval
Wayne City
Woodlawn

Mid-State Six


Member Schools


Peoria (H.S.)
Peoria (Manual)
Peoria (Notre Dame)
Peoria (Richwoods)
Quincy (Notre Dame)


Mid-Suburban League
Web site: www.midsuburbanleague.org
Member Schools
Arlington Heights (Hersey)
Buffalo Grove
Elk Grove Village (E.G.)
Mt. Prospect (Prospect)
Rolling Meadows
Wheeling
Barrington
Hoffman Estates (Conant)
Hoffman Estates (H.S.)
Palatine (Fremd)
Palatine (H.S.)
Schaumburg (H.S.)

Mississippi Valley


Member Schools

Bethalto (Civic Memorial)
Highland
Jerseyville (Jersey)
Mascoutah
Troy (Triad)
Waterloo (H.S.)

MSM
Member Schools
Buffalo (Tri-City)
Edinburg
Franklin
Kincaid (South Fork)
Morrisonville
Palmyra (Northwestern)
Pawnee
Raymond (Lincolnwood)
Springfield (Calvary)
Springfield (Lutheran)
Waverly

National Trail
Member Schools
Altamont
Beecher City
Brownstown
Cowden (C.-Herrick)
Dieterich
Effingham (St. Anthony)
Neoga
St. Elmo
trasburg (Stewardson-S.)
Teutopolis
Windsor

NCIC


Member Schools

Chillicothe (Illinois Valley Central)
Mendota
Peru (St. Bede)
Princeton
Rock Falls
Spring Valley (Hall)

Noble Street Conference
Member Schools
Noble Street Charter
Noble Street Charter/C. Bulls
Noble Street Charter/Comer
Noble Street Charter/Golder
Noble Street Charter/Johnson
Noble Street Charter/Muchin
Noble Street Charter/Pritzker
Noble Street Charter/Rauner
Noble Street Charter/Rowe-Clark
Noble Street Charter/UIC

North Suburban
Web site: http://www.district128.org/nsc
Member Schools
Antioch
Fox Lake (Grant)
Gurnee (Warren)
Lake Forest (H.S.)
Lake Villa (Lakes)
Lake Zurich
Libertyville
Lincolnshire (Stevenson)
Mundelein (H.S.)
North Chicago
Round Lake
Vernon Hills
Wauconda
Zion (Z.-Benton)

Northeastern Athletic


Member Schools

Arlington Heights (Christian Liberty Academy)
Aurora (Illinois Math and Science Academy)
Chicago (Luther North)
Elgin (Westminster Christian)
Hebron (Alden-H.)
Kirkland (Hiawatha)
Mooseheart
Rockford (Christian Life)
Rockford (Keith Country Day School)
Rockford (R. Christian)

Northern Illinois (NIC-10)
Member Schools
Belvidere (H.S.)
Belvidere (North)
Freeport (H.S.)
Machesney Park (Harlem)
Rockford (Auburn)
Rockford (Boylan Catholic)
Rockford (East)
Rockford (Guilford)
Rockford (Jefferson)
Rockton (Hononegah)

Northern Illinois Big Twelve
Web site: www.nibig12.org
Member Schools
DeKalb
Dixon (H.S.)
Geneseo
LaSalle (L.-Peru)
Maple Park (Kaneland)
Morris
Ottawa (Twp.)
Rochelle
Sterling (H.S.)
Streator (Twp.)
Sycamore (H.S.)
Yorkville

Northwest Upstate Illini


Member Schools


Ashton (A.-Franklin Center)
Dakota
Durand
East Dubuque
Forreston
Freeport (Aquin)
Galena (H.S.)
Hanover (River Ridge)
Lanark (Eastland)
Lena (L.-Winslow)
Milledgeville
Orangeville
Pearl City
Pecatonica
Polo
Savanna (West Carroll)
Scales Mound
South Beloit
Stockton
Warren

