Thursday, August 9
TIME (ET)SPORTEVENTRESOURCES
3:30 AMField HockeyMen's Hockey, Final 9-10, ARG vs NZLResults | All
4:00 AMTrack and FieldMen's Decathlon, 110m Hurdles, Heat 1Results | All
4:00 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Preliminary round, Tseng L C vs NisaisomResults | All
4:08 AMTrack and FieldMen's Decathlon, 110m Hurdles, Heat 2Results | All
4:15 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Preliminary round, Tazegül vs JenningsResults | All
4:16 AMTrack and FieldMen's Decathlon, 110m Hurdles, Heat 3Results | All
4:24 AMTrack and FieldMen's Decathlon, 110m Hurdles, Heat 4Results | All
4:30 AMCanoe - SprintMen's C2 1000m, Final BResults | All
4:30 AMTrack and FieldWomen's High Jump, Qualification, Group AResults | All
4:30 AMTrack and FieldWomen's High Jump, Qualification, Group BResults | All
4:30 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Preliminary round, Muñoz vs PaoliResults | All
4:38 AMCanoe - SprintMen's C2 1000m, Final AResults | All
4:45 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Preliminary round, Husarov vs CampbellResults | All
4:48 AMCanoe - SprintMen's K4 1000m, Final AResults | All
4:55 AMTrack and FieldMen's Decathlon, Discus Throw, Group AResults | All
5:00 AMDivingWomen's 10m Platform, SemifinalResults | All
5:00 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Preliminary round, Zaninovic vs HamadaResults | All
5:08 AMCanoe - SprintWomen's K1 500m, Final BResults | All
5:15 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Preliminary round, López vs FejzicResults | All
5:15 AMCanoe - SprintWomen's K1 500m, Final AResults | All
5:30 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Preliminary round, Gladovic vs JonesResults | All
5:35 AMCanoe - SprintWomen's K2 500m, Final BResults | All
5:42 AMCanoe - SprintWomen's K2 500m, Final AResults | All
5:45 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Preliminary round, Osornio vs StamperResults | All
6:00 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Preliminary round, Malak vs CheongResults | All
6:10 AMTrack and FieldMen's Decathlon, Discus Throw, Group BResults | All
6:15 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Preliminary round, Abulibdeh vs Isah AdamResults | All
6:30 AMField HockeyMen's Hockey, Final 7-8, PAK vs KORResults | All
6:30 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Preliminary round, Contreras vs HarnoisResults | All
6:35 AMTrack and FieldMen's 4 x 400m Relay, 1st Round, Heat 1Results | All
6:45 AMTrack and FieldMen's 4 x 400m Relay, 1st Round, Heat 2Results | All
6:45 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Preliminary round, Kim vs SilvaResults | All
7:00 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Preliminary round, Diedhiou vs MikkonenResults | All
7:00 AMRhythmic GymnasticsWomen's Individual All-Around, Qualification, BallResults | All
7:00 AMRhythmic GymnasticsWomen's Individual All-Around, Qualification, ClubsResults | All
7:00 AMRhythmic GymnasticsWomen's Individual All-Around, Qualification, HoopResults | All
7:00 AMRhythmic GymnasticsWomen's Individual All-Around, Qualification, RibbonResults | All
7:00 AMSwimmingWomen's 10km FreestyleResults | All
7:15 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Preliminary round, Nikpai vs LoniewskiResults | All
7:30 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Preliminary round, Lopez vs Hou Y ZResults | All
7:30 AMEquestrianOpen's Individual, Grand Prix FreestyleResults | All
7:45 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Preliminary round, Boui vs BagheriResults | All
