Scores

Final

Valparaiso 78

(16-11, 8-8 Horizon)

Oral Roberts 87

(18-11, 13-3 Summit)

    8:05 PM ET, February 25, 2006

    Mabee Center, Tulsa, Oklahoma

    1 2 T
    VALP 35 4378
    ORU 38 4987

    Top Performers

    Valparaiso: D. Oppland 25 Pts, 12 Reb, 1 Ast

    Oral Roberts: C. Green 27 Pts, 15 Reb, 1 Ast, 1 Stl, 1 Blk

    Valparaiso Crusaders
    STARTERSMINFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    M. Kone, F243-62-314359
    D. Oppland, F348-217-104121425
    J. Miles, G30-00-000000
    R. Howard, G-F305-94-5050516
    A. Berdiel, G335-94-9144416
    BENCHMINFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    U. Igbavboa, F60-30-011000
    J. Diebler, G20-00-000030
    B. McPherson, G181-30-113242
    S. Colclasure, G183-50-002019
    J. Loyd, G160-10-004410
    M. Mbaye, F-C160-11-212041
    TOTALSFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    25-5818-30937143178
    43.1%60.0% 
    TEAM REBS: 4
    TURNOVERS: 17 (R Howard 3, D Oppland 1, J Miles 1, M Mbaye 1, J Loyd 2, B McPherson 1, A Berdiel 6, M Kone 2)
    BLOCKED SHOTS: 0 ()
    STEALS: 3 (R Howard 1, B McPherson 1, A Berdiel 1)
    3-PT FGS: 10-21, .476 (R Howard 2-5, D Oppland 2-5, S Colclasure 3-5, B McPherson 0-1, A Berdiel 2-4, M Kone 1-1)
    Oral Roberts Golden Eagles
    STARTERSMINFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    L. Owens, F272-512-16234416
    C. Green, F339-169-168151427
    M. Michalec, C273-92-206338
    Y. Ogunoye, F251-10-014042
    J. Bluitt, G302-81-203527
    BENCHMINFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    K. Tutt, G246-114-4012518
    C. Riouse, G233-80-002119
    M. Vealy, F10-00-000100
    M. Ehambe, G-F20-10-001010
    E. Fowlkes, G-F50-00-001020
    A. Meloy, G-F30-10-000000
    TOTALSFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    26-6028-401136172687
    43.3%70.0% 
    TEAM REBS: 2
    TURNOVERS: 9 (M Michalec 1, J Bluitt 1, Y Ogunoye 1, K Tutt 1, C Green 2, C Riouse 1, L Owens 2)
    BLOCKED SHOTS: 5 (M Michalec 2, C Green 1, L Owens 2)
    STEALS: 4 (J Bluitt 1, Y Ogunoye 1, C Green 1, L Owens 1)
    3-PT FGS: 7-18, .389 (J Bluitt 2-5, K Tutt 2-5, C Riouse 3-6, L Owens 0-1, M Ehambe 0-1)

     Technicals: None
     Officials: Bill Forehand, Bo Borowski, Dan Nowakoski
     Attendance: 8,514