Scores

Final 4OT

La Salle 107

(6-0, 4-0 away)

Cent Conn St 106

(4-4, 1-0 NEC)

    12:00 PM ET, December 18, 2005

    William H. Detrick Gymnasium, New Britain, Connecticut

    1 2 OT 2OT 3OT 4OT T
    LAS 38 28 8 9 24 0107
    CCSU 32 34 6 11 23 0106

    Top Performers

    La Salle: S. Smith 41 Pts, 10 Reb, 6 Ast, 3 Stl, 1 Blk

    Central Connecticut: T. Blackwood 28 Pts, 3 Reb, 9 Ast, 3 Stl, 1 Blk

    La Salle Explorers
    STARTERSMINFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    P. Johnson, F343-64-8261113
    R. Cunningham, G203-73-300159
    L. Fadipe, F-C170-20-024050
    J. Thomas, G573-92-2344210
    S. Smith, F5917-274-52116341
    BENCHMINFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    M. Taylor, G-F244-81-1340510
    S. Diaz, F10-00-011000
    D. Harris, G544-144-5033216
    S. Neal, G10-00-000000
    M. St. John, F333-41-219158
    TOTALSFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    37-7719-2614421628107
    48.1%73.1% 
    TEAM REBS: 7
    TURNOVERS: 19 (L Fadipe 2, S Smith 4, J Thomas 6, M St John 1, D Harris 1, M Taylor 2, P Johnson 3)
    BLOCKED SHOTS: 2 (S Smith 1, M St John 1)
    STEALS: 7 (S Smith 3, J Thomas 1, M Taylor 1, R Cunningham 2)
    3-PT FGS: 14-35, .4 (S Smith 3-5, J Thomas 2-7, M St John 1-1, D Harris 4-12, M Taylor 1-3, P Johnson 3-6, R Cunningham 0-1)
    Central Connecticut Blue Devils
    STARTERSMINFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    J. Chiera, G598-231-1053121
    O. Nwadike, F535-119-135180419
    T. Blackwood, G527-1110-12139328
    J. Hickenbottom, G425-117-9240517
    J. Mojica, G546-130-2581515
    BENCHMINFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    L. Jefferson, G151-40-000022
    J. Sobers, F252-60-033044
    TOTALSFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    34-7927-3716411324106
    43.0%73.0% 
    TEAM REBS: 5
    TURNOVERS: 14 (J Chiera 2, O Nwadike 3, J Sobers 2, J Mojica 2, T Blackwood 2, J Hickenbottom 3)
    BLOCKED SHOTS: 3 (J Sobers 1, T Blackwood 1, J Hickenbottom 1)
    STEALS: 7 (O Nwadike 2, T Blackwood 3, J Hickenbottom 2)
    3-PT FGS: 11-27, .407 (J Chiera 4-13, O Nwadike 0-1, J Mojica 3-5, T Blackwood 4-7, J Hickenbottom 0-1)

     Technicals: None
     Officials: Bernard Clinton, Michael Marino, Renee Ruth
     Attendance: 1,562