7:55 AMTrack and FieldMen's Decathlon, Pole Vault, Group AResults | All
7:55 AMTrack and FieldMen's Decathlon, Pole Vault, Group BResults | All
8:00 AMWrestlingWomen's 55kg, Qualification, Ji E U vs AmriResults | All
8:00 AMWrestlingWomen's 55kg, Qualification, Andrade vs ZholobovaResults | All
8:00 AMSoccerWomen's Football, Final 3-4, CAN vs FRAScoreboard | Results | All
8:07 AMWrestlingWomen's 55kg, Qualification, Mattsson vs SundevResults | All
8:07 AMWrestlingWomen's 72kg, Qualification, Bernard vs FranssonResults | All
8:14 AMWrestlingWomen's 55kg, Last 16, Yoshida vs CampbellResults | All
8:14 AMWrestlingWomen's 72kg, Qualification, Marzaliuk vs Zlateva HristovaResults | All
8:21 AMWrestlingWomen's 55kg, Last 16, Ratkevich vs PrevolarakiResults | All
8:21 AMWrestlingWomen's 55kg, Last 16, Butkevich vs Antes CastilloResults | All
8:28 AMWrestlingWomen's 55kg, Last 16, Silva vs ZholobovaResults | All
8:28 AMWrestlingWomen's 55kg, Last 16, Renteria vs Han K OResults | All
8:35 AMWrestlingWomen's 55kg, Last 16, Eid Sayed vs LazarevaResults | All
8:35 AMWrestlingWomen's 55kg, Last 16, Mattsson vs AmriResults | All
8:42 AMWrestlingWomen's 55kg, Last 16, Verbeek vs GeetaResults | All
8:42 AMWrestlingWomen's 72kg, Last 16, Callahan vs OchirbatResults | All
8:49 AMWrestlingWomen's 72kg, Last 16, Betancourt vs UndaResults | All
8:49 AMWrestlingWomen's 72kg, Last 16, Sayenko vs VescanResults | All
8:56 AMWrestlingWomen's 72kg, Last 16, Ali vs SoloniainaResults | All
8:56 AMWrestlingWomen's 72kg, Last 16, Wang J vs ObiajunwaResults | All
9:01 AMSailingWomen's Elliott 6m, Semifinal 5-8, Semifinal 2, Match 1Abandoned
9:03 AMWrestlingWomen's 72kg, Last 16, Zlateva Hristova vs FranssonResults | All
9:03 AMWrestlingWomen's 72kg, Last 16, Manyurova vs HamaguchiResults | All
9:10 AMWrestlingWomen's 55kg, Quarterfinal, Antes Castillo vs RenteriaResults | All
9:10 AMWrestlingWomen's 72kg, Last 16, Burmistrova vs VorobevaResults | All
9:17 AMWrestlingWomen's 55kg, Quarterfinal, Lazareva vs VerbeekResults | All
9:24 AMWrestlingWomen's 55kg, Quarterfinal, Yoshida vs RatkevichResults | All
9:26 AMSailingWomen's Elliott 6m, Semifinal 5-8, Semifinal 1, Match 2Abandoned
9:30 AMWater PoloWomen's Water Polo, Final 7-8, ITA vs GBRResults | All
9:30 AMSailingWomen's Elliott 6m, Final 7-8, Match 1Abandoned
9:31 AMSailingWomen's Elliott 6m, Semifinal 5-8, Semifinal 2, Match 2Abandoned
9:31 AMWrestlingWomen's 55kg, Quarterfinal, Zholobova vs MattssonResults | All
9:35 AMSailingWomen's Elliott 6m, Final 5-6, Match 1Abandoned
9:38 AMWrestlingWomen's 72kg, Quarterfinal, Sayenko vs Wang JResults | All
9:45 AMWrestlingWomen's 72kg, Quarterfinal, Manyurova vs VorobevaResults | All
9:50 AMRhythmic GymnasticsWomen's Group Competition, Qualification, Group Competition - BallResults | All
9:50 AMRhythmic GymnasticsWomen's Group Competition, Qualification, Group Competition - Hoop + RibbonResults | All
9:52 AMWrestlingWomen's 72kg, Quarterfinal, Ochirbat vs UndaResults | All
9:56 AMSailingWomen's Elliott 6m, Semifinal 5-8, Semifinal 1, Match 3Abandoned
9:59 AMWrestlingWomen's 72kg, Quarterfinal, Ali vs Zlateva HristovaResults | All
10:00 AMVolleyballWomen's Volleyball, Semifinal, KOR vs USAResults | All
10:00 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Quarterfinal, Tseng L C vs PaoliAbandoned
10:00 AMSailingWomen's Elliott 6m, Final 7-8, Match 2Abandoned
10:00 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 1, Run 1Results | All
10:00 AMSynchronized SwimmingWomen's Team, Team Technical RoutineResults | All
10:01 AMSailingWomen's Elliott 6m, Semifinal 5-8, Semifinal 2, Match 3Abandoned
10:03 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 2, Run 1Results | All
