Scores

Final

Valparaiso 58

(17-12, 8-8 Horizon)

Oral Roberts 77

(20-11, 13-3 Summit)

    7:00 PM ET, March 6, 2006

    1 2 T
    VALP 30 2858
    ORU 35 4277

    Top Performers

    Valparaiso: M. Kone 18 Pts, 12 Reb, 1 Ast, 1 Stl, 2 Blk

    Oral Roberts: C. Green 23 Pts, 7 Reb, 3 Ast

    Valparaiso Crusaders
    STARTERSMINFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    R. Howard, G-F281-90-011232
    D. Oppland, F367-152-2250218
    M. Kone, F355-108-154121418
    J. Miles, G193-70-012138
    J. Loyd, G261-52-203404
    BENCHMINFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    U. Igbavboa, F20-00-101000
    J. Diebler, G20-00-000000
    B. McPherson, G233-40-004226
    J. Hooper, G10-10-000000
    M. Mbaye, F-C81-10-000002
    S. Colclasure, G50-10-001010
    A. Berdiel, G150-20-000010
    TOTALSFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    21-5512-20829101658
    38.2%60.0% 
    TEAM REBS: 9
    TURNOVERS: 16 (R Howard 2, D Oppland 3, J Miles 2, J Loyd 2, B McPherson 3, A Berdiel 1, M Kone 3)
    BLOCKED SHOTS: 3 (D Oppland 1, M Kone 2)
    STEALS: 3 (J Loyd 1, B McPherson 1, M Kone 1)
    3-PT FGS: 4-18, .222 (R Howard 0-4, D Oppland 2-5, S Colclasure 0-1, J Miles 2-3, J Hooper 0-1, J Loyd 0-2, B McPherson 0-1, M Kone 0-1)
    Oral Roberts Golden Eagles
    STARTERSMINFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    L. Owens, F347-143-3163218
    C. Green, F3911-161-1173323
    M. Michalec, C232-41-203245
    K. Tutt, G303-82-2112110
    J. Bluitt, G365-105-6034217
    BENCHMINFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    C. Riouse, G60-10-000020
    Y. Ogunoye, F182-40-034114
    M. Vealy, F60-00-000010
    M. Ehambe, G-F40-10-001000
    E. Fowlkes, G-F40-10-000000
    TOTALSFGM-AFTM-AOFFREBASTPFPTS
    30-5912-14625151677
    50.8%85.7% 
    TEAM REBS: 4
    TURNOVERS: 8 (M Michalec 2, Y Ogunoye 1, K Tutt 1, C Green 3, L Owens 1)
    BLOCKED SHOTS: 7 (M Michalec 2, Y Ogunoye 1, E Fowlkes 1, L Owens 2, M Vealy 1)
    STEALS: 6 (M Michalec 1, J Bluitt 2, K Tutt 1, L Owens 2)
    3-PT FGS: 5-11, .455 (J Bluitt 2-5, K Tutt 2-3, C Green 0-1, C Riouse 0-1, L Owens 1-1)

     Technicals: None
     Officials: Bart Wegenke, Bo Boroski, Jd Collins
     Attendance: N/A