Okaw Valley
Web site: www.hometeamsonline.com/teams/?u=sportsguy&s=basketball&t=c
Member Schools
Argenta (A.-Oreana)
Clinton
Decatur (St. Teresa)
Macon (Meridian)
Maroa (M.-Forsyth)
Monticello
Moweaqua (Central A & M)
Shelbyville
Sullivan
Tolono (Unity)
Tuscola
Warrensburg (W.-Latham)

Pike County
Member Schools
Barry (Western)
Brussels
Griggsville (G.-Perry)
Liberty
Meredosia (M.-Chambersburg)
Payson (Seymour)
Pittsfield
Pleasant Hill

Prairie State
Member Schools
Bunker Hill
Gillespie
Girard
Kincaid (South Fork)
Mt. Olive
Nokomis
Pawnee
Staunton
Virden (North Mac)

Prairieland


Member Schools


Abingdon

Astoria

Avon

Beardstown
Brimfield
Bushnell (B.-Prairie City)
Cuba
Elmwood
Farmington
Havana
Knoxville
Lewistown
London Mills (Spoon River Valley)
Peoria Heights
Rushville (R.-Industry)
Table Grove (VIT)

River Valley
Web site: https://sites.google.com/site/rivervalleyhighschools/
Member Schools
Beecher
Crete (Illinois Lutheran)
Cullom (Tri-Point)
Donovan
Gardner (G.-South Wilmington)
Grant Park
St. Anne

Sangamo
Member Schools
Athens
Auburn
Mason City (Illini Central)
Mt. Pulaski
New Berlin
Niantic (Sangamon Valley)
Petersburg (PORTA)
Pleasant Plains
Riverton
Williamsville

Sangamon Valley
Web site: www.pblunit10.com/jeo/svc.htm
Member Schools
Champaign (St. Thomas More)
Cissna Park
Clifton (Central)
Gilman (Iroquois West)
Momence
Paxton (P.-Buckley-Loda)
St. Joseph (S.J.-Ogden)
Watseka

South Central


Member Schools

Alton (Marquette)
Carlinville
Greenville
Hillsboro
Litchfield
Pana (H.S.)
Piasa (Southwestern)
Roxana
Vandalia
Wood River (East Alton-W.R.)

South Egyptian
Member Schools
Cobden
Dongola
Joppa (J.-Maple Grove)
Mounds (Meridian)
Tamms (Egyptian)
Ullin (Century)
Wolf Lake (Shawnee)

South Seven


Member Schools

Belleville (Althoff Catholic)
Cahokia (H.S.)
Carbondale (H.S.)
Centralia (H.S.)
Marion (H.S.)
Mt. Vernon (H.S.)


South Suburban
Member Schools
Blue Island (Eisenhower)
Burbank (Reavis)
Calumet City (Thornton Fractional North)
Country Club Hills (Hillcrest)
Evergreen Park
Lansing (Thornton Fractional South)
Lemont (H.S.)
Midlothian (Bremen)
Oak Forest
Oak Lawn (Community)
Oak Lawn (Richards)
Palos Heights (Shepard)
Summit (Argo)
Tinley Park (H.S.)





Southern Illinois River-to-River



Member Schools

Anna (A.-Jonesboro)

Carterville
DuQuoin (H.S.)
Nashville
Pinckneyville
Sparta
Benton
Harrisburg
Herrin (H.S.)
Metropolis (Massac County)
Murphysboro
West Frankfort (Frankfort)


Southland


Member Schools


Chicago Heights (Bloom Twp.)
Crete (C.-Monee)
Kankakee (Sr.)
Olympia Fields (Rich Central)
Park Forest (Rich East)
Richton Park (Rich South)





Southwest Prairie


Member Schools


Minooka
Oswego (East)
Oswego (H.S.)
Plainfield (Central)
Plainfield (East)
Plainfield (North)
Plainfield (South)
Romeoville (H.S.)