10:05 AMSailingWomen's Elliott 6m, Final 5-6, Match 2Abandoned
10:06 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 3, Run 1Results | All
10:06 AMWrestlingWomen's 55kg, Semifinal, Renteria vs VerbeekResults | All
10:09 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 4, Run 1Results | All
10:13 AMWrestlingWomen's 55kg, Semifinal, Yoshida vs ZholobovaResults | All
10:15 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Quarterfinal, Tazegül vs HusarovResults | All
10:20 AMWrestlingWomen's 72kg, Semifinal, Wang J vs VorobevaResults | All
10:26 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 1, Run 2Results | All
10:26 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 2, Run 2Results | All
10:26 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 3, Run 2Results | All
10:26 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 4, Run 2Results | All
10:27 AMWrestlingWomen's 72kg, Semifinal, Unda vs Zlateva HristovaResults | All
10:30 AMField HockeyMen's Hockey, Semifinal, AUS vs GERResults | All
10:30 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Quarterfinal, Hamada vs JonesResults | All
10:30 AMSailingWomen's Elliott 6m, Final 7-8, Match 3Abandoned
10:35 AMSailingWomen's Elliott 6m, Final 5-6, Match 3Abandoned
10:45 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Quarterfinal, Fejzic vs StamperResults | All
10:50 AMWater PoloWomen's Water Polo, Final 5-6, CHN vs RUSResults | All
10:52 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 1, Run 3Results | All
10:52 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 2, Run 3Results | All
10:52 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 3, Run 3Results | All
10:52 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 4, Run 3Results | All
11:00 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Quarterfinal, Malak vs HarnoisResults | All
11:15 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Quarterfinal, Abulibdeh vs SilvaResults | All
11:18 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 1, Run 4Results | All
11:18 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 2, Run 4Results | All
11:18 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 3, Run 4Results | All
11:18 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 4, Run 4Results | All
11:30 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Quarterfinal, Mikkonen vs Hou Y ZResults | All
11:30 AMBoxingWomen's Flyweight, Final, Ren C C vs AdamsResults | All
11:44 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 1, Run 5Results | All
11:44 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 2, Run 5Results | All
11:44 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 3, Run 5Results | All
11:44 AMBMXMen's Individual, Quarterfinal, Heat 4, Run 5Results | All
11:45 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Quarterfinal, Nikpai vs BagheriResults | All
11:48 AMBoxingWomen's Lightweight, Final, Taylor vs OchigavaResults | All
12:00 PMTeam HandballWomen's Handball, Semifinal, NOR vs KORResults | All
12:00 PMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Semifinal, Tseng L C vs JonesResults | All
12:00 PMBasketballWomen's Basketball, Semifinal, AUS vs USAResults | All
12:15 PMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Semifinal, Tazegül vs StamperResults | All
12:24 PMBoxingWomen's Middleweight, Final, Shields vs TorlopovaResults | All
12:30 PMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Semifinal, Harnois vs Hou Y ZResults | All
12:45 PMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Semifinal, Silva vs BagheriResults | All
12:45 PMWrestlingWomen's 72kg, Repechage Round 1, Marzaliuk vs FranssonResults | All
12:55 PMWrestlingWomen's 55kg, Repechage Round 2, Geeta vs LazarevaResults | All
1:05 PMWrestlingWomen's 72kg, Repechage Round 2, Burmistrova vs ManyurovaResults | All
1:15 PMWrestlingWomen's 55kg, Repechage Round 2, Campbell vs RatkevichResults | All
1:25 PMWrestlingWomen's 72kg, Repechage Round 2, Marzaliuk vs AliResults | All
1:30 PMTrack and FieldMen's Decathlon, Javelin Throw, Group AResults | All
1:40 PMWater PoloWomen's Water Polo, Final 3-4, AUS vs HUNResults | All
1:45 PMWrestlingWomen's 55kg, Final 3-4, Lazareva vs RenteriaResults | All
1:54 PMWrestlingWomen's 55kg, Final 3-4, Ratkevich vs ZholobovaResults | All
2:00 PMDivingWomen's 10m Platform, FinalResults | All
2:00 PMBeach VolleyballMen's Team, Final 3-4, Plavins/J. Smedins vs Nummerdor/SchuilResults | All
2:03 PMWrestlingWomen's 55kg, Final 1-2, Verbeek vs YoshidaResults | All
2:20 PMTrack and FieldMen's Triple Jump, FinalResults | All
2:30 PMTrack and FieldWomen's 800m, Semifinal, Semifinal 1Results | All
2:30 PMVolleyballWomen's Volleyball, Semifinal, BRA vs JPNResults | All
2:30 PMWrestlingWomen's 72kg, Final 3-4, Manyurova vs Wang JResults | All
2:38 PMTrack and FieldWomen's 800m, Semifinal, Semifinal 2Results | All
2:39 PMWrestlingWomen's 72kg, Final 3-4, Marzaliuk vs UndaResults | All
2:40 PMTrack and FieldMen's Decathlon, Javelin Throw, Group BResults | All
2:45 PMSoccerWomen's Football, Final 1-2, USA vs JPNScoreboard | Results | All
2:46 PMTrack and FieldWomen's 800m, Semifinal, Semifinal 3Results | All
2:48 PMWrestlingWomen's 72kg, Final 1-2, Vorobeva vs Zlateva HristovaResults | All
3:00 PMField HockeyMen's Hockey, Semifinal, NED vs GBRResults | All
3:00 PMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Repechage Round, Hamada vs GladovicResults | All
3:00 PMTrack and FieldMen's 800m, FinalResults | All
3:15 PMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Repechage Round, Husarov vs JenningsResults | All
3:20 PMTrack and FieldWomen's 4 x 100m Relay, 1st Round, Heat 1Results | All
3:25 PMWater PoloWomen's Water Polo, Final 1-2, USA vs ESPResults | All
3:28 PMTrack and FieldWomen's 4 x 100m Relay, 1st Round, Heat 2Results | All
3:30 PMTeam HandballWomen's Handball, Semifinal, ESP vs MNEResults | All
3:30 PMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Repechage Round, Lopez vs MikkonenResults | All
3:36 PMTrack and FieldWomen's 4 x 100m Relay, 1st Round, Heat 3Abandoned
3:45 PMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Repechage Round, Boui vs NikpaiResults | All
3:55 PMTrack and FieldMen's 200m, FinalResults | All
4:00 PMBasketballWomen's Basketball, Semifinal, RUS vs FRAResults | All
4:00 PMTrack and FieldWomen's Javelin Throw, FinalResults | All
4:00 PMBeach VolleyballMen's Team, Final 1-2, Emanuel/Alison vs Brink/ReckermannResults | All
4:00 PMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Bronze medal match, Harnois vs HamadaResults | All
4:15 PMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Bronze medal match, Silva vs JenningsResults | All
4:20 PMTrack and FieldMen's Decathlon, 1500m, Heat 1Results | All
4:30 PMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Bronze medal match, Mikkonen vs Tseng L CResults | All
4:31 PMTrack and FieldMen's Decathlon, 1500m, Heat 2Results | All
4:45 PMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Bronze medal match, Nikpai vs StamperResults | All
5:15 PMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Final 1-2, Jones vs Hou Y ZResults | All
5:30 PMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Final 1-2, Tazegül vs BagheriResults | All