Southwest Suburban

Web site: www.athletics2000.com
Member Schools
Bolingbrook
Bradley (B.-Bourbonnais)
Dolton (Thornridge)
Flossmoor (Homewood-F.)
Frankfort (Lincoln-Way East)
Frankfort (Lincoln-Way North)
Harvey (Thornton)
Joliet (Central)
Joliet (West)
Lockport (Twp.)
New Lenox (Lincoln-Way Central)
New Lenox (Lincoln-Way West)
Orland Park (Sandburg)
Palos Hills (Stagg)
South Holland (Thornwood)
Tinley Park (Andrew)


Southwestern


Member Schools


Alton (Sr.)

Belleville (East)

Belleville (West)
Collinsville
East St. Louis (Sr.)
Edwardsville (H.S.)
Granite City
O'Fallon (H.S.)

Suburban Christian Conference


Member Schools

Aurora (A. Christian)
Aurora (Central Catholic)
Aurora (Marmion Academy)
Aurora (Rosary)
Elgin (St. Edward)
Elmhurst (Immaculate Conception)
Lombard (Montini)
Melrose Park (Walther Lutheran)
Palos Heights (Chicago Christian)
River Grove (Guerin)
West Chicago (Wheaton Academy)
Wheaton (St. Francis)
Woodstock (Marian)




Three Rivers



Member Schools


Amboy
Erie
Fulton (H.S.)
Kewanee (H.S.)
Manlius (Bureau Valley)
Morrison
Port Byron (Riverdale)
Prophetstown
Sterling (Newman Central Catholic)


Tomahawk


Member Schools

Delavan
Glasford (Illini Bluffs)
Greenview
Hartsburg (H.-Emden)
Manito (Midwest Central)
Mason City (Illini Central)
Mt. Pulaski


Tri-County


Member Schools


DePue
Granville (Putnam County)
Henry (H.-Senachwine)
Ottawa (Marquette)
Peoria (P. Christian)
Roanoke (R.-Benson)
Streator (Woodland)
Varna (Midland)
Washburn (Lowpoint-W.)



Upstate Eight

Web site: http://www.athletics2000.com/
Member Schools
Aurora (East)
Aurora (Metea Valley)
Aurora (Waubonsie Valley)
Bartlett
Batavia
Elgin (H.S.)
Elgin (Larkin)
Geneva
Naperville (Neuqua Valley)
Roselle (Lake Park)
South Elgin
St. Charles (East)
St. Charles (North)
Streamwood


Vermilion Valley


Member Schools


Armstrong
Bismarck (B.-Henning)
Catlin
Chrisman
Danville (Schlarman)
Fithian (Oakwood)
Georgetown (G.-Ridge Farm)
Hoopeston (H. Area)
Milford
Sidell (Jamaica)
Westville


West Central


Member Schools


Augusta (Southeastern)
Barry (Western)
Camp Point (Central)
Carthage (Illini West)
Griggsville (G.-Perry)
Hamilton
Liberty
Macomb
Mendon (Unity)
Mendota
Monmouth (M.-Roseville)
Orion
Payson (Seymour)
Pittsfield
Princeton
Sherrard
Spring Valley (Hall)
Taylor Ridge (Rockridge)
Warsaw






West Suburban


Member Schools

Addison (A. Trail)

Berwyn-Cicero (Morton)
Darien (Hinsdale South)
Downers Grove (South)
Franklin Park-Northlake (Leyden)
Maywood (Proviso East)
Villa Park (Willowbrook)
Downers Grove (North)
Elmhurst (York)
Glen Ellyn (Glenbard West)
Hillside (Proviso West)
Hinsdale (Central)
LaGrange (Lyons)
Oak Park (O.P.-River Forest)




Western Big 6




Member Schools

East Moline (United)

Galesburg (H.S.)
Moline (H.S.)
Quincy (Sr.)
Rock Island (Alleman)
Rock Island (H.S.)




Western Illinois Valley


Member Schools

Ashland (A-C Central)

Bluffs
Carrollton
Concord (Triopia)
Greenfield
Hardin (Calhoun)
Jacksonville (Illinois School for the Deaf)
Jacksonville (Routt)
Mt. Sterling (Brown County)
Pleasant Hill
Virginia
White Hall (North Greene)
Winchester